Nowy koronawirus – strach przed pandemią

Sprawdzone fakty
Koronawirus

W skrócie -

  • Według stanu na 27 stycznia 2020 roku Chiny zgłosiły 2835 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem (NCIP), w tym 76 zgonów. Pierwszy przypadek zgłoszono w grudniu 2019 roku. Od tego czasu przypadki zgłaszano również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Korei Południowej i Francji
  • Objawy kliniczne NCIP są zgodne z wirusowym zapaleniem płuc
  • Nakręcanie histerii odbywa się zgodnie z dobrze znanym schematem, w którym populację utrzymuje się w strachu przed drobnoustrojami, aby firmy farmaceutyczne mogły przyjść na ratunek z drogim (i potencjalnie obowiązkowym) lekiem lub szczepionką

Według dr. Mercoli

Możliwe, że słyszałeś wiadomości o nowym i potencjalnie śmiertelnym koronawirusie. Punkt zerowy to miasto Wuhan, prowincja Hubei w Chinach. Według stanu na 27 stycznia 2020 roku, Chiny zgłosiły 2835 potwierdzonych przypadków w co najmniej 29 prowincjach, w tym 177 ciężkich przypadków i 76 zgonów (w tym śmierć emerytowanego lekarza pracującego z pacjentami zarażonymi koronawirusem w Wuhan).

Trzydziestu czterech pacjentów wyzdrowiało i zostało zwolnionych 22 stycznia 2020 roku. Pierwszy przypadek zgłoszono 21 grudnia 2019 roku.

21 stycznia 2020 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób potwierdziło pierwszy przypadek w USA – pacjenta w stanie Waszyngton, który niedawno odwiedził Wuhan w Chinach. Drugi przypadek w Illinois potwierdzono 24 stycznia 2020 roku. Pacjent ten również niedawno wrócił z Wuhan.

Od tego czasu nowe przypadki zgłoszono również w Kanadzie, Australii, Japonii, Tajlandii, Korei Południowej, Francji, Tajwanie, Wietnamie, Singapurze i Arabii Saudyjskiej. 22 stycznia 2020 roku Chiny zamknęły wszystkie sieci transportowe do i z Wuhan – miasta o populacji 11 milionów – w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby.

Osoby w podeszłym wieku wydają się szczególnie narażone

Jak dotąd większość zmarłych była w podeszłym wieku.

W Foreign Policy Journal zasugerowano, że dzieci mogą być chronione innymi szczepionkami podawanymi w dzieciństwie, takimi jak szczepionki przeciw odrze i różyczce. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy wrodzona odporność na koronawirusa może być zwiększona u dorosłych poprzez podanie im szczepionki przeciw odrze.

Gdybyś mnie zapytał, uważam, że to raczej mało opłacalne. Szczepionki wiążą się z pewnym ryzykiem, więc przyjęcie szczepionki o niewielkiej szansie zapewnienia ochrony przed zupełnie inną infekcją niż ta, do której jest przeznaczona, wydaje się skrajnie nieodpowiednie.

Źródło nowego koronawirusa pozostaje nieznane

Podobnie jak inne koronawirusy, takie jak koronawirus wywołujący bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS-CoV) i koronawirus wywołujący ciężki ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS-CoV), podejrzewa się, że nowy koronawirus (nazwany 2019-nCoV) jest pochodzenia zwierzęcego, co oznacza, że może być przekazywany między zwierzętami a ludźmi.

Jednak chociaż media szybko obwiniły za infekcję węże i zupy z nietoperzy, od 22 stycznia żadne ze zwierząt sprzedanych na targu owoców morza Wuhan Huanan nie miało wirusa.

Tymczasem wiele innych raportów rzuca niepokojące światło na wybuch epidemii, rodząc pytania o bezpieczeństwo biologiczne w laboratoriach pracujących z niebezpiecznymi patogenami.

Sezon strachu i ustalanie budżetu krajowego idą w parze

Niezależnie od źródła, histeria przebiega zgodnie z dobrze znanym wzorcem, w którym populacja jest utrzymywana w ciągłym niepokoju i lęku przed drobnoustrojami, aby firmy farmaceutyczne (wspomagane przez urzędników federalnych ds. zdrowia) mogły przyjść na ratunek z kolejnym drogim (i potencjalnie obowiązkowym) lekiem lub szczepionką.

W 2005 roku nagłówki informowały, że USA stoją w obliczu katastrofalnej eksterminacji, podczas której 2 miliony Amerykanów miało zachorować na ptasią grypę; najlepszy scenariusz miał obliczoną liczbę ofiar śmiertelnych na poziomie 200 000. Te same taktyki zastraszania zastosowano podczas epidemii świńskiej grypy w 2009 roku.

Obie pandemie okazały się rażąco przesadzonymi zagrożeniami, ale nie spowodowało to bardziej konserwatywnego, opanowanego podejścia do kolejnych wybuchów epidemii. Jeśli już, wysiłki mające na celu wzbudzenie strachu i histerii tylko się zwiększyły.

W 2014 roku powiedziano nam, że Ebola może ogarnąć USA, a potem wybuchły epidemie krztuśca. W styczniu 2015 roku była to odra w Disneylandzie. W styczniu 2016 roku była to zika, a po niej więcej informacji o wybuchach krztuśca. W 2017 i 2018 roku była to grypa, a następnie w 2019 roku ponownie odra. Teraz mamy koronawirusa.

Styczeń i luty wydają się być ulubionym czasem na rozpoczęcie globalnej walki z chorobami dzięki sumiennemu wsparciu prokorporacyjnych mediów. Jest to wygodne, biorąc pod uwagę fakt, że jak zwykle do pierwszego poniedziałku lutego każdego roku (3 lutego 2020 r.) prezydent wysyła Kongresowi USA budżet z prośbą o przyznanie środków agencjom federalnym na budżet na następny rok budżetowy (1 października 2020 – 30 września 2021).

Za każdym razem, gdy występuje zagrożenie dla zdrowia publicznego, lobby farmaceutyczne i publiczne może walczyć o większą część pieniędzy podatników, aby zapłacić za opracowanie leków i szczepionek.

23 stycznia 2020 roku dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych NIH, ogłosił, że szczepionka przeciw koronawirusowi jest w przygotowaniu, a testy na ludziach mają się rozpocząć za około trzy miesiące. Ceny akcji producentów szczepionek przeciw koronawirusowi uległy natychmiastowemu wzrostowi w odpowiedzi na doniesienia mediów o zbliżającej się pandemii.

Wuhan jest domem dla laboratorium badającego najbardziej śmiercionośne patogeny na świecie

W styczniu 2018 roku w Wuhan powstało pierwsze chińskie laboratorium wirusologii o maksymalnym bezpieczeństwie (poziom bezpieczeństwa biologicznego 4) zaprojektowane do badania najbardziej niebezpiecznych patogenów na świecie. Czy to czysty zbieg okoliczności, że Wuhan City jest teraz epicentrum infekcji nowym koronawirusem?

Rok wcześniej Tim Trevan, konsultant ds. bezpieczeństwa biologicznego w Maryland, wyraził zaniepokojenie potencjalnymi zagrożeniami powodowanymi przez wirusy uciekające z Narodowego Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan, które znajduje się zaledwie 20 mil od rynku w Wuhan, zidentyfikowanego jako punkt zero dla aktualnego wybuchu NCIP.

Symulacja epidemii koronawirusa pojawiła się w październiku 2019 roku

Równie ciekawy jest fakt, że Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia Johns Hopkins, Światowe Forum Ekonomiczne oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów sponsorowały nowatorskie ćwiczenia nazwane „Event 201” przygotowujące do pandemii powodowanej przez koronawirusa. Miało to miejsce 18 października 2019 roku w Nowym Jorku. Symulacja przewidywała globalną liczbę ofiar śmiertelnych na 65 milionów ludzi w ciągu 18 miesięcy.

Brzmi dokładnie jak NCIP, prawda? Jednak nowy koronawirus odpowiedzialny za NCIP nie został jeszcze zidentyfikowany w czasie tej symulacji, a pierwszy przypadek został zgłoszony dopiero dwa miesiące później.

Johns Hopkins University (JHU) jest największym odbiorcą dotacji na badania od agencji federalnych, w tym National Institutes of Health, National Science Foundation i Department of Defense – otrzymali miliony dolarów dotacji na badania od Gates Foundation. W 2016 roku Johns Hopkins wydał ponad 2 miliardy dolarów na projekty badawcze, zajmując pierwsze miejsce pod względem wydatków na badania wśród wszystkich amerykańskich uniwersytetów przez 38 rok z rzędu.

Jeśli badania finansowane przez agencje federalne, takie jak DOD lub HHS, zostaną sklasyfikowane jako przeprowadzone „w interesie bezpieczeństwa narodowego”, są one zwolnione z wniosków o ustawę o wolności informacji (FOIA).

Badania prowadzone przez Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) są całkowicie chronione przed prośbami FOIA ze strony społeczeństwa. Ponadto agencje mogą odrzucić wnioski FOIA i ukryć informacje, jeśli urzędnicy państwowi stwierdzą, że osłanianie ich przed opinią publiczną „chroni tajemnice handlowe oraz informacje handlowe lub finansowe, które mogłyby zaszkodzić pozycji konkurencyjnej lub interesom firmy”.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób w ramach Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych oświadczają, że ich misją jest „ochrona Ameryki przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa, zarówno zagranicznymi, jak i amerykańskimi” Oczywiście trudno będzie uzyskać informacje na temat finansowanych przez rząd badań biomedycznych nad drobnoustrojami, takimi jak koronawirus, prowadzonych na dużych uniwersytetach lub przez koncerny farmaceutyczne w laboratoriach zajmujących się zagrożeniami biologicznymi.

Jak prawdopodobne jest, że obecna epidemia koronawirusa pojawiła się „nagle” dlatego, że ludzie jedli nietoperze i węże na targu w Wuhan? Wygląda to bardziej na wypadek przy pracy w laboratorium, ale dopóki nie będzie na to dowodów, pewne pytania pozostaną bez odpowiedzi: czy ten ostatni globalny kryzys zdrowia publicznego jest bardziej ambitnym taktycznym „ćwiczeniem”? Podobne pytania bez odpowiedzi postawiono na temat pandemii świńskiej grypy w 2009 roku.

Tym razem może być znacznie więcej ofiar, chociaż niektórzy statystycy przeprowadzający analizy kosztów świadczeń mogą uznać 65 milionów ofiar w globalnej populacji wynoszącej 7,8 miliarda ludzi za stosunkowo niewielką liczbę, uważając postęp badań medycznych jako „nadrzędne dobro”.

Oznaki i objawy NCIP

Według WHO oznaki i objawy NCIP w początkowej fazie obejmują:

W cięższych przypadkach infekcja może prowadzić do zapalenia płuc, ciężkiego ostrego zespołu oddechowego i niewydolności nerek.

Porady dotyczące opieki

  • Umieszczenie pacjenta w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  • Ograniczenie liczby opiekunów. Najlepiej wyznaczyć do opieki nad pacjentem zdrową młodszą osobę, która nie ma podstawowych czynników ryzyka (osoby starsze wydają się bardziej podatne na ciężki przebieg choroby).
  • Trzymanie innych członków gospodarstwa domowego w innym pomieszczeniu lub utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od pacjenta.
  • Ograniczanie ruchu pacjenta i minimalizowanie wspólnej przestrzeni. Upewnij się, że wspólne pomieszczenia, takie jak kuchnia i łazienka, są dobrze wentylowane, zostawiając otwarte okna.

Szczegółowe są również instrukcje dotyczące wyposażenia ochronnego, takiego jak maski ochronne i rękawice, a także ich bezpiecznego użycia i usuwania, podobnie jak specjalne instrukcje dotyczące zachowania higieny, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w całym domu.

Ogólne zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka zarażenia się w domu, pracy lub podczas podróży można znaleźć na stronie Novo Coronavirus Advice.

Kluczowym zaleceniem – które dotyczy wszystkich infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych – jest częste mycie rąk mydłem i wodą. Pamiętaj również o zakrywaniu ust i nosa podczas kaszlu lub kichania i unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy przeziębienia lub grypy.

Według Petera Horby'ego, profesora nowo pojawiających się chorób zakaźnych i globalnego zdrowia w Centre of Tropical Medicine and Global Health na University of Oxford, NCIP ma znamienne oznaki „klasycznego wirusowego zapalenia płuc”, a ponieważ obecnie nie ma dostępnych leków przeciwwirusowych dla NCIP, celem opieki jest wsparcie płuc i innych narządów, dopóki pacjent nie wyzdrowieje.

W tym czasie zalecam wzmocnienie układu odpornościowego poprzez regularne, rozsądnie kontrolowane nasłonecznienie, a gdy nie jest to możliwe, przyjmowanie doustnego suplementu witaminy D3. Pomocne może być również dodanie liposomalnej witaminy C i suplementów kwercetyny.

Wszystkie trzy pomagają ogólnie chronić przed infekcjami, a kwercetyna może oferować korzyści w leczeniu infekcji koronawirusem powodującym SARS. Według badania opublikowanego w Journal of Virology, „kwercetyna jest potencjalnym lekiem w klinicznym leczeniu SARS”. Resweratrol to kolejny przeciwutleniacz, który może być przydatny. Wykazano, że hamuje zakażenie MERS-CoV, przynajmniej in vitro.

Zdarzają się pewne zdarzenia, które nie są pod naszą kontrolą, ale jedyne, co możemy zrobić, to nauczyć się, jak lepiej reagować na złe wieści, które powodują stres, który może osłabić układ odpornościowy.

Życie w ciągłym stanie lęku i strachu nie jest zdrowe. Znalezienie sposobów na obniżenie stresu poprzez regularne ćwiczenia, spędzanie czasu na łonie natury, praktykowanie medytacji i dobrej jakości sen – wszystko to pomaga zoptymalizować funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejszyć skutki stresu, które zbyt często są dziś częścią naszego życia.

+ Źródła i odniesienia