Badanie moczu może określić stan zdrowia

mocz

W skrócie -

  • Małe, białe kłamstwa na temat tego, jak zdrowo się odżywiasz, mogą być nieco trudniejsze, gdy pojawi się nowy test, prawdopodobnie za dwa lata, który może określić, czy dobrze się odżywiasz, czy też spożywasz niezdrową żywność
  • Korzystając ze spektroskopii protonowego jądrowego rezonansu magnetycznego, naukowcy wkrótce będą mogli analizować unikalną strukturę związków chemicznych występujących w moczu, aby określić ogólny stan diety
  • Badanie ma na celu ujawnienie istotnych informacji o tym, jak ostatnie posiłki i ogólne nawyki żywieniowe wpływają na stan zdrowia. Jest to dokładniejszy sposób niż dziennik żywieniowy w celu ustalenia, czy ktoś przestrzega zdrowej diety
  • Naukowcy mają nadzieję, że badanie może pomóc osobom zmagającym się z otyłością, podczas rehabilitacji pacjentów po zawale serca i w identyfikacji osób zagrożonych takimi chorobami jak cukrzyca typu 2

Według dr. Mercoli

Jak zdrowa jest Twoja dieta? Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy rejestrowanie tego, co jesz na co dzień, może być pomocne w określeniu, jak Twoje nawyki żywieniowe mogą wpływać na Twoje zdrowie, a może nawet na długoterminowe samopoczucie?

Wymyślono badanie, które według artykułu opublikowanego w Lancet Diabetes and Endocrinology będzie dostępne w ciągu dwóch lat. Jest to badanie moczu opracowane we współpracy z Uniwersytetem Aberystwyth w Walii, Uniwersytetem Newcastle w Wielkiej Brytanii i Imperial College London.

Naukowcy twierdzą, że badanie może posłużyć do „oznakowania markerów biologicznych”, co pozwoli poprawić profil odżywiania. Do analizy próbek moczu i wykrywania struktury związków chemicznych wytwarzanych w organizmie podczas przetwarzania żywności wykorzystana zostanie spektroskopia protonowego jądrowego rezonansu magnetycznego. Według Medscape:

„Analiza może wykazać, czy jedliśmy czerwone mięso czy ryby, a także wskazać, czy jemy owoce i warzywa.

Test jest wystarczająco czuły, aby wskazać określone produkty, takie jak pomarańcze, winogrona i zielone warzywa liściaste. Może również określić, ile tłuszczu, cukru, błonnika i białka zjadła dana osoba”.

Co ciekawe, wyniki badań mogą pomóc osobom zagrożonym takimi chorobami jak cukrzyca typu 2, jak i tym, którzy zmagają się z otyłością. Badanie jest szybkie i wygodne, trwa około pięciu minut.

Jedną z najważniejszych rzeczy w tym badaniu jest obejście największej przeszkody w wielu badaniach żywieniowych i dietetycznych – czyli niemożności prawidłowego zmierzenia tego, co ludzie naprawdę jedzą – ponieważ około 60% z nich podaje błędne informacje.

Jak zdrowa jest Twoja dieta?

W badaniach naukowcy byli w stanie stwierdzić, które diety są zdrowe, a które nie, po tym, jak 19 ochotników przez wiele dni spożywało starannie kontrolowany zestaw posiłków. Osobom badanym, z których moczu pobierano próbki rano, w południe i wieczorem, podano cztery różne diety, każda o „różnym stopniu zdrowotności”.

Posiłki z kategorii „bardzo niezdrowe” obejmowały takie produkty, jak słodkie płatki śniadaniowe oraz smażone kiełbaski i gofry na lunch. Osoby z grupy stosującej zdrową dietę jadły na obiad jajka na twardo, gotowanego na parze łososia i grillowanego kurczaka z warzywami. Według Live Science:

„Każda osoba biorąca udział w badaniu przestrzegała każdej z tych czterech diet: przebywała w laboratorium cztery razy po trzy dni, a podczas każdego pobytu naukowcy pobierali próbki moczu rano, po południu i wieczorem.”

Naukowcy zaangażowani w badanie uważają, że analiza próbek moczu jest dokładniejszym sposobem określenia, czy ktoś przestrzega zdrowej diety – lepszym niż prowadzenie dziennika spożywanej żywności.

Jednym z powodów jest to, że dzienniki spożywanej żywności są często albo niekompletne, albo rażąco zaniżają ilość spożytych produktów – powiedział profesor Gary Frost – dodając:

„Im więcej dana osoba waży, tym bardziej prawdopodobne jest, że zaniża informacje o tym, ile je. Ludziom trudno jest otworzyć się na to, ile i jakie rodzaje żywności spożywają, co jest głównym problemem.

Jeśli ktoś ma nadwagę / otyłość, a jego profil mówi, że je dużo wysokoenergetycznych potraw, takich jak mięso, można spróbować zmienić ten profil, a następnie zbadać go ponownie później. To się jeszcze okaże, ale ludzie mogą lepiej na to zareagować i istnieje rozpaczliwa potrzeba posiadania narzędzi, które pomogłyby ludziom zmienić dietę”.

Analiza związków zawartych w próbkach moczu, które powstały w wyniku metabolizowania żywności, ma na celu pomóc naukowcom „określić, czy dana osoba niedawno zjadła określony rodzaj żywności, na przykład czerwone mięso, kurczaka, ryby, owoce lub warzywa”.

Badanie może pomóc pojedynczym osobom lub dużym grupom ludzi „w prawdziwym świecie”

Kolejne kroki naukowców będą prawdopodobnie ukierunkowane na „udoskonalenie technologii” poprzez przetestowanie jej na grupach i społecznościach, ale raczej w prawdziwym świecie niż w laboratorium klinicznym. Ponadto mają nadzieję, że to badanie może pomóc osobom poddanym programom odchudzania, a nawet w rehabilitacji pacjentów próbujących wyzdrowieć po zawale serca.

Prof. Frost twierdzi, że przebadanie dużej liczby osób stworzyłoby profil tego, co spożywa dana osoba lub całe społeczeństwo. W Wielkiej Brytanii istnieje nadzieja, że zebrane przez nich informacje pomogą władzom ds. zdrowia w opracowywaniu lepszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego. Dr Isabel Garcia-Perez, inny naukowiec pracujący w Imperial, wyjaśniła:

„To ostatecznie dostarczy narzędzie do spersonalizowanego monitorowania diety, aby pomóc w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Nie jesteśmy jeszcze na etapie, na którym badanie może nam powiedzieć, że dana osoba zjadła wczoraj 15 frytek i dwie kiełbaski, ale prace nad tym trwają”.

Profesor John Mathers, jeden z naukowców z Uniwersytetu w Newcastle, powiedział, że ich badania były pierwszą okazją do uzyskania obiektywnej oceny ogólnego stanu zdrowia ludzi „bez wszystkich problemów, tendencyjności i błędów związanych z rejestrowaniem tego, co jedli uczestnicy badania”. Dr Des Walsh z Brytyjskiej Rady ds. Badań Medycznych wyjaśnił:

„Chociaż to badanie wciąż jest na wczesnym etapie, dotyczy podstawowych metod badań nad żywnością i dietą, gdzie postępy są naprawdę potrzebne.

Dokładniejsze mierzenie tego, co jemy i pijemy, poszerzy korzyści płynące z badań nad dietą i pozwoli opracować lepsze interwencje oparte na dowodach w celu poprawy zdrowia jednostki i zmniejszenia otyłości”.

Na co wskazuje kolor moczu?

Naukowcy ustalili, że mocz, będący produktem ubocznym filtracji krwi w nerkach, ma żółty kolor z powodu zawartości pigmentu zwanego urochromem, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny – białka pochodzącego z czerwonych krwinek.

Bladożółty mocz zwykle wskazuje, że organizm jest odpowiednio nawodniony; jeśli jest zbyt jasny (prawie bezbarwny) może to oznaczać, że pijesz za dużo płynów. Na stronie Bodybuilding.com zauważono:

„Chociaż odwodnienie jest o wiele większym problemem niż przewodnienie, niektórzy ludzie piją znacznie więcej wody niż potrzebują. Normalny, zdrowy mocz ma żółty kolor od zawartości pigmentu zwanego urochromem.

To prawda, że im ciemniejszy staje się mocz, tym większy stopień odwodnienia. Jednak picie tak dużej ilości wody, że mocz staje się bezbarwny, może w rzeczywistości powodować brak równowagi w poziomie elektrolitów”.

Kiedy mocz jest ciemnożółty, a nawet pomarańczowy, może to być spowodowane piciem zbyt małej ilości płynów. Z drugiej strony może to również być spowodowane spożyciem marchewki. Jeśli mocz jest fluorescencyjnie żółty, może to wynikać z przyjmowania suplementu witamin z grupy B.

Jeśli kolor moczu jest różowy lub czerwony, może to wskazywać na obecność krwi (w takim przypadku należy udać się do lekarza), być może z powodu zbyt forsownych ćwiczeń.

Może to być również spowodowane infekcją dróg moczowych (co wymaga wizyty u lekarza), powiększonymi kamieniami nerkowymi lub przyjmowniem niektórych leków. Jedzenie jeżyn, buraków lub rabarbaru również może zmienić kolor moczu na różowy.

Niebieski lub zielony mocz występuje z powodu rzadkiego stanu związanego z wysokim poziomem wapnia lub może być wywołany spożyciem szparagów, które nadają moczowi wyraźny zapach, u niektórych osób przypominający gotowane jajka lub kapustę. Przyjmowane leki również mogą zmienić kolor moczu, np. na brązowy, ciemnożółty lub ciemnoróżowy.

Słodki zapach moczu i inne zapachy

Nie tylko kolor, ale również inne objawy mogą wskazywać na choroby układu moczowego, takie jak zauważalny osad, który prawdopodobnie oznacza przyszłe pojawienie się kamieni nerkowych.

Mętny mocz może być spowodowany infekcją dróg moczowych, problemami z nerkami lub metabolizmem lub obecnością płynu limfatycznego w moczu, czyli chylurią. Inne możliwe przyczyny to fosfaturia (obecność kryształów fosforanu) i antydiuretyczny hormon (ADH) wydzielany przez przysadkę.

Słodki zapach moczu może wskazywać na niekontrolowaną cukrzycę. Niektórzy ludzie mają cukrzycę i nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ale zapach ich moczu może być wskaźnikiem tej choroby.

Owocowy aromat lub „drożdżowy” zapach to inny sposób na opisanie tej woni. Jeśli wyczujesz ten zapach w moczu, skonsultuj się z lekarzem.

Do innych zaburzeń należy „choroba syropu klonowego” (MSUD) – genetyczne zaburzenie metaboliczne, objawiające się niezdolnością do metabolizowania niektórych białek i oczywiście charakterystycznym zapachem. Na stronie Redurine.com wyjaśniono:

„Niemożność metabolizowania białek może powodować utratę apetytu, co prowadzi do ogólnego osłabienia i niedoborów innych składników odżywczych.

…Pacjenci czasami doświadczają drgawek i ogólnych objawów przypominających gorączkę, takich jak wymioty i nudności. Ciężki MSUD może uszkodzić mózg poprzez silny stres fizyczny spowodowany infekcjami, gorączką lub bardzo złą dietą”.

Ponieważ MSUD jest chorobą dziedziczną, dzieci chorych rodziców również powinny być badane pod kątem tego schorzenia. W tym celu lekarze zwykle stosują test aminokwasów w osoczu lub moczu. Później zwykle wykonuje się więcej badań po zaobserowaniu objawów ketozy i nadmiaru kwasu we krwi (kwasicy).

Ciekawe, że rak jest wykrywany przez psy, które „wyczuwają” tę chorobę, czasami z moczu ludzi, z 97-procentową dokładnością.

Jak zoptymalizować swoje zdrowie, zwracając uwagę na mocz?

Pewnie słyszałeś od podstawówki, że należy pić od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie. Chociaż może to nie być zasada odpowiednią dla wszystkich, ważne jest, aby pić tyle płynów, żeby organizm był w stanie nasmarować stawy i wypłukać toksyny z organizmu.

Kiedy dowiesz się, że 5% moczu składa się z mocznika, kwasu moczowego, minerałów, soli, enzymów i różnych substancji, które mogłyby powodować problemy, gdyby pozostawały w organizmie zbyt długo, a pozostałe 95% to woda, zrozumiesz, dlaczego picie odpowiedniej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Jednocześnie, pijąc więcej wody, najprawdopodobniej będziesz odczuwać potrzebę częstszego oddawania moczu. Nie ignoruj tego. Opóźniając oddanie moczu możesz wywołać bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak ból podczas oddawania moczu, a nawet infekcję dróg moczowych. Kiedy odczujesz potrzebę, od razu idź do łazienki. Ponadto, kiedy Twoje dziecko mówi, że musi iść do toalety, nie zwlekaj.

Wraz z wiekiem możesz nie odczuwać pragnienia w sposób, który skłani Cię do wypicia takiej ilości czystej, świeżej wody, jakiej potrzebuje organizm. Jednak niezależnie od tego, czy jesteś młody czy starszy, zwracanie uwagi na ilość wody wypijanej w ciągu dnia – a także na kolor i zapach moczu – może być prostym sposobem na poprawę stanu zdrowia.