„Grassroots Rising” – wezwanie do zmiany świata

Sprawdzone fakty
rolnictwo ekologiczne

W skrócie -

  • Nowa książka Ronnie Cummin pt. „Grassroots Rising”, szczegółowo opisuje, w jaki sposób transformacja systemu żywienia i rolnictwa na całym świecie może rozwiązać wiele naszych najpilniejszych problemów, w tym problem zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu, ubóstwa na obszarach wiejskich i problemy zdrowotne
  • Przejście na regeneracyjne rolnictwo ekologiczne pozwala rozwiązać wszystkie te problemy jednocześnie
  • Dalekie od rozwiązania głodu na świecie, genetycznie zmodyfikowane uprawy niszczą gleby i sprawiają, że żywność jest bardziej toksyczna i mniej pożywna. Rolnictwo regeneracyjne wykazało swoją wyższość pod względem wydajności i wartości odżywczej, bez użycia toksycznych chemikaliów
  • Edukacja, innowacje, zmiana polityki i inwestycje to cztery rzeczy, które napędzają zmianę paradygmatu
  • Gospodarstwo Via Organica w Meksyku promuje nowatorski sposób produkcji niedrogiej, ale wysoce odżywczej paszy dla zwierząt wytwarzanej z rodzimej agawy

Według dr. Mercoli

Regeneracyjne rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na wiele współczesnych problemów

Transformacja, do której wzywa Cummins, to przejście na regeneracyjne rolnictwo ekologiczne, które ma możliwość rozwiązania wielu, jeśli nie większości współczesnych problemów jednocześnie.

Na przykład, jednym z głównych argumentów przemawiających za genetycznie zmodyfikowanymi uprawami i żywnością było rozwiązanie problemu głodu na świecie. Rzeczywistość ujawniła ogromne wady tego argumentu.

Rolnictwo GE w rzeczywistości powoduje coś zupełnie przeciwnego, niszcząc gleby i czyniąc żywność bardziej toksyczną i mniej odżywczą. Z drugiej strony rolnictwo regeneracyjne wykazało swoją wyższość pod względem plonów i wartości odżywczych, a wszystko to bez użycia toksycznych chemikaliów. Według Cumminsa:

„Sposób, w jaki tradycyjnie uprawialiśmy żywność przez ostatnie 10 000 lat oraz sposób, w jaki hodowaliśmy zwierzęta przez ostatnie 20 000 lub 30 000 lat, jest ekologiczny, ponieważ opiera się na wypasaniu zwierząt na pastwiskach.

Ten dziki eksperyment, który przemysł przeprowadził na nas od drugiej wojny światowej, wykorzystując toksyczne chemikalia, syntetyczne nawozy, genetycznie modyfikowane nasiona i farmy zwierząt, okazał się katastrofą nie tylko dla rolników, zwierząt i ziemi, ale również dla zdrowia publicznego.

Częścią naszego długoterminowego wezwania do przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem i dietą [jest] również przejęcie kontroli nad naszym środowiskiem i całym systemem ekonomicznym [oraz] przekształcenie degeneracyjnego systemu produkcji żywności, rolnictwa i użytkowania gruntów w taki system, który jest ekologiczny i regenerujący”.

Cztery czynniki napędzające zmiany

W swojej książce Cummins wyszczególnia cztery główne czynniki każdego systemu – zarówno systemu degeneracyjnego, który obecnie mamy, jak i systemu regeneracyjnego, który chcielibyśmy mieć:

  1. Edukacja i podnoszenie świadomości — obejmuje to także praktyczne wykorzystanie informacji, co oznacza, że za każdym razem, gdy wyciągniesz portfel, zastanowisz się, czy Twoje pieniądze będą wspierać system degeneracyjny czy regeneracyjny. Prawdziwa zmiana następuje, gdy ludzie pokazują swoje przekonania podczas zakupów.
  2. Innowacje — obejmują innowacje rolników, hodowców, ludzi dbających o lasy i tereny podmokłe oraz osoby innowacyjne w zakresie edukacji społeczeństwa.
  3. Zmiany zasad — obejmują zmiany zasad od lokalnych zarządów szkół i parków po Biały Dom. Obecnie nasze zasady sprzyjają interesom korporacyjnym, np. Monsanto, Dow, DuPont, Big Pharma i Wall Street. Gdy wprowadzone zostaną zasady wspierające substancje organiczne, rolnictwo regeneracyjne i naturalne zdrowie, zwiększenie tych obszarów będzie znacznie łatwiejsze i szybsze.
  4. Finansowanie i inwestycje — obejmuje to zarówno inwestorów prywatnych, jak i środki publiczne.

Jak zauważył Cummins, „edukacja, innowacje, polityka [zmiany] i inwestycje to cztery rzeczy, które napędzają zmianę paradygmatu”. Zmiana jest jednak często powolna, a jednym z powodów, dla których Cummins napisał „Grassroots Rising”, było zainspirowanie innych ludzi optymizmem i nadzieją.

„Oczywiście nadal znajdujemy się w fazie zwyrodnieniowej, ale możemy się z tego wycofać” – stwierdził. „Myślę, że ten rok, 2020, będzie początkiem ogromnego globalnego przebudzenia”.

Wprowadzenie najlepszych praktyk

Cummins ma farmę drobiu w San Miguel de Allende w Meksyku, gdzie stworzył regeneracyjny system rolny. On i inni rolnicy stale poszukują najlepszych praktyk, które można z powodzeniem wdrożyć w milionach gospodarstw. Cummins wyjaśnił:

„Od 10 lat prowadzimy farmę naukowo-dydaktyczną [Via Organica] w okolicach San Miguel de Allende w Meksyku. To teren pustynny...

Jeśli spojrzysz na statystyki, 40% powierzchni Ziemi jest scharakteryzowane jako tereny półpustynne lub jałowe, a to jest typ obszaru, w którym się tu znajdujemy, więc jeśli chodzi o globalny krajobraz to nie jest to niezwykłe…

To co jest trudne dla rolnika lub ranczera, który mieszka w półsuchych lub suchych częściach świata, to nie tylko sezonowe i skąpe opady deszczu, ale również fakt, że uprawa na wielu takich obszarach jest prawie niemożliwa.

To, co ludzie robili przez tysiące lat, to wypasanie żywego inwentarza na tych zdegradowanych, półsuchych, suchych ziemiach. Problem polega na tym, że nadmiernie wypasali zwierzęta na znacznej części tych 40% obszarów na całym świecie”.

Proste innowacje mogą rozwiązać poważne problemy

Podczas jednego z warsztatów Cumminsa na temat ekologicznego kompostu podeszli do niego dwaj lokalni rolnicy, mówiąc, że opracowali niezwykle prostą technikę, używając rośliny agawy i drzew Mesquite do produkcji niewiarygodnie taniej, ale pożywnej paszy dla zwierząt.

Te dwie rośliny, naturalnie występujące w skupiskach na wolności, nie wymagają nawadniania, a poziom fotosyntezy agawy należy do najwyższych na całym świecie. Sekwestruje ogromne ilości węgla, jednocześnie wytwarzając niedrogie, pożywne pasze i użyźniając glebę.

Jak zauważył Cummins, fakt, że w środowisku naturalnym te rośliny rosną razem jest sposobem natury na naprawę wyniszczonych krajobrazów. Korzenie drzewa Mesquite mogą sięgać nawet 150 stóp długości (około 46 m). Wiążą azot z atmosfery i absorbują minerały z głębi ziemi.

Tymczasem agawa daje glebie ogromne ilości biomasy. Wyciąga z ziemi azot i inne minerały, aby wesprzeć swój szybki wzrost. Gdy rośnie obok drzewa wiążącego azot, powstaje różnorodny biologicznie system, który będzie działał bez końca.

Sfermentowana agawa to niedroga karma dla zwierząt

Pasza ze sfermentowanej agawy wymyślona przez tych rolników kosztuje tylko pięć centów za kilogram (2,2 funta). Kluczem jest fermentacja. Surowe liście agawy nie są szczególnie smaczne dla zwierząt ze względu na dużą ilość saponin i lektyn, ale po sfermentowaniu stają się smakowite.

Fermentacja zwiększa również wartości odżywcze. Byłem pod takim wrażeniem historii Ronniego, że zebrałem około 10 galonów roślin aloesu i zastosowałem ten proces, aby przekonać się, czy zamieni się w świetną karmę dla moich sześciu kurczaków. Podsumowanie przeprowadzenia tego procesu jest następujące:

  • Odetnij niektóre dolne liście agawy i posiekaj je maczetą na grube kawałki. Jeden z rolników, Juan Frias, wynalazł prostą maszynę, która miele liście w coś, co wygląda jak surówka z białej kapusty.
  • Umieść pocięte liście agawy w dużym wiadrze, ubijając je po napełnieniu pojemnika do połowy, aby usunąć tlen. Kontynuuj napełnianie wiadra aż do pełna. Ubij jego zawartość i nałóż pokrywę na wiadro. (Jak wyjaśniono poniżej, dodanie pędów drzewa Mesquite w przybliżeniu w ilości 12% podwoi zawartość białka w produkcie końcowym).
  • Pozostaw na 30 dni. Proces fermentacji zamienia saponiny i lektyny w naturalne cukry i węglowodany. Ostateczny zacier pozostanie świeży przez maksymalnie dwa lata.

Od tego czasu Cummins przetestował paszę ze sfermentowanej agawy na różnych zwierzętach, w tym na owcach, kozach, kurach i świniach Duroc – wszystkie zwierzęta ją uwielbiają.

„Ważne jest to przede wszystkim wtedy, gdy jesteś małym rolnikiem i nie możesz sobie pozwolić na zakup lucerny i siana w porze suchej. Są one za drogie… co sprawia, że jajka i mięso są zbyt drogie na rynku, aby ludzie mogli je kupić.

Kiedy zaczynasz patrzeć na… obniżenie kosztów karmy o 50%, a nawet o trzy czwarte dzięki rzeczom, które kosztują pięć lub dziesięć centów, uświadamiasz sobie, że nie musisz nadmiernie wypasać zwierząt. Wciąż się pasą, ponieważ jest to dla nich dobre… ale nie trzeba ich codziennie wypuszczać na zewnątrz, nadmiernie wypasać na pastwiskach, które nie są w dobrej formie.

To niesamowite… Analiza laboratoryjna sfermentowanej agawy wykazała, że zawiera ona około 9% białka, co jest całkiem dobrym wynikiem. Lucerna zawiera od 16% do 18% białka.

Rolnicy, którzy są również emerytowanymi naukowcami, zorientowali się, że jeśli dodasz 12% pędów drzewa Mesquite do paszy ze sfermentowanej agawy, spowoduje to wzrost poziomu białka do około 18% - ilość mniej więcej taka sama jak w lucernie.

Jest też wiele innych rzeczy, które sprawiają, że ta karma jest lepsza niż lucerna. Jedną z rzeczy dotyczących lucerny jest to, że wymaga dużo wody… Agawa zużywa 1/26 ilości wody zużywanej przez lucernę do wytworzenia grama biomasy.

Te pustynne rośliny ewoluowały przez miliony lat w celu efektywnego wykorzystania wody i wilgoci… Otwory w liściach, zwane szparkami… otwierają się tylko w nocy, po zachodzie słońca.

Rośliny te dosłownie wysysają wilgoć z powietrza przez całą noc, a potem, gdy nadchodzi świt, aparaty szparkowe zamykają się… Może latami nie padać deszcz, a te rośliny są w stanie przetrwać dość surowe temperatury… [a] ten proces nie wymaga wsparcia żadnymi substancjami chemicznymi. Cały proces jest z natury ekologiczny”.

Dodatkowe korzyści

Organ certyfikujący ocenia teraz jedną z operacji wykorzystujących proces odżywiania zwierząt za pomocą paszy z agawy, co może znacznie przyczynić się do zmniejszenia ceny produktów ekologicznych. Na przykład, zamiast wydawać 45 centów za kilogram ekologicznej paszy dla kurczaków, hodowcy kurczaków mogą obniżyć koszt do 5–10 centów za kilogram.

To sprawi, że ekologiczne kurczaki i jaja z wolnego wybiegu będą znacznie tańsze dla przeciętnego konsumenta. To samo dotyczy produktów z wieprzowiny, owiec i kóz.

Dodatkowe korzyści obejmują poprawę funkcji odpornościowych u zwierząt – podobnie jak u ludzi jedzących sfermentowaną żywność. Co więcej, około 50% sfermentowanej paszy z agawy to woda, co oznacza, że zwierzęta nie muszą być tak często pojone.

Cummins próbuje teraz przekonać przedstawicieli meksykańskiego programu zalesiania do zaangażowania się w ten pomysł. To rozwiązałoby kilka problemów. Po pierwsze, trudne jest ponowne zalesianie w suchym klimacie, który obejmuje 60% Meksyku, ponieważ nawet drzewa Mesquite potrzebują wody. Uprawa Mesquite z agawą przyspieszy ten proces i obniży zapotrzebowanie na wodę.

Po drugie, uprawiając agawę i Mesquite razem w ramach programu ponownego zalesiania, a jednocześnie oferując urządzenia do produkcji sfermentowanej paszy z agawy na sprzedaż, rolnicy, którzy nie chcą uprawiać własnej agawy, mogą nadal korzystać z tej niedrogiej alternatywy. Po trzecie, taki projekt pomógłby również zmniejszyć ubóstwo na obszarach wiejskich, które jest przyczyną imigracji do Stanów Zjednoczonych.

„Gdyby ludzie nie byli tak cholernie biedni, gdyby nie żyli w tak suchych, zdegenerowanych obszarach, nie chcieliby na stałe wyjeżdżać do USA” – stwierdził Cummins.

„Możemy rozwiązać ten problem imigracyjny. Możemy rozwiązać problem ubóstwa na obszarach wiejskich. Wielu z tych drobnych rolników nie stać nawet na regularne spożywanie hodowanych przez siebie zwierząt, np. jagnięciny.

Spożywają je tylko na uroczystości, ale na wsi powinni regularnie jeść jagnięce burgery. Teraz będą mogli. Na dłuższą metę, jeśli przywrócimy odpowiedni krajobraz, rzeczy takie jak kukurydza, fasola i kabaczek znów będą tu rosły…”

Wokół agawy zaczyna rosnąć kolejny mały przemysł chałupniczy. Jej włókna są bardzo mocne, dlatego ludzie zaczynają robić z nich lekkie bloki konstrukcyjne lub cegły.

Ponadto Cummins szacuje, że dzięki 2,5 milionom roślin agawy posadzonych na 30 000 akrach w ciągu następnej dekady, będą w stanie wyeliminować emisje gazów cieplarnianych wytwarzane obecnie przez hrabstwo San Miguel.