Według dr. Mercoli
Bakterie i wirusy mogą dostać się do organizmu przez telefon, który można określić terminem „konia trojańskiego”. Termin ten wywodzi się z mitologii greckiej i został po raz pierwszy zapisany w epickim wierszu Homera z VIII wieku p.n.e. – „Iliadzie”. Koń trojański był dywersją użytą do wkradzenia się armii do ufortyfikowanego miasta Troja.
Według tego mitu, grecki bóg Zeus rozpoczął wojnę trojańską, aby zmniejszyć populację ludzką i odzyskać Helenę. Nie mogąc osiągnąć celu w bezpośrednim ataku, Grecy zostawili ogromnego drewnianego konia pod bramą miasta jako „prezent” dla Trojan.
Koń wjechał do miasta. Późną nocą żołnierze wyszli z brzucha konia i otworzyli bramy miasta dla greckiej armii, która następnie pokonała Trojan. Podobne metody były często stosowane w historii. Ostatnio hakerzy używają programów określanych mianem koni trojańskich, aby spowodować uszkodzenie komputera lub danych.
Czy Twój telefon to koń trojański dla koronawirusa?
Naukowcy uważają, że niedawno opublikowany przez nich przegląd literatury „ujawnia możliwą rolę telefonów komórkowych, działających jak „koń trojański”, w transmisji infekcji w epidemiach i pandemiach”.
Urządzenia mobilne stały się wszechobecne w społeczeństwie. Ludzie zabierają je ze sobą wszędzie – do kuchni, sypialni i łazienki. Są potencjalną pożywką dla bakterii, grzybów i wirusów, które, jak napisali naukowcy, mogą „stanowić potencjalne globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w zakresie przenoszenia drobnoustrojów”.
Pod wpływem obecnej pandemii naukowcy ocenili dane z 56 artykułów z 24 krajów. Badanie prowadził Lotti Tajouri z Bond University w Australii. Zauważono, że gronkowiec złocisty i E. coli były jednymi z najczęstszych patogenów znajdowanych na telefonach komórkowych. Tajouri nazwał urządzenia mobilne „pięciogwiazdkowymi hotelami z podgrzewanym spa i darmowym bufetem dla drobnoustrojów”.
Bakterie i wirusy mają się dobrze na telefonach komórkowych od czasu, gdy urządzenia są kontrolowane temperaturą, często w rękach ludzi i obok ich twarzy. Tajouri stwierdził, że superużytkownicy mogą obsługiwać swoje urządzenia do 5000 razy każdego dnia i ostrzegł osoby myślące o swoim telefonie jak o prawej ręce:
„Wiemy z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), że 80% wszystkich infekcji wiąże się z naszymi rękami. Możesz myć ręce tyle razy, ile chcesz – i powinieneś – ale jeśli dotkniesz po tym zanieczyszczonego telefonu, zostaną ponownie skażone”.
Ostrzega ludzi, aby czyścili telefony przynajmniej raz dziennie. Chociaż potrzeba większych ilości informacji, aby określić rolę, jaką zanieczyszczone telefony komórkowe mogą odgrywać w rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, Tajouri wskazuje, że są one wszędzie z nami, a ich czyszczenie może mieć wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusów.
Więcej bakterii niż na sedesie
Wyniki kilku badań wykazały, że telefony komórkowe używane przez pracowników służby zdrowia są znacznie zanieczyszczone przez patogeny. W jednym z badań, w którym udział wzięło 386 uczestników, do najbardziej dominujących patogenów należały: Staphylococcus, Acinetobacter, E. coli i Klebsiella pneumoniae.
Naukowcy odkryli, że telefony pracowników służby zdrowia są w 100% zanieczyszczone i mogą być potencjalnym źródłem zakażeń szpitalnych. W osobnym badaniu porównującym telefony komórkowe pracowników służby zdrowia i innych pracowników, irańscy naukowcy odkryli, że dominującym patogenem wśród osób pracujących w chirurgii był oporny na metycylinę gronkowiec złocisty (MRSA).
Pośród osób przebywających na OIOM najczęściej występującym patogenem po Acinetobacter był MRSA. Z powierzchni telefonów komórkowych pracowników niebędących pracownikami służby zdrowia, z 46% wyhodowano sześć różnych rodzajów bakterii.
Jednak w innym badaniu z 2016 roku, dominującą bakterią znalezioną na 84% ze 100 zbadanych telefonów komórkowych był S. epidermidis, a na 54% wykryto S. aureus. W szpitalach infekcje te stały się tak powszechne, że już w 2007 roku menedżerowie sali operacyjnej zaczęli patrzeć na telefony komórkowe jak na możliwe źródło patogenów powoduje zakażenia u pacjentów.
W późniejszej analizie dotyczącej infekcji w protezach stawu protetycznego na sali operacyjnej naukowcy stwierdzili:
„Te wszystkie mikroorganizmy mogą być częścią normalnej flory skóry; stąd zwykłe zaszczepienie w czasie operacji, jak również zanieczyszczenia powietrza są najbardziej prawdopodobnymi przyczynami tych infekcji”.
Naukowcy z Niemiec byli zainteresowani oceną ekranów dotykowych na smartfonach osób prywatnych. Losowo wybrali 60 studentów i odkryli, że większość zidentyfikowanych bakterii zwykle znajduje się na ludzkiej skórze, ustach, płucach i przewodzie pokarmowym.
5 z 10 zidentyfikowanych bakterii było patogenami oportunistycznymi. Inni naukowcy znaleźli istotny związek pomiędzy liczbą bakterii, wiekiem telefonu i dzieleniem się telefonem z innymi osobami.
To ile razy używasz telefonu w ciągu dnia, jak często go czyścisz i myjesz ręce, wpływa na ryzyko przenoszenia patogennych bakterii i wirusów przez te małe urządzenia.
Co więcej, są one często dociskane do twarzy i mogą przenosić bakterie na ręce, którymi następnie możesz dotknąć oka lub ust. Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez University of Arizona znalazło się na nagłówkach wielu gazet, gdy okazało się, że telefony komórkowe mogą być zanieczyszczone „10 razy większą ilością bakterii niż większość toalet”.
Jak wyczyścić telefon bez ryzyka uszkodzenia?
Nawiązując do obecnej pandemii COVID-19, ostatnia analiza 22 badań oceniała trwałość koronawirusów na różnych powierzchniach nieożywionych. Dane opublikowane w Journal of Hospital Infection obejmowały SARS-CoV-1 i bliskowschodni syndrom niewydolności oddechowej (MERS).
Naukowcy odkryli, że wirusy mogą pozostawać na metalu, szkle lub plastiku przez okres do dziewięciu dni. Czyszczenie powierzchni z użyciem 62-71% etanolu lub 0,5% nadtlenku wodoru powinno zdezynfekować ją w ciągu jednej minuty. Chociaż alkohol i nadtlenek wodoru zabijają patogeny, nie są przyjazne dla telefonu komórkowego.
Ilość uszkodzeń będzie się różnić w zależności od urządzenia. Na początku pandemii Apple zmieniło zalecenie dotyczące czyszczenia na 70% alkohol izopropylowy w celu oczyszczenia nieporowatych powierzchni. Ważne jest, aby chronić otwory w urządzeniu przed wilgocią i unikać używania wybielaczy, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie telefonu.
Drugą opcją jest zakup osłony ekranu do touchpada i wyświetlacza. Szklane osłony ekranu można bezpiecznie czyścić alkoholem izopropylowym. Ich założenie może stanowić wyzwanie, ale mają dodatkową zaletę, pomagają zmniejszyć zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia.
Do czyszczenia telefonu można wykorzystać również środki dezynfekujące do telefonów wykorzystujące światło UVC do zabijania patogenów. Jak zauważa Tajouri, bez względu na to, jak czyste są Twoje dłonie, po dotknięciu ekranu telefonu ponownie ulegają zanieczyszczeniu.
Aby zmniejszyć liczbę patogenów, które docierają do twarzy, nosa i ust, rozważ wykonywanie połączeń telefonicznych przy użyciu zestawu słuchawkowego z mikrofonem. Powinieneś również codziennie czyścić telefon, często myć ręce przez 20 sekund i trzymać ręce z dala od twarzy.
Korzystanie z telefonów zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia mitochondriów
Telefony komórkowe, a zwłaszcza smartfony, stały się tak powszechne, że opracowuje się aplikacje do monitorowania osób z wirusem SARS-CoV-2 oraz do wysyłania komunikacji i wytycznych dotyczących kwarantanny. Większość osób zgadza się, że istnieje problem z prywatnością danych.
Chociaż programiści starają się wprowadzić mechanizmy mające na celu rozwiązanie kwestii prywatności, aplikacje są pobierane przez miliony ludzi na całym świecie. Monitory aktywności i zdrowia śledzą kondycję i objawy, a aplikacje sztucznej inteligencji są w stanie zdiagnozować chorobę na podstawie głosu lub kaszlu.
Politycy, naukowcy i magnaci produkujący szczepionki zachęcają do korzystania z telefonów komórkowych, od których wiele osób się uzależniło, aby osiągnąć swoje własne cele. Dane pokazują, że nawet jeśli nie masz telefonu pod ręką, może to rozpraszać Twoją uwagę podczas wykonywania złożonych zadań.
Może to wynikać z tego, co programiści chcą osiągnąć w procesie, który nazywają „hakowaniem mózgu”. Zasadniczo programy są zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągały uwagę i zachęcały do dalszej interakcji. Powstanie platform cyfrowych, takich jak Facebook, Instagram, Snapchat i różnych gier, mogło doprowadzić do wzrostu liczby użytkowników uzależnionych od smartfonów.
Twój telefon prawdopodobnie nie rozprzestrzenia COVID-19
Chociaż na powierzchni telefonu mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby – co podkreśla istotność czyszczenia telefonu komórkowego – CDC stwierdziło: „że COVID-19 rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt między ludźmi”. Zaleca się unikanie bliskiego kontaktu z ludźmi, ponieważ wirus prawdopodobnie rozprzestrzenia się drogą kropelkową od ludzi, którzy są zarażeni. Kropelki te powstają, gdy ktoś kicha, kaszle lub mówi.
Chociaż naukowcy zauważyli, że wirus łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi, nie rozprzestrzenia się szybko w inny sposób, na przykład po dotknięciu przedmiotu, takiego jak telefon komórkowy. CDC zaleca najlepsze sposoby zapobiegania chorobie: unikanie narażenia poprzez mycie rąk i utrzymywanie około 6 stóp (2 m) odległości między ludźmi.
Ponieważ naukowcy wciąż uczą się o wirusie – chociaż potencjał rozprzestrzeniania się z zanieczyszczonych obiektów jest niski – CDC zaleca również rutynowe czyszczenie i dezynfekcję często dotykanych i używanych obiektów.
Wiele obaw związanych z zarażeniem się z zanieczyszczonych powierzchni wynika z artykułu opublikowanego w New England Journal of Medicine. Naukowcy odkryli, że wirus może przetrwać na niektórych powierzchniach nawet przez trzy dni. Nie było jednak jasne, czy ludzie mogą zarazić się wirusem znajdującym się na obiektach nieożywionych.
Zalecenia CDC korelują z danymi epidemiologicznymi i badaniami dotyczącymi powierzchni. Wiodący niemiecki naukowiec, Hendrik Streeck, jest specjalistą chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Bonnhas. Rozmawiał z reporterem z Daily Mail o swoich odkryciach po pobraniu próbek z domu jednej z rodzin z wieloma przypadkami infekcji SARS-CoV-2.
Nie mógł znaleźć „żadnego żywego wirusa na żadnej powierzchni”, co rodzi więcej pytań na temat wirusa. Powiedział, że wirusa nie znaleziono na często używanych obiektach, takich jak klamki czy futro zwierząt. „Wiemy, że infekcja nie jest przenoszona przez przedmioty, ale bliski kontakt i grupowe uroczystości doprowadziły do rozprzestrzenienia się infekcji” – powiedział Streeck.
Specjalista ds. chorób zakaźnych, dr Amesh Adalja z Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia Johns Hopkins, stwierdził w rozmowie z reporterem Yahoo Life:
„Na podstawie danych epidemiologicznych wiemy, że głównym sposobem rozprzestrzeniania się tego wirusa wśród ludzi jest bezpośredni kontakt z innymi zainfekowanymi osobami. Zanieczyszczone powierzchnie odgrywają pewną rolę, ale prawdopodobnie jest ona znacznie mniejsza. Jest to wirus infekujący drogi oddechowe, a tego typu wirusy przenoszone są głównie drogą kropelkową”.