Kto się bogaci na pandemii koronawirusa?

Sprawdzone fakty
koronawirus

W skrócie -

  • Forbes opracował listę 10 miliarderów z sektora opieki zdrowotnej, którzy od 11 marca 2020 roku łącznie zarobili ponad 7 miliardów dolarów – w dniu, w którym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła COVID-19 globalną pandemią
  • Na szczycie listy znajduje się Stéphane Bancel, CEO Moderna – firmy biotechnologicznej, która jest uważana za lidera w opracowywaniu szczepionki przeciwko COVID-19
  • Według stanu na 18 czerwca 2020 roku, od początku pandemii majątek miliarderów w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 584 mld USD, czyli o 20%
  • Od 18 marca liczba miliarderów z USA wzrosła z 614 do 643; w tym samym okresie ponad 45,5 miliona Amerykanów złożyło wniosek o bezrobocie
  • Jim Cramer z CNBC powiedział, że pandemia i wynikające z niej ograniczenia utorowały drogę do „jednego z największych transferów bogactwa w historii”
  • Podczas, gdy wiele dużych firm wyjdzie z tej sytuacji bez szwanku, a nawet będzie w lepszej sytuacji finansowej, małe firmy mogą zbankrutować

Według dr. Mercoli

W maju 2020 roku stopa bezrobocia w USA wyniosła 13,3%, co oznacza, że 21 milionów Amerykanów było bezrobotnych. Nic dziwnego, że stres finansowy jest tak poważnym problemem, ponieważ 88% Amerykanów ankietowanych przez National Endowment for Financial Education (NEFE) stwierdziło, że pandemia COVID-19 powoduje niepokój dotyczący ich osobistej sytuacji finansowej.

54% było szczególnie zaniepokojonych posiadaniem niewystarczających oszczędności lub środków na emeryturę, podczas gdy kolejne 48% martwiło się płaceniem rachunków.

Raport Well Being Trust (WBT) i Roberta Grahama Center for Policy Studies in Family Medicine and Primary Care ujawnił, że nawet 75 000 osób może umrzeć podczas pandemii COVID-19 z powodu nadużywania narkotyków lub alkoholu oraz samobójstw, które uznano za „zgony wynikające z rozpaczy” częściowo spowodowane połączeniem bezprecedensowej porażki gospodarczej z ogromnym bezrobociem.

Jednak nie wszyscy odczuwają niedobór środków i niepewność finansową. W przeciwieństwie do tego wiele najbogatszych osób – szczególnie miliarderów z branży opieki zdrowotnej i biotechnologii – jeszcze bardziej się wzbogaciło, czerpiąc znaczne zyski z pandemii COVID-19, która spowodowała kryzys w społeczeństwie.

Dzięki pandemii COVID-19 prezes firmy Moderna dołączył do klubu miliarderów

Forbes opracował listę 10 miliarderów z branży opieki zdrowotnej, którzy od 11 marca 2020 roku łącznie zarobili ponad 7 miliardów dolarów – w dniu, w którym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła COVID-19 globalną pandemią. Na szczycie listy znajduje się Stéphane Bancel, CEO Moderna – firmy biotechnologicznej, która jest postrzegana jako lider w opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19. Według Forbesa:

„Kiedy WHO ogłosiła pandemię, szacowana wartość netto firmy, którą zarządza Bancel, wynosiła około 720 milionów dolarów. Od tego czasu akcje Moderny wzrosły o ponad 103%, podnosząc wartość firmy do około 1,5 miliarda dolarów. Bancel, obywatel Francji, po raz pierwszy dołączył do grona miliarderów 2 kwietnia, kiedy akcje Moderny wzrosły w związku z wiadomością, że firma planuje rozpocząć drugą fazę prób szczepionki”.

Moderna współpracuje z Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) kierowanym przez dr. Anthony'ego Fauciego w celu stworzenia szczepionki. W lutym 2020 roku cena akcji firmy wzrosła o 78,1%, kiedy ogłoszono, że szczepionka mRNA jest gotowa do prób klinicznych. „Dyrektor generalny firmy Moderna z dnia na dzień stał się nowym miliarderem” – napisała Barbara Loe Fisher – współzałożycielka i prezes National Vaccine Information Centre (NVIC).

Moderna rozpoczęła próby swojej eksperymentalnej szczepionki mRNA na ludziach w marcu 2020 roku, a wartość jej akcji ponownie wzrosła w maju, osiągając 29 miliardów dolarów, mimo że firma obecnie nie sprzedaje żadnych produktów. Powodem tego wzrostu było opublikowanie wstępnych wyników badania 1 fazy przeprowadzonego na 45 zdrowych ochotnikach w wieku od 18 do 55 lat - pierwsze dane z badania z udziałem ludzi.

W komunikacie prasowym firmy Moderna stwierdzono, że u 25 uczestników, którzy otrzymali dwie iniekcje szczepionki w niskiej lub średniej dawce, wykryto poziomy przeciwciał wiążących – takich, które są używane przez układ odpornościowy do zwalczania wirusa, ale nie zapobiegają infekcjom wirusowym – na poziomie zbliżonym lub przekraczającym poziom wykrywany we krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19.

Istotne ilości bardziej znaczących, neutralizujących przeciwciał, które powstrzymują wirusy przed wejściem do komórek, zaobserwowano tylko w przypadku ośmiu osób, przy czym Moderna stwierdziła, że poziomy u każdego z tych uczestników badania osiągnęły lub przekroczyły poziomy przeciwciał obserwowane u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19.

U czterech badanych wystąpiło zdarzenie niepożądane „3 stopnia”, które Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych opisał jako „poważne lub istotne medycznie, ale bezpośrednio niezagrażające życiu; wskazana hospitalizacja lub przedłużenie hospitalizacji; ograniczenie wykonywania codziennych czynności”, takich jak „kąpiel, ubieranie i rozbieranie się, jedzenie, korzystanie z toalety, przyjmowanie leków”.

Podczas badań 2 fazy, szczepionkę otrzyma 600 osób, natomiast badanie 3 fazy rozpocznie się w lipcu 2020 roku – bezprecedensowy ruch pod względem typowych terminów opracowania szczepionki. Bancel jest właścicielem 9% udziałów w firmie, która otrzymała dotację w wysokości 483 milionów dolarów z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA w celu przyspieszenia rozwoju szczepionki COVID-19.

Liczba miliarderów wzrosła o 9 osób

Resztę listy Forbes stanowi mieszanka przedsiębiorców, kadry kierowniczej firm biotechnologicznych i twórców testów diagnostycznych, pochodzących z siedmiu różnych krajów:

1. Gustavo Denegri — jego majątek netto wynosi 4,5 mld USD i wzrósł od początku pandemii o 32%. Denegri posiada 45% udziałów w DiaSorin – firmie biotechnologicznej z siedzibą we Włoszech. DiaSorin wykonuje testy diagnostyczne w kierunku COVID-19 na podstawie wymazów; sprzedaje również zestawy do badania krwi na obecność przeciwciał.

2. Seo Jung-Jin — Jung-Jin był współzałożycielem Celltrion – firmy z Seulu produkującej leki biologiczne. Majątek netto Jung-Jin wynosi 8,4 miliarda USD, co stanowi wzrost o 22%, głównie dzięki wprowadzonemu przez firmę eksperymentalnemu leczeniu przeciwwirusowemu COVID-19, wraz z testem diagnostycznym możliwym do samodzielnego przeprowadzenia, który daje wyniki w ciągu 15 minut – test ma pojawić się na rynku tego lata.

3. Alain Mérieux — majątek netto Mérieux wynosi 7,6 miliarda USD. Jest powiązany z BioMérieux – firmą diagnostyczną, którą założył w 1963 roku. Jest to oddział Institut Mérieux, firmy medycznej założonej przez jego dziadka w 1897 roku. BioMérieux opracował szybkie testy diagnostyczne na COVID-19, wprowadzone na rynek w marcu 2020 roku.

4. Maja Oeri — Oeri jest potomkiem Fritza Hoffmanna-La Roche, założyciela giganta farmaceutycznego – firmy Roche. Jest właścicielem około 5% akcji Roche, o wartości netto 3,2 miliarda dolarów; Roche prowadzi badania kliniczne nad lekiem na zapalenie stawów – tocilizumabem, który ma szansę zostać skutecznym lekiem na COVID-19. Firma opracowała również test serologiczny mający na celu wykrycie przeciwciał u osób, które chorowały na COVID-19.

5. Leonard Schleifer — Jego majątek netto wynosi 2,2 miliarda dolarów; z powodu pandemii wzrósł o 11%. Schleifer założył firmę Regeneron Pharmaceuticals, która prowadzi badania kliniczne dotyczące wykotrzystania leku sarilumab (pierwotnie badanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów) do leczenia pacjentów z COVID-19.

6. George Yancopoulos — Yancopoulos jest dyrektorem naukowym Regeneron; wartość netto jego majątku wynosi 1,2 miliarda dolarów (wzrost o 14% od początku pandemii).

7. i 8. Thomas i Andreas Struengmann — majątek braci Struengmann wynosi 6,9 miliarda dolarów netto. Najpierw bracia zarobili fortunę, sprzedając w 2005 roku firmę generyczną Hexal koncernowi Novartis. Inwestują w firmy biotechnologiczne i firmy opieki zdrowotnej. Jedną z ich inwestycji jest BioNTech, która we współpracy z Pfizer i Fosun Pharmaceuticals opracowała szczepionkę przeciw COVID-19, która jest obecnie w fazie badań na ludziach.

9. Li Xiting — współzałożyciel firmy Xray Mindray Medical International, największego chińskiego producenta sprzętu medycznego. Od początku pandemii potroił swoją zdolność produkcji respiratorów. Wartość netto majątku Xitinga wynosi 12,6 miliarda USD, co stanowi wzrost o 1% od początku pandemii COVID-19.

Miliarderzy z USA są o 584 miliardów dolarów bogatsi dzięki COVID-19

Institute for Policy Studies (IPS), we współpracy z Americans for Tax Fairness (ATF), opublikował raport podkreślający to, co nazwano „uprzednim stanem” Ameryki: ekstremalną nierówność majątkową. IPS regularnie aktualizuje dane dotyczące bezrobocia w USA i bogactwa miliarderów podczas pandemii, co pokazuje wielki podział na bogatych i pozostałych Amerykanów.

Według stanu na 18 czerwca 2020 roku, od początku pandemii majątek miliarderów w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 584 mld USD, czyli o 20%. Tymczasem od 18 marca liczba miliarderów w USA wzrosła z 614 do 643; w tym samym okresie ponad 45,5 miliona Amerykanów złożyło wniosek o bezrobocie. Inne uderzające nierówności ujawnione w raporcie obejmują:

  • od 1 stycznia do 15 kwietnia 2020 roku, fortuna Jeffa Bezosa wzrosła o 25 miliardów dolarów; sam wzrost zamożności jest większy niż produkt krajowy brutto Hondurasu, który w 2018 roku wyniósł 23,9 mld USD
  • od 1 stycznia do 10 kwietnia 2020 roku majątki 34 najbogatszych miliarderów z USA wzrosły o dziesiątki milionów dolarów; w przypadku ośmiu z nich wartość majątku netto wzrosła o ponad 1 miliard dolarów
  • Od 18 marca do 10 kwietnia 2020 roku, bogactwo miliarderów z USA wzrosło o prawie 10%, zwiększając się o 282 mld USD; w tym samym okresie ponad 22 miliony Amerykanów straciło pracę
  • od 1990 do 2020 roku, bogactwo miliarderów z USA wzrosło o 1130%; w tym samym okresie mediana bogactwa w USA wzrosła o 5,37%
  • między 1980 a 2018 rokiem, zobowiązania podatkowe miliarderów w USA (mierzone jako procent bogactwa) zmniejszyły się o 79%

Jak zauważono na Inequality.org – siostrzanej stronie IPS:

„W przypadku pięciu największych miliarderów – Jeffa Bezosa, Billa Gatesa, Marka Zuckerberga, Warrena Buffetta i Larry’ego Ellisona – ich bogactwo wzrosło o 101,7 miliarda dolarów, czyli o 26%. Łącznie wzrost ich bogactwa stanowi 17,4% całkowitego wzrostu zamożności wszystkich ponad 600 miliarderów w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Majątki Bezosa i Zuckerberga wzrosły łącznie o prawie 76 miliardów dolarów, co stanowi 13% z 584 miliardów dolarów ogółem.

„Ta orgia bogactwa pokazuje, jak fundamentalnie wadliwy jest nasz system gospodarczy” – powiedział Frank Clemente, dyrektor wykonawczy ATF. „W ciągu trzech miesięcy około 600 miliarderów zwiększyło swoje bogactwo o kwotę znacznie wyższą niż kwota potrzebna rządzącym na świadczenie usług dla 330 milionów mieszkańców kraju.

Wzrost ich bogactwa był dwa razy wyższy niż łączna wartość jednorazowych czeków, które rząd federalny wypłacił ponad 150 milionom Amerykanów. Jeśli ta pandemia ujawni cokolwiek, to fakt, jak nierówne stało się nasze społeczeństwo i jak drastycznie musi się to zmienić”.

„Jeden z największych transferów majątku w historii”

Jim Cramer z CNBC, gospodarz programu Mad Money CNBC i były menedżer funduszy hedgingowych, powiedział, że pandemia i wynikająca z niej blokada otworzyły drogę do „jednego z największych transferów majątku w historii”. Chociaż wielu ekspertów przewiduje ożywienie w kształcie litery V na rynku akcji, który szybko się odbija, „nie ma to prawie nic wspólnego z ożywieniem w kształcie litery V w gospodarce” – powiedział Cramer.

Większość dużych firm wychodzi z rządowych ograniczeń w dużej mierze bez szwanku, ale wiele małych firm zbankrutowało. W porównaniu do 2019 roku liczba bankructw już wzrosła o 48%. A najgorsze może jeszcze nadejść. Sytuacja finansowa wielu firm jest trudna, pomimo pomocy finansowej udzielanej przez rząd.

„…[Na koniec] pakiet stymulacyjny prawdopodobnie nie wystarczy, z jednego prostego powodu” – powiedział Cramer – „Nie zadziała z powodu dystansu społecznego”. Tymczasem wielki biznes będzie dobrze prosperował. „Im większa firma, tym bardziej przesuwa główne średnie, a to ma znaczenie, że jest to pierwsza recesja, którą wielki biznes… przejdzie praktycznie bez szwanku, jeśli na niej nie zyska”.

Trwa transfer bogactwa od przeciętnych ludzi do najbogatszych dzięki planowanemu załamaniu gospodarczemu, a jeśli na rynek zostanie wprowadzona szczepionka przeciw COVID-19, sytuacja stanie się jeszcze poważniejsza. W artykule pt.: „Czy jest za późno na zakup akcji firmy Moderna?” Motley Fool zasugerował:

„Załóżmy, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna okazała się skuteczna i zdobyła zgodę na wprowadzenie na rynek w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Gdyby firma była w stanie wycenić szczepionkę koronawirusową podobnie jak obecnie dostępne szczepionki przeciw grypie, jej cena katalogowa prawdopodobnie byłaby na poziomie co najmniej 40 USD.

Jeśli założymy również, że rocznie podanych zostanie co najmniej 2 miliardy dawek szczepionki, Moderna może oczekiwać rocznych przychodów w wysokości 80 miliardów dolarów”.