Papryczki chili mogą spowalniać przerzuty raka płuc

Sprawdzone fakty
chili

W skrócie -

  • Stwierdzono, że kapsaicyna odpowiedzialna za pikantność papryczek chili zmniejsza liczbę przerzutów u myszy z gruczolakorakiem płuc. In vitro, kapsaicyna zahamowała przerzuty, blokując aktywację kluczowego białka, które moduluje proliferację i ruchliwość komórek rakowych
  • Kapsaicyna jest skoncentrowana w białej części papryki wyściełającej jej wnętrze, zwanej łożyskiem, a nie w nasionach; jednak nasiona mogą być pokryte odrobiną oleju. Jeśli ostrożnie usuniesz tę część papryki, pomoże to zmniejszyć jej pikantność
  • Wcześniejsze badania wykazały skuteczność kapsaicyny w leczeniu raka piersi, raka jelita grubego i raka drobnokomórkowego płuca; ma ona również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe porównywalne z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym – diklofenakiem
  • Papryczki chili pozytywnie wpływają na metabolizm, obniżają wysoki poziom insuliny, wspierają zdrowie serca i mogą zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera

Według dr. Mercoli

Papryczki chili są znane ze swojego ostrego smaku. Są one przede wszystkim stosowane jako przyprawa w różnych potrawach i sosach. W rodzinie psiankowatych występuje kilka gatunków i odmian ostrej papryki.

Papryczki chili pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, ale obecnie są uprawiane w cieplejszym klimacie na całym świecie. Niektóre z bardziej popularnych odmian to Cayenne, jalapeno, serrano i tajska papryka chili.

Jedną z najbardziej pikantnych papryczek na świecie jest papryka chili 7 Pot Douglah, o ostrości wynoszącej 1,8 miliona według skali Scoville'a. Dla porównania, częściej używane papryczki jalapeno mają ostrość od 2500 do 8000 według skali Scoville'a.

Ostrość papryczek jest uszeregowana na skali Scoville'a od zera do kilku milionów. Jest mierzona przez ilość wody cukrowej potrzebnej do rozcieńczenia papryczki aż do momentu, w którym nie czuć pikantnego smaku.

Kapsaicyna w papryce chili odpowiada za jej pikantność

Papryczki chili można spożywać świeże lub suszone. Często stosuje się je do przyprawiania curry, grilla i pikantnych sosów. Kapsaicyna jest bioaktywnym związkiem roślinnym odpowiedzialnym za ostry i pikantny smak. Związek jest skoncentrowany w białej części znajdującej się wewnątrz papryki, a nie w nasionach.

Obszar ten, zwany łożyskiem, można usunąć w celu zmniejszenia ostrości papryki. Jednakże nasiona papryki mogą być pokryte odrobiną oleju, więc usunięcie nasion również pomoże zmniejszyć ostrość.

Papryka chili należy do rodziny psiankowatych – Solanaceae. Ta rodzina warzyw i owoców obejmuje niektóre toksyczne rośliny, w tym belladonnę, zwaną także wilczą jagodą. Inne rośliny z tej rodziny są jednak powszechnie uprawiane i spożywane, w tym pomidory, bakłażany, białe ziemniaki i pieprz cayenne.

Uczucie pieczenia powodowane przez kapsaicynę tak naprawdę nie jest smakiem. Jest ono raczej spowodowane stymulacją nerwów wysyłających do mózgu dwie wiadomości – o intensywnym bodźcu i cieple. Uczucie pieczenia wynika z połączenia tych dwóch sygnałów.

Kapsaicyna może zmniejszać przerzuty raka płuc

Kapsaicyna wiąże się ze zmniejszeniem rozprzestrzeniania się raka płuc. Wyniki tego badania zostały zaprezentowane podczas spotkania Experimental Biology 2019 w Orlando na Florydzie. Naukowcy byli zainteresowani oceną zdolności kapsaicyny do zmniejszania przerzutów gruczolakoraka płuc, który stanowi większość wszystkich niedrobnokomórkowych nowotworów płuc.

Zdaniem naukowców, znaczna liczba pacjentów z gruczolakorakiem płuc miała miejscowe i odległe przerzuty do czasu ich zdiagnozowania. Długofalowym celem naukowców było zidentyfikowanie opartych na odżywianiu strategii hamujących wzrost przerzutów kilku rodzajów nowotworów, w tym czerniaka, raka prostaty i raka pęcherzyka żółciowego.

Korzystając z modelu mysiego, porównali aktywność antymetastatyczną kapsaicyny z dwoma innymi naturalnymi związkami podobnymi do kapsaicyny – kapsydem i kapsoniakiem. Wcześniejsze badania wykazały, że stosowanie kapsaicyny indukuje apoptozę w komórkach rakowych. Mimo to naukowcy byli przekonani, że kliniczne zastosowanie kapsaicyny jest ograniczone z powodu „nieprzyjemnego profilu działań niepożądanych”.

Naukowcy przetestowali kapsaicynę na trzech hodowanych ludzkich niedrobnokomórkowych rakach płuc i karmili myszy z rakiem płuc dietą wzbogaconą w kapsaicynę. Odkryli, że myszy stosujące dietę z kapsaicyną miały mniejszą liczbę komórek przerzutowych niż te, które nie otrzymały leczenia.

Dalsze eksperymenty in vitro doprowadziły do odkrycia, że kapsaicyna zatrzymała przerzuty, blokując aktywację kluczowego białka regulującego proliferację i ruchliwość komórek rakowych – białka Src. Główny autor badania – dr Jamie Friedman – skomentował:

„Rak płuc i inne nowotwory często dają przerzuty do miejsc wtórnych, takich jak mózg, wątroba lub kości, co utrudnia ich leczenie. Nasze badanie sugeruje, że naturalny związek jakim jest kapsaicyna z papryki chili może stanowić nową terapię w walce z przerzutami u pacjentów z rakiem płuc. Mamy nadzieję, że pewnego dnia kapsaicyna będzie stosowana w połączeniu z innymi chemioterapeutykami w leczeniu różnych nowotworów płuc”.

Wcześniejsze badania wykazały, że kapsaicyna zmniejsza ryzyko rozwoju innych rodzajów nowotworów

To nie było pierwsze badanie wykazujące potencjalne hamowanie rozwoju raka przez kapsaicynę. Rak piersi jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form raka u kobiet na całym świecie. Według American Institute for Cancer Research, w 2018 roku na świecie było ponad 2 miliony nowych przypadków raka piersi na całym świecie.

Zespół badawczy z Niemiec badał wpływ kapsaicyny na przejściowe potencjalne kanały receptorowe, o których wiadomo, że przyczyniają się do regulacji wewnątrzkomórkowego wapnia i promują raka. Korzystając z próbek tkanki agresywnego podtypu raka piersi, naukowcy odkryli, że kapsaicyna blokuje te sygnały i powoduje znaczne zahamowanie wzrostu komórek rakowych.

W badaniach oceniano również wpływ kapsaicyny na ludzkie komórki raka jelita grubego in vitro. Naukowcy odkryli, że leczenie kapsaicyną obniża poziomy enzymatyczne, co sugeruje, że kapsaicyna może być przydatna w leczeniu raka jelita grubego. W innym badaniu stwierdzono, że kapsaicyna wpływa na wiele szlaków sygnałowych i geny supresorowe nowotworów.

American Cancer Society szacuje, że liczba przypadków raka jelita grubego w USA w 2019 roku wyniesie 145 600. Ogólne ryzyko w ciągu całego życia wynosi około 1 na 22 mężczyzn i 1 na 24 kobiet. W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka, gdy przypadki wśród kobiet i mężczyzn są brane pod uwagę łącznie.

Chociaż w prezentowanym badaniu analizowano gruczolakoraka płuc typu niedrobnokomórkowego, wcześniejsze badania oceniały wpływ kapsaicyny na drobnokomórkowego raka płuca in vitro i in vivo. Naukowcy stwierdzili, że zebrane razem dane dały wgląd w mechanizm leżący u podstaw apoptotycznej aktywności kapsaicyny i oferują dalsze możliwości badań.

Kapsaicyna ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe

Kapsaicyna jest silnym inhibitorem substancji p – neuropeptydu, który według naukowców jest związany z procesem zapalnym. Działa poprzez zubożenie nerwów czuciowych substancji p, a następnie zakłóca odczuwanie bólu.

Najostrzejsze odmiany łatwo dostępne na rynku to papryka habanero i papryka Scotch Bonnet. Kolejne miejsce pod względem wskaźnika ostrości Scoville zajmują Jalapeno, a następnie hiszpańskie papryczki Pimientos de Pardon, Anaheim i węgierska papryka wiśniowa.

W badaniu na zwierzętach oceniającym działanie przeciwbólowe, naukowcy porównali kapsaicynę z działaniem przeciwzapalnym niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stwierdzając, że kapsaicyna wywołuje działanie przeciwzapalne porównywalne z diklofenakakiem.

W innym badaniu naukowcy odkryli, że efekt indukowany przez kapsaicynę może być wynikiem hamowania produkcji cytokin prozapalnych. Badania oceniające stosowanie kapsaicyny w chorobie zwyrodnieniowej stawów również dały pozytywne wyniki.

W jednym badaniu 80% osób leczonych kapsaicyną odczuwało zmniejszenie bólu po dwóch tygodniach. W innym, miejscowe leczenie kapsaicyną okazało się skuteczne w zmniejszaniu intensywności bólu niezależnie od miejsca zastosowania i dawki u osób z umiarkowanym bólem. Leczenie zostało uznane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

Papryczki chili wspierają układ odpornościowy i zdrowie serca

Jasnoczerwone papryczki chili mają wysoką zawartość beta-karotenu. Według WH Foods tylko 2 łyżeczki dostarczają 6% zalecanej dziennej dawki witaminy C i ponad 10% witaminy A. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia błon śluzowych wyściełających kanały nosowe, płuca i przewód pokarmowy.

Suplementacja kapsaicyny może również zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (CHD). W jednym badaniu naukowcy ocenili wpływ kapsaicyny na profile lipidów w surowicy u osób, które miały niski poziom lipoprotein o niskiej gęstości (HDL).

Stosując randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie kliniczne z 42 uczestnikami, połowa została przydzielona do grupy codziennie przyjmującej kapsaicynę, podczas gdy druga grupa służyła jako grupa kontrolna. Osoby z grupy eksperymentalnej doświadczyły zmniejszenia poziomu trójglicerydów i białka C-reaktywnego.

Wydaje się, że kapsaicyna poprawia czynniki ryzyka u osób z niskim HDL. Naukowcy doszli do wniosku, że może przyczynić się do zapobiegania i leczenia CHD. W innym badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Heart Association Circulation stwierdzono, że osoby stosujące balsam przeciwbólowy z kapsaicyną dostępny bez recepty mogą zmniejszyć uszkodzenie serca podczas zawału serca. Dr Keith Jones – autor tego badania – skomentował:

„Wykazano, że zarówno ten, jak i efekt kapsaicyny działają poprzez podobne mechanizmy neurologiczne. Są to najsilniejsze zarejestrowane dotychczas działania kardioprotekcyjne. Jest to forma zdalnej ochrony kardiochronicznej, przy użyciu bodźca skórnego, który aktywuje ochronę kardiochirurgiczną na długo przed otwarciem zablokowanej tętnicy wieńcowej”.

Papryczki chili wpływają na metabolizm i funkcje poznawcze

Spożywanie pikantnej żywności wymaga większej ilości energii i powoduje wzrost termogenezy i zużycia tlenu przez ponad 20 minut po jedzeniu. W jednym badaniu naukowcy odkryli zmniejszenie bilansu energetycznego o 20,5% po spożyciu 2,56 miligramów kapsaicyny na posiłek. Sprzyjało to utlenianiu tłuszczu i nie zwiększało znacząco ciśnienia krwi.

W metaanalizie naukowcy ocenili, czy spożycie papryczki chili może zmniejszyć masę ciała. W jednym z prospektywnych badań uwzględnionych w analizie zbadano wpływ na spożycie energii, wskazując, że dodanie czerwonej papryki podczas śniadania zmniejszyło spożycie białka i tłuszczu w porze lunchu i znacznie zmniejszyło spożycie węglowodanów podczas obiadu.

Podsumowując, naukowcy doszli do wniosku, że kapsaicyna odgrywa ważną rolę w zdrowiu metabolicznym, szczególnie w przypadku utraty wagi u osób cierpiących na otyłość. Obniżenie ryzyka otyłości może również zmniejszyć czynniki ryzyka prowadzące do rozwoju cukrzycy typu 2. Dodatkowo papryczki chili mogą pomóc w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. W jednym badaniu stwierdzono, że regularne spożywanie kapsaicyny pomaga zmniejszyć ryzyko wysokiego poziomu insuliny.

Wykazano również, że kapsaicyna zmniejsza zmiany związane z chorobą Alzheimera w hipokampie szczurów z cukrzycą. Wyniki wykazały, że kapsaicyna w diecie zapobiegała tworzeniu białka tau związanego z chorobą Alzheimera i może mieć potencjalne zastosowanie w zapobieganiu chorobie Alzheimera u diabetyków.

W drugim badaniu stwierdzono również, że „dieta bogata w kapsaicynę może wywierać korzystny wpływ na biomarkery [choroby Alzheimera] we krwi i funkcje poznawcze u dorosłych w średnim wieku i u osób starszych”.

Jeszcze inne badanie na zwierzętach wykorzystało ekstrakty z czerwonej papryki i wykazało, że ich spożywanie zapobiegało deficytowi pamięci i zaostrzeniu oporności na insulinę u szczurów z cukrzycą, sugerując, że kapsaicyna może być skuteczną interwencją w zapobieganiu niedoborowi pamięci związanemu z wiekiem.

Korzystanie z papryczek chili w kuchni

Papryka chili przynosi imponującą liczbę korzyści zdrowotnych, w tym nadawanie zapachu i smaku pikantnym potrawom. Papryczki mogą być spożywane suszone, sproszkowane lub świeże, prosto z ogrodu.

Rośliny papryczek chili są stosunkowo łatwe do sadzenia i pielęgnacji, a ich wspaniały czerwony lub ciemnozielony kolor będzie pięknym dodatkiem do Twojego ogrodu kwiatowego lub warzywnego. Jeśli nie masz miejsca we własnym ogrodzie, warto kupować ekologiczne papryczki na lokalnym targu.