Herbata z plastikiem czy bez?

Sprawdzone fakty
Herbata

W skrócie -

  • W niedawno przeprowadzonej analizie torebek herbaty naukowcy odkryli, że torebki uwalniają miliardy plastikowych cząstek do każdej zaparzonej filiżanki herbaty. Plastik powodował, że organizmy wodne zachowywały się nienormalnie
  • Herbata jest starożytnym napojem, znanym z pozytywnego wpływu na zdrowie i ważnej roli, jaką odgrywa w kulturach na całym świecie. Chociaż herbata sprzedawana w plastikowych torebkach zwiększa obciążenie toksynami, papierowe torebki również nie są bezpieczniejsze, ponieważ są nasycone znanym czynnikiem rakotwórczym
  • Jedno z badań wykazało, że ludzie wydalają mikrocząstki tworzyw sztucznych z kałem, które nie są usuwane podczas przetwarzania w oczyszczalniach ścieków. Cząstki te mogą następnie trafić do miejskich zasobów wodnych, nadając recyklingowi zupełnie nowe znaczenie
  • Picie herbaty ma znaczące korzyści zdrowotne, więc rozsądnie byłoby kontynuować nawyk, zastępując herbatę w torebkach zwykłą herbatą liściastą. Herbata może pomóc w rozwoju lepszych połączeń mózgowych i poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Uważa się, że zmniejsza również ilość płytek beta-amyloidowych występujących w chorobie Alzheimera i ogranicza rozwój płytek miażdżycowych

Według dr. Mercoli

Herbata jest ważna dla ludzi wielu kultur na całym świecie i od wieków jest uznawana za napój wywierający znaczący i pozytywny wpływ na zdrowie. Jest to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, zaraz po wodzie. Istnieje kilka łatwych w uprawie ziół i roślin, które mogą być używane do robienia herbaty w domu, ale większość konsumentów wybiera herbaty w torebkach do zaparzania porannego lub popołudniowego napoju.

Możliwe, że nigdy nie zastanawiałeś się nad torebką z herbatą. Niektóre torebki są wykonane z różnych tworzyw sztucznych; naukowcy odkryli, że mikrocząsteczki są wypłukiwane z torebki podczas parzenia herbaty. Niezależnie od tego, czy torebka została nasączona odpowiednim środkiem czy uszczelniona plastikiem, wystawienie jej na działanie ciepła może spowodować uwolnienie mikrocząsteczek do herbaty.

Gdy stajesz się bardziej świadomy tego, w jaki sposób plastik przedostaje się do wody i zapasów żywności, może pojawić się pytanie, ile go spożywasz. Tworzywa sztuczne można znaleźć w rozmiarach mikro i nano; niektóre są zbyt małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem.

Kluczem do zrozumienia wielkości cząstek plastiku jest ich dynamiczny charakter, ponieważ rozmiar i kształt mogą się zmieniać w czasie lub pod wpływem stresu środowiskowego. Wielkość mikroplastików mieści się w szerokim zakresie – od 5 mm do 0,1 mikrometra (µm), podczas gdy nanocząstki są tak małe jak 0,001 µm.

W celu zobrazowania rozmiaru tych plastikowych cząstek, zwróć uwagę, że 5 mm to mniej więcej rozmiar pięciu ziarenek soli. Trzon włosa ma około 100 µm, a najmniejszy mikroplastik ma 1/10 wielkości pojedynczej bakterii.

Ile plastiku chciałbyś wypić z herbatą?

Kojąca filiżanka gorącej herbaty może być tym, czego potrzebuje Twój organizm, aby wzmocnić go fitochzwiązkami i innymi składnikami odżywczymi. Jednak czy wiesz, że z każdą szklanką herbaty możesz również wypić 11,6 miliarda mikroplastików i 3,1 miliarda nanoplastików? Naukowcy z McGill University opublikowali niedawno wyniki badania, w którym przeanalizowali zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych uwalniane z torebek herbaty.

Badali, czy plastikowe torebki do herbaty uwalniają mikroplastiki i/lub nanoplastiki po zanurzeniu w gorącej wodzie podczas procesu parzenia. Wykorzystali cztery komercyjne produkty – herbaty zapakowane w plastikowe torebki. Liście herbaty usunięto, aby upewnić się, że jakiekolwiek cząsteczki tworzywa sztucznego zawarte w herbacie nie zaburzą analizy torebek.

Puste torebki zostały następnie umieszczone w gorącej wodzie w celu symulacji procesu parzenia. Wodę oceniono za pomocą mikroskopu elektronowego. Odkryto, że pojedyncza torebka uwalnia miliardy cząstek plastiku. Naukowcy stwierdzili, że to zanieczyszczenie jest tysiące razy większe niż w przypadku innych produktów spożywczych i napojów.

Oprócz analizy ilości uwolnionego plastiku zespół starał się również określić wpływ, jaki cząsteczki mogą mieć na małe organizmy wodne. Wykorzystując pchły wodne, które są powszechnie stosowane jako modelowe organizmy w badaniach środowiskowych, naukowcy odkryli, że po potraktowaniu ich mikrocząstkami i nanocząstkami z torebek z herbatą organizmy przeżyły, ale wykazywały nieprawidłowości anatomiczne i behawioralne.

Papier czy plastik?

Naukowcy potwierdzili, że skutki picia przez ludzi miliardów cząstek plastiku pozostają nieznane i wzywają do dalszych badań w tym zakresie. Jednak używanie papierowych torebek z herbatą jest równie niebezpieczne. Większość torebek z herbatą, a nawet filtrów do kawy, poddaje się działaniu epichlorohydryny, aby zmniejszyć ryzyko rozdarcia produktu podczas użytkowania.

Epichlorohydryna jest rozpuszczalnikiem przemysłowym i znanym czynnikiem rakotwórczym; ten środek chemiczny rozpyla się na torebki do herbaty. Oprócz toksyczności związanej z oryginalną substancją chemiczną dodawaną do torebek w celu zmniejszenia ryzyka rozdarcia, Kalifornijska Agencja Ochrony Środowiska zauważa, że substancja ta rozkłada się w wodzie i może zawierać pewne zanieczyszczenia, o których wiadomo, że również powodują raka.

Jeśli parzysz herbatę lub kawę używając butelkowanej wody w nadziei uniknięcia zanieczyszczeń powszechnie występujących w wodzie wodociągowej, pamiętaj, że większość wody butelkowanej zawiera mikroplastiki, co w rzeczywistości zwiększa toksyczne obciążenie plastikiem.

Woda butelkowana jest często uzyskiwana z wodociągów komunalnych, wody ze studni lub wody źródlanej, która nie jest regulowana przez EPA pod kątem zawartości substancji polifluorowanych (PFAS). FDA nakłada odpowiedzialność za testowanie na producenta bez nadzoru agencji federalnej.

Co tydzień możesz zjadać ilość plastiku odpowiadającą jednej karcie kredytowej

W analizie World Wildlife Fund (WWF) przeprowadzonej przez University of Newcastle w Australii naukowcy odkryli, że co tydzień ludzie spożywają średnio około 5 gramów plastiku wraz z żywnością i wodą.

Naukowcy przeanalizowali 52 badania, w których podkreślono listę popularnych potraw i napojów. Okazało się, że przeciętna osoba może co tydzień spożywać aż 1 769 cząstek plastiku podczas picia wody. WWF donosi, że jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych trafia do środowiska, przy czym większość z nich jest wynikiem niewłaściwego zarządzania odpadami.

Chociaż plastik był początkowo reklamowany jako tworzywo wielokrotnego użytku, połowa wszystkich nowych tworzyw sztucznych wyprodukowanych w ciągu ostatnich 76 lat została wyprodukowana w ciągu ostatnich 16 lat. Jak zauważono w raporcie, największym źródłem spożywanych plastikowych mikrocząstek jest woda pitna. Inne produkty spożywcze i napoje o wysokim poziomie obejmują skorupiaki, sól i piwo.

Po dodaniu mikrocząstek połkniętych z torebek herbaty, waga szybko się powiększa. Przeciętny człowiek spożywa tyle plastiku w ciągu tygodnia – tylko z wody – która pozwalałaby zrobić jedną kartę kredytową. Kiedy ilość plastiku w torebkach herbaty zostanie uwzględniona w równaniu, obciążenie dla zdrowia będzie znacznie większe.

Recykling nabiera zupełnie nowego znaczenia

Badanie oceniające obecność cząsteczek tworzywa sztucznego w ludzkim stolcu, przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu, zostało zaprezentowane w październiku 2018 roku na corocznej konferencji United European Gastroenterology. Według Salon Magazine:

„W badaniu wzięło udział osiem osób z Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Każda osoba prowadziła dziennik spożywanej żywności na tydzień przed pobraniem próbek kału, co pokazało naukowcom, że wszyscy uczestnicy byli narażeni na produkty spożywcze, które albo były owinięte w plastik, albo pili z plastikowych butelek. Sześć z ośmiu osób jadło również ryby morskie; żaden z uczestników badania nie był wegetarianinem”.

Kał każdego uczestnika badania został przetestowany pod kątem obecności 10 różnych rodzajów tworzyw sztucznych, z których znaleziono dziewięć. Wpływ plastiku na jelita nie został jeszcze ustalony. Główny autor badania, dr Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu stwierdził, że wyniki są zdumiewające i uważa, że „to, że mikroplastiki mogą uszkadzać przewód pokarmowy poprzez promowanie reakcji zapalnych lub pochłanianie szkodliwych substancji”.

Ponieważ odchody ludzkie są spłukiwane w toalecie i standardowo przetwarzane w oczyszczalniach ścieków, proces oczyszczania ścieków może być nieskuteczny. Naukowcy z Wielkiej Brytanii ocenili wodę z sześciu rzek w północnej części Anglii. Ich dane wykazały większą liczbę mikroplastików w zbiornikach wodnych znajdujących się poniżej oczyszczalni ścieków.

Naukowcy uważają, że potwierdza to, że oczyszczone ścieki są kluczowym źródłem mikroplastików. Prawdopodobne jest, że te mikroplastiki trafią do środowiska i mogą kiedyś stać się częścią miejskiej sieci wodociągowej.

Ciesz się korzyściami wynikającymi z picia herbaty liściastej

Picie herbaty przynosi znaczną liczbę korzyści zdrowotnych, więc rozsądnie byłoby kontynuować nawyk, zastępując herbatę w torebce herbatami liściastymi. Jak wspominałem w poprzednim artykule, picie herbaty może pomóc rozwinąć lepsze połączenia mózgowe, poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszyć płytki beta-amyloidowe występujące w chorobie Alzheimera i zmniejszyć rozwój płytek miażdżycowych.

Podczas gdy parzenie herbaty liściastej może wymagać dodatkowego kroku lub dwóch, proces ten jest prosty. Oto kilka prostych wskazówek, jak przygotować „idealną” filiżankę herbaty:

Wskazówki

1. Zagotuj wodę w czajniku do herbaty (unikaj używania naczynia o nieprzywierającej powierzchni, ponieważ one również mogą uwalniać szkodliwe chemikalia podczas podgrzewania).

2. Rozgrzej czajnik, aby zapobiec szybkiemu schłodzeniu wody. Dodaj niewielką ilość wrzącej wody do dzbanka lub filiżanki herbaty, w której zamierzasz zaparzyć herbatę. Ceramika i porcelana dobrze zatrzymują ciepło. Przykryj dzbanek lub filiżankę pokrywką. Dodaj ocieplacz na dzbanek, jeśli masz lub otocz go ręcznikiem. Pozostaw na chwilę, a gdy będzie ciepły, wylej wodę.

3. Włóż herbatę do zaparzacza/sitka lub włóż luźną herbatę liściastą do czajnika. Zaparzanie bez zaparzacza lub sitka da bardziej aromatyczną herbatę. Zacznij od 1 czubatej łyżeczki na filiżankę herbaty lub dzbanek. Siłę smaku można poprawić, używając mniej lub więcej herbaty.

4. Dodaj wrzącą wodę. Użyj prawidłowej ilości wody do dodanej ilości herbaty (tj. na 4 łyżeczki herbaty dodaj 4 filiżanki wody). Idealna temperatura wody różni się w zależności od rodzaju parzonej herbaty:

Herbaty białe i zielone (pełne liście) — znacznie poniżej temperatury wrzenia (170 do 185 stopni F, czyli 76 do 85oC). Gdy woda się zagotuje, pozwól jej ostygnąć przez około 30 sekund dla białej herbaty i 60 sekund dla zielonej herbaty, zanim wylejesz ją na liście.

Oolong (pełne liście) — 185 do 210 stopni F, czyli 85 do 98oC

Czarne herbaty (pełne liście) — wrzątek (212 stopni F, czyli 100oC)

5. Przykryj dzbanek ocieplaczem lub ręcznikiem i pozwól herbacie się zaparzyć, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli ich nie ma, oto kilka ogólnych wskazówek. Smakuj herbatę często, aż poczujesz, że jest wystarczająco aromatyczna, ale nie gorzka:

Herbaty Oolong — parz cztery do siedmiu minut

Czarne herbaty — parz trzy do pięciu minut

Herbaty zielone — parz dwie do trzech minut

6. Po osiągnięciu pożądanego smaku wyjmij sitko lub zaparzacz. Jeśli używasz luźnych liści, wlej herbatę przez sitko do kubka, a resztki przenieś do innego naczynia (przykryj, aby zatrzymać ciepło).