Najlepsze sposoby na mycie warzyw i owoców

Sprawdzone fakty
jabłka

W skrócie -

 • Pestycydy stosowane w uprawie warzyw i owoców w USA, a także w innych krajach, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia osób kupujących żywność pochodzenia roślinnego
 • Badania pokazują, że pestycydy mogą powodować uszkodzenie mózgu, zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego, zakłócać działanie hormonów, a nawet powodować raka – są wyjątkowo szkodliwe zwłaszcza dla dzieci
 • Mycie warzyw i owoców przez pocieranie ich podczas trzymania pod bieżącą wodą pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z gleby, transportu i pestycydów, ale pomocny może być również roztwór octu
 • Fenoksyherbicydy, a także kilka środków owadobójczych, zostały powiązane z trzema rodzajami chłoniaków nieziarniczych (NHL) oraz problemami rozwojowymi i rozrodczymi, a glifosaty mogą uszkodzić wiele obszarów ciała

Według dr. Mercoli

Jeśli słyszałeś lub czytałeś coś na temat pozostałości pestycydów na warzywach i owocach, zapewne dokładasz starań, aby upewnić się, że zakupione przez Ciebie produkty zostaną dokładnie umyte przed spożyciem. Co ciekawe, choć niektórzy uważają, że najlepiej trzymać się z daleka od produktów importowanych, jest całkiem możliwe, że produkty krajowe mogą być jeszcze gorsze, co potwierdziły badania University of California.

Uprawa własnych warzyw i owoców może wykluczyć konieczność zmywania pestycydów, jeśli preferujesz ekologiczny styl życia, ale nie wszyscy są do tego przygotowani. Supermarkety i rynki rolników mogą oferować produkty ekologiczne, ale w niektórych rejonach USA są one nieliczne.

Należy jednak pamiętać, że nawet produkty oznaczone jako „ekologiczne”, w tym produkty od producentów, którzy są w 100% renomowani, nie gwarantują, że owoce, warzywa i zioła, które zabierasz do domu, nie zostały zanieczyszczone pozostałościami pestycydów – zgodnie z raportem „large, high-quality U.S. Department of Agriculture database”.

Nutrition Facts pokazują, że pozostałości pestycydów można wykryć w około 10 procentach upraw z pól ekologicznych – wynik uzyskany z badanych próbek – z powodu trzech głównych problemów:

 • Zanieczyszczenie krzyżowe z sąsiednich pól
 • Wieloletnie pozostałości DDT nadal zanieczyszczają glebę
 • Ciągłe, przypadkowe lub nieuczciwe korzystanie z DDT

Na szczęście, dostępne są źródła pokazujące, które pokarmy są lepsze od innych, jeśli chodzi o potencjalne obciążenie toksyczne. Jedną z najlepszych jest lista „Clean 15”, corocznie przygotowywana przez Environmental Working Group (EWG) w celu poinformowania konsumentów, jakie produkty roślinne wybierać.

Poza tym, na drugim końcu spektrum znajduje się lista „Dirty Dozen” zawierająca 12 produktów, które najprawdopodobniej zostały spryskane pestycydami lub wyhodowane w zanieczyszczonej glebie. Ponieważ rolnictwo szybko się zmienia, najlepiej sprawdzić, czy na liście nie wprowadzono zmian, ponieważ niektóre produkty przechodzą między listami lub są dodawane.

Jakimi pestycydami powinieneś się niepokoić?

Chociaż niezliczeni rolnicy, ogrodnicy, producenci, sklepy spożywcze i konsumenci uważają, że opryskiwanie upraw syntetycznymi pestycydami jest konieczne, aby pozbyć się chwastów i owadów zmniejszających produkcję, niszczą one postrzeganą doskonałość warzyw i owoców, obniżając dolną granicę ceny oraz znacznie zwiększając koszty.

 • Fenoksyherbicydy zostały powiązane z trzema rodzajami chłoniaków nieziarniczych (NHL) oraz problemami rozwojowymi i rozrodczymi.
 • Insektycy karbaminianowe, insektycydy fosforoorganiczne i substancja czynna lindan – insektycyd chloroorganiczny – również wykazują pozytywny związek z NHL.
 • Glifosat najczęściej stosowany herbicyd na świecie, został powiązany z toksycznością ogólnoustrojową, zaburzeniem mikrobiomu, niedoborami minerałów i zwiększonym ryzykiem raka.

Żywność modyfikowana genetycznie (GE) to kolejny powód, dla którego kupowanie produktów ekologicznych jest mądre. Glifosat, aktywny składnik w Roundupu Monsanto (ta sama firma, która produkowała fitotoksyczny środek Agent Orange wykorzystywany podczas wojny w Wietnamie), jest szczególnie szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.

Nie rezygnuj ze jedzenia świeżych warzyw i owoców z powodu strachu przed środkami chemicznymi w sprayu. Dlaczego? Badanie niedawno opublikowane w International Journal of Epidemiology poinformowało, że spożywanie mniej niż 3,5 szklanki (800 gramów) warzyw i owoców dziennie znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, raka i wczesnej śmierci. Istnieją środki zaradcze rozwiązujące problem pestycydów.

Czy można ufać wszystkim produktom ekologicznym?

Nie musisz zgadywać przez co przeszedł dany produkt od miejsca produkcji do zakupu. Nie jest prawdą, że niewiele można zrobić, aby rozwiązać problem, który wydaje się wymykać spod kontroli. Według Nutrition Facts:

„Wybierając produkty ekologiczne, mamy nadzieję na przeniesienie ekspozycji z zakresu niepewnego ryzyka do zakresu ryzyka znikomego, ale nawet jeśli wszystko, co zjedliśmy, było obciążone pestycydami, istnieje wyraźny konsensus społeczności naukowej w tej sprawie mówiący, że korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania warzyw i owoców przewyższają wszelkie potencjalne ryzyko związane z pozostałościami pestycydów”.

Choć to wszystko może brzmieć przerażająco, eksperci w tej dziedzinie utrzymują, że konsumenci mogą zmniejszyć ryzyko związane z jedzeniem takich produktów, myjąc je wcześniej pod czystą bieżącą wodą.

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, sprzedaż żywności ekologicznej w USA przekroczyła 35 miliardów dolarów w 2014 roku, co stanowi ponad 4 procent całkowitej sprzedaży żywności. Ponadto liczba targów w USA wzrosła z 1755 do 8144 targów w latach 1994–2013.

To wskazuje na fakt, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Jak skuteczne są produkty do mycia warzyw?

Ponieważ tak wielu ludzi nie ma pewności, co jest w porządku, a co nie, kilka firm zaproponowało rozwiązania mające na celu wyczyszczenie warzyw i owoców, abyś mógł je zjeść bez obawy o skutki dla zdrowia.

Procter & Gamble niedawno wprowadził na rynek płyn do mycia warzyw i owoców, reklamowany jako o 98% lepszy w usuwaniu resztek pestycydów niż sama woda. TGI Fridays posiada menu zawierające skórki ziemniaczane z serem i boczkiem, które zostały umyte owym produktem.

Następnie naukowcy przetestowali skuteczność produktu i stwierdzili, że nie jest on lepszy niż zwykła woda z kranu. Jednakże chociaż P&G wycofało swój produkt z rynku, inne firmy wprowadziły podobne produkty twierdząc, że tego typu środki do mycia są trzy, pięć, a nawet 10 razy bardziej skuteczne niż sama woda.

Jednak naukowcy zaobserwowali, że powyższe obliczenia są matematycznie niemożliwe, ponieważ jeśli woda usuwa 50% toksyn, reklamowane środki do mycia warzyw nie mogą usunąć 10 razy więcej. Według jednego z badań sama woda usuwa do 80 procent pozostałości pestycydów. Według Nutrition Facts:

„Płyny do mycia warzyw i owoców FIT Fruit & Vegetable Wash, Organiclean, Vegi-Clean i płyn do mycia naczyń [zostały porównane] po prostu marnują czystą wodę z kranu. Przebadano sto dziewięćdziesiąt sześć próbek sałaty, truskawek i pomidorów. Naukowcy odkryli niewielką lub żadną różnicę między płukaniem produktów wodą z kranu w porównaniu do któregokolwiek z płynów (lub płynu do naczyń)”.

Raporty magazynu Green Cleaning Machine:

„Wyniki pokazały, że istniała „niewielka lub żadna różnica między płukaniem warzyw i owoców wodą z kranu lub stosowaniem specjalnego płynu do płukania w celu zmniejszenia pozostałości dziewięciu badanych pestycydów”. Mimo to istniała różnica między niemytymi produktami a produktami, które zostały umyte w wodzie lub umyte płynem – w niemytych produktach było więcej pozostałości pestycydów”.

Rząd nie zatwierdziłby czegoś, co byłoby dla Ciebie złe, prawda?

W celu pomocy podjęcia najlepszych decyzji dotyczących zdrowia, EWG przedstawia pięć faktów na temat pestycydów, które warto znać:

1. Pestycydy w jedzeniu są szkodliwe, w tym szczególnie szkodliwe dla dzieci. Naukowcy nie są nawet pewni, jak szkodliwe są niektóre chemikalia, którymi są regularnie spryskiwane produkty, ale badania pokazują, że mogą powodować uszkodzenie mózgu, zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego, zaburzać działanie hormonów, a nawet powodować raka.

Dodatkowe badania pokazują, że substancje te mogą upośledzać pamięć i umiejętności uczenia się u dzieci, zaburzać ich uwagę i przyczyniać się do problemów neurologicznych. Co gorsza, dzieci jedzą więcej w stosunku do swoich rozmiarów, co prowadzi do większej ekspozycji, a ich ciała są mniej przygotowane do przetwarzania takich substancji.

2. Niektóre produkty roślinne zawierają pewne toksyny; inne zawierają ich całą masę. Dane USDA przeanalizowane przez EWG w 2014 roku wykazały ślady co najmniej jednego pestycydu na 75 procentach testowanych próbek warzyw i owoców.

3. Istnieje więcej niż jeden sposób ochrony przed produktami zawierającymi pestycydy. Po pierwsze, staraj się kupować produkty ekologiczne z certyfikatem USDA tak często, jak to możliwe. Na przykład, kupuj ekologiczne truskawki i jabłka, ponieważ te dwa owoce zawierają najwięcej pestycydów.

Innym sprytnym sposobem jest skorzystanie z Przewodnika EWG dla skupujących Shopper's Guide to Pesticides in Produce, który zawiera listy Clean 15 i Dirty Dozen dostępne w wersji na telefon komórkowy, komputer lub tablet, a także ich aktualizacje i alerty.

4. Mycie produktów pomaga, ale nie usuwa wszystkich pozostałości pestycydów. Istnieją jednak inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę: Zwykły brud, a także wszelkie zanieczyszczenia, które mogą powstawać podczas „przetwarzania i sprzedaży”, to inna kwestia do rozważenia. Podsumowując: mycie produktów pomaga – i to bardzo.

5. Niezależnie od doniesień dotyczących obecności szkodliwych pestycydów i innych zarazków, najlepiej jest spożywać dużo pełnowartościowych produktów żywnościowych, ponieważ jest to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie, nawet jeśli te produkty pochodzą z upraw konwencjonalnych.

Mycie warzyw i owoców: ocet

Powiedzmy, że jesteś na kempingu lub ktoś dostarcza winogrona i truskawki na przyjęcie Twojego dziecka. Nie panikuj! Płukanie warzyw i owoców pod bieżącą wodą jest lepsze niż nie zrobienie niczego.

Mycie produktów za pomocą białego octu to kolejna opcja, która pomoże zapewnić czyste jedzenie w prawie każdej sytuacji. Kiedy kupujesz wiśnie, szpinak, pomidory koktajlowe, seler, ogórki i inne produkty, które są obecnie wymienione na liście najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców, nawet jeśli zostały wyhodowane ekologicznie, wypróbuj poniższą metodę:

 1. Napełnij dużą miskę czterema częściami wody i jedną częścią białego octu (nie jabłkowego).
 2. Mocz produkt w mieszance przez 20 minut.
 3. Opłucz warzywa lub owoce pod czystą, bieżącą wodą.

To takie proste. Według Happy Healthy Mama:

„Mycie warzyw i owoców octem to świetne rozwiązanie… zwłaszcza gdy zakup produktów ekologicznych nie jest możliwy. Nawet jeśli kupujesz produkty ekologiczne, ta metoda czyszczenia produktów jest świetna, ponieważ nawet rolnicy ekologiczni używają (naturalnych) pestycydów, a Ty zyskujesz dodatkową korzyść z usuwania bakterii, które mogą wywołać chorobę”.

Ta metoda nie usunie wszystkich pozostałości pestycydów, ale wyeliminuje wiele z nich wraz z bakteriami, które mogą być obecne na produktach spożywczych. Nie martw się, że jedzenie przesiąknie zapachem octu, ponieważ tak się nie stanie.

Wybieraj żywność ekologiczną tak często, jak to możliwe, zwłaszcza jeśli dane produkty znajdują się na liście produktów o największym zanieczyszczeniu pestycydami. Produkty z „bezpiecznej” listy, takie jak kalafior, cebula, szparagi i awokado, należy przynajmniej umyć przed spożyciem. Pamiętaj również, że produkty mające niejadalną skórkę, takie jak ananasy, kiwi i melony, również należy umyć przed spożyciem, ponieważ skórka może zanieczyścić wnętrze owocu podczas krojenia go.