Według dr. Mercoli
Osteoporoza – utrata gęstości i jakości kości – jest powszechną i poważną chorobą. Ponieważ kości stają się bardziej kruche i porowate, są bardziej narażone na pęknięcia, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych, zwłaszcza osób leżących. Spośród wszystkich ludzi w wieku powyżej 50 lat, około 50% kobiet i 25% mężczyzn dozna złamania kości w nadchodzących latach.
Wiele czynników może przyczyniać się do rozwoju osteoporozy – od starzenia się po palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, nieprawidłową dietę, działania niepożądane leków, predyspozycje genetyczne i / lub zaburzenia produkcji hormonów po menopauzie.
Według National Osteoporosis Foundation, na pomenopauzalną osteoporozę choruje obecnie aż 46 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych, ponieważ okres menopauzy zajmuje jedną trzecią życia kobiet.
W leczeniu osteoporozy stosowane są hormony zastępcze i bisfosfoniany, leki hamujące resorpcję kości i utratę masy kostnej powodowanej przez osteoklasty. Jednak jak wspomniano w badaniu opublikowanym w Nutrients, szkodliwe skutki uboczne tych leków mogą przewyższać potencjalne korzyści. Dlatego dobrą wiadomością jest stwierdzenie, że resweratrol – fitozwiązek znajdujący się w czerwonych winogronach i jagodach, zapobiega i leczy osteoporozę.
Resweratrol zwiększa gęstość kości u kobiet po menopauzie
W badaniu opublikowanym w Journal of Bone and Mineral Research, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Newcastle w Nowej Południowej Walii, naukowcy zaobserwowali poprawę gęstości kości u kobiet po menopauzie, które przyjmowały resweratrol.
W badaniu zatytułowanym „Resveratrol for Healthy Aging in Women (RESHAW)”, kobiety przyjmowały 75 miligramów (mg) resweratrolu dwa razy dziennie lub placebo przez 12 miesięcy, po czym naukowcy zmierzyli gęstość kości metodą absorpcjometrii podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego, powszechnie nazywanej skanami DXA.
„Niewielki wzrost gęstości mineralnej kości szyjki kości udowej wynikający z przyjmowania resweratrolu spowodował poprawę wyniku T-score badanej populacji i zmniejszenie 10-letniego prawdopodobieństwa wystąpienia poważnych złamań” – powiedział emerytowany profesor Peter Howe, autor badania.
T-score służy do pomiaru gęstości kości. W subanalizie wyników badania wykazano, że osoby, które przyjmowały resweratrol z witaminą D i wapniem, uzyskały większą poprawę – dodał prof. Howe.
Zdaniem naukowców resweratrol poprawia gęstość kości i zmniejsza ryzyko złamań nawet u kobiet bez wyraźnych objawów osteoporozy:
„W porównaniu z placebo, po 12 miesiącach przyjmowania resweratrolu zaobserwowano pozytywny wpływ na gęstość kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i szyjce kości udowej, któremu towarzyszyło zmniejszenie poziomu C-końcowego telopeptydu kolagenu typu 1 (o 7,24%), który jest markerem resorpcji kości…
Stopień poprawy był wyższy u kobiet z niskim poziomem biomarkera zdrowia kości… Regularne przyjmowanie 75 mg resweratrolu dwa razy dziennie może spowolnić utratę masy kostnej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i szyjce kości udowej, która jest częstym miejscem złamań u kobiet po menopauzie bez jawnej osteoporozy”.
Naukowcy odkryli, że bogate w resweratrol suszone śliwki zwiększają gęstość kości
W innych badaniach również zaobserwowano wzmacniające kości właściwości resweratrolu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients naukowcy stwierdzili, że spożywanie suszonych śliwek, które są bogate w resweratrol, przyniosło korzyści dla zdrowia kości zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi.
Naukowcy usunęli jajniki szczurów, aby stworzyć zwierzęcy model ludzkiej menopauzy i stwierdzili, że „owariektomia doprowadziła do znacznych spadków gęstości mineralnej kości (BMD) czwartego kręgu lędźwiowego i kości udowej, a także do zmniejszenia powierzchni istoty gąbczastej kości piszczelowej”.
Jednakże, gdy szczury przez 45 dni otrzymywały dietę składającą się w 25% z suszonych śliwek, gęstość ich kości nie zmalała, co doprowadziło naukowców do wniosku, że „suszone śliwki częściowo zapobiegały utracie masy kostnej poprzez zwiększenie tempa tworzenia kości, ale nie poprzez hamowanie resorpcji kości”. Ubytek masy kostnej może wynikać z zaburzeń tworzenia kości lub resorpcji kości, z czego przyczyną tego ostatniego procesu są wyspecjalizowane makrofagi zwane osteoklastami.
Autorzy innych badań również wykazali, że suszone śliwki mają korzystny wpływ na zdrowie kości kobiet. Starsze kobiety po menopauzie, którym podano resweratrol, wykazywały mniejszą utratę BMD niż kobiety z grupy kontrolnej, a uzyskane korzyści były trwałe i utrzymywały się nawet po zaprzestaniu spożywania suszonych śliwek. Naukowcy napisali:
„Spośród 100 kobiet, które ukończyły wstępne badanie kliniczne, 20 wróciło na wizytę kontrolną. Wszystkie uczestniczki badania, niezależnie od przynależności do grupy, poinformowały, że nie spożywały suszonych śliwek regularnie.
Okazało się, że osoby, które spożywały suszone śliwki we wcześniej przeprowadzonym rocznym badaniu klinicznym, zachowały BMD kości łokciowej i kręgosłupa lędźwiowego w większym stopniu niż osoby, które spożywały suszone jabłka”.
Coraz większa liczba naukowców odkrywa zalety resweratrolu
Autorzy badania oceniającego wpływ resweratrolu na kości szczurów, opublikowanego w International Journal of Biomedical Science, również stwierdzili, że resweratrol podawany w formie suplementu ma korzystny wpływ na zdrowie kości.
Zauważając, że hormonalna terapia zastępcza (HTZ) była powiązana ze „zwiększonym ryzykiem raka piersi i prawdopodobnie raka macicy”, naukowcy napisali, że kobiety często szukają alternatyw dietetycznych jako środków zapobiegających chorobom, w tym żywności zawierającej resweratrol, takiej jak winogrona, orzeszki ziemne i wino.
Podobnie jak w poprzednim badaniu, szczurom usunięto jajniki, co spowodowało utratę gęstość kości, podobnie jak w przypadku kobiet w okresie menopauzy. Po leczeniu resweratrolem we wszystkich trzech grupach szczurów z wyciętymi jajnikami wykonano pomiary gęstości mineralnej kości i porównano z wynikami grupy kontrolnej – szczurami, którym nie wykonano owariektomii.
Ponadto, badanie wykazało, że gęstość kości u szczurów z wyciętymi jajnikami po podaniu resweratrolu była wyższa niż w grupie porównawczej, której podano estrogen. Ponadto gęstość odcinka lędźwiowego szczurów była prawie taka sama jak w grupie kontrolnej.
Jak napisali naukowcy, korzyści dla kości wynikające ze spożywania resweratrolu mogą wynikać z dwóch odrębnych mechanizmów – promocji osteoblastów (komórki budujące kość) oraz hamowania osteoklastów (komórki powodujące resorpcję kości).
„…trans-resweratrol może sprzyjać tworzeniu się kości poprzez wzmacnianie aktywności, stymulowanie proliferacji i różnicowania osteoblastów… badania wykazały również znaczący hamujący wpływ trans-resweratrolu na ekspresję i / lub produkcję cytokin, które wzmacniają aktywność osteoklastów i zmniejszają… resorpcję kości”.
Autorzy badania opublikowanego w Molecular Medicine Reports dotyczącego roli resweratrolu w chorobach przyzębia zaobserwowali działanie przeciwzapalne związane z cytokinami.
„…Niniejsze badanie jest pierwszym, które wykazało, że resweratrol nie tylko nasila osteogenezę hPDLSC [ludzkich komórek macierzystych więzadła przyzębia]… ale wywiera również działanie przeciwzapalne poprzez aktywację tego szlaku. Ostatecznie resweratrol zmniejsza wydzielanie prozapalnych cytokin zależnych od TNF-α…
Z tego powodu resweratrol może być dobrym kandydatem na środek przeciwzapalny, który może indukować przebudowę kości w odpowiedzi na prozapalne mikrośrodowisko”.
Bezpieczna alternatywa dla kobiet w okresie menopauzy
Jak wspomniałem powyżej, stosowanie HTZ w leczeniu menopauzy było dobrze ugruntowane do czasu, gdy Data Safety and Monitoring Board for the Women's Health Initiative Clinical Trials ustaliła w 2002 roku, że „HTZ nie przynosi korzyści netto mierzonej”… światowym indeksem… choroby niedokrwiennej serca, inwazyjnego raka piersi, udaru, zatorowości płucnej, raka trzonu macicy, raka jelita grubego, złamania szyjki kości udowej i śmierci z innych przyczyn”.
Jednak część naukowców argumentowała, że HTZ przyniosła jedną wyraźną korzyść – była skuteczna w zapobieganiu utracie masy kostnej i związanym z nią złamaniom. Ponieważ HTZ traciła przychylność milionów kobiet, Big Pharma wprowadziła leki leczące osteoporozę zwane bisfosfonianami, aby utrzymać bazę klientów. Niestety, te leki (do tej grupy należą dobrze znane marki Fosamax i Boniva) powodują działania niepożądane, z których niektóre mogą być dość nieprzyjemne (patrz tabela poniżej).
Przede wszystkim samo działanie leków jest nieprzemyślane. Zamiast leczyć przyczynę osteoporozy, bisfosfoniany po prostu zatrzymują utratę wapnia w kościach poprzez zabijanie osteoklastów, zapobiegając w ten sposób lub spowalniając zmniejszenie gęstości kości.
Ponieważ te leki są coraz szerzej stosowane, pojawiają się doniesienia o zażywających je kobietach, które cierpią z powodu poważnych nietypowych złamań kości udowych – rzadko występujące zjawisko. Według raportów, kości, które nie zostały przebudowane, „pękły jak gałązka”, nawet podczas wykonywania normalnych codziennych czynności. Zwykle kość udowa jest jedną z najsilniejszych kości w organizmie.
Innym poważnym skutkiem ubocznym jest martwica kości szczęki, która nie tylko może spowodować złamanie, ale może być bolesna, a czasem zakaźna. Powodowanie złamań, podczas gdy bisfosfoniany miały zapobiegać złamaniom, jest tylko jednym z wielu szkodliwych skutków ubocznych tej klasy leków. Do innych działań niepożądanych należą:
Poważne zapalenie oka, zapalenie błony naczyniowej oka |
Problemy żołądkowo-jelitowe, wzdęcia, biegunka, nudności |
Bóle mięśni |
Wypadanie włosów |
Rak przełyku |
Ból i obrzęk stawów |
Refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie przełyku |
Reakcje skórne |
Hipokalcemia (zbyt niski poziom wapnia we krwi) |
|
Źle opracowane leki mające na celu leczyć osteoporozę nie ograniczają się do bisfosfonianów. Big Pharma sprzedaje również lek do wstrzykiwania wskazany do leczenia osteoporozy pomenopauzalnej o nazwie Prolia.
Podobnie jak wiele drogich i specjalistycznych leków do iniekcji, Prolia jest lekiem „biologicznym”, co oznacza, że zawiera zmodyfikowane genetycznie ludzkie białka zamiast syntetycznych związków chemicznych. Niektóre leki biologiczne, takie jak popularny Enbrel, zawierają genetycznie zmodyfikowane komórki jajnika chomika chińskiego.
Ponieważ Prolia działa w taki sam sposób jak bisfosfoniany, nie pozwalając na przebudowę kości, nie jest zaskoczeniem, że działania niepożądane obu leków są podobne. Prolia hamuje również układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko infekcji. Ostrzeżenia zawarte w ulotce przeznaczonej dla pacjenta obejmują:
Ciężkie reakcje alergiczne |
Niski poziom wapnia we krwi |
Martwicę kości szczęki |
Nietypowe złamania kości udowej |
Zwiększone ryzyko złamań, w tym złamań kręgosłupa |
Wpływ na zdolność organizmu do zwalczania infekcji |
Stany zapalne skóry, wysypkę i egzemę |
Ból kości, stawów i / lub mięśni |
Rejestracja leków w USA, agresywny marketing i wysokie ceny pokazują, jak bardzo amerykańska agencja FDA jest kontrolowana przez branżę farmaceutyczną.
Resweratrol poprawia stan kości u otyłych mężczyzn
Znalezienie dietetycznej alternatywy, która pomoże utrzymać wytrzymałość kości i zapobiegać złamaniom bez uciekania się do stosowania niebezpiecznych i drogich leków, to dobra wiadomość dla kobiet po menopauzie. Okazuje się, że jest to również dobra wiadomość dla otyłych mężczyzn. Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wykazało, że osoby z otyłością i zespołem metabolicznym są szczególnie narażone na osteoporozę.
„Otyłość i zespół metaboliczny (MetS) to główne problemy zdrowotne na świecie, a ze względu na kilka poważnych chorób współistniejących koszty opieki zdrowotnej związane z tymi schorzeniami są wysokie. MetS wiąże się z łagodnym stanem zapalnym, a zapalenie jest główną przyczyną zarówno miejscowej jak i ogólnoustrojowej utraty masy kostnej, spowodowanej nadmierną resorpcją kości oraz upośledzeniem procesu tworzenia kości”.
Resweratrol łagodzi objawy osteoporozy związanej ze spożyciem alkoholu
Jest jeszcze jedna grupa osób, która obok kobiet po menopauzie oraz osób z otyłością i zespołem metabolicznym może cierpieć na osteoporozę – osoby nadużywające alkoholu. Według badania opublikowanego w Iranian Journal of Basic Medical Sciences:
„Jednym z czynników odgrywających kluczową rolę w osteoporozie wywołanej alkoholem jest nadmierne wytwarzanie wolnych rodników, co z kolei powoduje stres oksydacyjny. Zachodzące reakcje… ostatecznie prowadzą do powstania reaktywnych form tlenu. Może to również prowadzić do wzrostu produkcji cytokin, które mogą powodować uszkodzenia wielu narządów, w tym kości”.
Innym sposobem, w jaki nadmierne spożycie alkoholu może pogorszyć jakość kości, jest to, że alkohol obniża poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet, jednocześnie zwiększając poziom kortyzolu, co może zmniejszyć gęstość kości. Niezależnie od mechanizmu utraty masy kostnej, naukowcy odkryli, że u starszych szczurów, którym podawano duże ilości alkoholu:
„Te odkrycia pokazują, że resweratrol poprawia mikrostrukturę kości i właściwości mechaniczne kości u starych szczurów płci męskiej, co sugeruje, że resweratrol może być stosowany jako terapia przeciwstarzeniowa, pomagająca przeciwdziałać utracie masy kostnej spowodowanej wiekiem”.
Nowa właściwość cennego związku
Resweratrol został powiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Tłumi stany zapalne w mózgu, poprawia przepływ krwi w mózgu i chroni przed depresją. Hamuje odkładanie się płytki nazębnej, zmniejsza zmęczenie oraz ma właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Identyfikacja korzyści jakie przynosi kościom nadaje inny wymiar temu wspaniałemu związkowi.