Czy można spowolnić starzenie poprzez rozcieńczanie krwi?

Sprawdzone fakty
krew

W skrócie -

  • W niedawno przeprowadzonym badaniu na myszach wykazano, że pojedyncza wymiana plazmy pomogła w naprawie mięśni, zmniejszyła ilość tłuszczu wątrobowego i zwłóknienie wątroby
  • Naukowcy uważają, że dane pomagają zidentyfikować czynniki zawarte w produktach krwiopochodnych, które wpływają na zdrowie i starzenie się
  • Na wiele przyczyn śmierci w USA wpływają wybory żywieniowe i styl życia, nad którymi mamy większą kontrolę, niż moglibyśmy przypuszczać
  • Ważnym kluczem do długowieczności jest przerywany post połączony ze zdrowym odżywianiem. Dodatkowo wpływ na zdrowie mają: jakość snu, nawodnienie, aktywność fizyczna i przebywanie na zewnątrz

Według dr. Mercoli

Nadzieja na dłuższe i zdrowsze życie była przedmiotem zainteresowania od stuleci. W 1513 roku Juan Ponce de Leon opuścił Portoryko i wylądował na Florydzie. Uważa się, że szukał legendarnej Fontanny Młodości, która, jak wierzono, daje życie wieczne.

Niektórzy pomyślą, że jego wędrówka dotyczyła bardziej polityki niż filantropii, nie jest to ważne, ponieważ ta historia pokazuje, że fascynacja ludzi dłuższym i zdrowszym życiem się nie zmieniła.

Dzisiaj naukowcy i eksperci od skóry poszukują produktów, które nadają wygląd młodości i witalności – cechy, które są bardzo cenione w społeczeństwie. W 2019 roku Forbes poinformował, że branża kosmetyczna, zbudowana, aby kobiety mogły wyglądać młodziej i atrakcyjniej, była warta 532 miliardów dolarów.

Zmniejszenie ilości plazmy we krwi spowalnia starzenie się myszy

Piętnaście lat temu naukowcy z zachodniego wybrzeża USA odkryli, że stare myszy, którym podano krew młodszych myszy, zachowywały się tak, jakby były młodsze. Zespół Uniwersytetu Kalifornijskiego-Berkeley postanowił zająć się tą sprawą i niedawno opublikował szczegóły swojego nowego badania w czasopiśmie Aging. Naukowcy postanowili znaleźć czynnik odpowiedzialny za wyniki pierwszego badania, dlatego zaprojektowali badanie pozwalające sprawdzić, czy osocze ma wpływ na starzenie się.

Stosując proces wymiany krwi u małych zwierząt, zespół usunął połowę osocza u myszy i zastąpił go roztworem soli i albuminy. Nazwali tę interwencję neutral aged blood exchange (NBE). Proces zasadniczo rozcieńczał czynniki plazmatyczne i uzupełniał albuminę.

Tylko jedna runda wystarczyła, aby wspomóc naprawę mięśni, zmniejszyć stłuszczenie i zwłóknienie wątroby oraz poprawić funkcjonowanie mózgu u starszych myszy. Analiza krwi po transfuzji wykazała podwyższony poziom białek, które były obecne przy utrzymaniu i naprawie tkanek.

Naukowcy nie wierzyli, że albumina dodana do roztworu soli jest jedynym powodem tych wyników. Doszli do wniosku, że proces ten pomaga poszerzyć wiedzę na temat odmładzania i sugeruje nowe podejście do terapeutycznej wymiany osocza u ludzi, które może poprawić zdrowie starszych osób.

Co ważne, dane z tego eksperymentu przesuwają zainteresowanie naukowców z badania krwi młodych osobników pod kątem działania przeciwstarzeniowego w stronę możliwości usunięcia szkodliwych czynników z krwi, co mogłoby przyczynić się do zapobiegania starzeniu.

Młoda krew może nie być rozwiązaniem

Naukowcy z badania opublikowanego w 2005 roku zaobserwowali, że krew młodszych myszy może odwrócić oznaki starzenia u starszych zwierząt. Stworzyli połączone ze sobą pary myszy składające się z jednego starszego i jednego młodego zwierzęcia. Zwierzęta dzieliły ze sobą krew i niektóre narządy.

Ich odkrycia wzbudziły zainteresowanie społeczności naukowej i wygenerowały inne badania sprawdzające, czy przetaczanie krwi od młodych osobników może zmniejszyć oznaki starzenia się i zasadniczo służyć jako „źródło młodości”. Według głównego badacza:

„Istnieją dwie główne interpretacje naszych oryginalnych eksperymentów: po pierwsze, w eksperymentach z udziałem połączonych myszy, efekt odmłodzenia był spowodowany krwią i białkami lub czynnikami pochodzącymi z krwi młodego osobnika – ich ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Inną równie prawdopodobną alternatywą jest to, że wraz z wiekiem następuje podwyższenie poziomu niektórych białek we krwi, które stają się szkodliwe – mogły one zostać usunięte lub zneutralizowane przez krew młodych osobników.

Jak wykazały dane naukowe, druga interpretacja okazuje się poprawna. Czynniki zawarte w krwi młodych osobników nie są potrzebne do wywołania efektu odmładzającego; wystarczające jest rozcieńczenie krwi starszych osobników”.

Terapeutyczna wymiana plazmy została zatwierdzona w USA do leczenia niektórych chorób autoimmunologicznych. Proces ten nazywany jest również plazmaferezą. Obecnie zespół badawczy finalizuje plany kolejnego etapu, którym jest badanie kliniczne mające na celu zastosowanie wymiany zmodyfikowanej plazmy u ludzi w celu poprawy zdrowia starszych osób.

W oddzielnym badaniu naukowcy porównali działania i wyniki starszych zwierząt w testach pamięci przestrzennej. Szczególną uwagę zwrócono na hipokamp – obszar mózgu niezbędny do kształtowania pamięci i rozpoznawania wzorów przestrzennych. Naukowcy doszli do następującego wniosku: „Nasze dane wskazują, że podanie krwi młodych osobników starszym myszom w późnym okresie życia może odtworzyć ich plastyczność synaptyczną i poprawić funkcje poznawcze”. Wyniki badania zaostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine.

Oceniono również potencjał tej interwencji w leczeniu wyniszczenia mięśni, deregulacji immunologicznej i cukrzycy typu 2. Inny naukowiec z zespołu powiedział, że to badanie może odwrócić uwagę od używania osocza i innych produktów krwiopochodnych pochodzących od młodych ludzi:

„Myślę, że minie trochę czasu, zanim ludzie naprawdę przestaną myśleć o tym, że młode osocze zawiera cząsteczki odmładzające lub czynniki zapobiegające starzeniu się. Mam nadzieję, że nasze wyniki otworzą drzwi do dalszych badań nad wykorzystaniem wymiany plazmy – nie tylko w przypadku starzenia się, ale także immunomodulacji”.

Chodzi o to, że chociaż możliwe jest uzyskanie pozytywnych skutków przetaczania produktów z krwi młodszych zwierząt, ta praktyka nie jest konieczna.

Przewlekła choroba nie jest normalną częścią starzenia się

Proces starzenia wiąże się ze zmianami procesów fizjologicznych, biologicznych i psychologicznych. Niektóre zmiany są nieszkodliwe, podczas gdy inne powodują spadek funkcji lub niepełnosprawność. Głównymi przyczynami śmierci w USA są:

Choroby serca

Choroby nowotworowe

Choroba Alzheimera

Cukrzyca

Grypa i zapalenie płuc

Udar (choroby naczyniowo-mózgowe)

Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych

Zapalenie nerek, zespół nerczycowy i nerczyca

Na wiele z tych chorób duży wpływ mają wybory żywieniowe i styl życia. Innymi słowy, chociaż możesz rozwinąć chorobę serca lub raka w starszym wieku, możesz opóźnić lub całkowicie zapobiec chorobie poprzez odpowiednie wybory.

Po całym życiu palenia, dysfunkcji metabolicznej lub braku aktywności fizycznej możesz być zniechęcony, ale nadal możesz mieć wpływ na swoje zdrowie. Nawet niewielkie zmiany wprowadzone w późniejszym życiu mogą zmienić ogólny stan zdrowia.

Umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc starszym osobom zachować niezależność, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów i poprawić zdrowie psychiczne. Rozwiązanie potencjalnych problemów zdrowotnych przed ich rozwinięciem się ułatwia to zadanie.

Przerywany post – jeden z kluczy do długowieczności

Genetyk, dr David Sinclair, jest liderem w zakresie poprawy zdrowia. Ważną strategią, która pomaga spowolnić zegar biologiczny, jest ograniczenie spożycia kalorii i przerywany post.

Wyniki badań na zwierzętach sugerują, że w im młodszym wieku dana osoba rozpoczyna okresowy post, tym lepsze są wyniki. Oczywiście nierozsądnie byłoby zastosować post w przypadku niemowląt i dzieci. Według dr. Sinclaira, nastolatki i młodzi dorośli też nie są dobrymi kandydatami, ponieważ „…wciąż wiele się dzieje w ich ciałach i mózgach”.

Jednak badania wykazały, że regularny post po 30. roku życia może wydłużyć życie. Ograniczone czasowo jedzenie, czyli przerywany post, zazwyczaj wiąże się z postem trwającym od 12 do 16 godzin każdego dnia. Przeważnie polega na zrezygnowaniu ze śniadania lub kolacji. Jeśli zdecydujesz się zjeść kolację, upewnij się, że będzie to co najmniej trzy godziny przed snem.

Z mojej rozmowy z Sinclairem, którą możesz obejrzeć w powyższym filmie, wynika, że dzieje się tak, ponieważ późne nocne jedzenie zwiększa poziom dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD +), który odgrywa ważną rolę w różnych funkcjach organizmu. Zmniejsza to również poziom fosforanu dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADPH) – niezbędnego składnika energetycznego dla komórek.

Jeśli jesz bezpośrednio przed snem, organizm nie może użyć NADPH do spalania kalorii, a zamiast tego są one magazynowane jako tłuszcz. Dodatkowo możesz spróbować ćwiczyć podczas postu. Oznacza to trening tuż przed pierwszym posiłkiem, po 16 lub 18 godzinach postu. To podnosi poziom hormonu wzrostu, co pozwala osiągnąć maksymalne korzyści dla biogenezy mitochondrialnej.

Celem dr. Sinclaira jest zidentyfikowanie sposobów przeprogramowania komórek w ciele, aby nie tylko działały lepiej, ale dosłownie były młodsze na poziomie molekularnym.

Strategie przeciwdziałające starzeniu się, które możesz samodzielnie wdrożyć

Podstawą dobrego zdrowia i długiego życia są dobre odżywianie, aktywność fizyczna, rozsądne nasłonecznienie, dobry sen i nawodnienie. Oczywiście istnieją również inne czynniki, ale zacznijmy od tych wyżej wymienionych.

Organizm człowieka potrzebuje wysokiej jakości odżywiania, aby utrzymać optymalne zdrowie. Stosowanie przerywanego postu wraz ze spożywaniem fast foodów lub przetworzonej żywności nie pozwoli na osiągnięcie celu. Organizm potrzebuje mikro- i makroelementów, których musi dostarczać dieta, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie na poziomie komórkowym.

Ponieważ nie możesz ćwiczyć tyle, aby spalić ilość spożytego jedzenia, musisz upewnić się, że jesz bardzo pożywne posiłki. Rozejrzyj się po obrzeżach korytarzy sklepu spożywczego, aby znaleźć pełnowartościową żywność, którą możesz ugotować w domu.

Poważne niedobory krwi to kolejna konsekwencja COVID-19

Oddawanie krwi jest jednym z najprostszych sposobów na obniżenie poziomu ferrytyny i przeciążenia żelazem. Promuje zdrowie i może uratować życie komuś innemu. Niestety, Amerykański Czerwony Krzyż musiał odwołać prawie 2700 akcji pobrań krwi w całym kraju, kiedy ludzie zaczęli stosować dystans społeczny z powodu przepisów związanych z SARS-CoV-2.

Spowodowało to około 86 000 mniej pobrań krwi i doprowadziło do niedoboru krwi. Czerwony Krzyż pobiera krew w różnych stałych miejscach oraz podczas zorganizowanych akcji w miejscach pracy, na kampusach i w szkołach.

Ponad 80% pobranej krwi, pochodzi z krwiobusów. Chociaż istnieje wiele miejsc do oddawania krwi, co poprawia możliwość jej oddania, dostępność krwi pozostaje niska.

Chris Hrouda, prezes Służby Biomedycznej Czerwonego Krzyża, wyraził swoje zaniepokojenie niedoborem krwi w rozmowie z dziennikarzem z Press Herald:

„Z naszego doświadczenia wynika, że amerykańska opinia publiczna zamierza wesprzeć potrzebujących w czasach niedoboru, a wsparcie podczas tego bezprecedensowego kryzysu zdrowia publicznego jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Niestety, kiedy ludzie przestają oddawać krew, zmusza to lekarzy do dokonywania trudnych wyborów dotyczących opieki nad pacjentami, dlatego potrzebujemy zdrowych osób, aby podwinęli rękaw i dali dar życia.

Wiemy, że ludzie chcą pomóc, ale w tym czasie mogą wahać się, czy oddać krew. Chcemy zapewnić opinię publiczną, że oddawanie krwi jest procesem bezpiecznym i zastosowaliśmy dodatkowe środki ostrożności w naszych ośrodkach krwiodawstwa i krwiobusach, aby chronić wszystkich dawców”.

Aby oddać krew, potrzebujesz tylko karty dawcy krwi, prawa jazdy lub dwóch dokumentów tożsamości. Kwalifikują się osoby, które mają co najmniej 17 lat, ważą co najmniej 110 funtów (50 kg) i są ogólnie w dobrym zdrowiu.