Czy zbyt często sikasz?

toaleta

W skrócie -

  • Chociaż całe ciało składa się w 60% z wody, dwa z najważniejszych narządów składają się z dużo większej ilości wody. Mózg składa się w 73% z wody, a płuca w 83%
  • Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko obniżenia sprawności fizycznej i poznawczej, utrzymać wagę i zapobiec obniżeniu ciśnienia krwi
  • Można oszacować zapotrzebowanie organizmu na płyny, oceniając ilość, kolor i zapach wydalanego moczu
  • Nadmiar wody w krótkim czasie może wywołać zaburzenia równowagi elektrolitowej, które mogą powodować dezorientację, a nawet drgawki

Według dr. Mercoli

Ciało człowieka potrzebuje wody do prawidłowego działania. W rzeczywistości do 60% całego ciała składa się z wody; woda stanowi 83% płuc oraz 73% mózgu i serca. Woda jest bardzo ważna dla zdolności organizmu do funkcjonowania, myślenia, oddychania i życia.

Nerki są odpowiedzialne za odfiltrowywanie toksyn i produktów przemiany materii z krwi i wydalanie ich z organizmu. Woda usuwa te toksyny wraz z moczem. Inną funkcją nerek jest utrzymywanie odpowiedniej równowagi wodnej w organizmie dla optymalnego funkcjonowania.

Jaka ilość płynów jest wystarczająca?

To, ile wody potrzebuje organizm człowieka, zależy od kilku czynników. Rodzaj żywności, którą zjadłeś, poziom pocenia się, ilość wypitych odwadniających płynów, wzrost i waga – to przykłady czynników, które określają, ile płynów potrzebuje Twoje ciało.

Nerki równoważą zapotrzebowanie organizmu na wodę z ilością wody, która już znajduje się w organizmie i jakimkolwiek nadmiarem, który może być obecny. Należy pić więcej wody w ciepłe dni, kiedy się pocisz, a mniej w dni, kiedy nie pijesz kawy ani innych napojów zawierających kofeinę.

Chociaż możesz ulec pokusie, aby policzyć ilość wypijanej kawy i napojów gazowanych w dziennym zapotrzebowaniu na płyny, napoje te mają w rzeczywistości łagodne działanie moczopędne. Oznacza to, że mogą zwiększyć wydzielanie moczu przez organizm. Jednak zazwyczaj nie są one silnymi czynnikami powodującymi odwodnienie.

Napoje gazowane są bogate w cukier, przez co wyzwalają uwalnianie insuliny i przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2 i otyłości. W umiarkowanych ilościach kawa nie jest uważana za szkodliwą dla zdrowia i może być korzystna dla zdrowia. Najlepszym płynem do uzyskania odpowiedniego nawodnienia organizmu jest jednak woda.

Twoje ciało jest najlepszym źródłem informacji. Zwykłe sześć do ośmiu szklanek wody dziennie jest wystarczającą ilością dla niektórych osób, ale nie dla wszystkich. Zamiast tego ważne jest, aby nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez organizm.

Czego doświadczasz?

Co ciekawe, pierwszym wrażeniem, którego doświadczasz, gdy organizm potrzebuje więcej płynów, jest głód. Dlatego wielu ekspertów ds. odchudzania radzi swoim klientom wypić szklankę wody, gdy odczuwają głód, a następnie odczekać 20 minut by sprawdzić, czy nadal są głodni.

Pomaga to w nauce rozpoznawania różnic między odczuwaniem „prawdziwego” głodu a pragnienia. Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że zaczniesz mylić głód z pragnieniem. Mechanizm pragnienia u dorosłych słabnie i często jest mylony z uczuciem głodu.

Połącz to z objawami odwodnienia, które mogą naśladować uczucie głodu, takimi jak zawroty głowy lub osłabienie, a łatwo dostrzeżesz, że możesz się pogubić.

Nawet lekkie odwodnienie może spowodować zachwianie równowagi organizmu. Odwodnienie ocenia się jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od procentowej utraty wody, jakiej doświadcza organizm. Po utracie 1% do 2% płynów zostanie uruchomiony mechanizm pragnienia, który zachęca do picia.

W tym momencie odwodnienie już wpływa na funkcjonowanie organizmu. Podczas łagodnego odwodnienia organizm traci do 5 procent płynów ustrojowych. Nie wpływa to znacząco na aktywność i czujność. Może wydawać się, że funkcje organizmu są w normie.

Aż 75% Amerykanów jest chronicznie odwodnionych. Przewlekłe odwodnienie może przyczynić się do powstania długiej listy objawów i problemów zdrowotnych, które mogą spowodować konieczność wizyty u lekarza.

Za dużo tego dobrego

Możesz nie wiedzieć, że można wypić zbyt dużo wody. Nadmierne nawodnienie to nadmiar wody w organizmie, który może powodować zaburzenia równowagi elektrolitów. Zwykle nerki mogą dość szybko wydalać wodę.

Jednak, gdy wypijesz zbyt dużo wody w krótkim czasie, możesz doświadczyć niektórych objawów nadmiaru w krótkim czasie. Osoby z chorobą nerek mogą nie być w stanie wydalać nadmiaru wody tak wydajnie i cierpieć z powodu nadmiernego nawodnienia.

Brak równowagi sodu i potasu może powodować dezorientację, utratę przytomności lub drgawki. Na wczesnym etapie możesz czuć się jak pijany z powodu braku równowagi elektrolitów w mózgu.

Chociaż rzadko, spadek poziomu sodu, zwany hiponatremią, nazywany jest zatruciem wodą. Problem pojawia się, gdy pijesz zbyt duże ilości płynów nie dając nerkom czasu na wydalenie jego nadmiaru.

Nerki mogą filtrować i wydalać około pół litra (około 16 uncji) płynów na godzinę. Kiedy pijesz więcej niż nerki są w stanie wydalić, możesz wpaść w kłopoty.

Objawy odwodnienia

Objawy łagodnego, przewlekłego odwodnienia można pomylić z innymi problemami zdrowotnymi, ale są w pełni odwracalne, gdy codziennie pijesz wystarczającą ilość wody.

Pragnienie

Suche usta

Głód

Zaparcia

Bóle głowy

Zawroty głowy

Sucha, chłodna skóra

Skurcze mięśni

Zmęczenie

Zmniejszenie wyników fizycznych / sportowych

Pogorszenie zdolności poznawczych

Upośledzona funkcja serca

Problemy z koncentracją

Zwiększone napięcie i niepokój

Zgaga

Mała ilość oddawanego moczu

Przybieranie na wadze

Objawy długotrwałego lub cięższego odwodnienia obejmują:

Podwyższony poziom cholesterolu

Dezorientację

Infekcje dróg moczowych

Przedwczesne starzenie

Zawroty głowy

Szybki oddech

Szybkie tętno

Podkrążone oczy

Utratę przytomności i / lub majaczenie

Małą ilość oddalanego moczu lub jego brak

Niskie ciśnienie krwi

Obserwuj swój mocz

Możesz uniknąć skutków odwodnienia lub przewlekłego odwodnienia, zwracając uwagę na wskazówki, które wysyła organizm. Charakter i kolor moczu to jeden z najwcześniejszych sygnałów świadczących o stanie nawodnienia.

Zwracając szczególną uwagę na parametry oddawanego moczu każdego dnia, możesz zapobiec wystąpieniu skutków odwodnienia.

1. Ilość — Ilość moczu i częstość oddawania moczu każdego dnia są wskaźnikami stanu nawodnienia organizmu. Większość ludzi oddaje mocz od czterech do siedmiu razy dziennie, w zależności od wielkości pęcherza i ilości moczu, którą organizm musi wydalić.

Oznacza to, że nie ma dokładnej liczby określającej prawidłową ilość i częstość oddawania moczu każdego dnia. Określone pokarmy i płyny mogą podrażniać pęcherz, powodując częstsze oddawanie moczu.

Dzieje się tak nie z powodu większej ilości moczu do wydalenia, ale z powodu podrażnienia pęcherza powodującego chęć oddania moczu. Do tego typu produktów należą:

Czekolada

Napoje zawierające kofeinę

Owoce cytrusowe

Napoje gazowane

Produkty na bazie pomidorów

Sztuczne substancje słodzące

Kiedy poczujesz potrzebę oddania moczu, należy to zrobić jak najszybciej. Opóźnienie wyjścia do łazienki może spowodować nadmierne rozdęcie pęcherza. Ze względu na właściwości elastyczne, jeśli pęcherz został rozciągnięty zbyt wiele razy, nie wróci do normalnego rozmiaru, ale raczej pozostanie rozdęty. Rozdęcie może spowodować uszkodzenie nerwów i mięśni, prowadząc do dalszego uszkodzenia pęcherza i infekcji dróg moczowych.

2. Kolor — Kolor to najłatwiejszy sposób określenia, czy w ciągu dnia pijesz za mało czy za dużo płynów. Kolor moczu zależy od stężenia produktów przemiany materii w płynie. Im więcej wody w organizmie, którą nerki mieszają z odpadami, tym jaśniejszy będzie mocz.

Powinieneś pić tyle wody, aby Twój mocz miał kolor jasnosłomkowy lub jasnożółty. Jeśli Twój mocz jest ciemniejszy, nerki pracują ciężej, aby skoncentrować produkty przemiany materii i usunąć je z organizmu, nie powodując dalszego odwodnienia.

Możesz nie zdawać sobie sprawy z obniżenia niektórych funkcji fizycznych i poznawczych, ale one występują w przypadku odwodnienia. Nie polegaj na swoim uczuciu pragnienia, aby określić, czy potrzebujesz płynów, ale raczej na kolorze moczu. Jeśli mocz jest prawie przezroczysty, może to oznaczać, że pijesz zbyt dużo płynów.

3. Zapach — Mocz powinien być stosunkowo bezwonny. Zapach będzie zależał od poziomu nawodnienia / odwodnienia, pokarmów, które jadłeś w ciągu ostatnich 24 godzin oraz od tego, czy masz infekcję pęcherza. Im bardziej skoncentrowany jest mocz z produktów przemiany materii wydalanych przez nerki, tym silniejszy będzie zapach amoniaku.

Niektóre leki i infekcje dróg moczowych powodują zmianę koloru i zapachu moczu. W przypadku infekcji mocz może być mętny i zabarwiony krwią. Nieprawidłowo słodki zapach moczu może wskazywać na wysoki poziom glukozy w moczu spowodowany niekontrolowaną cukrzycą. Inne schorzenia wpływające na zapach moczu to niewydolność wątroby i wysoki poziom ketonów w moczu.

4. Smak — Cukrzyca typu 2 jest nazywana po łacinie diabetes mellitus. Słowo mellitus oznacza „miód”. Aż do XI wieku lekarze diagnozowali cukrzycę na podstawie słodkiego smaku moczu pacjenta. Zatrudniano „degustatorów wody”, którzy mieli odróżnić normalny mocz od moczu osób z niekontrolowaną cukrzycą.

Na szczęście ta praktyka nie jest już stosowana. Chociaż myśl o piciu moczu jest niesmaczna, wysoce skoncentrowany mocz, który produkują nerki w stanie odwodnienia, będzie miał znacznie silniejszy smak niż mocz produkowany, gdy organizm jest w pełni nawodniony.

Czy można wyćwiczyć pęcherz?

Jeśli nie masz żadnych podstawowych schorzeń wpływających na nerki lub pęcherz, możesz wyćwiczyć oddawanie moczu tylko wtedy, gdy potrzeba jest silna. Jest granica między pójściem do toalety za każdym razem, gdy poczujesz chęć oddania moczu, a czekaniem, aż trzymanie moczu stanie się bolesne.

Nie należy doprowadzić do nadmiernego rozdęcia pęcherza (więc nie czekaj, aż poczujesz ból), ale nie musisz iść szybko do łazienki za każdym razem, gdy do pęcherza wpadnie kilka kropli moczu. Pamiętaj, że nerki cały czas wytwarzają mocz. Mocz wypływa z nerek do pęcherza w trakcie jego produkcji. Realistycznie, jeśli jesteś nawodniony, możesz chodzić do łazienki co 30 minut i mieć co wydalić.

Jednakże większość ludzi nie chce chodzić co 30 minut do toalety, dlatego zwykle czeka się na odczucie silniejszej potrzeby. Sztuczka polega na tym, aby opóźnić pójście do łazienki, aż pragnienie będzie silne, ale nie czekać zbyt długo. Stopniowo staniesz się bardziej wrażliwy na sygnały wysyłane przez pęcherz do mózgu, więc zaczniesz pomijać małe impulsy i będziesz zwracał uwagę tylko na silne sygnały.

Jeśli wstawanie w środku nocy w celu oddania moczu zakłóca Twój rytm snu, może nadszedł czas, aby ograniczyć przyjmowanie płynów po godzinie 18:00. Daje to nerkom wystarczająco dużo czasu na przefiltrowanie nadmiaru wody, abyś mógł przespać całą noc. Pamiętaj, aby wypić 16 uncji (500 ml) wody rano, aby nawodnić organizm po nocy.

+ Źródła i odniesienia