Śmieciowe jedzenie promuje głód i przejadanie się

Sprawdzone fakty
żywność

W skrócie -

  • Chociaż przemysł spożywczy stał się znany z finansowania programów przeciwdziałających otyłości, które koncentrują się na aktywności fizycznej, badania wyraźnie pokazują, że główny problem stanowią przetworzona żywność, słodzone napoje i diety wysokowęglowodanowe
  • Przetworzone oleje roślinne, które są podstawowym składnikiem przetworzonej żywności, również sprzyjają otyłości i złemu zdrowiu. Olej sojowy, najczęściej spożywany tłuszcz w USA, aktywuje geny zaangażowane w otyłość i jest bardziej otesogenny niż fruktoza
  • Diety bogate w cukier generują w mózgu nadmierne sygnały w układzie nagrody, które mogą zaburzyć normalne mechanizmy samokontroli i doprowadzić do uzależnienia i przejadania się
  • Niedawne badania wykazały, że jeden tydzień jedzenia żywności typu fast food upośledzał kontrolę apetytu, dzięki czemu wolontariusze częściej spożywali więcej śmieciowego jedzenia, nawet jeśli dopiero co jedli
  • Im więcej cukru zawiera dieta, tym mniejsze jest spożycie ważnych mikroelementów, takich jak wapń, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas, selen, witamina C, witamina D i cynk

Według dr. Mercoli

Walka z przybieraniem na wadze i otyłością jest częstym i kosztownym problemem zdrowotnym, prowadzącym do wzrostu ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 i raka, żeby wymienić tylko kilka.

Osoby otyłe mają również znacznie wyższe koszty leczenia i koszty pośrednie związane z utratą wydajności, transportem i przedwczesną umieralnością, a otyłość jest przyczyną, dla której 1 na 3 mężczyzn nie kwalifikuje się do służby wojskowej w USA.

Według raportu o stanie otyłości z 2019 roku, 18,5% amerykańskich dzieci (w wieku od 2 do 19 lat) i 39,6% dorosłych jest teraz otyłych, a nie tylko z nadwagą. W latach 1988–1994 i 2015–2016 National Health and Nutrition Examination Surveys podało, że wskaźnik otyłości wśród dorosłych wzrósł o ponad 70%, a wskaźnik otyłości wśród dzieci wzrósł o 85% - obecnie nie ma oznak spowolnienia lub spadku tego trendu.

Chociaż przemysł spożywczy stał się znany z finansowania programów przeciwdziałających otyłości, które koncentrują się na aktywności fizycznej, badania wyraźnie pokazują, że główny problem stanowią przetworzona żywność, słodzone napoje i diety wysokowęglowodanowe. Oczywiście, brak aktywności fizycznej z pewnością przyczynia się do problemu, ale ćwiczenia nie zmniejszą skutków złej diety.

Przetworzone oleje roślinne, które są bogate w uszkodzone tłuszcze omega-6, to kolejny powód, dla którego przetworzona żywność związana jest z wyższym wskaźnikiem chorób serca i innych chorób.

Olej sojowy, który jest najczęściej spożywanym tłuszczem w USA, odgrywa istotną rolę w otyłości i cukrzycy, regulując geny zaangażowane w otyłość. Co ciekawe, olej sojowy okazał się bardziej otesogenny niż fruktoza. Wykazano również, że powoduje zmiany neurologiczne w mózgu.

Uzależnienie od żywności typu fast food jest prawdziwe

Przetworzone śmieciowe jedzenie niszczy metabolizm i promuje otyłość poprzez różne mechanizmy. Jednym z nich jest sposób, w jaki tego rodzaju pokarmy wpływają na kontrolę apetytu. Kilka badań wykazało również, że przetworzona żywność uzależnia.

Organizm człowieka jest zaprojektowany tak, aby w naturalny sposób regulować ilość spożywanych posiłków i energię. Producenci żywności wymyślili, jak ominąć te wewnętrzne regulatory, opracowując przetworzoną żywność, która w dużym stopniu wpływa na ośrodek nagrody w mózgu.

Zgodnie z hipotezą otyłości dotyczącą „nagrody” związanej z jedzeniem, przetworzona żywność stymuluje w mózgu tak silną reakcję układu nagrody, że bardzo łatwo jest się przejadać. Jedną z głównych zasad przemysłu żywności przetworzonej jest „sytość specyficzna dla zmysłów”.

W artykule z 2013 roku opublikowanym w New York Times, reporter śledczy Michael Moss opisał to jako „tendencję do tworzenia dużych, wyraźnych smaków, które przytłaczają mózg”. Niezależnie od tego, czy są to napoje, czy żywność, tego typu produkty zawdzięczają swoją „pożądliwość” złożonym formułom, które pobudzają kubki smakowe bez ich przytłaczania, tym samym zastępując sygnały sytości mózgu.

Chipsy ziemniaczane to jedne z najbardziej uzależniających śmieciowych produktów na rynku, zawierające wszystkie trzy składniki „pobudzające błogość”: cukier (z ziemniaków), sól i tłuszcz. Chociaż firmy spożywcze brzydzą się słowem „uzależnienie” w odniesieniu do swoich produktów, naukowcy odkryli, że w szczególności cukier może je powodować. W rzeczywistości cukier okazał się bardziej uzależniający niż kokaina.

Badania opublikowane w 2007 roku wykazały, że 94% szczurów wybrało cukier, gdy miało możliwość wyboru między cukrową wodą a kokainą. Nawet szczury uzależnione od kokainy szybko zmieniły preferencje na cukier, gdy zaoferowano go jako alternatywę. Ponadto szczury chętniej pracowały dla cukru niż dla kokainy.

Naukowcy spekulują, że receptory słodkiego smaku (dwa receptory białkowe znajdujące się na języku), które ewoluowały w czasach przodków, kiedy dieta była bardzo uboga w cukier, nie przystosowały się do dzisiejszego wysokiego spożycia cukru.

W rezultacie nienormalnie wysoka stymulacja wywołana dietą bogatą w cukier generuje w mózgu nadmierne sygnały nagrody, które mogą potencjalnie zastąpić normalne mechanizmy samokontroli, a tym samym doprowadzić do uzależnienia i przejadania się.

Śmieciowa żywność zakłóca kontrolę apetytu

Australijscy naukowcy wykazali, że jeden tydzień jedzenia żywności typu fast food upośledzał kontrolę apetytu, dzięki czemu wolontariusze częściej spożywali więcej śmieciowego jedzenia, nawet jeśli dopiero co zjedli. Wyniki testów pamięci również były gorsze, co potwierdza wcześniejsze wyniki pokazujące, że dieta w stylu zachodnim upośledza naukę i pamięć.

W tym ośmiodniowym eksperymencie, zdrowym ochotnikom w wieku od 17 do 35 lat o wskaźniku masy ciała od 17 do 26 (lekka niedowaga do lekkiej nadwagi) polecono jeść:

  • Dwa belgijskie gofry w ciągu czterech dni
  • Główny posiłek oraz napój lub deser z popularnej sieci fast food w ciągu dwóch dni

W dniach 1 i 8 ochotnicy otrzymali prażoną kanapkę i koktajl mleczny na śniadanie w laboratorium. Grupie kontrolnej podano to samo śniadanie na początku i na końcu badania, ale poinstruowano ich, aby jeść normalnie przez resztę tygodnia.

W dniach 1 i 8 uczestnicy wykonali również testy przed i po śniadaniu oceniające „ochotę i lubienie”, w których po raz pierwszy zaprezentowano sześć słodkich dań śniadaniowych i zostali poproszeni o ocenę, jak silna jest chęć zjedzenia tych dań. Następnie poinstruowano ich, aby spożyli próbki i ocenili, jak bardzo im smakują, i o ile więcej niż sądzili będą w stanie zjeść.

Diety o wysokiej zawartości cukru obniżają wchłanianie składników odżywczych

Jeśli jesz burgera typu fast food, możesz z łatwością przyjąć prawie połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dodaj frytki i napój gazowany, a być może spożyjesz ilość kalorii wystarczającą na cały dzień. Jednak nie otrzymałeś witamin i minerałów, żywych enzymów i mikroelementów, zdrowych tłuszczów lub wysokiej jakości białka, których organizm potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować.

Zostało to niedawno wykazane w szwedzkim badaniu, w którym stwierdzono, że im więcej cukru dodaje się do diety, tym mniejsze jest spożycie mikroelementów (tj. witamin i minerałów).

Aby zbadać ten związek, naukowcy przeanalizowali dane dietetyczne zebrane w dwóch szwedzkich badaniach populacyjnych (National Swedish Food Survey oraz Malmö Diet and Canc Study Study).

Spożycie dodanego cukru przez każdego z uczestników oszacowano poprzez odjęcie naturalnie występującej fruktozy od całkowitej zawartości cukru w diecie. Pobór energii dla dodanego cukru został następnie podzielony na sześć grup:

Mniej niż 5% energii z dodanego cukru

5% do 7,5%

7,5% do 10%

10% do 15%

Od 15% do 20%

Powyżej 20%

Obliczono również spożycie wapnia, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, selenu, witaminy C, witaminy D i cynku, znajdując odwrotną zależność między spożyciem dodanego cukru a spożyciem wszystkich dziewięciu mikroelementów.

Depresja jest stanem umysłu powodowanym przez śmieciową żywność

Oprócz promowania otyłości, przetworzona żywność i diety typu fast food są również silnie powiązane z depresją, szczególnie u nastolatków. W badaniu z 2019 roku naukowcy z University of Alabama w Birmingham badali wpływ diety na objawy depresji.

W tym celu przeanalizowano wydalanie sodu i potasu z moczem u 84 mieszkających w mieście nastolatków pochodzących z rodzin o niskich dochodach. Wyższy poziom sodu w moczu może wskazywać na dietę bogatą w sód, taką jak przetworzona żywność i słone przekąski. Tymczasem niski poziom potasu wskazuje na dietę pozbawioną owoców, warzyw i innych zdrowych produktów bogatych w potas.

Zgodnie z oczekiwaniami, wyższe wskaźniki wydalania sodu i potasu były związane z częstszymi objawami depresji w okresie obserwacji trwającym 1,5 roku. „To badanie jako pierwsze wykazało związek między obiektywnymi wskaźnikami niezdrowej diety a późniejszymi zmianami objawów depresyjnych u młodzieży” – napisali autorzy.

Możliwe, że spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości sodu i o niskiej zawartości potasu może prowadzić do depresji, negatywnie wpływając na neuroprzekaźniki i funkcje nerwowe w szczególnie wrażliwym czasie.

„Biorąc pod uwagę znaczny rozwój mózgu, który zachodzi w okresie dojrzewania, osoby w tym okresie rozwojowym mogą być szczególnie wrażliwe na wpływ diety na mechanizmy neuronalne leżące u podstaw regulacji emocji i depresji” – stwierdzili naukowcy.

Ponadto zła dieta może wpływać na depresję, zaburzając mikrobiom jelitowy, co może dodatkowo wpływać na funkcjonowanie mózgu. Wcześniejsze badania potwierdziły również związek depresji z dietą wśród dzieci i młodzieży.

Na przykład, systematyczny przegląd 12 badań z udziałem dzieci i młodzieży również wykazał związek między niezdrową dietą a gorszym zdrowiem psychicznym… i odwrotnie, osoby stosujące zdrowszą dietę miały lepsze zdrowie psychiczne. Spożywanie śmieciowego jedzenia wiąże się również z wyższym ryzykiem zaburzeń psychicznych i zachowań związanych z przemocą u dzieci i młodzieży. Dorośli również mogą cierpieć psychicznie z powodu diety opartej na niezdrowej żywności.

Plaga żywności poddanej obróbce ultradźwiękowej

Niestety, Amerykanie nie tylko jedzą przeważającą ilość przetworzonej żywności, ale 60% z tego to żywność ultraprzetworzona – produkty „w znacznym stopniu przetworzone”, czyli na przykład to, co zwykle można kupić na stacji benzynowej.

Każde jedzenie, które nie pochodzi bezpośrednio z natury, ziemi, krzewu lub drzewa, jest uważane za przetworzone. W zależności od ilości zmian, jakie przechodzi żywność, przetwarzanie może być minimalne lub znaczące. Na przykład, mrożone owoce są uznane za przetworzone minimalnie, podczas gdy pizza, napoje gazowane, frytki i dania z mikrofali są produktami ultraprzetworzonymi.

Różnica w ilości cukru między potrawami poddanymi obróbce ultradźwiękowej i minimalnie przetworzonej jest ogromna. Badania wykazały, że 21,1% kalorii w żywności superprzetworzonej pochodzi z dodatku cukru, w porównaniu do zaledwie 2,4% kalorii w żywności przetworzonej i zero w żywności nieprzetworzonej.

Oprócz otyłości, depresji i innych przewlekłych problemów zdrowotnych, ultraprzetworzone produkty spożywcze skracają długość życia. Francuscy naukowcy odkryli, że z każdym 10% wzrostem spożycia żywności przetworzonej ryzyko śmierci wzrasta o 14%.

Ten związek pozostał prawdziwy nawet po uwzględnieniu mylących czynników, takich jak palenie tytoniu, otyłość i niski poziom wykształcenia. Głównymi czynnikami powodującymi zwiększoną śmiertelność były choroby przewlekłe, takie jak choroby serca i rak.

Moim zdaniem, dieta składająca się w 90% z prawdziwej żywności i co najwyżej 10% żywności przetworzonej jest osiągalnym celem dla większości osób – może mieć to znaczący wpływ na wagę i ogólny stan zdrowia.

Żywność poddaną obróbce ultradźwiękowej należy ograniczyć do absolutnego minimum i spożywać ją rzadko. Rozważ następujące wskazówki, aby zacząć:

  • Skoncentruj się na świeżej żywności, najlepiej ekologicznej i unikaj przetworzonej żywności (jeśli jest w puszce, butelce lub opakowaniu i zawiera listę składników, jest przetworzona).
  • Zastąp napoje gazowane i inne słodzone napoje, w tym soki owocowe, czystą, filtrowaną wodą.
  • Stopniowo zmniejszaj czas spożywania posiłków do 6-8 godzin, spożywaj ostatni posiłek co najmniej trzy godziny przed snem.
  • Kupuj na obrzeżach sklepu spożywczego, gdzie znajduje się większość produktów spożywczych, takich jak mięso, owoce, warzywa, jajka i ser. Nie wszystko co znajduje się na obrzeżach sklepu jest zdrowe, ale w ten sposób unikniesz wielu produktów wysoko przetworzonych.
  • Stres powoduje fizyczne pragnienie tłuszczów i cukru, co może prowadzić do uzależnienia i kompulsywnego jedzenia w reakcji na stres.