Jak prawidłowo dbać o zęby?

Sprawdzone fakty
zęby

W skrócie -

  • Czyść zęby łatwo i bezpiecznie za pomocą szczoteczki elektrycznej z miękkim włosiem i rozważ użycie irygatora dentystycznego, aby usunąć więcej płytki nazębnej
  • Pozostaw szczoteczkę do wyschnięcia w pozycji pionowej, aby uniknąć rozwoju bakterii. Rozpocznij szczotkowanie co najmniej 30 minut po posiłku i uważaj, aby nie szczotkować zbyt mocno
  • Unikaj fluorowej pasty do zębów lub opcji leczenia u dentysty zawierających fluor. Fluorek jest toksyną, która z czasem gromadzi się w tkankach, powodując poważne uszkodzenia neurologiczne i zaburzenia endokrynologiczne
  • Płucz jamę ustną z olejem kokosowym każdego dnia, aby zmniejszyć ilość bakterii Streptococcus mutans i chronić jamę ustną przed zakażeniami drożdżakami

Według dr. Mercoli

Zęby nie tylko pozwalają jeść, ale także pomagają utrzymać strukturę kości szczęki. Zęby są zbudowane z czterech rodzajów tkanek, ale tylko ich środek, czyli miazga nie są twarde. Wewnątrz miazgi znajdują się naczynia krwionośne, nerwy i tkanka łączna, które dostarczają składników odżywczych do zęba.

Zewnętrzna część zęba nazywana jest szkliwem, które po zepsuciu nie może zostać odtworzone, ponieważ nie zawiera żywych komórek. Dziąsła są odpowiedzialne za ochronę korzeni oraz zębów, które jeszcze nie wyszły. Konsekwentne szczotkowanie pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania ubytków, które trwale uszkadzają szkliwo zębów.

Objawy ubytków będą zależeć od głębokości i lokalizacji ubytku. Możesz odczuwać spontaniczny ból bez wyraźnej przyczyny lub odczuwać wrażliwość na gorące i zimne napoje i posiłki. Chociaż szkliwo jest twarde, mogą w nim powstać małe, rozproszone pęknięcia, które rozpraszają nacisk na ząb i zapobiegają jego pęknięciu.

Dbanie o zęby jest ważne, ponieważ zapalenie przyzębia – choroba dziąseł – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i trudności z jedzeniem.

Znaczenie właściwej techniki mycia zębów

Próchnica zębów jest prawie tak wszechobecna jak przeziębienie, biorąc pod uwagę liczbę osób nią dotkniętych. Gdy bakterie w jamie ustnej rozpuszczają pokarm, na zębach tworzy się lepka substancja zwana płytką nazębną. Zdarza się to częściej na tylnych zębach trzonowych, tuż powyżej linii dziąseł.

Płytka nazębna tworzy kamień nazębny, który ostatecznie powoduje zapalenie dziąseł i prowadzi do zapalenia przyzębia. Płytka nazębna zaczyna tworzyć się na zębach w ciągu zaledwie 20 minut po ostatnim kęsie posiłku. Stosowanie odpowiednich technik szczotkowania i dbanie o zęby zmniejsza ryzyko bolesnych ubytków i konieczności wykonywania zabiegów dentystycznych.

Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną i zajmuje tylko kilka minut każdego dnia. American Dental Association (ADA) ostrzega przed tymi typowymi błędami:

Mocne szczotkowanie — użycie zbyt dużego nacisku na zęby nie usuwa płytki nazębnej, a może uszkodzić szkliwo.

Niedostateczne mycie zębów — przeciętny człowiek spędza 45 sekund na myciu zębów, ale aby wykonać to prawidłowo, należy myć zęby przez dwie minuty. To może wydawać się długim czasem, zwłaszcza gdy śpieszysz się rano, ale warto zadbać o prawidłowe szczotkowanie dla zdrowych zębów i dziąseł.

Używanie szczotki z twardym włosiem — poszukaj szczoteczki z miękkim włosiem, aby uniknąć uszkodzenia zębów i dziąseł, co może spowodować wrażliwość na gorące i zimne pokarmy i napoje.

Zbyt długie korzystanie ze szczoteczki do zębów — jeśli używasz jednej szczoteczki dłużej niż trzy lub cztery miesiące, to trzymasz ją zbyt długo. Umieść przypomnienie w kalendarzu i uważaj na zużyte włosie, które mówi, że nadszedł czas, aby wymienić szczoteczkę.

Szczotkowanie od razu po posiłku — chociaż możesz mieć ochotę szczotkować zęby zaraz po jedzeniu, mądrze jest odczekać co najmniej 30 minut.

Niewłaściwe przechowywanie szczoteczki do zębów — szczoteczkę należy przechowywać w pozycji pionowej i na powietrzu, aby mogła całkowicie wyschnąć. Gdy szczoteczka do zębów jest przechowywana w zamkniętym pojemniku, daje to możliwość rozwoju bakterii.

Skoncentruj się na technice szczotkowania, aby uzyskać jak najbardziej pozytywny efekt. ADA zaleca trzymanie szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii zębów i dziąseł. Wykonuj krótkie pociągnięcia, delikatne ruchy w przód i w tył po jednym zębie na raz. Aby wyczyścić tył górnych zębów, przytrzymaj szczoteczkę pionowo i delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół.

Wybierz odpowiednie narzędzia

Istnieje kilka opcji pomagających utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Wielu dentystów zaleca, aby ich pacjenci używali elektrycznych szczoteczek do zębów z kilku powodów: wiele osób dłużej szczotkuje zęby elektryczną szczoteczką, która jest wystarczająco mała, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc.

Naukowcy z Cochrane Oral Health Group dokonali przeglądu literatury opublikowanej w latach 1964–2011, w tym 56 badań z udziałem 5068 uczestników. Większość badań obejmowała osoby dorosłe, którym zaproponowano użycie szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki manualnej.

W ponad połowie badań naukowcy odkryli, że szczotki elektryczne wykorzystywały działanie obrotowe, w którym szczotka obracała się w jednym kierunku, a następnie odwracała. Ich dane potwierdziły, że stosowanie szczoteczki elektrycznej jest skuteczniejsze w porównaniu do zwykłej szczoteczki do zębów, ponieważ u osób stosujących tę pierwszą obserwowano zmniejszenie płytki nazębnej o 11% w ciągu jednego do trzech miesięcy. Po trzech miesiącach płytka zmniejszyła się o 21%.

Uczestnicy cieszyli się również zmniejszeniem zapalenia dziąseł, z 6-procentową redukcją w ciągu jednego do trzech miesięcy i 11-procentową redukcją pod koniec trzech miesięcy. Wszelkie zgłaszane działania niepożądane były tymczasowe i miejscowe.

Po wybraniu rodzaju szczoteczki możesz również rozważyć użycie irygatora dentystycznego – urządzenia używanego do rozpylania silnego strumienia wody do jamy ustnej. Chociaż wiele osób wybiera irygator dentystyczny zamiast nici dentystycznej, najlepszym rozwiązaniem może być nauczenie się korzystania z obu.

Naukowcy obserwowali 70 osób dorosłych w badaniu mającym na celu porównanie skuteczności używania irygatora dentystycznego ze stosowaniem nici dentystycznej w połączeniu ze zwykłą szczoteczką. Obie grupy były szkolone i obserwowane podczas korzystania z irygatora ze zwykłą szczoteczką do zębów lub nici dentystycznej i zwykłej szczoteczki. W grupie używającej irygatora zaobserwowano zmniejszenie ilości płytki nazębnej o 74,4% w porównaniu do 57,5% w przypadku osób używających nici dentystycznej.

Naukowcy doszli do wniosku, że użycie „irygatora dentystycznego i zwykłej szczoteczki do zębów jest znacznie bardziej skuteczne niż nici dentystycznej i szczoteczki w usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów.” Jednak podczas podróży możemy nie mieć możliwości zabrania elektrycznego irygatora dentystycznego, dlatego warto nauczyć się korzystać również z nici dentystycznej.

Unikaj pasty do zębów z fluorem

Fluor jest dodawany do wody pitnej w większości miast i do wielu marek past do zębów kupowanych w sklepach. Twój dentysta może zaoferować leczenie fluorkiem jako opcję, która pomoże zatrzymać ubytki i próchnicę. Jednak dowody naukowe wskazują, że prawdopodobnie nie jest to skuteczne i może być niebezpieczne.

Dane z 2017 roku wskazują, że niestety odsetek ubytków u dzieci nadal rośnie, mimo że ponad połowa otrzymuje tak dużo fluoru, że ich zęby są trwale odbarwione po ekspozycji na ten pierwiastek.

Połknięcie fluorku, w tym pochodzącego z fluorowanej wody z kranu, jest szkodliwe dla zdrowia, ponieważ fluor jest toksyną, która gromadzi się w tkankach, negatywnie wpływa na enzymy i powoduje poważne zaburzenia neurologiczne i hormonalne. Dzieci są szczególnie narażone.

Jeśli masz małe dzieci w domu, zalecamy stosowanie bezfluorowej pasty do zębów. Naucz dzieci, jak używać domowej pasty do zębów na bazie oleju kokosowego. Ponieważ fluor gromadzi się z upływem czasu, dobrym pomysłem jest również stosowanie bezfluorowej pasty do zębów lub oleju kokosowego do czyszczenia zębów i dziąseł.

Badania przedstawione na krajowej konferencji poświęconej zdrowiu jamy ustnej w 2017 roku wykazały, że w latach 2011–2012, 57% amerykańskiej młodzieży miało fluorozę zębów; jest to wzrost o 37% w stosunku do poziomu odnotowanego w latach 1999-2004. Fluoroza zębów jest stanem, w którym szkliwo stopniowo się odbarwia – zwykle jest to spowodowane przez nadmierną ilość fluoru w wodzie.

Analiza tych samych danych wykonana przez Fluoride Action Network (FAN) wykazała, że 58,3% nastolatków miało fluorozę: 21,2% miało umiarkowaną, a 2% ciężką postać choroby.

Naukowcy powiązali fluorozę u dzieci z zaburzeniami poznawczymi; osoby z wyższym poziomem fluorozy mają więcej ubytków. Wyniki niektórych badań pokazują, że niższe wyniki IQ mogą wynikać z ekspozycji na fluor i mogą występować jednocześnie z fluorozą.

Choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca

Badania CDC pokazują, że prawie połowa wszystkich dorosłych Amerykanów w wieku 30 lat i starszych ma choroby przyzębia. Szacuje się, że 47,2% Amerykanów ma łagodne, umiarkowane lub ciężkie postacie choroby. U osób w wieku 65 lat lub starszych wskaźnik wzrasta do 70,1%.

Autorzy kilku badań opracowali dane łączące choroby przyzębia z chorobami serca. Badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego, ale związek między chorobą dziąseł i zwiększonym ryzykiem chorób serca, które mogą wynikać ze wzrostu stanu zapalnego.

Osoby z wadami zastawek serca mogą mieć zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przypadku choroby przyzębia, ponieważ bakterie w jamie ustnej mogą przedostać się do serca i zainfekować zastawki.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym to prosta strategia utrzymania zdrowia zębów

Jedną z prostych strategii poprawy zdrowia zębów jest codzienne płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Historia płukania jamy ustnej sięga prawie 3000 lat. Płukanka była stosowana w tradycyjnej indyjskiej medycynie ludowej do wzmacniania zębów i dziąseł oraz zapobiegania próchnicy zębów, nieświeżemu oddechowi i krwawieniu z dziąseł.

Stosuję płukanie od 2011 roku i uważam, że jest to skuteczna metoda mechanicznego czyszczenia małych szczelin, do których włosie szczotki nie może się dostać. Tłoczony na zimno olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest moim wyborem z kilku powodów. Naukowcy wykazali, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym przyśpiesza rozpad błony bakteryjnej.

Olej kokosowy jest średniołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który hamuje rozwój Streptococcus mutans – podstawowej bakterii odpowiedzialnej za powstawanie ubytków. Zapewnia również poziom ochrony przed infekcjami drożdżakowymi w jamie ustnej, które występują częściej w przypadku zaburzenia pracy układu odpornościowego.

Proces ten jest łatwy do rozpoczęcia. Olej kokosowy jest stały w temperaturze poniżej 76 stopni Fahrenheita (24,4 stopnia Celsjusza), ale szybko upłynnia się, gdy znajdzie się w ustach. Na początek weź ilość pomiędzy łyżeczką a łyżką stołową. Rozprowadź olej językiem i przepłucz nim szczeliny między zębami. Spróbuj rozluźnić mięśnie żuchwy, aby uniknąć ich zmęczenia.

Nie należy płukać gardła ani połykać oleju. Jeśli poczujesz potrzebę przełknięcia, wypluj olej i zacznij od nowa.

Po około 20 minutach olej zaczyna gęstnieć i staje się mlecznobiały. Wypluj olej do kosza na śmieci, aby nie spowodował zatkania kanalizacji. Ta strategia zwiększa pH w jamie ustnej, co może potencjalnie zahamować wzrost bakterii.