Potencjalne zagrożenia dla zdrowia spowodowane przedłużaniem rzęs

Sprawdzone fakty
rzęsy

W skrócie -

  • Przedłużanie rzęs, czyli przyczepianie sztucznych rzęs za pomocą kleju do już istniejących rzęs, może spowodować rozwój roztoczy o nazwie Demodex w rzęsach
  • Roztocza Demodex, inaczej wszy rzęsowe, mogą powodować zaczerwienienie, stan zapalny, przekrwienie oczu i zablokowanie gruczołów olejowych oraz mogą przyczyniać się do takich chorób, jak chroniczne zapalenie powiek, zapalenie spojówek oraz zapalenie błony naczyniowej rogówki oka
  • Problemy powodowane przez roztocza Demodex często są mylone z zapaleniem powiek, ale wymagają innego leczenia. W przeciwieństwie do zapalenia powiek, zakażenie Demodex może rozprzestrzeniać się na inne osoby
  • Demodex często tłumaczy się brakiem higieny, ponieważ osoby, które mają przedłużane rzęsy, utrzymują je przez wiele tygodni, obawiając się, że mycie spowoduje wypadnięcie rzęs
  • W leczeniu zakażenia roztoczami Demodex lekarze zalecają stosowanie oleju z drzewa herbacianego, który może być przez pacjentów stosowany w domu

Według dr. Mercoli

W ciągu ostatnich kilku lat przedłużanie rzęs stało się bardzo popularne, szczególnie wśród młodych kobiet. Przedłużanie rzęs, wykonane przez profesjonalistę w salonie, polega na przyczepianiu pojedynczych sztucznych rzęs za pomocą kleju do już istniejących rzęs w procesie, który może trwać nawet trzy godziny i kosztować około 400 USD.

Klej jest wykonany z cyjanoakrylanu butylu i cyjanoakrylanu oktylu, chociaż niektóre kleje mogą zawierać formaldehyd – co może potencjalnie powodować duże podrażnienie i inne problemy z oczami.

Popularność przedłużania rzęs wynika z czasu zaoszczędzonego na codziennym makijażu: nie ma potrzeby nakładania tuszu do rzęs (ani późniejszego zmywania go); nie jest też konieczne podkręcanie rzęs. Przedłużenia są czasami noszone przez sześć tygodni, zanim zostaną poprawione i w przeciwieństwie do sztucznych rzęs, nie wypadają podczas niektórych czynności, ponieważ są pojedynczo zakotwiczone.

Jednak lekarze ostrzegają, że to, co wiele użytkowniczek uważa za najlepszą cechę przedłużonych rzęs – ich trwałość – może być najgorsze. Pozostawiony na kilka tygodni klej przyczynia się do rozwoju bakterii i roztoczy, zwłaszcza gdy rzęsy nie są odpowiednio czyszczone.

Lekarze twierdzą, że coraz częściej widzą maleńkie pasożytnicze roztocza, które czasami są nazywane „wszami rzęsowymi”, na przedłużonych rzęsach.

Czym są „wszy rzęsowe"?

Roztocza znalezione na rzęsach, czyli „wszy rzęsowe", to Demodex folliculorum i Demodex brevis. Są zaraźliwe i mogą potencjalnie rozprzestrzeniać się z jednej osoby na drugą. Są bardzo małe – D. folikulorum ma od 0,3 do 0,4 mm długości, a D. brevis ma od 0,15 do 0,2 mm długości – trudno je dostrzec nieuzbrojonym okiem.

Podczas gdy oba roztocza mogą zamieszkiwać rzęsy, D. folikulorum żywi się komórkami skóry, podczas gdy D. brevis żywi się sebum z komórek gruczołów olejowych. Według Indian Journal of Dermatology, niewielki rozmiar tych roztoczy:

„…sprawia, że są niewidoczne gołym okiem, ale pod mikroskopem ich struktura jest wyraźnie widoczna. Mają półprzezroczysty, wydłużony korpus, który składa się z dwóch połączonych segmentów. Osiem krótkich, segmentowanych nóg jest przymocowanych do pierwszego segmentu ciała.

Osiem nóg tego roztocza porusza się z prędkością 8-16 mm/h, a dzieje się tak głównie w nocy, ponieważ jasne światło powoduje, że roztocza się wycofują do mieszka włosowego.

Ciało pokryte jest łuskami, które zakotwiczają się w mieszku włosowym, a roztocza mają przypominające szpilki części jamy ustnej służące do jedzenia komórek skóry, hormonów i olejków (sebum) gromadzących się w mieszku włosowym… Roztocza są przenoszone między gospodarzami poprzez kontakt z włosami, brwiami i gruczołami łojowymi...

…Roztocza Demodex występują u zdrowych osób i stają się patogenami tylko wtedy, gdy występują w dużych ilościach. Zarażenie może być klinicznie nieoczywiste, ale w sprzyjających okolicznościach roztocza mogą się namnażać szybko, co prowadzi do rozwoju różnych stanów chorobowych”.

„Wszy rzęsowe” mogą być trudne do zdiagnozowania

Jakie są objawy u osób, u których roztocza „rozmnożyły się szybko”, tak jak to opisano w powyższych badaniach? Według Review of Optometry swędzenie i pieczenie oczu i powiek są głównymi objawami. Podobnie jak uczucie, że coś jest w oczach i rozmytym widzeniem.

Podczas gdy okuliści mogą instynktownie leczyć to schorzenie sztucznymi łzami, jeśli winowajcami są roztocza, nie nastąpi poprawa. Ponieważ roztocza Demodex są bardzo małych rozmiarów, powstające przez nie choroby oczu mogą zostać przypisane innym przyczynom, ale jeśli nie będą odpowiednio leczone, może się rozwinąć zaczerwienienie, stan zapalny, przekrwienie i zablokowanie gruczołów olejowych.

Roztocza Demodex mogą również powodować bardziej poważne choroby, na przykład stany zapalne oka, takie jak chroniczne zapalenie powiek, zapalenie spojówek oraz zapalenie błony naczyniowej rogówki oka. Zapalenie powiek powodowane przez Demodex może wyglądać jak zwykłe zapalenie powodowane przez zatkanie gruczołów olejowych oraz związane z tym zapalenie spojówek i błony oka.

Jednak zapalenie powiek i związane z tym choroby są leczone za pomocą higieny powiek, ciepłych okładów, a czasami antybiotyków lub sterydów, które są zabiegami mogącymi pogorszyć infekcję roztoczami Demodex. Co więcej, zapalenie powiek zwykle nie jest zakaźne, podczas gdy zakażenie roztoczami Demodex jest. Oczywiste jest, że prawidłowa diagnoza jest niezbędna i wymaga zbadania przez lekarza okulistę.

Demodex rozprzestrzeniają się z powodu braku higieny

Uważa się, że roztocza rzęs powstają w wyniku połączenia kleju stosowanego do przyklejania przedłużeń rzęs i towarzyszących temu bakterii, gdy użytkowniczki nie usuwają makijażu i nieodpowiednio czyszczą rzęsy. Chociaż niektóre użytkowniczki preferują posiadanie przedłużonych rzęs ze względu na czas, który oszczędzają na codziennym wykonywaniu makijażu, czas zwykle nie jest powodem, dla którego niektórzy nie czyszczą prawidłowo rzęs – stwierdził jeden z profesjonalistów od makijażu.

„Jest coraz więcej kobiet, które myślą, że… myjąc rzęsy, wypadną one szybciej” – powiedziała Fox News Janet Figueroa, kosmetolog z Ontario w Kalifornii. Zakażenia roztoczami Demodex mogą również wynikać z tego, że pracownicy salonu nie czyszczą odpowiednio swoich narzędzi po każdym kliencie. Bardzo ważne jest, aby starannie wybrać salon i przeczytać recenzje online innych klientów.

Chociaż same roztocza nie są widoczne, dowody infekcji mogą być widoczne, jeśli wiesz, czego szukać – powiedziała Figueroa. Widziała - „żółte/cieliste nagromadzenia starych komórek lub makijażu” u klientów, którzy przyznają, że nie myją regularnie rzęs. Według Clinical Optometry, „żółte zgrubienia, takie jak guzki na rzęsach u podstawy naturalnej rzęsy”, które Figueroa opisała Foxowi, mają naukowe wyjaśnienie.

„Ponieważ te roztocza nie mają narządów wydalniczych, niestrawiony materiał jest zawracany i łączy się z komórkami nabłonkowymi, keratyną i jajami, tworząc większość cylindrycznych zgrubień na rzęsach będących oznakami inwazji Demodex. Osady te z kolei zawierają proteazy i lipazy, które powodują objawy podrażnienia.

W rzeczywistości spośród wszystkich badanych objawów ocznych jedynym objawem bezpośrednio korelującym z zakażeniem roztoczami Demodex było podrażnienie powieki. Podrażnienie to jest w szczególności spowodowane zarówno bezpośrednio przez ugryzienia roztoczy, jak i przez enzymy lipolityczne wykorzystywane do trawienia sebum – głównego źródła pożywienia dla roztoczy”.

Demodex to nie wszy, ale wszy również mogą występować na rzęsach

Demodex to roztocza, a nie wszy, ale wszy również mogą występować na rzęsach i podobnie jak wszy na włosach, można je leczyć nietoksycznymi, naturalnymi metodami. Studium przypadku w medycynie eksperymentalnej i terapeutycznej opisuje, w jaki sposób stan zapalny pacjenta początkowo był mylony z zapaleniem powiek i nie był diagnozowany jako zakażenie wszami:

„Phiriasis palpebrarum jest rzadkim rodzajem infekcji powiek. W obecnym badaniu opisano przypadek 63-letniej kobiety z phiriasis palpebrarum, który początkowo został błędnie rozpoznany jako zapalenie powiek.

W ciągu 2 miesięcy u pacjentki powtarzały się epizody swędzenia i pieczenia oczu oraz umiarkowany ból w obu oczach, którego nie poprawiły antybiotyki i kortykosteroidy.

Badanie wykonane za pomocą lampy szczelinowej ujawniło wszy i gnidy zakotwiczone na rzęsach. Wszystkie rzęsy zostały usunięte, a wraz z nimi wszy i gnidy. Pacjentka całkowicie wyzdrowiała w ciągu 2 tygodni bez dalszego postępowania, a podczas obserwacji nie znaleziono dowodów na obecność wesz lub gnid.

Podsumowując, wyniki niniejszego badania sugerują, że pacjenci ze świądem powiek i objawami klinicznymi przypominającymi nagromadzenie łojotoku na rzęsach powinni być uważnie badani poprzez dłuższą obserwację za pomocą lampy szczelinowej”.

Wszy można usunąć za pomocą naturalnych zabiegów

Ludzie, którzy czytają moje biuletyny, wiedzą, że wszy stają się coraz większym problemem, ponieważ niektóre szczepy wszy rozwinęły oporność na ostre chemikalia stosowane w leczeniu wszawicy. Dlatego polecam naturalne zabiegi, które są tak samo skuteczne, jak ich „ostrzejsze” odpowiedniki.

Jeśli Ty lub Twoje dzieci zarazicie się wszami, które częściej występują na głowie, następujące zabiegi pomogą je zwalczyć:

Ziemia okrzemkowa (DE) — ziemia okrzemkowa wykonana jest z małych skamieniałych roślin wodnych zwanych okrzemkami. Okrzemki są mielone, dzięki czemu powstaje kredowy proszek bogaty w minerały, który jest toksyczny dla owadów.

DE działa, ponieważ pochłania tłuszcze z zewnętrznej powłoki ochronnej owadów, wysuszając je i zabijając. DE jest nietoksyczny dla ludzi, chociaż należy uważać, aby unikać wdychania pyłu, szczególnie przez dłuższy czas. Oto jak bezpiecznie używać DE do leczenia wszy:

Wykonanie

Umieść starą koszulkę do góry nogami nad głową swoją lub dziecka tak, aby kołnierz tworzył uszczelkę wokół skóry głowy. Nałóż DE na włosy, uważając, aby nie dopuścić do zakurzenia wnętrza „torby” koszulki. Zwiąż otwarty koniec koszulki i wmasuj DE w skórę głowy.

Pozostaw przez noc, a następnego dnia umyj włosy szamponem. Następnie dokładnie wyczesz włosy za pomocą grzebienia o wyjątkowo gęsto rozmieszczonych zębach. Konieczne może być powtarzanie leczenia raz w tygodniu przez trzy tygodnie.

Olejek z drzewa herbacianego — olejek z drzewa herbacianego od dawna ceniony za właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, również jest bardzo skuteczny w zabijaniu wszy głowowych. Jeśli chcesz wytworzyć roztwór olejku z drzewa herbacianego, wykonaj następujące kroki:

Wykonanie

Wymieszaj 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego, 1 uncję (30 ml) naturalnego szamponu i 3 łyżeczki oleju kokosowego. Delikatnie nałóż mieszaninę na włosy, a następnie przykryj ją czepkiem lub ręcznikiem. Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Gdy włosy są mokre, użyj grzebienia, aby usunąć martwe wszy.

Sól i ocet zmieszane z olejem kokosowym — mieszanka soli i octu może działać odwadniająco i ostatecznie zabić wszy na skórze głowy. Sprawdź poniższe kroki tworzenia mieszanki w sprayu.

Wykonanie

Rozpuść jedną czwartą szklanki soli himalajskiej w jednej czwartej szklanki ciepłego octu jabłkowego. Rozpyl mieszaninę na skórę głowy, aż będzie mokra. Pozostaw skórę głowy do wyschnięcia, a następnie posmaruj ją warstwą oleju kokosowego. Pozostaw olej na osiem godzin, a następnie wyczesz martwe wszy. Umyj włosy i skórę głowy, aby usunąć zapach stworzony przez mieszaninę.

Jak zapobiegać i usuwać roztocza Demodex z rzęs?

Zdaniem ekspertów higiena jest kluczem do zapobiegania zakażeniu roztoczami Demodex. Dlatego roztocza występują u osób, które zaniedbują mycie oczu i rzęs. Dla przypomnienia, Demodex występuje również u osób bez przedłużania rzęs oraz u mężczyzn z tego samego powodu: braku odpowiedniej higieny, która pozwala na rozmnażanie się roztoczy.

Najlepszy sposób zapobiegania rozwojowi roztoczy Demodex polega na codziennym myciu oczu ciepłą, mydlaną wodą w celu usunięcia olejków, które odżywiają roztocza – powiedział dr Gregory J. Nixon – prodziekan ds. usług klinicznych w Ohio State University College of Optometry.

W celu wyleczenia infekcji roztoczami Demodex, lekarze zalecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego - wszechstronnego i cenionego naturalnego produktu, który jest dostępny bez recepty. Według badań opublikowanych w Clinical Optometry, pacjenci mogą leczyć się w domu:

„Pacjentom z zakażeniem Demodex zazwyczaj przepisuje się środek do czyszczenia powiek, który zawiera olejek z drzewa herbacianego, do stosowania dwa razy dziennie w celu wyeliminowania roztoczy Demodex. Pacjenci zostają poinstruowani, aby regularnie czyścić powieki i rzęsy oraz smarować płynem do demakijażu nasady zarówno górnej, jak i dolnej krawędzi powieki.

Konieczne jest całkowite pokrycie podstawy rzęs olejkiem z drzewa herbacianego, aby roztocza nie były w stanie złożyć jaj i namnożyć się. Należy pouczyć pacjentów, aby używali chusteczek do rzęs, czoła, brwi i policzków, ponieważ roztocza żyją we wszystkich tych obszarach...

…Badania wykazały, że stężenie olejku z drzewa herbacianego tak niskie, jak 5% (przy stosowaniu do powiek dwa razy dziennie) i stężenie tak wysokie, jak 50% (przy stosowaniu raz w tygodniu), skutecznie zmniejsza ilośc roztoczy Demodex, gdy olejek jest nakładany na powieki i podstawę mieszków włosowych.

Wykazano, że 38% stężenie terpinen-4-olu skutecznie zmniejsza ilość roztoczy Demodex w ciągu 4 tygodni”.

Olejek z drzewa herbacianego należy rozcieńczyć przed użyciem. Należy zachować ostrożność podczas nakładania go na wrażliwe obszary wokół oczu i powiek. Holistyczny pracownik służby zdrowia zaznajomiony z olejkami eterycznymi może pomóc Ci w bezpiecznym usuwaniu roztoczy Demodex.

Popularność przedłużania rzęs prawdopodobnie nie zmaleje. Podobnie jak przedłużanie włosów, jest to po prostu część dzisiejszego kanonu piękna. Na szczęście użytkowniczki mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia roztoczami Demodex przestrzegając zasad higieny.

„Wszyscy wiedzą, że należy myć zęby dwa razy dziennie i nawet o tym nie myślą” – stwierdził Nixon. „Pielęgnacja oczu niczym się od tego nie różni. Wielu pacjentów tego nie rozumie”.