Teoria triage – przedłużanie zdrowego starzenia się poprzez optymalizację spożycia witamin i minerałów

Sprawdzone fakty
(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
witaminy

W skrócie -

  • Poziomy witamin i minerałów wymagane do ograniczenia chorób mogą nie być takie same, jak poziomy wymagane do optymalizacji długości życia; w wielu przypadkach zalecane spożycie witamin może być niewystarczające dla długowieczności
  • „Teoria triage” Bruce'a Amesa zakłada, że gdy komórce brakuje witaminy, komórka zaczyna ją racjonować, faworyzując enzymy białkowe niezbędne do natychmiastowego przeżycia i rozmnażania się nad tymi, które pomagają zapobiegać długotrwałym chorobom, takim jak rak i choroby serca
  • Inne składniki odżywcze, które wydają się szczególnie ważne dla długowieczności, to ergotioneina – aminokwas wytwarzany głównie w grzybach oraz NAC, NAD, karotenoidy, cholina, acetylo-L-karnityna, kwas alfa-liponowy i tauryna
  • Uzyskanie odpowiedniego stosunku kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 również jest ważne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia, zwłaszcza dla zdrowia serca i mózgu. Idealny stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 wynosi od 1 do 1 do 1 do 5

Według dr. Mercoli

W przytoczonym wywiadzie, dr Bruce Ames – emerytowany profesor biochemii i biologii molekularnej na University of California Berkeley, a obecnie starszy naukowiec w Children's Hospital Oakland Research Institute – omawia znaczenie witamin i minerałów dla długowieczności i wyjaśnia swoją „ teorię triage” dotyczącą składników odżywczych.

Dr Ames urodził się dwa tygodnie po moim tacie, który zmarł na początku tego roku, więc ma 90 lat. Opracował słynny i szeroko stosowany test Amesa, który bada mutagenność związków. W ostatnich latach przeszedł od badań nad mutagennością do analizy wpływu żywienia na proces starzenia się. Niedawno opublikował artykuł na ten temat w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Wymagania żywieniowe dotyczące zapobiegania chorobom nie są takie same, jak wymagania dotyczące optymalizacji długości życia

W swoim artykule, dr Ames sugeruje, że zalecany poziom wielu witamin może być niewystarczający dla długowieczności. Innymi słowy, poziomy wymagane do zmniejszenia liczby chorób mogą różnić się od poziomów wymaganych do optymalizacji długowieczności. Dr Ames wyjaśnił:

„W 2006 roku zacząłem interesować się witaminami. Pracowałem nad mitochondriami – organellami w komórce – które wytwarzają trójfosforan adenozyny (ATP) – wysokoenergetyczną cząsteczkę, która napędza metabolizm. Jednym z efektów ubocznych tego procesu jest to, że powstają utleniacze. Utleniacze są mutagenne. Mogą uszkodzić DNA.

Mogą uszkadzać białka i inne cząsteczki, podobnie jak promieniowanie. Niektóre z tych samych utleniaczy, które powstają w wyniku promieniowania, powstają również w procesach zachodzących w starzejących się mitochondriach. Rozkładają się z wiekiem. W każdym razie myślałem: „Jeśli witamina C i witamina E robią te wszystkie dobre rzeczy, ciekaw jestem innych witamin”.

Zacząłem o tym myśleć i dotarło do mnie, że organizmowi przez cały czas brakuje witamin, ponieważ ludzie nie stosują zbilansowanych diet. Napełniają się słodkimi napojami bezalkoholowymi i pustymi węglowodanami, które nie zawierają żadnych witamin.

Organizm człowieka potrzebuje 30 różnych witamin i minerałów… których nie może wytwarzać. Musi je pozyskać z diety. To samo dotyczy witamin”.

W 2006 roku dr Ames opublikował czysto teoretyczny artykuł, w którym postulował, że kiedy komórce brakuje jakiejś witaminy, zaczyna ją racjonować, faworyzując enzymy białkowe niezbędne do przeżycia, nad te, które pomagają zapobiegać długotrwałym chorobom, takim jak rak i choroby serca.

Teoria triage dr Amesa

Dr Ames nazwał teorię racjonowania składników odżywczych teorią triage – od terminu określającego pole bitwy, używanego przez francuskich lekarzy podczas I wojny światowej. Ze względu na brak personelu, rannych żołnierzy dzielono na trzy grupy – na tych, którzy przeżyliby bez opieki; tych, którzy mimo troski umrą; i na tych, którzy w wyniku leczenia mieli największe szanse przeżycia. Lekarze leczyli trzecią grupę, gdzie ich czas i energia mogły być najlepiej wykorzystane.

„Dr Joyce McCann, który jest wspaniałym naukowcem, powiedział: „sprawdźmy tę teorię. Przyjrzyjmy się literaturze na temat jednej witaminy i jednego minerału”… Wybraliśmy witaminę K2, która jest związana z 16 białkami, oraz selen – minerał, który występuje tylko w 25 białkach. W ciągu dziewięciu miesięcy opublikowaliśmy artykuł naukowy pokazujący, że obie substancje odżywcze mają wbudowany system segregacji ”- powiedział dr Ames.

„Łatwo to wytłumaczyć na przykładzie witaminy K2, ponieważ wiele białek związanych z witaminą K jest zaangażowanych w proces krzepnięcia krwi. Krzepnięcie krwi jest wyraźnie niezbędne do przeżycia; w przeciwnym razie zwykle skaleczenie powodowałoby wykrwawienie się na śmierć. Istnieje wiele białek, które są białkami zależnymi od witaminy K i biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Jako pierwsze otrzymują witaminę K2. To samo zostało udowodnione w przypadku selenu.

W przypadku braku witaminy, białka zapobiegające rakowi lub chorobom serca, nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Mój nowy artykuł pt. „Prolonging Healthy Aging: Longevity Vitamins and Proteins”, który właśnie się ukazał, pokazuje, że będzie to główny czynnik warunkujący przebieg starzenia się, ponieważ ludzie stosują niezdrowe diety”.

Wielu ludzi ma niedobór składników odżywczych o kluczowym znaczeniu dla długowieczności

W swojej pracy, dr Ames szereguje składniki odżywcze pod względem ważności, których niedobór występuje często, co określono na podstawie szacowanego średniego zapotrzebowania (EAR). Na przykład:

  • Witamina D — 70% ludzi nie spożywa wystarczającej ilości wg EAR
  • Witamina E — 60% ludzi nie spożywa wystarczającej ilości wg EAR
  • Magnez — 45% ludzi nie spożywa wystarczającej ilości wg EAR

To powiedziawszy, kryterium EAR nie określa optymalnej ilości, nawet dla zapobiegania chorobom, ponieważ nie bierze pod uwagę długoterminowego zdrowia. Dowody naukowe sugerują, że idealny poziom witaminy D wynosi od 60 do 80 nanogramów na mililitr (ng / ml), co oznacza, że prawdopodobnie 85-90% populacji ma niedobór tej witaminy.

Witamina D jest pozyskiwana głównie z ekspozycji na słońce. Dlatego nazywana jest witaminą słoneczną. Gdy światło ultrafioletowe (UV) dociera do skóry, pochodna cholesterolu jest przekształcana w aktywną witaminę D. To naprawdę ważny hormon steroidowy, który odgrywa istotną rolę w aktywacji genów.

Dr Ames przyznaje, że przyjmuje „dużo witamin”, ale przez większość swojego życia spożywał zdrową, naturalną dietę. Najlepiej byłoby, gdybyś dostarczał większość witamin i minerałów wraz ze spożywanym pokarmem. Na przykład, magnez znajduje się w środku cząsteczki chlorofilu, więc dobrym źródłem tego minerału są ciemnozielone warzywa liściaste.

Podobnie jest w przypadku kwasu foliowego, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „folia”, co oznacza liść. „Mój mentor z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) jako pierwszy wyizolował kwas foliowy z 4 ton szpinaku”. Powiedział: „Folian to po prostu sól kwasu foliowego, a kwas foliowy należy do grupy kwasów organicznych”.

Stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 jest ważny dla zdrowego starzenia się

Kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 również mają kluczowe znaczenie dla zdrowego starzenia się. Jak zauważył dr Ames:

„Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla mózgu. Potrzebujemy ich obu. Jednak dostępne na rynku oleje jadalne zawierają głównie kwasy omega-6, a dla organizmu ważny jest stosunek omega-3 do omega-6. Wszyscy ludzie mają niedobór lub zbyt małą ilość kwasów omega-3, oprócz osób spożywających duże ilości ryb.

Mój były postdoc, dr Rhonda Patrick, opublikował niedawno piękny artykuł. Genetyczną przyczyną choroby Alzheimera jest gen o nazwie apolipoproteina E4 (ApoE4). Osoby mające tylko jedną kopię tego genu, mają trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. W przypadku osób mających dwie kopie tego genu, to ryzyko wzrasta 15-krotnie.

Osoby z jedną kopią tego genu, które doświadczą wstrząsu mózgu, prawdopodobnie zachorują na chorobę Alzheimera. To naprawdę ważne. Opracowano mechanizm pokazujący, że ma to związek z transportem kwasów tłuszczowych omega-3 do mózgu.

Bariera krew-mózg pogarsza się z wiekiem. Zanim się zestarzejesz tak jak ja - skończyłem 90 lat w grudniu 2018 roku – bariera krew-mózg nie działa zbyt dobrze. Istnieją dowody, że to właśnie powoduje chorobę Alzheimera”.

Idealny stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 waha się od 1 do 1 do 1 do 5, ale typowa zachodnia dieta zwykle zawiera te kwasy w stosunku od 1 do 20 i 1 do 50. Dieta większości ludzi, zwłaszcza Amerykanów, jest winna tej zaburzonej proporcji kwasów omega-3 do omega-6. Aby to skorygować, zazwyczaj trzeba zrobić dwie rzeczy:

  1. Znacząco zmniejszyć spożycie uszkodzonych kwasów tłuszczowych omega-6, unikając spożywania przetworzonej żywności i żywności gotowanej na oleju roślinnym w wysokich temperaturach. Typowe źródła szkodliwych kwasów omega-6, których należy unikać, to olej kukurydziany, olej rzepakowy, olej sojowy, tłuszcze uwodornione lub częściowo uwodornione, margaryna i tłuszcz do pieczenia.
  2. Zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Idealne źródło tych kwasów stanowią małe tłuste ryby, takie jak sardynki, sardele i śledzie, a także dziko żyjący łosoś alaskański oraz suplementy, np. olej z kryla.

Inne składniki odżywcze ważne dla długowieczności

Oprócz witamin i minerałów, artykuł dr Amesa odnosi się również do kilku innych składników odżywczych, które wydają się szczególnie ważne dla długowieczności, takich jak ergotioneina – aminokwas występujący głównie w grzybach, który został określony jako „warunkowo niezbędny”. Według dr. Amesa:

„Niektóre witaminy pochodzą z zaledwie kilku źródeł. Ergotioneina to coś, co nie jest oficjalnie nazywane witaminą, chociaż kilka osób zasugerowało, że tak powinno być. Robi kilka pożytecznych rzeczy w organizmie. Jej źródłem są grzyby”.

Do innych cennych suplementów przedłużających żywotność (z których nie wszystkie są zawarte w artykule dr Amesa) należą:

N-acetylocysteina (NAC) — prekursor potrzebny do biosyntezy glutationu. Wiele zalet NAC wiąże się z faktem, że pomaga zwiększyć produkcję glutationu, ważnego przeciwutleniacza wytwarzanego przez organizm w sposób naturalny, który pomaga eliminować wolne rodniki i odgrywa istotną rolę w detoksykacji metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD) to pochodna witaminy B3 (niacyny), która jest bardzo ważnym koenzymem w metabolizmie. Wydaje się, że wystarczająca ilość NAD jest ważna dla dostarczania enzymu zwanego polimerazą poliADP-rybozy (PARP), który uważa się za jeden z podstawowych mechanizmów naprawy uszkodzonego DNA. Dr Ames wyjaśnił:

„W DNA człowieka krąży 50 enzymów szukających problemów. Kiedy widzą nieprawidłowość, której nie powinno tam być, wycinają ją i wypełniają. To pomaga naprawić DNA. Wszystkie te enzymy wymagają magnezu, dlatego magnez jest bardzo ważny. Nie zostało to jeszcze ustalone, ale podejrzewam, że niedobór magnezu zwiększa ilość mutacji”.

Przyjmowanie wystarczającej ilości niacyny pomoże zapewnić wystarczającą ilość koenzymu NAD. Jednak, chociaż organizm ma bardzo skuteczny mechanizm ratunkowy, który przetwarza większość NAD w organizmie,w przypadku dużego narażenia na pola elektromagnetyczne i inne formy stresu oksydacyjnego, które powodują uszkodzenia DNA i wyczerpują NAD poprzez konsumpcję PARP, warto rozważyć zastosowanie jakiegoś rodzaju środka wspomagającego.

Karotenoidy, takie jak zeaksantyna, luteina i astaksantyna.

Cholina, która jest potrzebna do detoksykacji rozpuszczalnych toksyn, na które jesteśmy regularnie narażeni. Chociaż organizm człowieka wytwarza trochę choliny, nie produkuje wystarczającej ilości.

Można przyjmować cholinę w formie suplementu; zazwyczaj jest sprzedawana w postaci fosfolipidu, takiego jak fosfatydylocholina. Jednym z głównych źródeł choliny w diecie są żółtka jaj. W swoim artykule na temat kwasów omega-3 i choroby Alzheimera dr Patrick wykazała, że kwasy omega-3 mogą są transportowane do mózgu po przyłączeniu do fosfatydylocholiny.

Acetylo-L-karnityna (nie zwykła L-karnityna), która wydaje się być szczególnie korzystna dla poprawy pamięci. Idealna dawka wynosi od 2000 do 2500 miligramów dziennie. Większość ludzi przyjmujących ten suplement zauważa różnicę po kilku tygodniach.

Kwas alfa-liponowy to przeciwutleniacz, który poprawia stan mitochondriów i hamuje postęp choroby Alzheimera.

Dodatkowe informacje

Dr Ames pracuje obecnie nad artykułem zatytułowanym „Latitude Mismatch”, w którym omawia znaczenie suplementacji witaminy D dla osób o ciemnej karnacji, ponieważ ich organizmy nie produkują wystarczającej ilości witaminy D, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających na północnych szerokościach geograficznych.

„Staramy się sprawdzić, czy to wyjaśnia, dlaczego Afroamerykanie mają wyższy wskaźnik niektórych wad wrodzonych oraz nowotworów i chorób serca. Myślę, że rola witaminy D może to wyjaśnić” - powiedział. „Witamina D włącza i wyłącza 2700 genów. To niezwykle ważna substancja…

W swojej pracy zwracam uwagę na fakt, że składniki odżywcze to nie leki. Jeśli przeprowadzasz badanie kliniczne dotyczące leku, wiadomo, że nie występuje on w organizmie. Jednak jeśli prowadzisz badanie dotyczące składnika odżywczego, jego obecność u ludzi na różnym poziomie ma wpływ na końcowy wynik badań.

Trzeba zmierzyć ilość danego składnika na początku badania i nie włączać do badania osób, które mają wystarczający poziom danego składnika. Następnie należy zmierzyć ilość badanego składnika na końcu badania, aby upewnić się, że podana dawka była wystarczająca, aby znormalizować jego poziom”.