Olejek miętowy łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego

Sprawdzone fakty
olejek miętowy

W skrócie -

  • Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), w tym biegunka, gazy i wzdęcia, mogą zostać złagodzone przez olejek miętowy
  • Szacuje się, że IBS kosztuje 21 miliardów dolarów rocznie; chociaż około 15% obywateli Stanów Zjednoczonych ma tę chorobę, tylko 7% z nich szukało pomocy medycznej
  • U osób ze zdiagnozowanym IBS zaobserwowano znaczny niedobór witaminy D; mądrze jest unikać genetycznie modyfikowanej żywności, o której wiadomo, że zmienia florę jelitową
  • Inne strategie obejmują badania pod kątem pasożytów, zwiększenie spożycia błonnika, spożywanie sfermentowanej żywności i odpowiednie reagowanie na czynniki wyzwalające stres emocjonalny

Według dr. Mercoli

Chociaż nazwy zespół jelita drażliwego (IBS) i nieswoiste zapalenie jelit (IBD) brzmią podobnie, są to dwa odrębne stany chorobowe z kilkoma podobnymi objawami. IBD jest klasyfikowany jako choroba, która powoduje zapalenie tkanki jelit. Kilka chorób żołądkowo-jelitowych należy do grupy IBD, przy czym najczęściej występują wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna.

Dyrektor Cedars-Sinai Inflammatory Bowel Immunobiology Institute stwierdził, że ciężkość choroby może zależeć od markerów genetycznych i wpływu drobnoustrojów jelitowych na układ odpornościowy. Najczęstszym objawem zarówno IBS, jak i IBD jest biegunka. IBD może również objawiać się niedokrwistością, gorączką, krwawym stolcem i skrajną utratą masy ciała.

IBS może wywoływać zaparcia, biegunkę lub oba stany, ponieważ choroba wpływa na przewód pokarmowy. Niektórzy skarżą się na opuchnięcie lub wzdęcia, a do 70% osób z rozpoznaniem IBS cierpiało w przeszłości na ciężkie zatrucie pokarmowe. IBS jest chorobą funkcjonalną, co oznacza, że objawy mogą nie pomóc postawić diagnozy na podstawie badań lub procedur medycznych.

Intensywność i ciężkość choroby mogą różnić się w zależności od osoby. Choroba może być wywołana przez określone pokarmy, wielkość posiłku lub stres. Według American College of Gastroenterology nawet 15% osób dorosłych w USA ma IBS.

Objawy tej choroby często zakłócają życie i interakcje społeczne, a obecne metody leczenia tradycyjnie koncentrują się na diecie, stylu życia i stresie.

Olejek miętowy pomaga ukoić układ pokarmowy

Mięta pieprzowa jest ziołem stosowanym w celach leczniczych od czasów starożytnego Egiptu. Suszone liście znaleziono w piramidach, a starożytni Grecy i Rzymianie używali mięty do pomocy w problemach żołądkowych. Naukowcy badali wpływ mięty pieprzowej i olejku miętowego na przewód pokarmowy, stwierdzając, że pomaga on osobom z IBS.

W 2015 roku dwóch naukowców przeprowadziło przegląd piśmiennictwa z 16 badań klinicznych i ocenili zastosowanie dojelitowego olejku miętowego w leczeniu IBS. Doszli do wniosku, że w porównaniu do leczenia farmakologicznego, olejek miętowy był lepszym sposobem pozwalającym złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Zalecono, aby osoby z IBS, które nie miały poważnych zaparć lub biegunki, przyjmowały od jednej do dwóch kapsułek olejku miętowego trzy razy dziennie przez 24 tygodnie.

Autorzy drugiego, niedawno opublikowanego przeglądu systematycznego i metaanalizy obejmującej 33 badania uzyskali podobne wyniki. Napisali:

„Metaanalizy sugerują, że olejek miętowy jest zarówno skuteczny, jak i dobrze tolerowany w krótkotrwałym leczeniu IBS. Wiele zachodnich leków ziołowych jest obiecujących w leczeniu IBS. Jednak z wyjątkiem olejku eterycznego z mięty pieprzowej, aloesu i asafoetidy, nie udało się ponownie uzyskać pozytywnego wyniku w powtórzonych badaniach klinicznych".

Celem była ocena skuteczności leków ziołowych w leczeniu objawów IBS. Zespół z University of Tasmania ocenił badania, które dotyczyły 18 preparatów ziołowych. Stephen Gaffner – dyrektor ds. nauki w American Botanical Council – uważa, że przegląd jest dobrze zrobiony i dostarczył użytecznej aktualizacji. Powiedział:

„Ponieważ dwa badania zostały opublikowane w 2016 roku, wydaje mi się, że aktualizacja uwzględniająca aktualną literaturę jest godnym przedsięwzięciem. Żaden z artykułów recenzujących wpływ roślinnych składników na objawy IBS nie wydaje się tak dokładny i tak dobrze wykonany, jak niniejsza publikacja”.

Przedłużone uwalnianie dostarcza olejek bezpośrednio do jelita

Zdecydowana większość prób wykorzystywała olejki eteryczne, a analizy sugerowały bezpieczeństwo i skuteczność w krótkotrwałym leczeniu IBS. Pomimo tego, że IBS jest łagodnym stanem, ma negatywny wpływ na jakość życia i finanse.

W innym badaniu naukowcy przyjrzeli się dostarczaniu olejku z mięty pieprzowej w kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu, aby poprawić tolerancję i uwolnić olejek w jelicie cienkim. W badaniu klinicznym kontrolowanym placebo, 72 uczestników podzielono losowo na dwie grupy.

Po zakończeniu badania osoby otrzymujące interwencję doświadczyły lepszej poprawy i zmniejszenia ciężkich objawów żołądkowo-jelitowych z niewielką liczbą działań niepożądanych.

Obciążenie gospodarcze i społeczne związane z IBS

30% osób ze zdiagnozowanym IBS udaje się do lekarza z powodu objawów. Chociaż nie doświadczają innych problemów brzusznych niż osoby, które nie szukają pomocy medycznej, wykazują wyższy poziom lęku i obniżenia jakości życia.

IBS stanowi do 12% całkowitej liczby wizyt w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Szacuje się, że koszty dla społeczeństwa zaczynają się od 21 mld USD, co obejmuje bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia, a także spadek produktywności i wydajności pracy.

W jednym przeglądzie literatury opracowanym w celu oceny kosztów IBS w Wielkiej Brytanii i USA, naukowcy stwierdzili, że średnia liczba dni wolnych w pracy w ciągu roku roku z powodu tej choroby wahała się między 8,5 a 21,6. Wielkość obciążenia ekonomicznego wydaje się być zwiększona o współczynnik od 1,1 do 6 w porównaniu do poziomów w grupie kontrolnej.

Chroń swoje jelita, chroń swój mózg

Nie można przecenić znaczenia ochrony mikrobiomu jelitowego. Odgrywa on kluczową rolę w zdrowiu psychicznym i rozwoju chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona. Złe zdrowie jelit może również zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, chorób wątroby i chorób sercowo-naczyniowych.

Postęp w nauce wyjaśnił, że organizmy żyjące w jelitach odgrywają ważną rolę w zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. W jednym artykule autorzy zasugerowali, że nawet poważne i przewlekłe problemy ze zdrowiem psychicznym można złagodzić, stosując odpowiednie probiotyki mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego jelit.

Często nazywane drugim mózgiem, ludzkie jelito ma 20 milionów neuronów i mieści blisko 100 bilionów mikroorganizmów odpowiedzialnych za wpływanie na funkcje biologiczne i emocjonalne. Te dwa układy nerwowe – centralny układ nerwowy w mózgu i jelitowy układ nerwowy w jelitach – są w ciągłej komunikacji przez nerw błędny.

Naukowcy zbadali wpływ bakterii jelitowych na emocje, wykorzystując dane pacjentów z IBS. Badania pokazują, że u pacjentów z IBS nerwy w jelitach są bardziej aktywne niż u zdrowych osób. Doprowadziło to do spekulacji, że ból jest wynikiem nadwrażliwości układu nerwowego.

Niektórzy używali hipnozy, aby stłumić nadmierną czujność w układzie nerwowym i z powodzeniem mogli złagodzić ból związany z tym stanem. Skuteczność została potwierdzona za pomocą obrazowania mózgu wykazującego zmniejszenie regulacji aktywacji ośrodków bólu w mózgu.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko IBS

W przeglądzie obejmującym siedem badań dotyczących poziomu witaminy D i rozpowszechnienia IBS, które zostały opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition, naukowcy zaobserwowali, że osoby z IBS miały znaczący niedobór witaminy D. W jednym z badań, u 70% pacjentów z IBS zaobserwowano poprawę objawów podczas leczenia witaminą D.

Dr Bernard Corfe – starszy wykładowca onkologii na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii był głównym autorem badania – powiedział dziennikarzom: „Z ustaleń wynika, że u wszystkich osób z IBS należy zbadać poziom witaminy D. Większość z nich odniesie korzyści z suplementacji tej witaminy".

Autorzy drugiego badania przyjrzeli się ekspresji genów i zmianom, a także szlakom serotoninowym, stwierdzając, że osoby z IBS miały zwykle niższy poziom witaminy D. Wydaje się, że ekspresja biomarkerów genetycznych w IBS jest modulowana przez witaminę D. Według autorów:

„Uderzające jest to, że kierunek regulacji genów wywołany przez witaminę D w komórkach okrężnicy jest „przeciwny do profilu ekspresji genu obserwowanego u pacjentów z IBS, co sugeruje, że witamina D może pomóc „odwrócić” patologiczny kierunek ekspresji genu biomarkera w IBS. Zatem nasze wyniki wskazują, że patogeneza i patofizjologia IBS mogą obejmować rozregulowaną produkcję serotoniny i/lub niedobór witaminy D”.

Regularna, rozsądna ekspozycja na słońce jest najlepszym sposobem na optymalizację poziomu witaminy D, ale wiele osób będzie musiało przyjmować doustny suplement witaminy D3, szczególnie w miesiącach zimowych. Jedynym sposobem na ocenę, czy suplementacja jest konieczna, jest zbadanie poziomu witaminy D, najlepiej dwa razy w roku – latem i zimą, gdy jej poziom jest najwyższy i najniższy.

Prawidłowa, naturalna dieta chroni jelita

Jeśli zmagasz się z IBS lub jakimkolwiek innym problemem związanym z jelitami, powinieneś unikać spożywania żywności genetycznie modyfikowanej (GE). Dla wprowadzonej do genomu roślin toksyny Bt nie ustalono poziomu tolerancji dla jej pozostałości. Pierwotnie twierdzono, że toksyna Bt wytwarzana w roślinie zostanie zniszczona przez układ trawienny, a zatem nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Jednak naukowcy odkryli toksyny u 93% kobiet w ciąży zbadanych w 2011 roku w Quebec w Kanadzie. Może ona powodować powstawanie szerokiej gamy odpowiedzi immunologicznych i została powiązana z powstawaniem alergii, infekcji i odpowiedzi zapalnej.

Rośliny GE są zaprojektowane tak, aby były odporne na herbicydy, ale stwarzają prawie identyczne problemy. Ponieważ nie są one wyraźnie oznakowane w Stanach Zjednoczonych, najlepiej jest szukać świeżych, ekologicznych produktów spożywczych, gdy tylko jest to możliwe – i unikać przetworzonej żywności w celu ochrony zdrowia jelit.

Więcej strategii pozwalających złagodzić objawy IBS

Zdrowa dieta, przyjmowanie olejku miętowego i optymalizacja poziomu witaminy D to zdrowe sposoby na kontrolowanie objawów IBS. Oto kilka innych opcji pomagających zmniejszyć objawy:

Sprawdź, czy nie masz pasożytów — niektóre stany symulują IBS, takie jak infekcja pasożytnicza. Zbadaj stolec pod kątem pasożytów i dowiedz się, czy musisz podjąć leczenie.

Dbaj o zdrową florę jelitową — obniżenie spożycia cukru i przetworzonej żywności automatycznie stworzy optymalne środowisko wspierające rozwój dobrych bakterii. Zastanów się nad dalszym usprawnieniem tego procesu, spożywając sfermentowaną żywność i/lub przyjmując wysokiej jakości probiotyk.

Zwiększ spożycie błonnika — błonnik może być pomocny w kontrolowaniu objawów IBS. Ekologiczna babka płesznik jest w tym szczególnie pomocna – to moje ulubione źródło błonnika.

Babka płesznik jest adaptogenna, co oznacza, że jeśli masz zaparcia, pomoże zmiękczyć stolec i zwiększyć częstość wypróżnień. Jeśli masz luźne stolce i częste wypróżnienia, pomoże w tworzeniu stolca i zmniejszy częstotliwość wypróżnień.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie babki płesznik, upewnij się, że jest ekologiczna, ponieważ ryzyko pozostałości pestycydów w produktach nieorganicznych znacznie przewyższa korzyści. Innym dobrym źródłem jest całe, ekologiczne siemię lniane. Zmiel je w domu i każdego dnia dodawaj 1 lub 2 łyżki stołowe do posiłku.

Podejmij emocjonalne wyzwania — wiele osób z IBS ma nierozwiązany problem emocjonalny, który przyczynia się do ich fizycznego problemu. Medytacja, modlitwa i techniki psychologiczne, takie jak Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) to strategie, których możesz użyć, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom emocjonalnym.