Nie ma czegoś takiego jak niewielkie wstrząśnienie mózgu

Sprawdzone fakty
kostki

W skrócie -

  • Wstrząśnienie mózgu jest uważane za formę łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu (MTBI), ponieważ zazwyczaj nie zagraża życiu, ale staje się coraz bardziej jasne, że wstrząśnienia często nie są łagodne i mogą prowadzić do poważnych objawów i trwałych zmian w mózgu
  • Typowe objawy wstrząśnienia mózgu obejmują zmiany nastroju i zachowania, ból głowy, wrażliwość na światło i dźwięk; nawet zwykłe „złe samopoczucie” lub przygnębienie po uderzeniu w głowę może sygnalizować wstrząśnienie mózgu
  • Po zbadaniu mózgów hokeistów, którzy doznali wstrząśnienia mózgu, naukowcy odkryli nienormalną aktywność fal mózgowych, która utrzymywała się przez lata, a także częściowe zaburzenie ścieżek motorycznych, co mogło pogorszyć zdolność uwagi
  • Upadki są najczęstszą przyczyną urazowego uszkodzenia mózgu – stanowią 48% przypadków
  • Po wstrząśnieniu mózgu potrzeba odpowiedniej ilości snu, aby pomóc zregenerować mózg. Należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, zbyt wczesnego kierowania pojazdami i nadmiernej stymulacji mózgu pracą lub nauką

Według dr. Mercoli

Ponad 1,5 miliona Amerykanów każdego roku doświadcza traumatycznego uszkodzenia mózgu, z czego do 75% przypadków uważa się za łagodne. Wstrząśnienie mózgu jest uważane za formę łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu (MTBI), ponieważ zazwyczaj nie zagraża życiu, ale staje się coraz bardziej jasne, że wstrząśnienia często nie są łagodne i mogą prowadzić do poważnych objawów i trwałych zmian w mózgu.

Wstrząśnienie występuje, gdy uderzenie w głowę lub ciało powoduje gwałtowne poruszanie się głowy i mózgu w przód i w tył. Wstrząsający ruch może rozciągać i uszkadzać komórki mózgowe, a także prowadzić do zmian chemicznych w mózgu.

Ponieważ wiele osób nie idzie do lekarza po wstrząśnieniu mózgu, ich częstość występowania może być znacznie wyższa niż szacowana. Jeśli chodzi o MTBI związane ze sportem, rocznie w Stanach Zjednoczonych może występować od 1,6 do 3,8 miliona przypadków, a 15% osób, które doświadczają MTBI, może odczuwać ciągłe, wyniszczające skutki.

Większość wstrząśnień mózgu wynika z upadków

Głośne przypadki często są omawiane w mediach, na przykład przypadek 34 żołnierzy USA, którzy doznali wstrząsu i urazów mózgu w wyniku irańskich nalotów w bazie lotniczej Ain al-Asad w Iraku w styczniu 2020 roku.

National Football League (NFL) jest kolejnym przykładem omawianym w mediach w kontekście wstrząśnień mózgu, ponieważ ujawniono, że emerytowani gracze NFL mogą być bardziej narażeni na rozwój demencji, choroby Alzheimera, depresji i przewlekłej traumatycznej encefalopatii (CTE) – neurodegeneracyjnej choroby mózgu spowodowanej powtarzającymi się urazami mózgu.

U Aarona Hernandeza, byłego zawodnika New England Patriots, zdiagnozowano CTE po samobójczej śmierci, do której doszło w więzieniu, w którym przebywał za morderstwo. Objawy CTE mogą obejmować utratę pamięci, zaburzenia oceny, agresję, problemy z kontrolą impulsów i demencję.

„Na meczach futbolu amerykańskiego występuje około 0,41 wstrząśnień mózgu” – napisali naukowcy w Neurosurgery, co czyni go ważnym źródłem wstrząsu mózgu, ale dla większości osób spoza NFL upadki są najczęstszą przyczyną urazowego uszkodzenia mózgu, co stanowi 48% przypadków.

Według dr. Dana Engle'a, certyfikowanego przez zarząd psychologii i neurologii dorosłych, który napisał przewodnik do powrotu do zdrowia po traumatycznym uszkodzeniu mózgu pt. „The Concussion Repair Manual: A Practical Guide to Recovery from Traumatic Mózg”:

„Większość ludzi, jeśli tylko uderzy głową w drzwi lub szafkę, nie dozna znaczących neurologicznych następstw, ale czasami mogą one wystąpić. Często występującą rzeczą w domu, która będzie miała negatywne długoterminowe skutki, jest upadek.

Jeśli poślizgniesz się na dywanie lub spadniesz ze schodów, nastąpi znaczny rozpęd, który popycha mózg wewnątrz czaszki i powoduje tak zwany uraz mózgu z odbicia. To będzie zauważalne”.

Jakie są objawy wstrząśnienia mózgu?

Objawy wstrząsu mózgu różnią się znacznie i, wbrew powszechnemu przekonaniu, często występują, nawet jeśli nie straciłeś przytomności. Nawet zwykłe „złe samopoczucie” lub przygnębienie po uderzeniu w głowę może sygnalizować wstrząśnienie mózgu. Inne typowe objawy, które mogą trwać przez kilka dni, tygodni lub miesięcy, obejmują:

Utratę możliwości przywołania wydarzeń sprzed lub po urazie np. upadku

Osoba wygląda na oszołomioną lub zamroczoną

Zapomina instrukcji, jest zdezorientowana zadaniem, pozycją lub nie ma pewności co do gry, wyniku lub przeciwnika

Porusza się niezdarnie

Powoli odpowiada na pytania

Traci przytomność (nawet na krótko)

Pojawiają się zmiany nastroju, zachowania lub osobowości

Ból głowy lub „ucisk” w głowie

Nudności lub wymioty

Problemy z równowagą lub zawroty głowy, podwójne lub niewyraźne widzenie

Wrażliwość na światło lub hałas

Uczucie ospałości, zamglenia umysłu, półprzytomność

Dezorientacja, problem z koncentracją lub pamięcią

Jednak nawet po ustąpieniu początkowych objawów, badania przeprowadzone przez Maryse Lassonde – neuropsycholog i dyrektor Quebec Nature and Technologies Granting Agency – sugerują, że mózg nadal nie jest w 100% normalny.

Po zbadaniu mózgów hokeistów, którzy dostali wstrząśnienia mózgu, dr Lassonde odkryła nienormalną aktywność fal mózgowych, która utrzymywała się przez lata, wraz z częściowym zaburzeniem ścieżek motorycznych, które mogły pogorszyć uwagę. Co więcej, według Narodowego Centrum CDC ds. Zapobiegania i Kontroli Urazów:

„Wiele osób z MTBI ma trudności z powrotem do codziennych czynności i może nie być w stanie wrócić do pracy przez wiele tygodni lub miesięcy. Oprócz ofiar śmiertelnych, MTBI rocznie kosztuje USA prawie 17 miliardów dolarów. Dane te jednak prawdopodobnie nie odzwierciedlają problemu MTBI w tym kraju…”

Wstrząśnienie mózgu zwiększa ryzyko choroby Parkinsona

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy cios w głowę prowadzący do wstrząśnienia mózgu należy potraktować poważnie, należy wziąć pod uwagę, że badania opublikowane w czasopiśmie Neurology wykazały, że nawet pojedyncze wstrząśnienie mózgu może zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona – zwyrodnieniowej choroby mózgu. W badaniu „wstrząśnienie mózgu” zdefiniowano jako utratę przytomności na okres do 30 minut lub zmianę świadomości i/lub amnezję na okres do 24 godzin.

W tym retrospektywnym badaniu kohortowym dokonano oceny dokumentacji medycznej 325 870 amerykańskich weteranów wojskowych w wieku od 31 do 65 lat, wykazując, że TBI prowadzące do utraty przytomności zwiększyło ryzyko choroby Parkinsona o 56%. Ponownie ma to wpływ na wszystkich, ponieważ wstrząśnienia występują regularnie poza zawodami sportowymi i wojskiem.

Dr Kristine Yaffe z wydziału neurologii, psychiatrii, medycyny oraz epidemiologii i biostatystyki University of California, San Francisco, była jednym z autorów badania. W komunikacie prasowym powiedziała: „Podczas gdy wszyscy uczestnicy czynnie służyli armii, wiele z traumatycznych obrażeń mózgu zostało nabytych podczas życia cywilnego. W związku z tym uważamy, że ma to istotne implikacje dla ogółu populacji”.

Kiedy szukać pomocy w przypadku wstrząśnienia mózgu?

Jeśli doznałeś wstrząśnienia mózgu, niezależnie od tego, czy zostało ono spowodowane upadkiem, wypadkiem samochodowym, sportem lub inną przyczyną, obserwuj siebie i uważaj na zmiany psychologiczne oraz neurologiczne. Jeśli wstrząśnienie wystąpiło u dziecka, rodzice powinni je uważnie monitorować pod kątem zmian w zachowaniu i funkcji.

Jeśli zauważysz zmianę u swojego dziecka lub siebie w ciągu kilku dni lub tygodni po urazie głowy, zdecydowanie zaleca się bardziej kompleksową ocenę medyczną i badanie, aby uniknąć długoterminowych następstw. Tymczasem należy unikać wszelkich działań, które mogłyby zranić mózg; dzieci nie powinny wracać do sportu, dopóki wstrząśnienie mózgu nie zostanie w pełni wyleczone.

W następstwie wstrząśnienia mózgu należy odpowiednio długo spać, aby zregenerować mózg; unikać nadmiernej aktywności fizycznej, zbyt wczesnego prowadzenia pojazdów i nadmiernej stymulacji mózgu pracą lub nauką.

Nawet czytanie, granie w gry wideo i oglądanie telewizji mogą być zbyt wyczerpujące psychicznie po wstrząśnieniu mózgu. Według Cleveland Clinic, „Przetwarzanie nowych informacji może być trudniejsze dla każdego, kto doświadczył wstrząśnienia mózgu. Jeśli masz pracę lub studiujesz, rozłóż ją w czasie i rób częste przerwy. „Niektóre powszechne środki ostrożności pozwalające uniknąć wstrząśnienia mózgu, obejmują:

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem i nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Noś kask lub odpowiednie nakrycie głowy, gdy:

Jeździsz na rowerze, motocyklu lub innym pojeździe silnikowym, obejmuje to również jazdę terenową pojazdem terenowym

Uprawiasz sporty kontaktowe

Jaździsz na łyżwach lub deskorolce

Grasz w baseball lub softball

Jeździsz konno

Jeździsz na nartach lub snowboardzie

Chroń osoby starsze w swoim domu poprzez:

Usuwanie rzeczy stwarzających niebezpieczeństwo potknięcia się, takich jak dywany i rupiecie

Używanie mat antypoślizgowych w wannie i pod prysznicem

Instalowanie uchwytów obok toalety, wanny i prysznica oraz poręczy wzdłuż obu stron schodów

Poprawę oświetlenia

Wykonywanie regularnego programu aktywności fizycznej w celu utrzymania/poprawy siły i równowagi

Chroń dzieci w swoim domu poprzez:

Instalację osłon okiennych

Zamontowanie bramek bezpieczeństwa na górze i na dole schodów

Używanie niepoślizgowych dywaników i mat antypoślizgowych w wannie i pod prysznicem

Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w krzesełku

Upewnij się, że plac zabaw na którym bawi się Twoje dziecko ma materiał pochłaniający wstrząsy (np. ściółka z twardego drewna lub piasek) w kluczowych obszarach, w których prawdopodobne są upadki.

Jak wyleczyć wstrząśnienie mózgu?

Istnieją kroki, które można podjąć, aby zoptymalizować funkcję mózgu i pomóc naprawić funkcję neurologiczną w przypadku urazu, takiego jak wstrząśnienie mózgu. W ostrej fazie wstrząsu Engle zaleca zwracanie uwagi na zarządzanie stylem życia, w tym na wyciszenie się i stosowanie terapii flotacyjnej. Podczas terapii flotacyjnej doświadczasz deprywacji sensorycznej, która ma ogromny potencjał leczniczy. Engle stwierdza:

„Kiedy ktoś doświadcza flotacji (unoszenia się w zbiorniku), czyli deprywacji sensorycznej, jest to zasadniczo pierwszy raz, gdy mózg stwierdza, że nie ma żadnych bodźców środowiskowych… Osiemdziesiąt procent tego, co mózg konsekwentnie przetwarza, to bodźce środowiskowe. Teraz w mechanizmach rekuperacyjnych jest więcej energii.

Jest to zarówno technologia mózgu, jak i technologia świadomości, ponieważ… [doświadczenie] flotacji jest jak medytacja. Jeśli ktoś używa jej [do] regeneracji, może również znaleźć więcej spokoju w życiu… ponieważ zaczyna resetować układ neuroendokrynny.

Poziomy kortyzolu normalizują się. Markery stanu zapalnego normalizują się. Ciśnienie krwi normalizuje się. Związek między mózgiem a układem endokrynnym (hormonalnym) zaczyna się optymalizować…”

Engle twierdzi, że należy przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3, olej kanabidiolowy (CBD), witaminę D i melatoninę, zwłaszcza jeśli występują problemy ze snem. Według Engle, CBD może być silnym stymulatorem szlaku jądrowego czynnika Nrf2, który stymuluje hermetyczną produkcję przeciwutleniaczy w organizmie.

Hiperbaryczna tlenoterapia również może pomóc. W wyniku nasycenia tkanek tlenem, tlen może dostać się do wszystkich mechanizmów neuroreparatywnych w całym układzie neurologicznym. Przyspiesza wszystkie procesy naprawy urazów, czy to w naczyniach obwodowych, czy w naczyniach centralnych, wokół układu nerwowego, mózgu i rdzenia kręgowego.

Fotobiomodulacja, pulsacyjna terapia polem elektromagnetycznym, przezczaszkowa stymulacja prądem stałym i neurofeedback są innymi środkami zalecanymi przez Engle, ale jeśli masz wstrząśnienie mózgu lub znasz kogoś, kto go doświadczył i chcesz uzyskać więcej informacji, koniecznie przeczytaj „The Concussion Repair Manual”. Możesz również pobrać bezpłatną listę Concussion Repair Checklist ze strony ConcussionRepairChecklist.com, która pomoże Ci odzyskać zdrowie.