Jakie są zalety kąpieli sitz?

sól

W skrócie -

  • Rzadko mówi się o problemach okolic intymnych, ale gdy się one pojawiają, kąpiel sitz może być kojącym rozwiązaniem problemów takich jak hemoroidy lub tkliwość po porodzie
  • Sól Epsom, czyli uwodniony siarczan magnezu, może być korzystnym dodatkiem do kąpieli sitz ze względu na zawartość magnezu i siarki – potrzebnych organizmowi minerałów, które mogą zostać wchłonięte przez skórę
  • Dodatkowe zalety kąpieli w soli Epsom obejmują łagodzenie oparzeń słonecznych, łuszczycy, stanów zapalnych, skurczów mięśni, migreny i wielu innych schorzeń

Według dr. Mercoli

Wszyscy od czasu do czasu potrzebują większej ilości czułej opieki. Czasami niektóre części ciała (np. obszar okołoodbytniczy) zostają uszkodzone, co wymaga specjalnej uwagi.

W wielu przypadkach pomocna może być kąpiel sitz. Innym terminem określającym kąpiel sitz jest kąpiel nasiadowa, co pomaga opisać, której części ciała dotyczy (określanej w wielu podręcznikach anatomii jako obszar okołoodbytniczy).

Zamiast zwykłej kąpieli w wannie, ciepła i relaksująca kąpiel sitz dba o oczyszczanie i łagodzenie delikatnych miejsc przy minimalnym nacisku. Zaletą kąpieli nasiadowej jest to, że nie musisz nawet zdejmować wszystkich ubrań!

Oczywistym jest, że jest to drażliwy temat, ponieważ jest to delikatny obszar, a ludzie czasami czują się nieswojo, rozmawiając o tym. Jednak nawet jeśli nigdy nie miałeś kłopotów z tym obszarem ciała, dobrze jest wcześniej wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Kąpiele sitz były od tysiącleci wykorzystywane w leczeniu wielu problemów związanych z dolnymi częściami ciała. Od kilkuset lat sól Epsom jest dodawana do kąpieli, nadając kąpieli sitz lecznicze właściwości, dzięki zawartości cennych minerałów.

Sól Epsom: krótka historia

Sól Epsom nie jest solą do jedzenia, a jej nazwa pochodzi od związku mineralnego odkrytego na początku XVII wieku w źródle solnym w miasteczku Epsom, znajdującym się na południe od Londynu.

Uznając, że woda Epsom ma właściwości regenerujące, ludzie zaczęli pić ją ze względu na jej właściwości przeczyszczające. Kąpiel w niej dawała jeszcze więcej korzyści terapeutycznych – od złagodzenia skurczów mięśni, poprzez zmniejszenie bólu głowy i zmniejszenie stanu zapalnego.

Przez pewien czas Epsom było miastem uzdrowiskowym. Sól była pozyskiwana przez gotowanie wody źródlanej bogatej w siarczan magnezu (stąd naukowa nazwa uwodniony siarczan magnezu), odkryty przez chemika Nehemiah Grew. Najpierw sól była nazwana „gorzkimi solami czyszczącymi”, a dopiero później solą Epsom (siarka również ma zalety).

Grew był wystarczająco przedsiębiorczy, aby uzyskać królewski patent wyłącznych praw do tego minerału i jego leczniczych właściwości. Sól Epsom wkrótce stała się powszechnie dostępnym i niedrogim produktem bez recepty, co wyeliminowało konieczność podróżowania do źródeł. Dziś pompa wody jest jedynym śladem wcześniejszej sławy tego regionu.

Skuteczność kąpieli sitz w soli Epsom

Niewiele osób zdawało sobie sprawę ze znaczenia magnezu w XVIII wieku. Według Care 2 jest to drugi co do ilości pierwiastek w komórkach człowieka i czwarty najważniejszy dodatnio naładowany jon w organizmie. Optymalny poziom magnezu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Badania wskazują, że Amerykanie mogą mieć w organizmie pięć razy więcej wapnia niż magnezu, podczas gdy stosunek tych pierwiastków powinien wynosić 2 do 1. Ponadto zauważono, że magnez:

„Pomaga ciału regulować ponad 325 enzymów i odgrywa ważną rolę w organizowaniu wielu funkcji organizmu, takich jak kontrola mięśni, impulsy elektryczne, wytwarzanie energii i eliminacja szkodliwych toksyn.

Według National Academy of Sciences niedobór magnezu u Amerykanów przyczynia się do wysokiego wskaźnika chorób serca, udaru mózgu, osteoporozy, zapalenia stawów i bólu stawów, chorób trawiennych, chorób związanych ze stresem, chronicznego zmęczenia i wielu innych dolegliwości.

Poziom magnezu u ludzi spadł o połowę w ostatnim stuleciu z powodu zmian w rolnictwie i diecie. Rolnictwo przemysłowe wyczerpało zapasy magnezu w glebie, a typowa amerykańska dieta zawiera znacznie mniej magnezu niż dieta naszych przodków.

W rzeczywistości współczesna amerykańska dieta bogata w tłuszcze, cukry, sól i białko przyspiesza wyczerpywanie zapasów magnezu w organizmie”.

Chociaż magnez i siarka nie są łatwo wchłaniane z przewodu pokarmowego, są dobrze wchłaniane przez skórę. Dlatego kąpiel w uwodnionym siarczanie magnezu – soli Epsom – jest tak korzystna dla utrzymania optymalnego poziomu tych ważnych minerałów.

Działanie farmakologiczne soli Epsom

Siarczan magnezu został doceniony za jego zdolność łagodzenia zaparć, a także poprawy:

Zdrowia serca i układu krążenia, nieregularnego bicia serca

Częstości występowania i ciężkości cukrzycy

Tworzenia tkanki mózgowej i białek przewodu pokarmowego

Funkcji nerwów poprzez regulację elektrolitów

Produkcji białek stawowych

Zakrzepów i ciśnienia krwi

Stanu zapalnego, bólu i skurczów mięśni

Nadmiaru adrenaliny i stresu

Zdolności do eliminacji toksyn

Migrenowych bólów głowy

Stymulacji trzustki do wydzielania enzymów trawiennych

Absorpcji składników pokarmowych

Epsom Salt Council jest jednym z najbardziej bogatych źródeł informacji o niewiarygodnych korzyściach płynących z kąpieli w soli Epsom.

Wiele z powyższych korzyści omówiono na stronie Health Uses and Benefits, na przykład wspieranie układu odpornościowego w zwalczaniu zarazków dzięki zawartości siarki w soli Epsom, która zabija grzyby i barkerie.

Dodatkowe zalety soli Epsom wymienione przez Web MD obejmują łagodzenie bólu stóp, w tym powodowanego przez wrastające paznokcie u nóg, oparzenia słoneczne, łuszczycę, fibromialgię i reumatoidalne zapalenie stawów (z powodu stanu zapalnego), a nawet bezsenność.

Szeroki przegląd randomizowanych kontrolowanych badań, przeglądów retrospektywnych i badań obserwacyjnych dotyczących terapii siarczanem magnezu w stanie przedrzucawkowym lub rzucawce doprowadził do wniosku, że: „Dotychczasowe dowody potwierdzają skuteczność terapii siarczanem magnezu u kobiet z rzucawką i ciężkim stanem przedrzucawkowym. W Enzyme Stuff stwierdzono:

„Sól Epsom to siarczan magnezu. To tylko cząsteczki, które się tworzą, ponieważ jony mają przeciwne ładunki elektryczne. Magnez ma ładunek dodatni.

Siarczan ma ładunek ujemny i pełni różnorodne funkcje biologiczne. Dwa elementy… rozpadają się i rozdzielają w płynie”.

W artykule powtórzono, że magnez i siarczan są wchłaniane przez skórę, nawet gdy wyschnie.

„Wiele osób stosujących typową „nowoczesną” przetworzoną dietę ma również duży niedobór magnezu, który jest uzupełniany przez sól Epsom w łatwo dostępnej formie. Główne skutki niewystarczającej ilości magnezu to: senność, drażliwość, niepokój i drżenie lub skurcze mięśni”.

Kwalifikacja soli Epsom

Brytyjska biblioteka Magnesium Online Library z siedzibą w Wielkiej Brytanii twierdzi, że „Kąpiel w soli Epsom to bezpieczny i łatwy sposób na zwiększenie poziomu siarczanów i magnezu w organizmie”.

Jednak badania medyczne z USA popierające to twierdzenie są nieliczne, a aprobata amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) jest dość pobieżna. W artykule pt. „Solid Epsom Salt Research?”, ktoś skomentował to w następujący sposób:

„Wierzę, że teoria soli Epsom jest bardziej praktykowana w leczeniu naturopatycznym. Ponieważ nie jest to produkt „zatwierdzony przez FDA”, nie znajdziesz zbyt wielu środków medycznych. Nie ma zbyt wielu badań, ponieważ firmy farmaceutyczne nie zarabiają na tym pieniędzy”.

Artykuły takie jak „The Truth About Epsom Salt” z ABC News, wykonują całkiem niezłą robotę, „obalając” wszelkie ślady korzyści z kąpieli w soli Epsom, pomimo góry niepotwierdzonych dowodów z kilkudziesięciu lat, jeśli nie stuleci oraz twierdzeń osób, które nie mogły czerpać zysków ze swoich wypowiedzi.

Dla kogo zalecana jest kąpiel sitz?

Kąpiel sitz może być rozwiązaniem dla kilku delikatnych problemów, takich jak ból i swędzenie po operacji, tkliwość po ciąży, hemoroidy, bolesne wypróżnienia, infekcje pochwy i szczeliny odbytu, które są drobnymi „kieszonkami” w delikatnej tkance skóry w okolicy odbytu, którą w Medical News Today nazwano „pierścieniem odbytniczym”.

Hemoroidy (inaczej „żylaki odbytu”) to żyły w odbycie, które ulegają stanom zapalnym i obrzękom, powodując ból i dyskomfort:

„Problem mogą powodować większe hemoroidy lub te, które wychodzą poza odbyt. Kąpiele sitz mogą być również przydatne w wielu innych przypadkach, w tym po operacji. Kąpiel sitz może pomóc w procesie gojenia i poprawić komfort po operacji odbytu lub pochwy”.

Ponadto, bez odpowiedniej higieny, wzrasta ryzyko podrażnienia w obszarze okołoodbytniczym. Kiedy w tym miejscu występuje nieuniknione swędzenie lub podrażnienie, zwykle prowadzi to do drapania się. Według Medical News Today:

„Swędzenie spowodowane brakiem higieny może prowadzić do drapania. Drapanie powoduje, że każde swędzenie jest jeszcze gorsze i może uszkodzić skórę. Delikatna kąpiel jest lepsza niż drapanie w celu utrzymania normalnej higieny. Kąpiel jest również lepsza w łagodzeniu i zmniejszaniu świądu”.

Kąpiel sitz to kojący sposób na oczyszczenie okolicy bez wcierania lub szorowania, które mogłyby zaostrzyć problem. Poprawia również przepływ krwi do tej części ciała, co pomaga w gojeniu. Kąpiele sitz można wykonywać trzy razy dziennie, za każdym razem od 10 do 15 minut, w zależności od potrzeb.

Kąpiele sitz na dolegliwości i infekcje pochwy

Okolice intymne kobiet podlegają unikalnym problemom, dlatego niezbędne są delikatne, dokładne i konsekwentne praktyki oczyszczania. Infekcje drożdżakowe, infekcje pęcherza moczowego i inne problemy wymagają szczególnej opieki i rozważności. Według Medical News Today:

„Kąpiel może pomóc w problemach z wydzieliną wytwarzaną przez gruczoły Bartholina. Gruczoły te wytwarzają śluz niezbędny podczas seksu. Są to gruczoły wielkości grochu, które zwykle nie są zauważalne i odczuwalne.

Niemniej jednak gruczoły Bartholina mogą ulec nienowotworowemu rozrostowi i powodować problemy u kobiet. Mogą stać się powiększone i bolesne oraz ulec infekcji. Oprócz diagnostyki medycznej i leczenia torbieli i infekcji, kąpiele sitz również mogą być pomocne”.

Podczas gdy w niektórych badaniach stwierdzono, że nie ma dowodów przeciwko dodawaniu do wody roztworów pieniących się, żelu pod prysznic lub szamponu podczas kąpieli sitz, inni sugerują, że może to spowodować lub dodatkowo podrażnić infekcję dróg moczowych (UTI), szczególnie u dzieci. Może również podrażniać istniejące problemy i zaburzyć równowagę pH pochwy, powodując podrażnienie, a nawet pogorszenie infekcji.

To powiedziawszy, w jednym z badań zauważono: „Uważamy, że przyjemność z kąpieli z pianą przeważa nad ograniczonymi dowodami dotyczącymi ich potencjalnej szkodliwości”. Chociaż nie jest to konieczne, jeśli zdecydujesz się dodać mydło, upewnij się, że jest ono naturalne i wolne od agresywnych chemikaliów.

Instrukcje i rodzaje kąpieli sitz

Jednym prostym sposobem na wykonanie kąpieli sitz pod prysznicem lub w wannie jest umieszczenie w prysznicu płytkiego pojemnika, w którym można usiąść i cieszyć się nimi jednocześnie. Możesz również wypełnić odpowiednią miskę wodą z solą, usiąść w niej, a następnie zrobić prysznic.

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest czysta wanna (cała wanna lub miska), która nie zawiera szkodliwych chemikaliów. Jedną z bardzo skutecznych metod czyszczenia jest dokładne spryskiwanie wanny białym octem, odczekanie kilku minut, a następnie posypanie sodą oczyszczoną, która jest wystarczająco drobna, aby usunąć resztki mydła. Wyszoruj, a następnie dokładnie spłucz wannę.

Weź kąpiel sitz w wannie, wlewając do niej 4 lub 5 cali (10-13 cm) ciepłej wody, upewniając się, że nie jest gorąca, ale wystarczająco ciepła, aby rozpuścić około 2 szklanek soli Epsom. Wejdź i mocz się przez 15 do 20 minut. Dodaj olejki eteryczne, takie jak olejek bergamotowy, jeśli chcesz. Zrelaksuj się! Następnie opłucz zarówno siebie, jak i wannę.

Zestawy do kąpieli sitz można znaleźć w większości aptek już za 10–20 USD (40-70 zł), a ich rodzaj zależy od potrzeb. Najczęściej składają się z okrągłej, płytkiej miski, która pasuje do brzegu standardowej toalety i często zawierają solidną plastikową torbę z rurką przymocowaną do jednego końca, dzięki czemu można postawić miskę w wybranym miejscu i napełnić ją wodą z wanny.

Podobną metodą jest bidet, który jest jak mini prysznic dla okolic intymnych. Jest stosowany wyłącznie do czyszczenia, samodzielnego lub w połączeniu z papierem toaletowym. Bidet, często spotykany w Europie, stanowi oddzielną jednostkę obok toalety lub jej część. Często znajduje się w hotelach.

Ważne jest, aby zrozumieć, że bidet nie jest toaletą. Jest używany po użyciu toalety do czyszczenia okolic narządów płciowych i odbytu, a nie do usuwania odpadów.