Soczewki kontaktowe mogą prowadzić do poważnych infekcji oczu, jeśli nie są właściwie używane

soczewka

W skrócie -

  • Chociaż bardzo popularne, soczewki kontaktowe mogą zwiększać ryzyko infekcji oka, otarć rogówki, owrzodzeń rogówki, utraty wzroku, a nawet utraty oka
  • Twój mózg zależy od światła pełnego spektrum, które dostaje się do twoich oczu, więc soczewki filtrowane UV mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych warunków
  • Prawidłowa pielęgnacja soczewek obejmuje rutynową wymianę opakowań na soczewki, mycie soczewek po każdym użyciu, niespanie w nich

Według dr. Mercoli

Dwie trzecie z 41 milionów osób w USA, które noszą soczewki kontaktowe w celu korekcji wzroku, to kobiety. Dziesięć procent użytkowników ma poniżej 18 lat, a 25 procent ma więcej niż 45 lat. Pozostała większość to osoby w wieku od 18 do 45 lat.

Mimo że noszenie kontaktów jest popularne, zwiększa ryzyko infekcji oka, uszkodzenia rogówki i zmienia naturalnie występujący w oku biom bakteryjny. W każdym przypadku wyniki mogą być niebezpieczne lub katastrofalne dla twojego wzroku.

Przed zrozumieniem ryzyka warto wiedzieć, jak działa Twoje oko i jak soczewki kontaktowe mogą pomóc w poprawieniu wzroku. Dzieci zgłaszają poprawę widzenia podczas noszenia soczewek, ale jeśli nie dbają odpowiednio o swoje oczy i soczewki, mogą być narażone na większe ryzyko całkowitej utraty wzroku.

Jak działa Twoje oko

To, co widzisz, nie jest interpretowane w twoich oczach, ale raczej w mózgu. Światło przechodzi przez przednią część oka (rogówkę) i soczewkę. Struktury te pomagają skupić światło na siatkówce z tyłu oka.

Komórki w siatkówce przekształcają następnie światło w impulsy elektrochemiczne przechodzące przez nerw wzrokowy do mózgu. Przednia część oka działa jak obiektyw aparatu, wpuszczając więcej światła w nocy, a mniej w ciągu dnia. Właśnie dlatego twoje źrenice są większe w nocy, aby wpuścić więcej światła.

Soczewki kontaktowe noszone są w „kontakcie” z okiem. Są to soczewki korekcyjne przeznaczone do korygowania błędów widzenia, podobnie jak okulary.

Te małe soczewki poruszają się okiem i unoszą się na filmie łzowym po powierzchni rogówki. Już w 1508 roku Leonardo da Vinci zilustrował koncepcję soczewek kontaktowych. Pierwsze soczewki zostały wykonane ze szkła w 1887 roku.

Przez lata przeszli do plastikowych, miękkich soczewek, jednorazowych soczewek, przepuszczalnych dla gazu i, ostatnio, niestandardowych soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Soczewki przepuszczające gaz (GP) są wykonane z twardego tworzywa sztucznego, mają mniej wody, są mniej elastyczne i bardziej odporne na bakterie niż miękkie soczewki. Soczewki GP również zachowują swój kształt, gdy mrugasz, zachowując kształt lepiej niż miękkie soczewki.

Znaczenie światła o pełnym spektrum

Twoje oczy potrzebują pełnego spektrum światła, aby zachować zdrowie, podobnie jak twoje ciało potrzebuje światła słonecznego. Kiedy światło dostaje się do oka, pomaga nie tylko widzieć, ale także trafia do podwzgórza mózgu.

Jest to gruczoł w mózgu, który kontroluje temperaturę ciała, głód, pragnienie, równowagę wody i ciśnienie krwi.

Ma również znaczący wpływ na przysadkę mózgową, która wydziela wiele różnych niezbędnych hormonów. Z tego powodu ekspozycja na oświetlenie o pełnym spektrum jest skuteczną terapią w leczeniu depresji, infekcji i innych.

Badania wykazały również, że słabe oświetlenie wiąże się z bólami głowy, stresem, zmęczeniem i nadwyrężonymi, wodnistymi oczami. Słabe oświetlenie wiąże się również ze słabą produkcją pracy.

I odwrotnie, firmy, które przeszły na światła o pełnym spektrum, zgłaszają poprawę morali pracowników, większą wydajność, mniej błędów.

Jeśli zdecydujesz się na użycie soczewek kontaktowych, ważne jest, aby wybrać soczewki, które nie filtrują światła UV, ponieważ zwiększają ryzyko, że twoje oczy i mózg nie otrzymają wystarczającej ilości światła UV, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Zwiększone ryzyko infekcji i uszkodzenia oczu przy niewłaściwej pielęgnacji

W ostatniej wiadomości z ABC dr William Faulkner z Cincinnati Eye Institutes ostrzega, że ​​u 20 000 osób rocznie rozwija się infekcja pseudomonas w ich oczach. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) 50 procent ludzi śpi z założonymi soczewkami kontaktowymi.

Niestety praktyki te prowadzą do zwiększonego ryzyka infekcji oka, co może prowadzić do wyniszczającej infekcji i utraty wzroku. Nieleczony może nawet stracić oko.

Faulkner twierdzi, że osoby śpiące w soczewkach, nawet te sprzedawane jako kontakty nocne, mają 10-krotnie większe ryzyko rozwoju infekcji oka.

Prawie 1 na 5 osób z infekcjami oka obejmującymi soczewki kontaktowe doznaje uszkodzenia oka. Powikłania te obejmują blizny na rogówkach, przeszczepy rogówki i utratę wzroku.

Już w 1996 r. Naukowcy zidentyfikowali kilka czynników przyczyniających się do zwiększonego ryzyka infekcji i owrzodzeń rogówki podczas snu w kontaktach, w tym:

Niedobór tlenu

Bakterie

Zanieczyszczenie atmosfery

Higiena snu

Brak ruchu oka i powieki

CDC donosi, że zapalenie rogówki lub zapalenie rogówki powoduje co roku ponad milion wizyt na pogotowiu, przy szacowanym bezpośrednim koszcie medycznym wynoszącym 175 milionów dolarów. Ponad 99 procent ankietowanych osób stwierdziło, że uczestniczyło w co najmniej jednym zachowaniu, które zwiększało ryzyko zarażenia się infekcją.

Zgłoszenia zakażenia i uszkodzenia oka są monitorowane zarówno przez CDC, jak i Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), ponieważ soczewki kontaktowe są regulowane przez FDA jako wyroby medyczne. Wysoki odsetek zgłoszeń dotyczył osób używających soczewek kontaktowych w ciągu nocy lub przedłużonego noszenia.

Ortokorekcja

Inny rodzaj soczewek kontaktowych jest noszony tylko w nocy, aby zmienić kształt oka, aby użytkownik nie potrzebował okularów ani kontaktów następnego dnia. Ten produkt został wykorzystany przez młodych sportowców w celu zmniejszenia zapotrzebowania na okulary lub kontakty podczas rywalizacji. Soczewki nazywane są orto-k.

Koszt tych soczewek może być wysoki, ale wielu rodziców uważa, że ​​zalety przewyższają koszt. Praktyka przekształcania rogówki za pomocą kontaktów istnieje od dziesięcioleci, ale FDA po raz pierwszy zatwierdziła je do użycia w 2002 r.

Soczewki te są obecnie zazwyczaj sprzedawane nastolatkom i dzieciom przez optyków. Soczewki są używane u dzieci z krótką do umiarkowanej krótkowzrocznością z nadzieją, że soczewka pomoże z czasem zmniejszyć błąd refrakcji. Jednak noszenie tych soczewek przez noc wiąże się ze znacznym ryzykiem.

Podczas gdy większość dzieci doświadcza chwilowej poprawy wzroku, niektórzy praktykujący uważają, że przepisując soczewki w młodym wieku, przekształcenie rogówki może stać się półtrwałe, ponieważ komórki w oczach dzieci dzielą się szybciej. Ten szybki podział komórek może powodować trwalsze zmiany kształtu oka.

Okuliści i specjaliści od rogówki nie są tak przyjmowani z soczewkami orto-k, powołując się na swoje doświadczenia i kilka badań dla ich zainteresowania. Spanie w soczewkach kontaktowych, bez względu na to, czy są sprzedawane jako produkty do noszenia przez dłuższy czas, tak jak soczewki orto-k, czy przypadkowe zasypianie w soczewkach, zwiększa ryzyko uszkodzenia oczu.

Ryzyko związane ze snem w soczewkach kontaktowych

Wu Jian-Liang, dyrektor okulistyki w szpitalu Wan Fang w Tajpej, cytowany w Daily Mail, mówi:

„Osoby noszące soczewki kontaktowe to grupa wysokiego ryzyka, która może być łatwo narażona na choroby oczu. Niedobór tlenu może zniszczyć powierzchnię tkanki nabłonkowej, tworząc małe rany, w które bakterie mogą łatwo zarazić, rozprzestrzeniając się na resztę oka i zapewniając idealną pożywkę”.

Typowe zagrożenia obejmują:

Niedotlenienie — Noszenie soczewek kontaktowych zmniejsza ilość tlenu dostępną dla twoich oczu. Każda tkanka w twoim ciele zależy od tlenu. W odpowiedzi twoje ciało zaczyna hodować nowe naczynia, zwane neowaskularyzacją rogówki. Dodatkowe naczynia krwionośne zwiększają ryzyko uszkodzenia siatkówki.

Mikrocysty rogówkowe i wakuole rozwijają się również w wyniku przewlekłego niedotlenienia. Na ogół nie masz objawów, ale twoje oczy mogą być lekko podrażnione lub możesz mgliście widzieć. Leczenie polega na zaprzestaniu używania soczewek kontaktowych. Często stan ten jest odwracalny po leczeniu.

Niedotlenienie może również powodować ostre zaczerwienienie soczewek kontaktowych (CLARE), gdy wysoki poziom bakterii gram ujemnych zamieszkuje pod soczewką po spaniu w kontaktach. Leczenie obejmuje usunięcie soczewek, stosowanie przeciwzapalnych kropli do oczu i smarów do oczu. Antybiotyki nie są stosowane, ponieważ CLARE jest wynikiem reakcji endotoksyny i infekcji.

Wrzody — Wrzody rogówki to otwarte rany, które mogą tworzyć się, gdy kontakty zarysują powierzchnię rogówki i mogą spowodować trwałe uszkodzenie. Zadrapania pozostawiają oko nieodporne na infekcje. Jeśli coś pozostanie na soczewce kontaktowej, może również zarysować rogówkę. Brak tlenu ze snu w kontaktach może również narazić tkankę na owrzodzenie.

Pasożyty — Najpopularniejszym pasożytem i infekcją związaną z soczewkami kontaktowymi jest zapalenie rogówki Acanthamoeba. Kiedy nosisz kontakty w ciągu dnia i nocy, utrzymujesz pasożyta w kontakcie z okiem, gdzie może on żerować na tkance rogówki. Chociaż jest to stosunkowo rzadkie, może powodować trwałe uszkodzenie strukturalne oka i utratę wzroku.

Prysznic i pływanie w soczewkach kontaktowych może zwiększyć ryzyko infekcji pasożytniczej. Pasożyt Acanthamoeba żyje w wodzie i zwykle nie powoduje innych problemów zdrowotnych. Pasożyt jest również odporny na większość dostępnych na rynku środków dezynfekujących soczewki kontaktowe, więc czyszczenie soczewki po kąpieli nie zmniejsza ryzyka.

Zapobiegaj nadużyciom

Nadużywanie soczewek kontaktowych to kolejny czynnik, który może zwiększać ryzyko infekcji i uszkodzenia oka. Jeśli nadmiernie nosisz soczewki, mogą stać się tak cienkie, że rozrywają i drapią twoją rogówkę. Złogi wapnia i białka mogą się gromadzić, drapać rogówkę i wpływać na widzenie.

Zawsze powinieneś być w stanie obrócić soczewkę w oku. Jeśli twoje oko wyschnie, a soczewki nie będą już unosić się nad okiem, natychmiast je zdejmij. Oczyść je i namocz, jednocześnie odpoczywając. Możesz zmniejszyć ryzyko nadmiernego zużycia, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Wyjmij kontakty co najmniej raz dziennie — Nawet, jeśli masz dłuższe kontakty, ważne jest, aby twoje oczy były narażone na tlen i odpoczynek. Noszenie kontaktów przez noc zwiększa ryzyko niedotlenienia, infekcji i owrzodzeń rogówki.
  • Wymień swoje kontakty — Twój okulista zaleci wymianę kontaktów w odstępach czasu specyficznych dla Twojej marki i użycia soczewek kontaktowych. Jeśli masz cotygodniowe lub codzienne kontakty, ważne jest, aby zmieniać je każdego dnia lub tygodnia, nawet jeśli uważasz, że soczewki nadal działają dobrze.

Właściwa pielęgnacja soczewek i oczu może zmniejszyć ryzyko infekcji

Ten krótki film pokazuje, jak prawidłowo czyścić i przechowywać soczewki. Właściwa pielęgnacja soczewek zmniejszy potencjalne ryzyko obrażeń, infekcji lub uszkodzenia wzroku. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

Przed przystąpieniem do zakładania lub wyjmowania soczewek należy umyć ręce mydłem i wodą i wysuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem.

Zmieniaj swoje opakowanie do przechowywania soczewek co 3 miesiące.

Utrzymuj opakowanie do przechowywania soczewek w czystości; pozostawić do wyschnięcia na powietrzu między użyciem.

Zawsze używaj świeżego użytku; nie czekaj, aż minie dane ograniczenia.

Nigdy nie śpij, nie bierz prysznica, nie pływaj ani nie korzystaj z jacuzzi w soczewkach kontaktowych.

Wymień soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nigdy nie pożyczaj soczewek kontaktowych.

Nigdy nie myj soczewek wodą z kranu.

Co roku odwiedzaj swojego lekarza okulistę, aby sprawdzić receptę i upewnić się, że soczewki pasują do oczu.

Nie używaj soli fizjologicznej lub roztworu do ponownego nawilżania do przechowywania lub dezynfekcji soczewek.

Nie pozwól, aby końcówka roztworu soczewki zetknęła się z czymkolwiek.

Nie należy przelewać do soczewek do innego pojemnika.

+ Źródła i odniesienia