Koronawirus może namnażać się w oczach przez tygodnie

Sprawdzone fakty
szczepienie

W skrócie -

  • 65-letnia kobieta – pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 we Włoszech – miała infekcję oka, z którego lekarze pobrali próbki i wyhodowali wirusa 12 dni po infekcji
  • Wirusowe zapalenie spojówek jest wysoce zakaźne i zwykle samoograniczające się; rozwija się po ekspozycji na wirusa lub jeśli wirus rozprzestrzenia się w organizmie
  • Eksperci nie uważają, aby noszenie osłony twarzy w przestrzeni publicznej było konieczne, ale może to być niezbędne, aby uchronić się przed zakażeniem i przenoszeniem wirusa
  • Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy noszenie wirusa przez wiele tygodni jest częstym zjawiskiem
  • To odkrycie wzmacnia potrzebę częstego i ostrożnego mycia rąk, unikanie dotykania twarzy i wspomaganie układu odpornościowego, aby zapobiec infekcji

Według dr. Mercoli

Wciąż pojawiają się nowe informacje o wirusie SARS-CoV-2. Ponieważ tego wirusa nigdy wcześniej nie widziano, naukowcy starają się zrozumieć wskaźniki infekcji i śmiertelności, sposób rozprzestrzeniania się wirusa i sposób jego leczenia. Mamy nadzieję, że informacje te pomogą decydentom podejmować logiczne decyzje dotyczące przepisów dotyczących zdrowia publicznego.

Inżynierowie z Johns Hopkins stworzyli cyfrową bazę danych online, która jest codziennie aktualizowana o liczbę potwierdzonych przypadków, zgonów i całkowitą liczbę testów przeprowadzonych w krajach, które to raportują. Całkowity wskaźnik śmiertelności z powodu wirusa można ustalić, dzieląc całkowitą liczbę zgonów przez całkowitą liczbę potwierdzonych przypadków.

Jest to odsetek zgonów podawany w wiadomościach. Jednak ta liczba nie jest dokładna, ponieważ kraje nie miały zasobów wystarczających do wykonania masowych testów na COVID-19. Większość poddanych testom osób wykazywała objawy, więc nie wiadomo, ilu ludzi już miało i wyzdrowiało z COVID-19, ale nie byli świadomi choroby, ponieważ mieli łagodne objawy lub nie mieli żadnych objawów infekcji.

Między 22 marca a 4 kwietnia 2020 roku wszystkie kobiety w ciąży przyjmowane na oddział do nowojorskiego Presbyterian Allen Hospital i Columbia University Irving Medical Center w celu porodu były badane pod kątem SARS-CoV-2. Wyniki ujawniły, że 87,9% pacjentek z pozytywnym wynikiem testu nie miało objawów infekcji.

Drugie badanie przeprowadzone w schronisku dla bezdomnych w Bostonie wykazało 36% wyników pozytywnych, ale tylko 7,5% z chorych miało kaszel, 1,4% miało duszność, a 0,7% miało gorączkę. Jeśli odsetek osób w populacji ogólnej, które przechodzą infekcję bezobjawowo, to tylko połowa z wyniku 87,9% uzyskanego w Nowym Jorku, znacznie zmniejsza to śmiertelność, ponieważ zwiększa liczbę osób, które uzyskałyby pozytywny wynik testu.

Oznaczałoby to, że opublikowane wskaźniki śmiertelności są dalekie od dokładności, ponieważ większość testów dotyczy obecnie osób z objawami, co sztucznie podnosi wskaźnik śmiertelności i zniekształca statystyki.

SARS-CoV-2 wykryty tydzień po zakończeniu infekcji

Naukowcy wiedzą, że większość przypadków przenoszenia się koronawirusa z człowieka na człowieka odbywa się drogą kropelkową. Jednak inne drogi są nadal badane, ponieważ wirus został wykryty w innych płynach ustrojowych, w tym w kale i we krwi. Chociaż u niektórych pacjentów z COVID-19 występuje zapalenie spojówek, dane dotyczące replikacji wirusa w próbkach z oka są rzadkie.

Podczas pandemii SARS-CoV-1 ekspozycja na płyn oka była związana ze zwiększonym ryzykiem przeniesienia i zakażenia się wirusem. Nowe studium przypadku opublikowane w czasopiśmie Annals of Internal Medicine wskazuje, że koronawirus może żyć w płynie oczu długo po tym, jak infekcja ustąpiła.

Naukowcy wykorzystali dane zebrane od 65-letniej kobiety, która podróżowała z Wuhan w Chinach do Włoch pod koniec stycznia i która była pierwszym potwierdzonym przypadkiem COVID-19 we Włoszech. Została przyjęta do szpitala 6 dni po przyjeździe do Włoch.

W dniu przyjęcia do szpitala Lazzaro Spallanzani National Institute for Infectious Diseases w Rzymie lekarze stwierdzili, że miała zapalenie spojówek. Po trzecim dniu pobrano wymaz, ponieważ zapalenie spojówek nie poprawiało się. Próbki zbierano prawie codziennie po wykryciu SARS-CoV-2 w płynie. Zapalenie spojówek poprawiło się do 15 dnia i ustąpiło do 20 dnia.

Testy wykazały spadek stężenia wirusa do 21 dnia. Do 22 dnia wirus nie był wykrywalny w płynie oczu. Jednak 5 dni później ponownie wykryto go w próbce pobranej z oczu pacjentki. Wartości laboratoryjne sugerowały, że wirus kontynuował replikację w spojówce. Dalsze testy wykazały, że jest on zakaźny i może stanowić źródło zarażania innych.

Zapalenie spojówek – jeden z objawów COVID-19

Objawy zapalenia spojówek „sporadycznie” zgłaszano w przypadku COVID-19, podobnie jak w przypadku innych rodzajów koronawirusów, które są związane z zapaleniem spojówek. Jednakże nie było związane z SARS-CoV ani MERS-CoV.

Wirusowe zapalenie spojówek jest niezwykle zaraźliwe i często samoograniczające się. Stan może rozwinąć się po ekspozycji na osobę z infekcją górnych dróg oddechowych, taką jak COVID-19, lub w wyniku rozprzestrzenienia się wirusa w organizmie wzdłuż błon śluzowych łączących płuca, nos, gardło i kanały łzowe.

Nie istnieje skuteczne leczenie wirusowego zapalenia spojówek, które zwykle trwa od dwóch do trzech tygodni. Antybiotyki, maści lub krople nie są skuteczne, ponieważ przyczyną choroby jest wirus, a nie bakterie. Zimne okłady i roztwory sztucznych łez mogą pomóc złagodzić objawy.

David Hardy – specjalista ds. chorób zakaźnych – w rozmowie z reporterem z Washington Post, zauważył, że większość ludzi nie zawsze pamięta o istnieniu związku między nosem a okiem.

Objawy COVID-19 obejmują kaszel i duszność. Powinieneś poszukać pomocy medycznej, jeśli masz problemy z oddychaniem, uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej, sine usta lub twarz. Jeśli dana osoba majaczy lub jest nieprzytomna, należy wezwać karetkę.

Niedawno Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dodało jeszcze sześć objawów, które mogą pojawić się w przypadku SARS CoV-2. Kaszel i duszności mogą pojawić się w ciągu dwóch do 14 dni po ekspozycji na wirusa. Według CDC, osoby z tymi dwoma objawami lub osoby, które mają co najmniej dwa z poniższych objawów, mogą mieć COVID-19:

Gorączka

Drżenie ciała z dreszczami

Dreszcze

Ból mięśni

Bóle głowy

Ból gardła

Utrata smaku lub węchu

Co to jest zapalenie spojówek?

Na wewnętrznej powierzchni powieki i białej części oczu znajduje się cienka błona. Jest to spojówka. Kiedy dochodzi do zapalenia lub obrzęku, stan nazywa się zapaleniem spojówek. Jest to szczególnie powszechne u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych. Zapalenie spojówek może być spowodowane przez wirusa, bakterię lub czynnik drażniący, a objawy obejmują:

  • Uczucie piasku, swędzenie lub pieczenie w uszkodzonym oku
  • Nadmierne tarcie oczu
  • Opuchnięte powieki
  • Zwiększona czułość na światło

Nazwa „czerwone oko” pochodzi od ostatniego objawu, którym jest przebarwienie chorego oka, w tym białek oka. Dorośli i dzieci, którzy mają reakcje alergiczne na pyłki, dym, chlor lub składniki kosmetyków, również mogą mieć objawy zapalenia spojówek po ekspozycji na alergen.

Alergiczne zapalenie spojówek występuje częściej, jeśli cierpisz na sezonowe alergie. Stan rozwija się, gdy białko wywołujące alergię ma kontakt z okiem. Chemiczne zapalenie spojówek może być wywołane przez narażenie na szkodliwe chemikalia lub zanieczyszczenia powietrza.

W przypadku częstego korzystania z basenów z chlorowaną wodą, chlor może czasem wywoływać chemiczne zapalenie spojówek. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz tymczasowo przestać je nosić i być może konieczne będzie przejście na inny rodzaj soczewek lub dezynfekcji.

Ponieważ zapalenie spojówek jest wysoce zaraźliwe, ważne jest, aby trzymać ręce z dala od oczu, ponieważ możesz przenieść infekcję na inne osoby. Dokładnie i często myj ręce, codziennie zmieniaj ręczniki. Zrezygnuj na jakiś czas z makijażu i nigdy nie udostępniaj kosmetyków do makijażu innym osobom.

Nowe informacje mają wpływ na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa

W artykule zweryfikowano również co odkryto w innych badaniach, a mianowicie, że koronawirus SARS może żyć w płynie z oczu. Jednak, jak zauważył Hardy, obszarami ciała, na które najczęściej wpływa wirus, są gardło i płuca, w których może powodować poważne uszkodzenia. W wywiadzie dla The Washington Post Hardy stwierdził:

„Komórki wewnątrz oka są podobne, ale nie takie same. Gdy wirus dostanie się do oka, nie powoduje takiej samej destrukcji, jak w przypadku komórek w układzie oddechowym.

Ważna jest informacja, że nie należy dotykać twarzy, dopóki nie wrócimy do domu, nie umyjemy rąk i nie upewnimy się, że ręce są czyste. Należy być bardzo czujnym i zakładać, że wszystko na zewnątrz mogło zostać zanieczyszczone nowym koronawirusem”.

Te odkrycia mają również wpływ na pracowników służby zdrowia. Chociaż nie jest konieczne, aby wszyscy używali osłon twarzy, Aaron Glatt z Mount Sinai South Nassau i rzecznik ds. chorób zakaźnych Society of America powiedział w wywiadzie dla The Washington Post, że te odkrycia mogą wpłynąć na procedury zdrowia publicznego.

Uważa jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, ile osób może przenosić wirusa w płynie oczu. Informacje podkreślają również znaczenie unikania dotykania oczu, nosa i ust, a także częstego mycia rąk przy użyciu dobrej techniki. Naukowcy doszli do wniosku, że:

„Powiązaną implikacją jest znaczenie odpowiedniego stosowania osobistego wyposażenia ochronnego przez okulistów podczas przeprowadzania badania, ponieważ błona śluzowa oka może być nie tylko miejscem wniknięcia wirusa, ale także źródłem zakażenia.

Ponadto zauważyliśmy, że zajęcie oka przez SARS-CoV-2 może wystąpić na wczesnym etapie infekcji, co sugeruje, że środki zapobiegające przenoszeniu tą drogą muszą być wdrożone jak najwcześniej”.

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się wirusów i chroń swoje zdrowie

Właściwe mycie rąk pomogło zmniejszyć rozprzestrzenianie się chorób układu oddechowego u rekrutów Marynarki Wojennej o 45%, co pokazuje wagę utrzymywania rąk w czystości. Badania wykazały, że staranne mycie rąk pomaga zapobiegać infekcjom, w tym chorobom układu oddechowego.

Dlatego najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami CDC i regularnie myć ręce. Porównaj swoją technikę mycia rąk do zalecanej techniki opisanej w artykule „Skuteczne mycie rąk przed infekcją”.

W ciągu ostatnich miesięcy opisałem kilka strategii, które możesz wykorzystać, aby zapobiec zarażeniu lub rozprzestrzenianiu się wirusa na inne osoby, w tym dystans społeczny i trzymanie rąk z dala od twarzy. CDC zaleca noszenie masek w miejscach publicznych, aby uniknąć zarażenia innych, jeśli jesteś nieświadomym nosicielem wirusa.

Dodatkowe kroki, które możesz podjąć, aby chronić swoje zdrowie, można znaleźć na mojej stronie z informacjami dotyczącymi koronawirusa, w tym informacje dotyczące zwalczania wirusa poprzez wspieranie układu odpornościowego i regulowanie poziomu witaminy D. Znajdź również informacje na temat zwiększania poziomu witaminy C, kwercetyny i cynku, aby przyśpieszyć odzyskanie zdrowia po grypie i SARS-CoV-2.

Nowy koronawirus, COVID-19, zaraził tysiące ludzi na całym świecie, budząc strach i niepokój w ogólnej populacji. Ta choroba wciąż jest tajemnicą, ale jedno jest pewne – podobnie jak w przypadku innych infekcji wirusowych, praktykowanie właściwej higieny i wzmacnianie układu odpornościowego są niezbędne do ochrony zdrowia.

Polecam przeczytanie artykułów pt. Witamina B1 jest niezbędna do ochrony przed chorobami zakaźnymi, Korzeń lukrecji hamuje replikację koronawirusa oraz W jaki sposób witamina C i magnez pomagają zwalczyć i leczyć infekcje wirusowe?, które opisują, dlaczego w czasie panującej pandemii (i nie tylko) należy dbać o swoją dietę, a w razie konieczności zastosować suplementację.