Według dr. Mercoli
Badając czosnek (Allium sativum), naukowcy zaobserwowali, że różne kultury używają go w bardzo podobny sposób. Niektóre wzmianki znajdują się na sumeryjskich tabliczkach glinianych z 2600 roku p.n.e. W starożytnym Egipcie klasa robotnicza otrzymywała czosnek, który miał ich wspierać w ciężkiej pracy, a podczas pierwszych Igrzysk Olimpijskich w Grecji sportowcy używali czosnku, aby poprawić swoją wytrzymałość.
W starożytnych Chinach czosnek był przepisywany w celu leczenia problemów z trawieniem i biegunki. W Indiach był używany do przyśpieszenia gojenia ran, łagodzenia zmęczenia, problemów trawiennych, zapalenia stawów, chorób serca i chorób pasożytniczych. Opisując historyczne zastosowania czosnku na całym świecie, w Nutrition Journal naukowcy napisali:
„Trzy starożytne tradycje medyczne w Indiach, tj. Tibbi, Unani i Ayurveda, szeroko wykorzystywały czosnek jako główny element leczniczych właściwości roślin. Najpopularniejszy starożytny indyjski tekst medyczny, Charaka-Samhita, od wielu stuleci zaleca czosnek w leczeniu chorób serca i artretyzmu.
W innym starożytnym indyjskim podręczniku medycznym, Bower Manuscript (~ 300 r.n.e), czosnek był używany w łagodzeniu zmęczenia, chorób pasożytniczych, zaburzeń trawienia i trądu.
Wraz z nadejściem renesansu w Europie, coraz więcej uwagi poświęcano medycznemu zastosowaniu czosnku. W XVI wieku, lekarz Pietro Mattiali ze Sieny przepisywał czosnek w leczeniu zaburzeń trawienia, chorób pasożytniczych i zaburzeń nerek oraz był stosowany podczas trudnego porodu. W Anglii czosnek był używany jako lek na bóle zębów, zaparcia, obrzęki i dżumę”.
Związki zawarte w czosnku mogą hamować SARS-CoV-2
Wietnamscy naukowcy walidowali właściwości czosnku, w tym identyfikując składniki aktywne i mechanizmy ich działania. W badaniu opublikowanym na początku pandemii COVID-19, naukowcy ocenili 17 związków siarkoorganiczne, które powszechnie występują w olejku czosnkowym.
Badanie obejmowało dokowanie molekularne, aby przeanalizować właściwości czosnku hamujące receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) gospodarza. Ten receptor został zidentyfikowany jako kluczowy receptor dla SARS-C0V-2 pozwalający wirusowi infekować ludzkie komórki. 17 badanych związków siarkoorganicznych stanowiło 99,4% olejku czosnkowego.
Najsilniejsze działanie na SARS-CoV-2 wywierały dwa organiczne związki siarki – disiarczek allilu i trisiarczek allilu, które stanowią 51,3% olejku czosnkowego. Naukowcy napisali, że wyniki badań laboratoryjnych „sugerują, że olejek eteryczny z czosnku jest cennym naturalnym źródłem związków antywirusowych, dzięki czemu przyczynia się do zapobiegania infekcji koronawirusowej”.
Naukowcy z Turcji napisali o wpływie czosnku na uwalnianie hormonu leptyny z tkanki tłuszczowej. Hormon ten pomaga regulować uczucie sytości, ale odgrywa również istotną rolę we wzmacnianiu cytokin zapalnych. Wysnuto wniosek, że czosnek:
„…Może być akceptowalnym środkiem zapobiegającym infekcji COVID-19 poprzez wzmocnienie komórek układu odpornościowego oraz powstrzymanie produkcji i wydzielania cytokin prozapalnych, a także hormonu leptyny pochodzącego z tkanki tłuszczowej o charakterze prozapalnym”.
Zbadano również wpływ, jaki czosnek wywiera na poziom leptyny i jej potencjalny wpływ na otyłość. W 2018 roku naukowcy przeanalizowali wpływ napoju zrobionego z daktyli, octu i soku czosnkowego. Odkryli, że uczestnicy badania, którzy pili 500 mililitrów soku dziennie przez 10 tygodni, stracili średnio 9,5 funta ( 4,3 kilograma). Zmniejszaniu uległ również ich współczynnik tłuszczu w organizmie oraz poziom leptyny w surowicy.
Pomimo wielu dowodów na to, że czosnek ma naturalne właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, niektórzy ignorują możliwość jego zastosowania w zapobieganiu COVID-19, ponieważ zamiast tego starają się wymyślać nowe związki chemiczne i opracowywać nową szczepionkę.
Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Czosnek to zdrowa żywność o pewnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Jednak nie ma dowodów, że jedzenie czosnku może uchronić ludzi przed zarażeniem nowym koronawirusem”.
Czosnek jest naturalnym środkiem przeciwwirusowym
Naukowcy zasugerowali, że użycie wodnego ekstraktu z czosnku podczas przygotowywania hamburgerów może pomóc zmniejszyć wzrost gronkowca złocistego w burgerach. Ekstrakt może być stosowany jako aromat, ale ma również właściwości przeciwbakteryjne wobec niektórych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Badania przeprowadzane podczas pandemii COVID-19 nie są pierwszą analizą czosnku pod kątem jego działania przeciwwirusowego. We wcześniejszych badaniach z 1985 roku naukowcy przyjrzeli się jego wpływowi na wirusy grypy typu B, opryszczki pospolitej i Coxsackie, uznając jego wielowiekowe zastosowanie w leczeniu różnych chorób zakaźnych. Badania laboratoryjne wykazały aktywność przeciwko wirusowi grypy typu B i opryszczce pospolitej.
W badaniu z udziałem 146 uczestników naukowcy wyodrębnili dwie grupy – jedna z nich otrzymywała placebo, a druga suplement czosnku raz dziennie przez 12 tygodni. Badanie zostało przeprowadzone podczas sezonu grypowego, a uczestnicy codziennie wypełniali kwestionariusz oceniający stan zdrowia i objawy przeziębienia.
Dane pokazały, że osoby z grupy przyjmującej suplement czosnku rzadziej chorowały, a jeśli złapały przeziębienie, szybciej wracały do zdrowia. Osoby przyjmujące placebo chorowały częściej niż raz w okresie 12 tygodni.
W przeglądzie literatury stwierdzono, że oprócz obniżania wysokiego ciśnienia krwi, zapobiegania cukrzycy i ochrony przed rakiem, czosnek był również aktywny przeciwko wielu wirusom, w tym wirusom grypy, przeziębienia, HIV, opryszczki typu I i II oraz rinowirusom.
Przeprowadzono inne badanie, aby sprawdzić wpływ czosnku w proszku w profilaktyce ostrych chorób układu oddechowego u dzieci. Badanie trwało pięć miesięcy i przyniosło wyniki wskazujące, że odsetek zakażeń u dzieci w wieku szkolnym przyjmujących czosnek w proszku zmniejszył się 2,4 razy w porównaniu z grupą kontrolną.
Naukowcy przeszli do drugiego etapu badania, w którym porównali 42 dzieci w wieku od 10 do 12 lat z 41 dziećmi, którym podano placebo i 73 dziećmi, które otrzymały benzimidazol. Wyniki ponownie pokazały, że czosnek działał lepiej niż placebo przy tym samym stosunku i 1,7 razy lepiej niż benzimidazol. Naukowcy doszli do wniosku, że:
„Wyniki tego badania wykazały, że tabletki zawierające czosnek w proszku (Allicor) są skuteczne w niespecyficznej profilaktyce ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo, powszechnie stosowana profilaktyka ARD za pomocą benzimidazolu okazała się całkowicie nieskuteczna w badaniu kontrolowanym placebo, więc opracowanie nowych, bezpiecznych i skutecznych leków, takich jak preparaty na bazie czosnku, ma ogromne znaczenie”.
Spożywanie surowego czosnku przynosi korzyści dla mózgu
Czosnek wywiera korzystne działanie na mózg, ponieważ pomaga zwalczać zmiany flory jelitowej związane z wiekiem, które mają wpływ na funkcje poznawcze. Tak twierdzą naukowcy z University of Louisville, którzy przedstawili swoje badania na spotkaniu American Physiological Society w 2019 roku.
Duża różnorodność flory jelitowej wiąże się z lepszym stanem zdrowia. Jednak wraz z wiekiem ta różnorodność może się zmniejszyć. Naukowcy wykorzystali 24-miesięczne myszy, co odpowiada ludziom w wieku około 56 do 69 lat. Niektóre myszy otrzymały siarczek allilu – składnik czosnku – a inne placebo.
Naukowcy odkryli, że myszy, które otrzymały siarczek allilu, miały lepszą funkcję pamięci i większą ekspresję genu natriuretycznego czynnika pochodzenia neuronalnego (NDNF), który jest niezbędny do konsolidacji pamięci.
Ten związek między bakteriami jelitowymi a zdrowiem mózgu nie jest nowy. Naukowcy odkryli, że osoby z demencją mają inną populację i różnorodność flory jelitowej niż osoby zdrowe.
Podkreślono również korzyści płynące z ekstraktu z dojrzałego czosnku (AGE) dla zdrowia mózgu. W badaniu przeprowadzonym w Tajlandii w 2017 roku zaobserwowano silne działanie przeciwzapalne i poprawę pamięci krótkotrwałej u szczurów z chorobą Alzheimera, które otrzymywały AGE.
Czosnek wspiera zdrowie serca i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi
(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
Z wiekiem tętnice sztywnieją. Dzieje się tak prawie u każdego człowieka, choć w różnym stopniu. W tym krótkim filmie, autor bestsellerów dr Michael Greger, stypendysta American College of Legal Medicine i lekarz specjalizujący się w żywieniu klinicznym, omawia zalety czosnku związane z sercem.
Sztywność tętnic prowadzi do słabego krążenia krwi w mikrokrążeniu układu nerkowego i mózgu. Może to zwiększyć ryzyko udaru i niewydolności nerek. W metaanalizie oceniającej wpływ spożycia czosnku na zdrowie naukowcy odkryli, że pomaga on zoptymalizować poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko incydentów wieńcowych.
Ponadto Greger zauważa, że właściwości czosnku rozrzedzające krew są tak wyraźne, że Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologiczne zaleca pacjentom unikanie spożywania czosnku w tygodniu poprzedzającym operację.
Jeśli jednak jesteś przed operacją i chcesz spożywać czosnek, upewnij się, że jest dobrze ugotowany, ponieważ gotowanie dezaktywuje właściwości rozrzedzające krew. Greger sugeruje dodawanie surowego czosnku do pesto, salsy i innych sosów.
Surowy czosnek obniża również wysoki poziom cukru we krwi, który jest objawem cukrzycy typu 2. Według „National Diabetes Statistics Report 2020”, 13% populacji USA choruje na cukrzycę, a liczba ta gwałtownie wzrasta do 26,8% w przypadku osób powyżej 65 roku życia. Organizacja diabetologiczna z siedzibą w Wielkiej Brytanii informuje, że:
„…Naukowcy odkryli, że umiarkowane przyjmowanie suplementów czosnku może przynosić korzyści chorym na cukrzycę, a surowy lub gotowany czosnek albo ekstrakt z czosnku mogą pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi i potencjalnie zatrzymać lub zmniejszyć skutki niektórych powikłań cukrzycy, a także zwalczać infekcje zmniejszając poziom „złego” cholesterolu i wspomagając przepływ krwi”.
Ostrzegają jednak, że nie należy przyjmować nadmiernych ilości czosnku, a pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem suplementów czosnku i innych środków poprawiających zdrowie.
Uprawa czosnku z ząbków czosnku ze sklepu spożywczego
Możesz uprawiać własny czosnek w ogrodzie, bez pestycydów i innych toksyn chemicznych. Wyhodowanie całej główki czosnku musi odbywać się na zewnątrz, ponieważ roślina potrzebuje mroźnej zimy, aby wytworzyć cebulkę. Rośliny czosnku mają niewiele wymagań poza słoneczną lokalizacją z żyzną glebą.
Ząbki czosnku sadzi się jesienią przed pierwszym mrozem. Możesz użyć dobrej jakości główki czosnku ze sklepu. Delikatnie rozerwij ją i użyj większych zewnętrznych ząbków do sadzenia.
Umieść je w glebie na głębokości od 3 cali do 4 cali (8-10 cm) i około 6 cali (15 cm) od siebie, spiczastą stroną skierowaną do góry. Podlej delikatnie i przykryj 4 calami (10 cm) słomy. Następnego lata usuwaj chwasty i podlewaj uprawę do czasu zbiorów.
Jeśli jednak zależy Ci na kiełkach, sprawdzi się pojemnik do prawy w domu. Kiełki to delikatnie zawinięte zielone wierzchołki, które wyrastają z ząbka czosnku po posadzeniu.
Zielone kiełki mają delikatny aromat czosnku i mogą być spożywane na surowo, smażone lub gotowane. Możesz zauważyć wybrzuszenie na środku kiełków. Jest to nieotwarty kwiat, który również jest jadalny. Na targu kiełki są dostępne wczesną wiosną, ale sadząc własny czosnek w pomieszczeniu, możesz cieszyć się kiełkami przez cały rok.
Możesz posadzić od trzech do czterech ząbków czosnku w jednej małej doniczce i zebrać kiełki w około 10 dni. Jeśli chcesz przez cały czas mieć dostęp do kiełków, musisz sadzić ząbki czosnku w odstępie czasu, ponieważ po przycięciu nie odrastają.