Według dr. Mercoli
Osoby, które doświadczają najgorszego rodzaju bólu głowy – migreny – opisują go jako coś w rodzaju przymusu udania się w długą, niepraktyczną podróż autobusem podczas burzy z piorunami w zbyt ciasnym kasku, stereo jest ogłuszające, a cała energia jest skupiona na walce z nudnościami. Migrenowe bóle głowy wynikają ze specyficznych zmian w mózgu, a ból prawie zawsze skupia się po jednej stronie głowy, powodując uczucie „łomotania”, które pogarsza się wraz z wysiłkiem fizycznym.
Czasami jednak ból dotyczy dwóch stron głowy i może obejmować wrażliwość na światło i/lub dźwięk, ból oczu i nudności tak silne, że prowadzą do wymiotów. Migreny doświadcza 37 milionów ludzi w USA rocznie – około 1 na 7 Amerykanów. Napady różnią się czasem trwania wynoszącym od 4 do 72 godzin i mogą być wywołane stresem, zmianami hormonalnymi i brakiem snu.
Migrena stanowi główny powód zgłaszania się do szpitala, a najczęściej doświadczają jej kobiety w wieku rozrodczym. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do rozwoju migreny, w tym:
Glutaminian monosodowy (MSG) |
Czekolada |
Stres |
Odwodnienie |
Palenie tytoniu |
Tabletki antykoncepcyjne |
Niedobór magnezu |
Mięso z azotanami (boczek lub wędliny) |
Masło orzechowe |
Wino |
Leki |
Nabiał |
Niezależnie od tego, czy napady migreny zdarzają się od czasu do czasu, czy często, ból jest na tyle silny, że warto rozważyć zastosowanie każdego sposobu, aby go uśmierzyć: zimne okłady, gorące okłady, masaż głowy, masaż ciała. Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty i na receptę, ale często wywołują działania niepożądane.
Migreny: „wyniszczające”, „jak imadło”
Nazywanie migreny „silnym bólem głowy” jest rażącym niedopowiedzeniem. Niektórzy cierpiący na bóle głowy mogą powiedzieć, że niemożliwe jest zdefiniowanie tego bólu w szczegółowy sposób – tylko że są one okropne. Huffington Post poprosił kilka osób o opisanie odczuć, które odczuwają przed migreną i/lub podczas migreny:
- „To tak, jakbyś ściskał głowę 2-tonowym imadłem, podczas gdy ktoś uderza w nią młotkiem w przypadkowych odstępach czasu”.
- „Jak imadło wokół mojej głowy, z nożem za uszami i naciskiem za oczami. Opuść rolety, połóż się, nie ruszaj się”.
- „Jak uderzenie w głowę lub ściskanie głowy tysiącami metrów sześciennych wody”.
- „Kiedy doświadczam naprawdę silnego napadu – jednego z tych okropnych, miażdżących duszę, które pojawiają się raz w roku – prawie zawsze myślę: „Nie ma nic, czego bym teraz nie spróbował, żeby go uśmierzyć”.
- „To jakbyś rodził przez czoło”.
Ludzie opisujący objawy często mówią o pulsujących skroniach, bólu za oczami, wrażliwości na światło i dźwięki oraz ciągłych nudnościach. Więcej określeń dotyczy młotów pneumatycznych i kostek lodu. Niektórzy wspominają aury migoczącego światła tuż przed uderzeniem bólu.
Zrozumiałe jest, że migreny często prowadzą do bezsenności, a bezsenność powoduje głębokie zmęczenie, które zaostrza częstotliwość i nasilenie migreny, co tworzy błędne koło. Według Migraine.com, istnieją różne rodzaje bólów głowy. Badanie przeprowadzone na prawie 4000 osób pozwoliło naukowcom procentowo określić najczęstsze objawy:
Pulsujący ból — 85% |
Ból z jednej strony — 59% |
Wrażliwość na światło — 80% |
Niewyraźne widzenie — 44% |
Wrażliwość na dźwięk — 76% |
Aury — 36% |
Nudności — 73% |
Wymioty — 29% |
Olejki eteryczne na ratunek
Co, jeśli najskuteczniejszą ulgę przyniesie coś naturalnego, uzyskanego z silnych związków roślinnych zamiast leków przeciwbólowych? Mówię o olejkach eterycznych, które były używane w starożytnych kulturach egipskich, chińskich i wschodnioindyjskich od około 6000 lat.
Należy pamiętać, że przed miejscowym zastosowaniem olejków eterycznych należy je najpierw rozcieńczyć bezpiecznym i łagodnym olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, migdał lub olej jojoba. Lecznicze znaczenie olejków eterycznych znacznie wzrosło w ostatnich dziesięcioleciach, a ich korzystny wpływ udowodniono nie tylko anegdotycznie, ale również w badaniach klinicznych. Zastosowania obejmują:
Uśmierzanie bólu |
Złagodzenie nudności |
Rozluźnienie mięśni |
Poprawa snu |
Obniżenie stanu zapalnego |
Zmniejszenie stresu |
Istnieją różne sposoby stosowania olejków eterycznych w łagodzeniu bólów głowy, w tym dodanie kilku kropel do herbaty, nakładanie lub wmasowywanie olejku (lub olejków) bezpośrednio w problematyczne miejsca i wdychanie jego oparów. Jedną rzeczą, o której zawsze należy pamiętać w odniesieniu do olejków eterycznych, jest unikanie stosowania nierozcieńczonych olejków na skórę (lub jakiekolwiek inne miejsce).
Zmniejszenie częstości i nasilenia migreny osiągnięto poprzez ciągłe stosowanie określonych olejków przez kilka dni, tygodni i miesięcy. Olejki eteryczne okazały się mieć właściwości antybiotyczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a niektóre raporty sugerują, że są przydatne w leczeniu choroby Alzheimera, problemów z sercem, nowotworów i bólów porodowych.
Jeśli chodzi o syntetyczne substancje stworzone do aromaterapii, w badaniu zauważono, że stosowanie rzeczywistych olejków roślinnych jest lepsze, zwłaszcza że syntetyczne zapachy często zawierają takie czynniki drażniące jak rozpuszczalniki i propelenty. Oto lista pięciu najbardziej skutecznych olejków eterycznych łagodzących różne objawy migreny.
Olejek miętowy
Znany wśród osób cierpiących na migrenę, olejek miętowy zawiera mentol, który ma podwójne działanie: łagodzi ból i rozluźnia mięśnie. Badanie przeprowadzone w Filadelfii wykazało, że miejscowe zastosowanie żelu z 6-procentowym mentolem „znacząco” zmniejszyło intensywność bólu u pacjentów po dwóch godzinach.
W recenzji opublikowanej w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine wymieniono zalety aromaterapii z użyciem olejków eterycznych z korzeni, kory, łodyg, liści, kwiatów i owoców rośliny mięty pieprzowej w leczeniu wielu chorób, w tym obrzęku stawów, depresji, niestrawności, bezsenności, bólu mięśni, problemów z oddychaniem, dolegliwości skórnych i „powikłań związanych z układem moczowym”, a także bólów głowy.
W celu miejscowego zastosowania należy rozcieńczyć dwie lub trzy krople olejku miętowego jedną, lub dwiema kroplami oleju kokosowego, aby złagodzić nudności związane z migreną. Wetrzyj olejek w kark, czoło i ramiona, a „podwójny efekt” można uzyskać po rozproszeniu kilku kropli olejku w celu przeprowadzenia aromaterapii.
Mięta pieprzowa jest dobrym przykładem olejku eterycznego, który można stosować na wiele sposobów w celu uzyskania większego efektu – zauważono na stronie The Hearty Soul. Możesz dodać od 5 do 15 kropli olejku do ciepłej kąpieli oraz pić miętową herbatę.
Następnie nałóż rozcieńczony roztwór olejku na skronie, kark i spód stóp. Możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych po zastosowania olejku miętowego u osób z nadwrażliwością, w tym: interferencja podczas snu, u osób przyjmujących leki zobojętniające sok żołądkowy lub z problemami z pęcherzykiem żółciowym oraz u kobiet karmiących piersią.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy pomaga również w bólu migrenowym i łagodzi stany zapalne zaostrzające ból głowy powodujący uczucie „roztrzaskania głowy młotkiem”. Częścią mechanizmu działania olejku lawendowego jest jego zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych. Lawenda poprawia również sen i zmniejsza stres, które są dwoma głównymi czynnikami promującymi ataki migreny. W badaniu opublikowanym w European Neurology w 2012 roku opisano zastosowanie tego olejku jako środka uspokajającego, przeciwdrobnoustrojowego i przyspieszającego gojenie ran.
Według badań przeprowadzonych w 2016 roku, uczestnicy badania po trzech miesiącach stosowania olejku lawendowego informowały o zmniejszonej częstotliwości i nasileniu migren. Naukowcy zaobserwowali, że ze 129 ataków bólu głowy, które wystąpiły w trakcie badania, 92 „ustąpiło całkowicie lub częściowo po zastosowaniu lawendy” – to znacznie wyższy odsetek niż w grupie kontrolnej stosującej placebo.
Badanie kończy się stwierdzeniem, że inhalacja olejku lawendowego „może być skuteczną i bezpieczną metodą leczenia migrenowych bólów głowy”.
W innym badaniu opublikowanym w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine w 2013 roku naukowcy przypuszczali, że jeśli „domniemane właściwości lecznicze lawendy” obejmujące wiele różnych stanów – od skutecznego leczenia ukąszeń owadów, infekcji pasożytniczych i skurczów – mogą również obejmować skuteczną terapię zaburzeń neurologicznych.
W badaniu dokonano przeglądu skuteczności lawendy w leczeniu bólu, obejmującego ból występujący po cięciu cesarskim, operacji, biopsji piersi, „niespecyficznego bólu karku” i bólu krzyża, a także bólów migrenowych, szczególnie w przypadku wczesnego ataku.
Nie wspominając już o tym, że w przypadku lawendy „nie ma możliwości przedawkowania”. W celu wykonania aromaterapii dodaj 5 do 10 kropli olejku lawendowego do miski z ciepłą wodą. Możesz przykryć głowę ręcznikiem, aby uzyskać jak najwięcej oparów, pochyl się nad miską i oddychaj głęboko, aż ból głowy zacznie się zmniejszać. Możesz również użyć kilku rozcieńczonych kropli do masażu za uszami, skroniami i szyją.
Olejek eukaliptusowy
Ten olejek jest dobry na kilka rodzajów bólu głowy, ale uważa się, że jest najbardziej skuteczny w przypadku osób cierpiących na bóle głowy z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Badanie opublikowane w Journal of Agriculture and Food Chemistry w 2009 roku wykazało, że wdychanie olejku eukaliptusowego może złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.
Wymieszaj jedną kroplę z łyżeczką olejku nośnikowego, takiego jak wspomniany olej kokosowy, zanim wmasujesz olejek w klatkę piersiową, skronie i czoło. Wdychaj opary zgodnie z opisem w sekcji o olejku lawendowym lub umieść kilka kropli na chusteczce, aby wdychać zapach, gdy zajdzie taka potrzeba.
Olejek rumiankowy
Kolejny skuteczny olejek na migrenę to olejek rumiankowy, który zmniejsza stan zapalny. Opisano go w badaniu opublikowanym w 2014 roku w Medical Hypotheses jako „nowy lek łagodzący ból migrenowy”. Według Top 10 Home Remedies, olejek rumiankowy łagodzi również objawy stresu i lęku, które z kolei mogą pomóc złagodzić migrenę.
Rozcieńcz kilka kropli olejku rumiankowego jedną lub dwiema kroplami olejku nośnikowego, aby wmasować go w skronie i czoło. Wdychanie oparów po umieszczeniu kilku kropli w gorącej wodzie to kolejny sposób pomagający złagodzić pulsujący ból.
Olejek rozmarynowy
Badanie opublikowane w 2013 roku w Food Chemistry wykazało, że rozmaryn ma długą tradycję stosowania w leczeniu bólów głowy z powodu zawartych w nim silnych związków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Badanie opublikowane w 2008 roku wykazało te same korzyści.
Sugerowane sposoby stosowania olejku rozmarynowego w łagodzeniu migrenowych bólów głowy obejmują dodanie jednej lub dwóch kropli do filiżanki herbaty, wody lub zupy i wypicie go. Możesz również wymieszać dwie krople olejku rozmarynowego z dwiema kroplami olejku miętowego i łyżeczką olejku kokosowego, aby wmasować go w czoło, skronie i kark.
Możesz wykonać test alergiczny przed użyciem olejków eterycznych, aby upewnić się, że nie jesteś na nie uczulony. Wykonuje się go poprzez nałożenie rozcieńczonej ilości olejku na skórę i obserwowanie, czy wystąpią reakcje alergiczne. Jeśli wystąpią działania niepożądane, nie używaj olejku. Jednak chociaż olejki takie jak te wymienione powyżej mogą mieć działanie terapeutyczne, nie są lekami ani nie zastępują optymalnego odżywiania i zdrowego stylu życia.