Według dr. Mercoli
Organizm człowieka jest bardzo złożony, jego funkcjonowanie zależy od interakcji i wzajemnych powiązań narządów, enzymów, witamin i hormonów. Za każdym razem, gdy bierzesz suplement diety, szczególnie w dużych dawkach, wpływasz na równowagę substancji w organizmie.
Na przykład, jeśli bierzesz suplement cynku, musisz uważać na poziom miedzi w swoim organizmie. Te dwa składniki odżywcze równoważą się, co oznacza, że możesz cierpieć z powodu toksyczności cynku lub miedzi, jeśli zaburzysz tę równowagę.
To samo dotyczy witamin K i D. Gdy stosunek między tymi dwoma witaminami nie jest zrównoważony, może to zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (CVD), udaru mózgu i zawału serca.
Jednak suplementy witaminowe nie są jedyną rzeczą, która może powodować nierównowagę. W niedawnym przeglądzie naukowcy odkryli związek między lekami stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu i leczenia cukrzycy typu 2 a hamowaniem wchłaniania witaminy K z pożywienia.
Dwie formy witaminy K
W powyższym wywiadzie dr Kate Rhéaume-Bleue omawia różnice między witaminami K1 i K2 oraz ich interakcję z witaminą D, wapniem i innymi składnikami odżywczymi.
Witamina K została odkryta w 1929 roku jako część eksperymentu, w ramach którego została powiązana z krzepnięciem krwi i powstawaniem zakrzepów. Istnieją dwie główne formy witaminy. Filochinon (K1) znajduje się w zielonych roślinach liściastych, a menachinon (K2) znajduje się w mięsie zwierząt i fermentowanej żywności. Organizm człowieka może również syntetyzować witaminę K2 w jelitach.
Witaminę K2 można podzielić na różne podtypy. Dwa, które dzisiaj uważamy za ważne, to MK-4 (krótkołańcuchowy podtyp) i MK-7 (długołańcuchowy podtyp produkowany przez bakterie).
Zarówno witaminy K1, jak i K2 pełnią ważne funkcje w organizmie. K1 jest integralnym czynnikiem krzepnięcia krwi, a K2 aktywuje białka, które odpowiadają za miejsce, w którym wapń akumuluje się w organizmie.
Znaczenie witaminy K2 odnosi się do interakcji z wapniem. To, jak i gdzie wapń jest akumulowany i wykorzystywany przez organizm, ma wpływ na zdrowie zębów, zdrowie kości, układ sercowo-naczyniowy i zdrowie nerek. Każdy z tych układów organizmu zależy od prawidłowej równowagi wapnia.
Organizm człowieka ma ograniczone możliwości przechowywania witaminy K2, ale może przetwarzać witaminę, dzięki czemu może być ona wykorzystywana wiele razy. Funkcje witaminy są wyjątkowe i niezbędne na wszystkich etapach życia.
Wiele leków zmniejsza wchłanianie witaminy K2
Artykuł przeglądowy powiązał leki stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych (CVD) i cukrzycy typu 2 z hamowaniem procesów zależnych od witaminy K2. Te negatywne skutki mogą zwiększać ryzyko CVD, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, utraty masy kostnej, a nawet zaburzeń psychicznych, w wyniku słabego wchłaniania K2.
Badanie wykazało wspólny mechanizm dla rozcieńczającej krew warfaryny, statyn i olejów roślinnych dotyczący hamowania procesów zależnych od witaminy K. Warfaryna rozcieńczająca krew zmniejsza krzepnięcie poprzez antagonistyczne działanie na witaminę K.
Taki był projekt działania leku. Nawet jedzenie pokarmów z witaminą K może zmniejszyć skuteczność warfaryny. Badania wykazały również, że:
- Leki przeciwgruźlicze lub przeciwdrgawkowe przyjmowane w czasie ciąży mogą zwiększać ryzyko niedoboru witaminy K u noworodka
- Stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania może zmieniać mikrobiom jelitowy, a tym samym zmniejszać skuteczność jelit w syntezie witaminy K2. Klasy leków związane z tą zmianą obejmują cefalosporyny i salicylany
- Leki statynowe, opracowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, również mają negatywny wpływ na wchłanianie witaminy K2 i hamują CoQ10 – oba niezbędne dla zdrowego układu sercowo-naczyniowego.
Dr Hogne Vik, dyrektor medyczny NattoPharma, lider badań dotyczących witaminy K2, powiedział:
„Nie tylko dostrzegamy, że spożycie witaminy K2 w diecie jest żałośnie niewystarczające, ale jest coraz więcej dowodów na to, że farmaceutyki dodatkowo pogłębiają problem niedoboru witaminy K2, co może stwarzać potencjalnie niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia ludzi”.
Interakcja między K2 a układem sercowo-naczyniowym
Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju CVD jest gromadzenie się wapnia w układzie tętniczym. Tworzenie się płytek na ścianach tętnic może prowadzić do odłamywania się małych kawałków i tworzenie się skrzepów. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zawału serca lub udaru mózgu.
Zwapnienie tych płytek powstaje w miarę postępu choroby miażdżycowej, na podstawie czego można przewidywać ryzyko przyszłych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Metaanaliza 30 badań, obejmujących ponad 218 000 uczestników, wykazała, że zwapnienie w tętnicach jest związane ze zwiększonym o 300 do 400 procent ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak zawał serca) lub śmierci.
Witamina K2 reguluje zwapnienie tętnic poprzez modulację białka. W jednym z badań wykazano, że osoby które miały największą ilość witaminy K2, były o 52 procent mniej narażone na zwapnienie tętnic i o 57 procent rzadziej umierali z powodu chorób serca w okresie od 7 do 10 lat.
Niedostateczna ilość witaminy K2 w diecie może również prowadzić do nieoptymalnej karboksylacji i biologicznie nieaktywnej macierzy karboksylowanego białka Gla (MGP), co prowadzi do niższej ochrony układu sercowo-naczyniowego przed zwapnieniem układu tętniczego.
Witamina D i witamina K2 muszą występować w odpowiedniej proporcji
Witamina D wpływa lub odgrywa znaczącą rolę, w tym wpływa na:
Zdrowie oczu |
Zapobieganie zwyrodnieniu plamki żółtej |
Zapobieganie suchemu oku |
Zdrowie układu odpornościowego |
Zapobieganie chorobom jelit |
Zmniejszenie skutków chorób reumatycznych |
Zmniejszenie skutków stwardnienia rozsianego |
Zmniejszenie efektów tocznia |
Walkę z HIV/AIDS |
Zmniejszenie depresji |
Zmniejszenie potencjału astmy wieku dziecięcego |
Zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów |
Zmniejszenie oznak starzenia |
Zapobieganie demencji |
Zapobieganie chorobom serca |
Niedobór witaminy D może również przyczyniać się do wielu różnych chorób, z których wszystkie zwiększają ryzyko chorób serca. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, miażdżyca naczyń i zwiększony stan zapalny w organizmie.
Jednak, podobnie jak większość innych witamin i składników odżywczych, żaden składnik odżywczy nie działa niezależnie od innych. Na przykład, większość pasteryzowanego mleka jest wzbogacana witaminą D. Producenci uznają, że skutecznie wyeliminowali naturalną witaminę D z mleka, niezbędną do wchłaniania wapnia, i dlatego ją dodają.
Podczas gdy witamina D pomaga wchłaniać wapń, witamina K2 odpowiada za akumulację wapnia w odpowiednich miejscach. Innymi słowy, to witamina K2 mówi ciału, aby odkładał wapń w kościach i zębach, a nie w narządach, tętnicach, mięśniach lub tkance miękkiej.
Skuteczną analogią jest to, że witamina D jest strażnikiem umożliwiającym dopływ wapnia, a witamina K2 jest policjantem kierującym ruchem, który informuje wapń, gdzie ma iść. Z witaminą D i wapniem będziesz mieć ruch, ale bez witaminy K2 powstanie korek i wapń zostanie osadzany dokładnie tam, gdzie go nie powinno być – w tętnicach.
Nacisk na spożywanie witaminy D i wapnia, aby „mieć mocne kości”, może powodować wzrost ryzyka CVD, jeśli dieta nie jest bogata w źródła witaminy K2. Jako dodatkowe ryzyko możesz przyjmować leki lub mieć zmieniony mikrobiom jelitowy, co zmniejsza wchłanianie witaminy K2.
Rola K2 w osteoporozie
Osteoporoza odpowiada za ponad 8,9 miliona złamań kości na całym świecie. Oznacza to, że złamanie z powodu osteoporozy zdarza się co trzy sekundy. Na całym świecie 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn w wieku powyżej 50 lat doświadczy złamania związanego z osteoporozą.
Siła kości jest związana z kilkoma czynnikami. Zarówno gęstość kości, jak i tworzenie kości są związane z wytrzymałością kości. Gdy masz odpowiednią gęstość, ale bez właściwego formowania, ryzyko złamania może wzrosnąć. Twoje ciało potrzebuje kilku składników odżywczych, aby zbudować mocne kości.
Witamina K2, współpracująca z witaminą D, magnezem, fosforem i wapniem, pomaga organizmowi rozwijać mocne kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Jest tak, ponieważ składniki odżywcze w organizmie są ze sobą powiązane w sposób, w jaki funkcjonują.
Witamina K jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kilku białek związanych z kośćmi, w tym osteokalcyny, MGP i periostyny. Witamina K jest także kofaktorem w produkcji karboksylazy gamma-glutamylowej (GGCX). Ostatnie badania wiążą niski poziom GGCX i/lub witaminy K2 z defektami mineralizacji kości.
Oznacza to, że bez witaminy K2 organizm wytwarza wadliwe kości, co zmniejsza wytrzymałość kości i zwiększając ryzyko złamań związanych z mineralizacją kości.
Witamina K2 jest również ważna dla zębów i w zapobieganiu nowotworom
Witamina K2 odgrywa również znaczącą rolę w zdrowiu zębów i zapobieganiu nowotworom. Zęby, podobnie jak kości, są magazynem wapnia, który wspiera strukturę i twardość zębów. Sposób, w jaki wapń osadza się w zębach, zwiększa twardość zębów lub zwiększa ich kruchość.
Witamina K2 po raz kolejny działa jak policjant kierujący ruchem, kierując wapń do zębów i decydując o jego zastosowaniu. Współdziałając z witaminą D, sprzyja także zmniejszeniu próchnicy zębów lub ubytków. Proces osadzania wapnia w obszarach ciała, w których zwykle nie występuje, może działać jak piasek w zębatkach maszyny. Niewłaściwa dystrybucja wapnia może przyczynić się do rozwoju:
Kamieni żółciowych |
Raka jelita grubego |
Raka wątroby |
Torbieli jajników |
Raka kości |
Raka piersi |
Raka prostaty |
Raka płuc |
Demencji |
Białaczki |
Żylaków |
Zwyrodnienia plamki żółtej |
Niemieccy lekarze oceniający wpływ witamin K1 i K2 na rozwój i leczenie raka prostaty stwierdzili, że osoby, które spożywały największą ilość K2, mieli o 63% mniej przypadków zaawansowanego raka prostaty.
Witamina K2 wykazała zdolność do indukowania niszczenia komórek białaczkowych poza organizmem. Witamina K2 wykazała również działanie hamujące rozwój szpiczaka i chłoniaka. Po leczeniu raka wątroby, wśród osób, które przyjmowały suplement K2, stopień nawrotu raka wyniósł 13%, podczas gdy w grupie osób nieprzyjmujących suplementu, wskaźnik nawrotów wyniósł 55%.
Korzystaj z zalet K2
Jak rozpoznać niedobór witaminy K2? Według Rhéaume-Bleue istnieje kilka pytań, które należy sobie zadać, aby podejrzewać niedobór witaminy K2. Szacunki sugerują, że do 85 procent Amerykanów ma niedobór witaminy K2.
• Czy cierpisz na schorzenia związane z niedoborem witaminy K2? Niektóre z tych chorób zostały wymienione powyżej.
• Czy jesz mięso, nabiał lub sery pochodzące od zwierząt karmionych trawą? Ekologiczna wołowina i produkty mleczne pochodzące od zwierząt karmionych trawą mają wyższą zawartość witaminy K2 i są zdrowsze.
• Czy spożywasz sfermentowaną żywność? Bakterie wytwarzają witaminę K2 z żywności w procesie fermentacji. Natto (sfermentowana soja), jest jednym z najlepszych źródeł witaminy K2. Spożywałem ten produkt przez jakiś czas, ale smak stanowi wyzwanie i prawdopodobnie nie jest dobrze akceptowany przez zachodnie podniebienia.
Inne produkty fermentowane, takie jak kimchi, również zawierają witaminę K2. Moim ulubionym sposobem uzyskania K2 jest fermentowanie własnych warzyw przy użyciu specjalnej kultury starterowej zawierającej bakterie wytwarzające K2.
• Czy jesz sery Brie lub Gouda, czy regularnie jesz pasztet z wątroby? Fermentacja sera powoduje wytwarzanie witaminy K2. Fermentowane produkty mleczne zapewnią około jednej trzeciej ilości, której dostarcza porcja natto. Polecam sfermentowane sery z surowego mleka. Należy zauważyć, że samo surowe mleko nie zawiera K2. Witamina jest wytwarzana podczas procesu fermentacji.
Jeśli te pokarmy nie są regularną częścią Twojej diety, prawdopodobnie masz niedobór witaminy K2 i możesz skorzystać z jej suplementacji. W tej chwili nie ma wiarygodnych testów określających poziom witaminy K2. Jednak, chociaż jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, nie ma znanej toksyczności w żadnej dawce.
Ważne jest, aby przyjmować suplement z produktami zawierającymi zdrowy tłuszcz, aby zwiększyć wchłanianie witaminy. Spośród dwóch form witaminy K2 – MK-4 i MK-7 – ta ostatnia jest bardziej skutecznym suplementem.
MK-4 jest produktem syntetycznym, mającym bardzo krótki biologiczny okres półtrwania wynoszący około godziny, co czyni go słabym kandydatem na suplement diety. Po dotarciu do jelit pozostaje głównie w wątrobie, gdzie jest przydatny w syntezie czynników krzepnięcia krwi. MK-7 to nowszy środek o bardziej praktycznych zastosowaniach, ponieważ dłużej pozostaje w organizmie. Okres jego półtrwania wynosi trzy dni, co oznacza, że istnieje większa szansa na uzyskanie stałego poziomu witaminy K2 we krwi. MK-7 jest ekstrahowany z japońskiego sfermentowanego produktu sojowego natto.