Najnowsze informacje na temat nattokinazy

nattokinaza

W skrócie -

 • Stwierdzono, że nattokinaza – enzym izolowany z natto (bakteria Bacillus subtilis, tradycyjna japońska żywność wytwarzana ze sfermentowanej soi spożywana od tysiącleci) – ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne
 • Ostatnie badanie wykazało, że nattokinaza łagodzi stany zapalne nosa, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok (CRS) i powiązane z tym problemy, takie jak polipy nosa, co jest dobrą wiadomością, ponieważ konwencjonalne interwencje medyczne okazały się nieskuteczne
 • Wykazano, że nattokinaza rozkłada i rozpuszcza fibrynogen, składnik skrzepów krwi i blaszki miażdżycowej, które są czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto enzym ten nie powoduje działań niepożądanych
 • Spożywanie nattokinazy wiąże się z obniżeniem skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, a także jej lepkości, co z kolei poprawia przepływ krwi, a następnie obniża ciśnienie

Według dr. Mercoli

Jeśli nie wiesz co to jest nattokinaza, nie jesteś sam. CliffsNotes opisują nattokinazę jako enzym wyizolowany z bakterii Bacillus subtilis (alias natto), występujących w tradycyjnej japońskiej żywności wytwarzanej ze sfermentowanej soi, która jest spożywana od tysiącleci. Jakie znaczenie dla zdrowia ma nattokinaza? Odpowiedź jest wielowymiarowa, ponieważ stwierdzono, że jest znacząca zarówno w leczeniu chorób, jak i profilaktyce.

Korzyści obejmują dramatyczny wpływ na skrzepy krwi; najnowsze badania ujawniły, w jaki sposób enzym wpływa na nawracające choroby zatok. Powszechną dolegliwością zwłaszcza w chłodniejszych porach roku są problemy związane z nosem, które mogą przerodzić się w wiele schorzeń, w tym w zapalenie zatok. Objawy nie są przyjemne i mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok (CRS) i/lub rozwoju polipów nosa.

Jednak jedno z najnowszych badań wykazało, że nattokinaza jest skutecznym sposobem radzenia sobie z tymi chorobami i powiązanymi z nimi objawami. Zwolennik medycyny naturalnej – dr Michael Murray – twierdzi, że nattokinaza ma zdolność wywoływania potężnych efektów łagodzących CRS, znacznie lepszych niż konwencjonalne leki. Wyjaśnia, w jaki sposób powstaje nattokinaza:

„Enzym nattokinaza powstaje przez dodanie bakterii Bacillus natto do gotowanej soi. Bakterie próbują trawić soję, wydzielając nattokinazę. Najpopularniejszym i najlepiej zbadanym zastosowaniem nattokinazy jest jej silna aktywność fibrynolityczna („niszczenie skrzepów krwi”).

Oznacza to, że enzym ten rozkłada fibrynogen – składnik skrzepów krwi i blaszki miażdżycowej. Podwyższony poziom fibrynogenu jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych”.

Jednym z najczęstszych sposobów manifestowania się wysokich poziomów fibrynogenu w organizmie jest rozwój polipów nosa rozwijających się w błonie śluzowej nosa. Z tego powodu naukowcy postanowili ustalić, w jaki sposób nattokinaza może pomóc w tym schorzeniu.

Co to jest środek mukolityczny?

Środek mukolityczny to substancja, która powoduje wydzielanie śluzu – gęstej substancji, która powoduje kaszel mający się jej pozbyć z dróg oddechowych. Często przyczynia się również do „nieproduktywnego” kaszlu. Luźniejsza i mniej lepka wydzielina jest łatwiejsza do usunięcia. Większość środków mukolitycznych jest dostępnych na receptę, ponieważ są one syntetycznymi, a nie naturalnymi substancjami. Ponadto można zauważyć, że firmy farmaceutyczne, które je produkują, wyjaśniają, że regularne przyjmowanie leków jest konieczne, aby działały one prawidłowo.

Murray zauważył, że dla zdrowych dróg nosowych, zatok i dróg oddechowych ważne jest, aby wydzieliny były płynne i mało lepkie. Jeśli Twój śluz jest zbyt gęsty, trudno się go pozbyć, co sprzyja stanom zapalnym, zablokowaniu dróg oddechowych, trudnościom w oddychaniu, a w konsekwencji prowadzi do tworzenia się polipów. Właśnie tam pojawia się nattokinaza, poprawiając wydzielanie śluzu i zmniejszając ryzyko wynikających z tego problemów np. zapalenia. Ponadto:

„Ten efekt jest podobny do efektu wywoływanego przez inne enzymy, takie jak bromelaina i serrapeptydaza. Wskazuje też, że nattokinaza jest ważnym czynnikiem w schorzeniach poza CRS, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok”.

Historia nattokinazy: co to jest i jak działa?

W 1980 roku Hiroyuki Sumi z Chicago University Medical School badał aspekty niszczenia zakrzepów za pomocą konwencjonalnych leków i umieścił natto na szalce Petriego z zakrzepem krwi. W ciągu 18 godzin skrzep krwi rozpuścił się – znacznie krócej niż w przypadku leków przepisywanych w tym samym celu. Późniejsze badania kliniczne wykazały, że nattokinaza:

 • Rozpuszcza nadmiar fibryny w naczyniach krwionośnych, co poprawia krążenie, rozpuszcza skrzepy krwi i zmniejsza ryzyko poważnego krzepnięcia, czyli zapobiega zakrzepicy miażdżycowej
 • Zwiększa poziom HDL (dobrego cholesterolu), optymalizuje poziom cholesterolu i nie wywołuje żadnych działań niepożądanych
 • Zmniejsza lepkość krwi, co z kolei poprawia przepływ krwi, a następnie obniża ciśnienie krwi
 • Wykazuje „znacznie silniejszą aktywność trombolityczną” porównywalną z działaniem innego dobrze znanego rozpuszczalnika krwi: aspiryny – leku, który może wywoływać krwawienie i wrzody żołądka
 • Po podaniu doustnym może być wchłaniana przez przewód pokarmowy.

Nattokinaza i obniżone ciśnienie krwi

W 2016 roku naukowcy zaobserwowali związek między spożywaniem nattokinazy i obniżeniem ciśnienia krwi oraz czynnikiem von Willebranda, który pomaga stymulować krzepnięcie krwi i kontrolować krwawienie po urazie. Choroba von Willebranda jest dziedzicznym stanem, w którym występuje niedobór lub brak czynnika von Willebranda (jest związany z innym zaburzeniem krzepnięcia znanym jako hemofilia). Według badań zastosowanie nattokinazy było związane ze spadkiem ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Nawiasem mówiąc, obniżenie skurczowego ciśnienia krwi zaobserwowano u obu płci, ale było ono silniejsze u mężczyzn spożywających nattokinazę. Co istotne, naukowcy zauważyli również, że chociaż istnieje wiele opcji farmaceutycznych w przypadku tych chorób, w szczególności „diuretyki typu tiazydowego, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę/blokery receptora angiotensyny II, blokery kanału wapniowego i blokery beta-adrenergiczne”, powodują one liczne działania niepożądane obejmujące:

 • Przeciwwskazania, czyli możliwa szkoda
 • Efekty synergiczne, które mogą zaostrzyć działanie leków, przez co wszystkie połączone leki dają większe efekty niż stosowane samodzielmnie
 • Zwiększone ryzyko w przypadku niektórych osób, takich jak cukrzycy z nefropatią cukrzycową, czyli uszkodzeniem nerek spowodowanym cukrzycą, w tym możliwość upośledzenia czynności nerek, zbyt niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) i hiperkaliemia, czyli zbyt wysoki poziom potasu we krwi.

W badaniu zauważono, że:

„Rośnie zainteresowanie niefarmaceutycznymi źródłami inhibitorów konwertazy angiotensyny, a także opartymi na żywności strategiami wspierania funkcji sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza zmniejszania nadciśnienia.

Interesujące są naturalne metody zmniejszania stanów zapalnych, a dietetyczne składniki funkcjonalne korzystne dla pacjenta z nadciśnieniem obejmują niezbędne kwasy tłuszczowe, w tym kardioprotekcyjne kwasy tłuszczowe znajdujące się w olejach z ryb, lnu, orzechów, nasion i alg, które mają znane działanie przeciwzapalne”.

Badania nad nattokinazą

Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, jak skutecznie nattokinaza (NK) „zapewnia wsparcie dla układu krążenia poprzez rozrzedzenie krwi i rozpuszczenie zakrzepów”.

 • W jednym badaniu psy z zakrzepami wywołanymi chemicznie w głównej żyle nogi otrzymały kapsułki zawierające nattokinazę, dzięki czemu skrzepy rozpuściły się w ciągu pięciu godzin.
 • Podobne badanie na szczurach z indukowaną zakrzepicą w tętnicy szyjnej wykazało „znacznie silniejszą aktywność trombolityczną” i zwiększony przepływ krwi o 62%, w porównaniu z innymi enzymami wykazującymi zwiększenie przepływu krwi od 0 do 15%.
 • Według Life Extension, inne badanie na szczurach obejmowało suplementację nattokinazy przez trzy tygodnie przed i po uszkodzeniu śródbłonka tętnic udowych zwierząt. Rezultatem było bardziej skuteczne pogrubienie i rozpuszczenie skrzepów krwi w pobliżu urazu, w porównaniu do zwierząt kontrolnych, którym nie podano suplementu.
 • Ponieważ większa lepkość krwi i krzepnięcie mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jedno badanie obejmowało podawanie NK zdrowym osobom, a także osobom z podwyższonymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i osobom poddawanym dializie; zaobserwowano znaczny spadek poziomu fibrynogenu w ciągu dwóch miesięcy.

Podczas lotów długodystansowych (i w podróży samochodem), jednym z zagrożeń jest rozwój zakrzepicy żył głębokich lub zakrzepów krwi, zwłaszcza gdy ludzie nie wstają i nie poruszają się. W badaniu porównującym działanie kombinacji nattokinazy i piknogenolu (pochodzącego z kory sosny) z grupą kontrolną otrzymującą placebo, zaobserwowano pięć problemów zakrzepowych w grupie kontrolnej i zero takich problemów w grupie NK/piknogenol.

Ponadto badania wskazują, że znacznie wzrosła długowieczność Japończyków, którzy spożywają natto (co ciekawe, jedną z pochodnych jest witamina K2) od tysięcy lat. W jednym z badań wykazano, że żywotność nicieni (Caenorhabditis elegans) również znacznie się wydłużyła dzięki nattokinazie.

Nattokinaza: konwencjonalne środki zaradcze

Poprzednie badania nad nattokinazą, obejmujące współpracę między Qingdao University w Chinach i Northeastern State University w Broken Arrow, Oklahoma, nazwały natto „cudowną żywnością” i zauważyły jedną z jej najważniejszych korzyści: zapobieganie chorobom serca.

W świecie medycznym dobrze wiadomo, że kiedy pacjenci mają główne czynniki ryzyka związane z pierwotną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych – chorobami układu krążenia (CVD) – takie jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2, w pierwszej kolejności otrzymują statyny; sugerowane jest także wykonanie operacji zakładającej bypass lub angioplastyki, aby usunąć nadmiar płytki z tętnic lub zastosowanie leków rozrzedzających krew. Te ostatnie mogą powodować poważne działania niepożądane, w tym:

Krwotok (krwawienie wewnętrzne)

Ból brzucha i skurcze

Biegunkę

Zmęczenie

Uczucie zimna i dreszcze

Uszkodzenie wątroby

Wypadanie włosów

Nudności

Jednak doświadczeni naukowcy rozumieją, że skrzepy krwi są kolejnym czynnikiem ryzyka dla zdrowia serca. Ryzyko wzrasta z powodu kilku czynników, wśród których znajduje się wiek. Według Smart Publications:

„Chociaż ludzkie ciało wytwarza kilka enzymów do tworzenia skrzepów krwi, wytwarza tylko jeden enzym – plazminę – do ich rozpuszczenia. Problem polega na tym, że wraz z wiekiem produkcja plazminy ulega zmniejszeniu, przez co krew jest bardziej podatna na krzepnięcie i tworzenie skrzepów.

Co gorsza, poziom fibrynogenu (białka krzepnięcia krwi) wzrasta wraz z wiekiem. A wysoki poziom fibrynogenu zwykle prowadzi do zwiększonej agregacji płytek krwi, zakrzepów, a ostatecznie do zawału serca lub udaru mózgu... Zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi, szczególnie u osób starszych, jest kluczowym krokiem w zapobieganiu zawałowi serca i udarowi mózgu”.

Kluczem jest wykorzystywanie naturalnych środków zaradczych, takich jak nattokinaza. Według Life Extension, nattokinaza jest dostępna na rynku od 1998 roku. Pamiętaj, że natto może być wytwarzane z genetycznie modyfikowanej soi, więc koniecznie przeczytaj etykietę na wybranym produkcie.

Uwagi końcowe na temat nattokinazy

Obecnie naukowcy twierdzą, że zalecana ilość sproszkowanej nattokinazy to dwie 100-miligramowe kapsułki dziennie. Jeśli zastanawiasz się nad zawartością soi, pamiętaj, że natto to sfermentowana soja, a fermentacja usuwa wady związane ze spożywaniem surowej lub gotowanej soi. Możesz nawet zrobić własne natto w domu, ale jeśli wolisz formę suplementu pamiętaj, że nattokinaza to tak naprawdę enzym pochodzący z pożywienia. Fundacja Baseline of Health zauważa:

„Niektórzy mogą zakwestionować użycie produktu sojowego dla poprawy zdrowia. Pamiętaj, że gdy soja jest fermentowana, neutralizuje to szkodliwy wpływ na hormony. Co ważniejsze, to, co dostajesz w suplemencie, to nie natto – produkt pochodzący z fermentującej soi, ale nattokinaza - oczyszczony enzym wyekstrahowany z natto. Innymi słowy, w nattokinazie praktycznie nie ma soi. Pamiętaj tylko, aby poszukać marki, która wykorzystuje natokinazę pochodzącą z natto powstałego z soi niezmodyfikowanej genetycznie, ponieważ większość soi jest modyfikowana genetycznie”.

Co istotne, badanie przeprowadzone w Egipcie wykazało, że nattokinaza może przynosić korzyści osobom z chorobą Alzheimera. Podobne wyniki uzyskano w badaniu na szczurach, którym naukowcy doustnie podawali enzym, a następnie zbadali ich tkankę mózgową. Trwają dodatkowe badania.