Znaczenie codziennego używania nici dentystycznej

ból serca

W skrócie -

  • Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia wielu różnych problemów zdrowotnych i chorób, w tym nieświeżego oddechu, otępienia, zapalenia płuc, zaburzeń erekcji, choroby nerek oraz nowotwory głowy i szyi
  • Twoja dieta jest najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowie jamy ustnej i zębów, ale sposób czyszczenia zębów również może mieć duże znaczenie
  • Przy prawidłowym wykonaniu płukanie olejem kokosowym ma znaczący efekt oczyszczający, detoksykujący i leczniczy, który może pomóc poprawić zarówno zdrowie jamy ustnej, jak i ogólny stan zdrowia

Według dr. Mercoli

Zdrowie jamy ustnej jest ważnym składnikiem zdrowia fizycznego. Jest to często niedoceniany aspekt, który może mieć głęboki wpływ na cały organizm. W rzeczywistości tysiące badań powiązały choroby jamy ustnej z chorobami ogólnoustrojowymi.

Twoje usta są jak okno do oceny Twojego zdrowia. Miękkie tkanki i zęby odzwierciedlają to, co dzieje się w pozostałej części ciała. Zapalenie jest dobrze znane jako „wyniszczający” i wywołujący choroby proces, a choroby dziąseł i inne choroby jamy ustnej powodują przewlekłe zapalenie o niskim stopniu nasilenia.

Kiedy bakterie, które powodują próchnicę i choroby dziąseł, dostają się do układu krwionośnego, powoduje to, że wątroba uwalnia białka C-reaktywne, które działają prozapalnie w całym układzie krwionośnym.

Zagrożenia dla zdrowia związane ze złym stanem zdrowia jamy ustnej

Ludzie, którzy nie myją zębów dwa razy dziennie, mogą być narażeni na ryzyko rozwoju chorób serca, a zaawansowana choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko śmiertelnego ataku serca nawet 10 razy.

Istnieje również o 700% większa zapadalność na cukrzycę typu 2 u osób z chorobami dziąseł, ze względu na prozapalne działanie niezrównoważonej mikroflory w jamie ustnej. Inne skutki zdrowotne związane ze złym stanem zdrowia jamy ustnej obejmują zwiększone ryzyko:

  • Nieświeżego oddechu (cuchnący oddech)
  • Demencji — osoby nie szczotkujące zębów dwa razy dziennie mają nawet o 65% większe ryzyko demencji niż osoby szczotkujące zęby trzy razy dziennie
  • Zapalenia płuc — wykazano, że dobra higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko zapalenia płuc o około 40 procent. Inne badania wykazały, że osoby z zapaleniem przyzębia mają o 300 procent większą szansę rozwoju zapalenia płuc
  • Zaburzeń erekcji (ED) — zaburzenia erekcji występują ponad dwukrotnie częściej u osób z zapaleniem przyzębia niż u zdrowych mężczyzn
  • Choroby nerek i inne schorzenia

Ogólnie rzecz biorąc, dieta jest najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowie jamy ustnej i zębów, ale sposób czyszczenia zębów również może mieć duże znaczenie. Używanie nici dentystycznej jest ważną strategią, ale jedna trzecia dorosłych Amerykanów nie używa nici dentystycznej. Jeśli również nie używasz nici, to zachęcam do rozpoczęcia czyszczenia zębów za pomocą nici.

Znaczenie nitkowania

Stosowanie nici dentystycznej jest być może nawet ważniejsze niż szczotkowanie, ponieważ usuwa bakterie, które są prekursorami powstawania płytki nazębnej zmieniającej się z czasem w kamień nazębny, którego nie można usunąć przez tylko regularne szczotkowanie lub nitkowanie.

Kamień nazębny ostatecznie powoduje uszkodzenia, które prowadzą do próchnicy i utraty zębów. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nić dentystyczna jest zalecaną praktyką dla utrzymania optymalnego zdrowia jamy ustnej, ale prawie jedna trzecia Amerykanów nigdy nie nitkuje zębów.

Co ciekawe, 1 na 5 Amerykanów również nie myje zębów dwa razy dziennie. Według ostatniego badania:

  • 32,4% dorosłych w USA w wieku powyżej 30 lat nigdy nie nitkuje zębów,
  • 37,3% nitkuje zęby, ale nie codziennie,
  • 30,3% używa nici dentystycznej codziennie,
  • Więcej kobiet niż mężczyzn nigdy nie nitkuje zębów,
  • Uczestnicy o niskich dochodach mają mniejszą skłonność do nitkowania niż osoby o wyższych dochodach.

Wytyczne dotyczące nitkowania

Użyj nici dentystycznej o długości około 15 do 18 cali (38-45 cm), owijając każdy koniec wokół palców wskazujących. Wsuń nić dentystyczną między zęby i owiń ją wokół boku zęba w kształcie „C.”

Wyszoruj obszar, przesuwając nić w górę i w dół oraz w przód i w tył. Upewnij się, że wyszorowałeś obie strony sąsiednich zębów przed przejściem do następnych zębów.

Jeśli masz większe odstępy między zębami, użyj Super Floss, która jest grubsza. Jeśli problem stanowi zręczność, użyj miękkich środków do usuwania płytki nazębnej. Podobnie jak wykałaczki, umożliwiają one czyszczenie zębów jedną ręką. Dwustronny uchwyt nici to kolejna opcja.

Podczas nitkowania można dostrzec wyraźne oznaki potencjalnych problemów zdrowotnych. Na przykład, krwawiące dziąsła są znakiem ostrzegawczym, że masz bakterie w jamie ustnej powodujące uszkodzenia, które mogą łatwo rozprzestrzeniać się w krwiobiegu i powodować przewlekłe zapalenie w innym miejscu w organizmie.

Odpowiedzią jest częstsze używanie nici dentystycznej i szczotkowanie, aż dziąsła przestaną krwawić po szczotkowaniu lub nitkowaniu. Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż tydzień, udaj się do dentysty.

Pamiętaj, że irygator Waterpik nie może zastąpić nici dentystycznej. Urządzenia do irygacji mogą być również szkodliwe dla dziąseł. Prawda jest taka, że jeśli szczotkujesz i nitkujesz zęby, nie potrzebujesz irygatora. Chociaż irygator może być przydatny dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Wytyczne dotyczące szczotkowania zębów

Badania sugerują, że idealny czas szczotkowania to dwie minuty, a idealny nacisk to 150 gramów (gm.), co odpowiada wadze pomarańczy. Zbyt mocne mycie zębów i dłuższe niż to konieczne może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Naukowcy odkryli, że szczotkowanie dłużej niż dwie minuty i/lub użycie nacisku większego niż 150 gm., nie usuwa żadnej dodatkowej płytki nazębnej.

Jeśli chodzi o pastę do zębów, polecam stosowanie wersji niefluorowanych. Obecnie na rynku rośnie liczba takich past do zębów, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wad i zagrożeń związanych z fluorem.

Płukanie jamy ustnej olejem

Płukanie jamy ustnej olejem to starożytna praktyka ajurwedyjska. W połączeniu z przeciwdrobnoustrojową mocą oleju kokosowego uważam, że może to być potężne narzędzie do poprawy zdrowia jamy ustnej. Wysoka zawartość kwasu laurynowego w oleju kokosowym sprawia, że jest on silnym inhibitorem szerokiej gamy organizmów chorobotwórczych – od wirusów przez bakterie do pierwotniaków.

Pomaga również promować homeostazę mikrobiomu w jamie ustnej, co jest bardzo ważne, ponieważ nie należy zabijać wszystkich drobnoustrojów.

Uważa się, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym poprawia zdrowie jamy ustnej i zdrowie fizyczne poprzez zmniejszenie obciążenia toksycznego. Podczas „przeciągania” oleju między zębami usuwane są patogeny, które w przeciwnym razie mogłyby migrować do innych obszarów ciała. Przy prawidłowym wykonaniu, płukanie jamy ustnej olejem ma znaczący efekt oczyszczający, detoksykujący i leczniczy.

Tradycyjnie w tym celu stosowano olej sezamowy, ale ma on stosunkowo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-6, a duże ilości nienasyconych tłuszczów sprawiają, że jest szczególnie wrażliwy na utlenianie i jełczenie.

Mocno wierzę, że olej kokosowy jest zdecydowanie lepszą opcją. Myślę też, że smakuje lepiej. Olej kokosowy ma działanie lipofilowe, dzięki czemu pomaga wyeliminować niezdrowy biofilm z zębów. Jak zauważono na stornie Authority Nutrition, jest szczególnie skuteczny w zabijaniu Streptococcus mutans – bakterii występującej w jamie ustnej odpowiedzialnej za próchnicę.

Olej kokosowy zawiera również wiele cennych składników odżywczych, które pomagają promować zdrowie jamy ustnej. To powiedziawszy, z mechanicznego i biofizycznego punktu widzenia, każdy olej prawdopodobnie będzie działał.

Jak to zrobić? Jest to dość proste. Wystarczy przepłukać usta 1 łyżką oleju kokosowego, podobnie jak przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej. Rozprowadź olej w jamie ustnej „przeciągając” go przez zęby przez około 15 minut. Proces ten pozwala na usunięcie oleju i zneutralizowanie patogenów i innych zanieczyszczeń.

Po zakończeniu wypluj olej (NIE połykaj go) i przepłucz usta wodą. Jeśli chcesz, możesz rozpuścić szczyptę soli himalajskiej w wodzie i wypłukać nią jamę ustną. Sól himalajska zawiera ponad 85 różnych mikrominerałów, więc jest to kolejna całkowicie naturalna strategia, która może pomóc promować mocne, zdrowe zęby i dziąsła.

Złe zdrowie jamy ustnej jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu jamy ustnej i gardła

Zła higiena jamy ustnej również jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu głowy i szyi. Jak zauważono w niedawno opublikowanej analizie 13 badań, które były częścią Międzynarodowego Konsorcjum Badającego Epidemiologię Nowotworów Głowy i Szyi (INHANCE), brak szczotkowania zębów i niska częstotliwość wizyt dentystycznych konsekwentnie zwiększały ryzyko rozwoju nowotworu głowy i szyi.

Zły stan zdrowia jamy ustnej jest również niezależnym czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który może przyczyniać się do rozwoju nowotworu jamy ustnej, takiego jak nowotwór gardła, migdałków i podstawy języka, jeśli nie jest leczony przez dłuższy czas.

W badaniu z 2013 roku, uczestnicy ze słabym zdrowiem jamy ustnej mieli o 56% wyższy odsetek zakażeń HPV niż osoby ze zdrową jamą ustną. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że około 60% nowotworów jamy ustnej i gardła jest związanych z HPV, ale według wyżej przytoczonego badania ten odsetek może wynosić nawet 80%.

Naukowcy spekulują, że dobra higiena jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu zakażeniu HPV, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju nowotworu jamy ustnej gardła i innych nowotworów związanych z nieleczonym zakażeniem HPV.

Znaczenie odżywiania dla mikrobiomu jamy ustnej

Częścią zdrowia jamy ustnej jest jej mikrobiom – kolonie pożytecznych drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej. Osiągnięcie zdrowia jamy ustnej polega na promowaniu równowagi między dobroczynnymi i chorobotwórczymi bakteriami w jamie ustnej.

Wbrew powszechnemu przekonaniu środki przeciwdrobnoustrojowe i alkoholowe płyny do płukania jamy ustnej zaprojektowane w celu „zabicia złych bakterii” w rzeczywistości wyrządzają znacznie więcej szkody niż pożytku, ponieważ najczęściej zabijają bez rozróżnienia. Kluczem do sukcesu jest odżywianie pożytecznych bakterii, aby mogły naturalnie kontrolować ilość potencjalnie szkodliwych bakterii.

Mikrobiom jamy ustnej, mimo że jest połączony z mikrobiomem jelitowym, jest dość wyjątkowy. Promując homeostazę drobnoustrojów w jamie ustnej możesz poprawić trawienie i system odpornościowy śliny, który chroni przed chorobami, takimi jak przeziębienie i grypa. Mikrobiom jamy ustnej odgrywa również istotną rolę w wytwarzaniu witamin.

Co ciekawe, probiotyki nie działają w jamie ustnej, więc nie ma możliwości suplementacji. Zamiast tego, na początku musisz przestać zabijać wszystkie drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej. Naukowcy zaczynają teraz rozpoznawać, że wiele tych samych bakterii, które pełnią korzystne funkcje, może w określonych warunkach przekształcić się w patogeny. Dlatego unikanie zakłócania równowagi mikroflory w jamie ustnej jest bardziej pomocne niż próbowanie zabicia wszystkiego.

Nawet naturalne zioła przeciwdrobnoustrojowe mogą zaburzać mikrobiom jamy ustnej. Obejmuje to olejek z drzewa herbacianego, olejek z tulsi (bazylii azjatyckiej) i olejek z oregano. Problem wynika z faktu, że pożyteczne bakterie mają mniejszą szansę na rozwój zdrowego i zbilansowanego mikrobiomu, gdy je nadmiernie niepokoisz.

Promowanie zdrowia jamy ustnej poprzez żywienie i homeopatię

Jakie są alternatywy? Chociaż probiotyki nie mają bezpośredniego wpływu na mikrobiom jamy ustnej, zajęcie się florą jelitową może mieć duże znaczenie. Sfermentowane warzywa i inne tradycyjnie sfermentowane produkty spożywcze są idealnym źródłem korzystnych bakterii, ale jeśli nie jesz sfermentowanych produktów spożywczych, zalecam stosowanie wysokiej jakości probiotyku.

Dieta może również wspierać lub niszczyć zęby, wpływając na stan zapalny. Unikanie niżej wymienionych produktów może znacznie przyczynić się do zmniejszenia lub zapobiegania stanom zapalnym w jamie ustnej i organizmie:

  • Rafinowany cukier, przetworzona fruktoza i przetworzone zboża,
  • Utleniony cholesterol (zjełczały np. ze zbyt mocno ugotowanych jaj/jajecznicy),
  • Żywność gotowana w wysokiej temperaturze,
  • Tłuszcze trans,
  • Uszkodzone kwasy tłuszczowe omega-6 znajdujące się w przetworzonych olejach roślinnych.

4 strategie pomagające poprawić zdrowie jamy ustnej

  1. Stosuj zdrową dietę składającą się z pełnowartościowej żywności: świeżych owoców i warzyw, mięsa, drobiu, jajek i nabiału; orzechów i nasion. Zminimalizuj spożycie cukru i przetworzonej żywności
  2. Dodaj do diety naturalnie sfermentowaną żywność, taką jak kiszona kapusta, kiszone ogórki, kimchee lub kefir
  3. Myj zęby dwa razy dziennie i codziennie używaj nici dentystycznej
  4. Płucz jamę ustną olejem np. kokosowym.