Przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży zostało powiązane z ADHD wieku dziecięcego

lek

W skrócie -

 • Niedawno przeprowadzone badanie wśród kobiet, które stosowały paracetamol w czasie ciąży, potwierdziło wyniki z innych badań. Mimo to lek jest nadal promowany jako bezpieczny
 • Dzieci urodzone przez matki, które stosowały paracetamol – powszechnie dostępny bez recepty środek przeciwbólowy stosowany na ból i gorączkę – miały wyższe ryzyko rozwoju ADHD i autyzmu
 • O ile nie jest to absolutnie konieczne, najlepiej ograniczyć przyjmowanie jakichkolwiek leków w czasie ciąży, zamiast tego stosując naturalne środki zmniejszające ból i stany zapalne

Według dr. Mercoli

Acetaminofen, znany również jako paracetamol (międzynarodowa nazwa niezastrzeżona), może być jednym z bardziej niebezpiecznych leków, jakie można kupić. Może Cię to zaskoczyć, ponieważ w większości gospodarstw domowych można znaleźć jedną lub dwie odmiany tego produktu powszechnie stosowanego w leczeniu bólów głowy, gorączki lub objawów przeziębienia.

Paracetamol jest sklasyfikowany jako środek przeciwbólowy – lek łagodzący ból. Według American Association of Poison Control Centers, środki przeciwbólowe są głównym powodem, dla którego ludzie trafiają do ośrodka leczenia zatruć.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wiąże około 980 zgonów rocznie z paracetamolem, a Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ustaliło, że od 2006 r. liczba osób zmarłych po przypadkowym spożyciu zbyt dużej dawki paracetamolu przekroczyła liczbę osób, które celowo przedawkowały ten lek.

Jednak liczby te mogą być mylące, ponieważ inni naukowcy zaobserwowali, że paracetamolowi można przypisać 56 000 wizyt na pogotowiu i 26 000 hospitalizacji rocznie.

Chociaż te liczby są przerażająco wysokie jak na lek, który większość ludzi rutynowo trzyma w swoich domach, nie jest to jedyna szkoda, jaką może powodować paracetamol.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of American Medical Association (JAMA) Pediatrics połączono przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży z zaburzeniami zachowania i nadpobudliwością u dzieci.

Przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży zostało powiązane z nadpobudliwością i zaburzeniami zachowania

Celem tego brytyjskiego badania było zbadanie związku między problemami behawioralnymi u dzieci matek, które przyjmowały paracetamol podczas ciąży i/lub podczas kilku miesięcy po porodzie, lub których partnerzy przyjmowali paracetamol.

Naukowcy doszli do następującego wniosku: „Dzieci narażone na paracetamol w okresie prenatalnym mają większe ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych”. Naukowcy odkryli, że wyników tych nie można wyjaśnić czynnikami społecznymi lub innymi aspektami behawioralnymi związanymi ze zwiększonym stosowaniem paracetamolu.

W porównaniu z kobietami, które nie stosowały paracetamolu podczas ciąży, dzieci kobiet, które brały lek w tygodniach 18 i 32, miały o 31% zwiększone ryzyko nadpobudliwości i o 42% wyższe względne ryzyko rozwoju zaburzeń zachowania.

Badanie obejmowało szereg różnych zmiennych, które mogły mieć wpływ na wyniki, takie jak genetyka, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. W badaniu udział wzięło ponad 7700 uczestników.

Wyniki badania nie przekonały wszystkich. Nawet główny autor, epidemiolog dr Evie Stergiakouli z Uniwersytetu w Bristolu, stwierdził:

„Powiązania obserwacyjne niekoniecznie oznaczają, że istnieje związek przyczynowy między czynnikiem ryzyka a wynikiem zdrowotnym”.

Naukowcy zauważyli jednak (cytat z Medical News Today):

„Dzieci narażone na prenatalne stosowanie paracetamolu mają zwiększone ryzyko wystąpienia wielu problemów behawioralnych… Biorąc pod uwagę powszechne stosowanie paracetamolu wśród kobiet w ciąży, może to mieć istotny wpływ na porady dotyczące zdrowia publicznego”.

Inne badania potwierdzają przytoczone wyniki i identyfikują większe ryzyko

Nie jest to jedyne badanie łączące paracetamol ze skutkami ubocznymi niebezpiecznymi dla zdrowia zarówno dorosłych jak i dzieci.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Center for Research in Environmental Epidemiology (CERAL) z Barcelony (Hiszpania), wykazało związek między stosowaniem paracetamolu podczas ciąży a nadpobudliwością i autyzmem.

Naukowcy odkryli więcej objawów autyzmu u chłopców, których matki przyjmowały paracetamol podczas ciąży, niż u dziewcząt.

Odkryli, że wszystkie dzieci narażone na paracetamol podczas ciąży miały o 30% większe ryzyko wystąpienia zaburzeń uwagi w wieku do 5 lat, które było związane z nadpobudliwością lub autyzmem.

Badanie wykazało związek między stosowaniem paracetamolu a dziećmi, u których później zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Dzieci, których matki stosowały paracetamol podczas ciąży, miały większe ryzyko rozwoju zaburzeń hiperkinetycznych, stosowania leków na ADHD w przyszłości lub wystąpienia zachowań podobnych do ADHD w wieku do 7 lat. Silniejszy związek występował, gdy matki przyjmowały lek w więcej niż jednym trymestrze ciąży.

Badanie opublikowane w 2009 r. wykazało, że matki, które stosowały paracetamol w trzecim trymestrze ciąży, były bardziej narażone na przedwczesne porody.

Badanie opublikowane w 2013 r. wykazało, że dzieci narażone na paracetamol podczas ciąży wolniej rozwijały umiejętności motoryczne, komunikacyjne i językowe niż dzieci, które nie były narażone na ten lek.

Wydaje się, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży wiąże się ze stanem przedrzucawkowym i chorobami zakrzepowo-zatorowymi; przyjmowanie leku przez ponad cztery tygodnie w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze umiarkowanie zwiększa ryzyko niezstąpienia jąder u chłopców.

Zastosowanie i toksyczność paracetamolu

W krótkim filmie CBS News wyjaśnia statystyki i ryzyko związane ze stosowaniem paracetamolu. Lek działa poprzez blokowanie bólu i zmniejsza gorączkę bez rozwiązywania źródła problemu. Gdy organizm metabolizuje lek, może on uszkodzić wątrobę. W 2009 r. FDA wydało ostrzeżenie:

„Ostrzeżenie dotyczące wątroby: ten produkt zawiera paracetamol. Poważne uszkodzenie wątroby może wystąpić po przyjęciu dawki większej niż 4000 mg paracetamolu w ciągu 24 godzin; z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub w przypadku codziennego spożywania napojów alkoholowych podczas używania tego leku”.

W 2014 r. FDA zaktualizowała ostrzeżenie, dodając:

„FDA zaleca pracownikom służby zdrowia zaprzestanie przepisywania i wydawania złożonych leków na receptę, które zawierają ponad 325 miligramów (mg) paracetamolu na tabletkę, kapsułkę lub inną jednostkę dawkowania”.

Niestety może zdarzyć się, że przyjmiesz większą ilość paracetamolu niż myślisz, ponieważ substancja ta jest częstym dodatkiem do innych leków przeciwbólowych i leków na przeziębienie dostępnych bez recepty.

Vicodin i Percocet to dwa powszechne leki przeciwbólowe na receptę, które zawierają paracetamol, co zwiększa ryzyko zatrucia paracetamolem – według National Institutes of Health (NIH), jest to jedna z najczęstszych form toksyczności.

Inne powszechne leki dostępne bez recepty, które zawierają paracetamol jako aktywny składnik:

Actifed

Alka Seltzer Plus

Anacin

Cepacol

Contac

Coricidin

Dayquil

Dimetapp

Dristan

Excedrin

Feverall

Formula 44

Liquiprin

Midol

Mucinex

Nyquil

Panadol

Robitussin

Saint Joseph Aspirin-Free

Singlet

Sinutab

Sudafed

Theraflu

Triaminic

Vanquish

Vicks

Ponieważ lek ten jest powszechnym składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty i ma wąski indeks terapeutyczny, łatwo jest przypadkowo przedawkować lub przyjąć zbyt dużą dawkę, co może spowodować znaczne uszkodzenie wątroby. Dawki powyżej 5000 mg na dzień, jeśli nie spożywasz alkoholu i 4000 mg, jeśli spożywasz alkohol, mogą powodować znaczne uszkodzenie wątroby. W zaledwie ośmiu wysokodawkowych tabletkach może znajdować się ponad 4000 mg paracetamolu.

Chociaż inne kraje nałożyły limit na ilość leku kupowanego przez konsumentów i ograniczyli sprzedaż do aptek, nie ma takich ograniczeń w Stanach Zjednoczonych. W latach 2001–2010 liczba zgonów związanych z paracetamolem była dwukrotnie większa od łącznej liczby zgonów powodowanych przez wszystkie inne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Rośnie liczba dzieci z ADHD

Zarówno w prywatnych ubezpieczeniach, jak i wśród pacjentów Medicaid, liczba dzieci leczonych lekami na ADHD stale rośnie. Według CDC, około 3 na 4 dzieci w wieku od 2 do 5 lat otrzymuje leki na ADHD, ale tylko połowa z nich korzysta z jakiejkolwiek formy usług psychologicznych.

W 2011 r. u około 11% dzieci w wieku od 4 do 17 lat zdiagnozowano ADHD. To jest znaczący wzrost z 7,8% w 2003 roku. Częstość diagnozowania ADHD jest różna w zależności od stanu w USA, przy czym najwyższe wskaźniki zaobserwowano w Kentucky (18,7%), a najniższe w Nevadzie (5,6%).

Według National Survey of Children Health, średni wiek, w którym diagnozowane jest ADHD wynosi 6,2 roku; 3,5 miliona dzieci przyjmuje leki na to schorzenie, a chłopcy są dwa razy bardziej narażeni na rozpoznanie ADHD niż dziewczęta.

Leki stosowane w leczeniu nadpobudliwości są stymulantami, które mają własną listę działań niepożądanych i zagrożeń. Typowe działania niepożądane obejmują bóle głowy, rozstrój żołądka i wzrost ciśnienia krwi. Rzadziej dzieci mogą odczuwać utratę apetytu, utratę masy ciała, bezsenność i tiki nerwowe.

Naturalne alternatywy w leczeniu bólu, gorączki i stanów zapalnych

Chociaż American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) nadal zaleca stosowanie paracetamolu w leczeniu niewielkiego dyskomfortu, gorączki i bólu w czasie ciąży, wybór należy do Ciebie. To Ty, Twoje dziecko i Twoja rodzina odczujecie konsekwencje stosowania leków, które mogą wpłynąć na rozwój neurologiczny dziecka.

Istnieją inne możliwości leczenia. Dr Aisling Murphy, asystentka profesora na University of California Los Angeles Obstetrics and Gynecology, powiedziała w wywiadzie dla CNN:

„Drobne bóle (np. bóle głowy lub łagodne bóle pleców) są częste w ciąży i często powodują, że pacjentki przyjmują paracetamol. Ta praktyka jest bardzo powszechna”.

Jednak dr Murphy radzi swoim pacjentom, aby najpierw spróbowali innych metod i unikali stosowania niepotrzebnych leków podczas ciąży, w tym paracetamolu. Alternatywne sposoby obejmują:

 • Gorące lub zimne okłady mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort, lub ból. Nie należy jednak korzystać z sauny lub wanny z hydromasażem, ponieważ podnoszą one temperaturę ciała, zwiększając ryzyko poronienia lub rozwoju niektórych wad wrodzonych.
 • Ból głowy lub bóle mięśni mogą dobrze reagować na masaż, który zwiększa relaksację i poprawia przepływ krwi w bolących mięśniach lub stawach.
 • Herbata z imbiru może złagodzić napięcie i ukoić ból głowy. Jednak nie wszystkie herbaty ziołowe są bezpieczne podczas ciąży. Herbaty zawierają wiele takich samych składników odżywczych jak żywność, ale w bardziej skoncentrowanych formach. Herbata imbirowa może pomóc złagodzić ból mięśni, zmniejszyć oporność na insulinę, złagodzić poranne mdłości i zmniejszyć stres. Użyj świeżego ekologicznego korzenia imbiru, aby zaparzyć własną herbatę w domu i zmniejsz ryzyko przypadkowego spożycia szkodliwych dodatków.
 • Olejki eteryczne to kolejny sposób na relaks, odprężenie oraz zmniejszenie bólu i dyskomfortu. Ulubionym produktem niektórych położnych jest kadzidło stosowane miejscowo, w wannie lub jako zapach w pokoju.
 • Odpowiednia ilość snu również może pomóc zmniejszyć odczuwanie dyskomfortu i bólu. Podczas ciąży organizm pracuje nad rozwojem nowego człowieka. Kobieta w ciąży potrzebuje więcej odpoczynku i snu niż zwykle. Brak snu zwiększa odczuwanie bólu i dyskomfortu.

Związek między tabletkami antykoncepcyjnymi a depresją

Kobiety, które stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne, miały o 40% większe ryzyko wystąpienia depresji po sześciu miesiącach w porównaniu do kobiet, które nie przyjmowały hormonów. Ryzyko rozwoju depresji po zastosowaniu hormonalnej antykoncepcji było największe wśród nastolatek. Stosowanie hormonalnej kontroli urodzeń wiąże się również z późniejszym stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.

Pigułki antykoncepcyjne związane z depresją

Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze w Danii przeanalizowali dane ponad 1 miliona kobiet w okresie 14 lat. U żadnej z kobiet w wieku od 15 do 34 lat nie zdiagnozowano depresji na początku badania.

Analiza wykazała jednak, że kobiety, które stosowały hormonalną kontrolę urodzeń, miały o 40% większe ryzyko wystąpienia depresji po sześciu miesiącach w porównaniu do kobiet, które nie przyjmowały hormonów. Ryzyko było największe wśród nastolatków.

Stosowanie hormonalnej kontroli urodzeń wiązało się również z późniejszym stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. Ryzyko było różne w zależności od rodzaju hormonalnej antykoncepcji, na przykład:

 • Pigułki zawierające tylko progestynę zwiększały ryzyko późniejszego stosowania leków przciwdepresyjnych 1,3-krotnie
 • Dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zwiększały ryzyko 1,2-krotnie
 • System transdermalny (plaster) spowodował dwukrotne zwiększenie ryzyka
 • Pierścień dopochwowy powodował 1,5-krotnie zwiększenie ryzyka

Możesz jednak odczuć ulgę, gdy dowiesz się, że nie musisz się narażać na ryzyko związane ze stosowaniem hormonalnej antykoncepcji lub nauczyć się żyć ze skutkami ubocznymi – możesz przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem reprodukcyjnym. Doświadczony holistyczny pracownik służby zdrowia może pomóc Ci wybrać najlepsze niehormonalne metody antykoncepcji.

+ Źródła i odniesienia