Czy Twoja mama miała rację? Czy sprawiłeś, że jej włosy stały się siwe?

Sprawdzone fakty
mężczyzna

W skrócie -

  • Poziom stresu może pomóc przewidzieć, jak szybko włosy staną się siwe
  • Wpływ noradrenaliny na włosy wypiera komórki pigmentowe z włosów, w wyniku czego powstają siwe lub białe włosy
  • Inne czynniki przyczyniające się do siwienia obejmują genetykę, stres oksydacyjny, palenie tytoniu, kilka chorób i naturalnie wytwarzany nadtlenek wodoru
  • Zastanów się nad zastosowaniem strategii zmniejszania stresu, aby spowolnić efekt siwienia włosów i użyj naturalnych produktów w celu zmniejszenia narażenia na toksyny

Według dr. Mercoli

Przez wiele lat siwe włosy były symbolem wiedzy i mądrości. W przeważającej części siwi ludzie byli uważani za mądrych. Z drugiej strony, kobiety o siwych włosach były często postrzegane jako „stare” bez względu na ich wiek. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu zaobserwowano rosnącą tendencję do zachowywania naturalnego koloru włosów.

W przypadku niektórych osób siwe włosy zaczynają się pojawiać, gdy mają 12 lat, a u innych pojawiają się dopiero w emerytalnym wieku. Na proces ten mają wpływ genetyka, odżywianie, choroby i stres. Poza suplementacją składników odżywczych, większość zabiegów dotyczących siwych włosów koncentruje się na ich farbowaniu.

Na szczęście rosnąca akceptacja naturalnie siwych włosów może prowadzić do zmniejszenia ekspozycji na toksyny powszechnie występujące w produktach do pielęgnacji włosów dostępnych bez recepty. Niezależnie od tego, czy lubisz siwe włosy, czy próbujesz odłożyć dzień, w którym pojawi się pierwszy siwy kosmyk, poniżej znajdziesz kilka prostych strategii, które pomogą Ci uczynić włosy zdrowszymi i mocniejszymi.

Włosy tracą kolor z powodu reakcji na przewlekły stres

Legenda głosi, że w noc przed ścięciem Marie Antoinette jej włosy stały się zupełnie białe. Do niedawna naukowcy nie zgadzali się co do tego, czy stres przyczynia się do przedwczesnego siwienia włosów. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature, naukowcy odkryli, że poziom stresu pozwala przewidzieć, w jakim stopniu i jak szybko osiwiejesz.

Autorzy badania wykorzystali model zwierzęcy, aby zademonstrować, jak ostry stres może przyspieszyć powstawanie siwych włosów poprzez wyczerpanie zapasów komórek macierzystych melanocytów. Komórki te są ważne w powstawaniu koloru włosów.

W 2011 roku naukowcy z New York University wykazali, że komórki macierzyste i melanocyty mieszków włosowych współpracują przy wytwarzaniu koloru włosów, ale mechanizm podstawowy nie został zidentyfikowany.

Kolor włosów zależy od komórek macierzystych melanocytów wytwarzających pigment. Z wiekiem ich liczba spada. Oznacza to, że włosy nie produkują szarego pigmentu, ale tracą pigment, dlatego stają się siwe. Po całkowitej utracie pigmentu włosy stają się białe.

W celu przetestowania teorii, że stres ma wpływ na przedwczesne siwienie, naukowcy wystawili myszy na trzy różne rodzaje stresorów, w tym stres psychiczny. Podczas testowania każdego z nich stwierdzono, że ilość melanocytów została wyczerpana, co prowadziło do powstania siwych włosów u myszy, niezależnie od fazy wzrostu włosów.

Ilość melanocytów spada pod wpływem noradrenaliny

W przeszłości naukowcy sugerowali, że wpływ kortykosteronu podczas reakcji na stres powodował utratę pigmentacji włosów i siwienie. W tym badaniu testy wykazały, że tak nie było. Odkryto, że komórki macierzyste melanocytów mają receptory reagujące na noradrenalinę. Jest to neuroprzekaźnik wytwarzany przez organizm podczas reakcji na wysoki stres, zwanej potocznie reakcją „walcz lub uciekaj”.

Noradrenalina jest wytwarzana przez nadnercza, ale nawet usunięcie nadnerczy nie zapobiegło siwieniu myszy. Jest również wytwarzana przez współczulny układ nerwowy, skąd trafia do mieszków włosowych. Blokując noradrenalinę pochodzącą ze współczulnego układu nerwowego, naukowcy mogli zapobiec siwieniu włosów.

Odkryto również, że siwienie włosów jest bezpośrednio skorelowane z poziomem unerwienia współczulnego układu nerwowego. W wyniku śledzenia komórek macierzystych melanocytów odkryto, że komórki stały się aktywne i namnażały się pod wpływem dużej ilości noradrenaliny.

Ucieczka komórek macierzystych melanocytów z mieszków włosowych pod wpływem neuroprzekaźnika oznaczała, że włosy nie miały dostępnego pigmentu W komentarzu do artykułu autor stwierdził:

„Znalezienie powiązania między stresem, reakcją „walcz lub uciekaj”, spadkiem ilości komórek macierzystych i przedwczesnym siwieniem otwiera szereg możliwości dla przyszłych badań. Poza opracowaniem terapii przeciw siwieniu, praca naukowa Zhanga i jego współpracowników zapowiada lepsze zrozumienie wpływu stresu na inne rodzaje komórek macierzystych i ich nisze”.

Jak rosną włosy?

Aby lepiej docenić wyniki przedstawionego badania, pomocne jest zrozumienie, jak rosną włosy. Włosy to włókniste białko strukturalne, które wyrasta z mieszków włosowych zakotwiczonych w skórze.

U podstawy włosów znajduje się cebulka, w której żywe komórki dzielą się i budują trzon włosa. Cebulka jest zasilana przez współczulny układ nerwowy oraz naczynia krwionośne, które dostarczają tlen i substancje odżywcze. Tempo wzrostu jest różne u różnych osób, ale średnia wynosi pół cala (1,3 cm) na miesiąc.

Istnieją trzy cykle wzrostu włosów. Komórki macierzyste melanocytów są najbardziej aktywne podczas fazy anagenu (fazy wzrostu); jak wykazano w badaniach, wpływ noradrenaliny może wystąpić w dowolnej fazie.

Anagen — jest to faza wzrostu, w której komórki macierzy mieszków włosowych są w pełni zabarwione i podlegają intensywnym czynnościom wzrostowym.

Długość każdej fazy różni się w zależności od miejsca na ciele i wieku. Na skórze głowy faza ta może trwać nawet sześć lat. Ze wszystkich włosów na głowie przeciętnego człowieka, około 90% z nich znajduje się w fazie anagenu.

Katagen — jest to faza spoczynku, w której zmniejsza się aktywność komórek. Podczas normalnego wzrostu tylko 1% włosów znajduje się w fazie katagenu.

Telogen — jest to faza bezczynności, w której włosy odrywają się od mieszków włosowych i wypadają. Około 9% wszystkich włosów znajduje się w tej fazie w danym momencie. Nowe włosy rosnące w mieszku włosowym zmuszają stare włosy do wypadnięcia i cykl zaczyna się od nowa.

Inne czynniki, które mogą zwiększać wypadanie włosów i zmianę ich koloru

Oprócz stresu istnieją również inne czynniki, które mogą wpływać na kolor włosów i nasilać wypadanie włosów. Na przykład, autorzy jednego badania obejmującego ponad 6630 Amerykanów z Ameryki Łacińskiej jako pierwsi zidentyfikowali geny wpływające na siwienie włosów, oraz te, które wpływają na kształt włosów i wzorce łysienia.

Dr Desmond Tobin z University of Bradford w Anglii zasugerował, że każdy mieszek włosowy ma coś w rodzaju zegara biologicznego, który spowalnia lub zatrzymuje aktywność melanocytów. Uważa, że genetyka danej osoby ma duży wpływ na to, jak szybko włosy tracą pigment.

Czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, również wpływają na to, jak szybko włosy będą siwieć. Na podstawie wyników jednego z badań, naukowcy zasugerowali, że istnieje znaczący związek między osobami, które palą papierosy, a siwieniem przed ukończeniem 30 lat. Stres oksydacyjny spowodowany przez wolne rodniki również może powodować uszkodzenia, które powodują siwienie włosów.

Nadtlenek wodoru jest znany ze stosowania go do rozjaśniania włosów. Możesz nie być tego świadomy, ale włosy gromadzą nadtlenek wodoru. Naukowcy dowiedzieli się, że rosnąca ilość nadtlenku wodoru może powodować uszkodzenia oksydacyjne i że jest to „…kluczowy element starczego siwienia włosów, który nie dotyczy wyłącznie melanocytów pęcherzyków”.

Według Harvard Health Publishing kilka chorób może również zwiększyć tempo siwienia włosów. Niedobór witaminy B12 może przyspieszyć rozwój siwych włosów. Nerwiakowłókniakowatość, choroby tarczycy, bielactwo, łysienie plackowate i stwardnienie guzowate – rzadki, ale dziedziczny stan z charakterystycznymi łagodnymi nowotworami – mogą zwiększać szybkość siwienia.

Czy suplementy mogą wpływać na wzrost włosów?

Jeśli kiedykolwiek rozglądałeś się w aptece lub sklepie z suplementami, prawdopodobnie zauważyłeś wiele reklamowanych kombinacji mających pomóc włosom, skórze i paznokciom. Zawierają one różne składniki, które, jak twierdzą reklamy, pomogą zachować zdrowie włosów. Jednakże wzrost zdrowych włosów zależy również od wielu innych czynników; zaopatrywanie organizmu w białka strukturalne, takie jak keratyna, kolagen i elastyna także jest procesem wewnętrznym.

Istnieją również czynniki dotyczące procesów zachodzących w organizmie i czynniki środowiskowe, które mogą powodować problemy ze zdrowiem włosów. Wewnątrz organizmu pojawiają się problemy, takie jak procesy, które wpływają na poziom białek, hormonów i cukru we krwi.

Dieta może pomóc chronić przed lub promować stan zapalny, co z kolei może wpływać na stan zdrowia skóry, włosów i paznokci. Poza tym, niektóre czynniki zewnętrzne również mogą wpływać na zdrowie włosów, na przykład ekspozycja na słońce lub zanieczyszczenie powietrza.

Wiedząc o tym, widać, że chociaż przemysł farmaceutyczny obiecuje łatwe rozwiązanie sprawy za pomocą farbowania włosów, tabletek i kremów, są to tylko krótkoterminowe poprawki, które często mają niepożądane skutki uboczne.

Zamiast tego poszukaj bardziej naturalnych metod, używając produktów spożywczych w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych organizmu, a suplementy przyjmuj tylko po to, aby uzupełnić to, czego nie możesz osiągnąć dzięki zdrowej diecie.

Rozważ naturalne strategie pielęgnacji włosów dla zdrowia i urody

Obecnie, gdy naukowcy – i Ty – wiedzą, jaki wpływ ma stres na potencjalne siwienie w młodym wieku, dlatego rozważ podjęcie środków ostrożności w celu zmniejszenia poziomu stresu. Te strategie chronią również serce i pomagają w kontrolowaniu masy ciała. Jedną z moich ulubionych strategii jest stosowanie Technik Emocjonalnej Wolności (EFT), które można zastosować w domu, a nawet w miejscach publicznych bez zwracania na siebie uwagi.

Inne opcje do rozważenia to medytacja, techniki oddychania i muzyka. Możesz dowiedzieć się więcej w moich poprzednich artykułach. Sprawdź również artykuł pod tytułem 10 produktów spożywczych łagodzących stres. Wybór zdrowej żywności, gdy jesteś zestresowany, może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój, pomóc w rozładowaniu napięcia, ustabilizować poziom cukru we krwi i oczywiście zmniejszyć stres. Jednymi z najlepszych produktów do jedzenia podczas stresu są ciemnozielone warzywa liściaste, pierś z indyka, dziki łosoś alaskański, sfermentowana żywność, jagody i wiele innych produktów.

Nawet jeśli siwe włosy zaczną się pojawiać, nadal ćwicz strategie redukcji stresu, ponieważ mogą one spowolnić lub zatrzymać proces i pozytywnie wpłynąć na inne aspekty Twojego zdrowia.

Porzuć syntetyczne farby do włosów

Chociaż ludzie od wieków używają farb do zmiany koloru włosów – Egipcjanie używali henny do farbowania siwych włosów – wiele z nich wiąże się z użyciem nienaturalnych chemikaliów. Na przykład, we wczesnych fazach rozwoju syntetycznych produktów do farbowania włosów jako środek wybielający stosowano nadtlenek wodoru.

Zaproponowano inne metody, ale wielu producentów nadal produkuje farby do włosów za pomocą parafenylenodiaminy (PPD) lub pokrewnego związku - p-aminofenolu. David Lewis z University of Leeds w Wielkiej Brytanii stwierdza:

„Teraz dużo wiem o barwnikach i farbach w przemyśle tekstylnym. Nigdy nie chcielibyśmy zastosować tych związków na tekstyliach. Prymitywne, archaiczne – takie przymiotniki przychodzą mi na myśl. Dlaczego wciąż są stosowane na ludzkich głowach?”

Zamiast produktów syntetycznych sięgnij po olej kokosowy, który możesz mieć teraz w szafce kuchennej. Możesz go wykorzystać jako bazę do domowego farbowania włosów. Stosowany wewnętrznie jest korzystny dla zdrowia i urody; może być również stosowany miejscowo na skórę i włosy. Dowiedz się, jak używać go do tych i innych celów czytając mój artykuł pt., „Czy trend „zero szamponu” jest zdrowy czy szkodliwy?”.