Według dr. Mercoli
Bóle głowy są często wystepującą dolegliwością, która jest przyczyną około 8 milionów wizyt lekarskich każdego roku. Mniej dotkliwe, ale nie mniej frustrujące, napięciowe bóle głowy dotykają nawet 90% wszystkich ludzi w pewnym momencie ich życia.
Kiedy napięciowe bóle głowy występują sporadycznie lub rzadziej niż 15 razy w miesiącu, nazywa się je epizodycznymi napięciowymi bólami głowy. Kiedy pojawiają się więcej niż 15 razy w miesiącu, są to chroniczne napięciowe bóle głowy. Diagnoza jest podawana bez względu na nasilenie bólu głowy, zależnie tylko od tego, ile razy w miesiącu występuje napięciowy ból głowy.
Według badania Global Burden of Disease, same migreny znalazły się na szóstej pozycji na liście najczęstszych przyczyn utraty produktywności na świecie, a bóle głowy - na trzecim. Można zmniejszyć liczbę odczuwanych bólów głowy i czas ich trwania, stosując proste i naturalne środki, w tym olejki eteryczne.
Jak rozpoznać rodzaj bólu głowy?
Istnieje około 150 różnych rodzajów bólów głowy, jednak National Headache Foundation wyróżnia 24 główne typy. Miliony osób, które doświadczają bólów głowy, zwykle cierpią na jeden z 10 najbardziej powszechnych rodzajów bólów głowy. Do najczęstszych należą napięciowe, klasterowe i migrenowe bóle głowy. Chociaż niektórzy mogą kategoryzować klasterowe bóle głowy jako migreny, mają one inne objawy i przyczynę. Nie wiadomo co wyzwala klasterowy ból głowy, ale wiadomo jakie czynniki mogą powodować migreny.
Zdecydowanie najczęstszym rodzajem bólów głowy są bóle napięciowe. Ten typ bólu głowy, często wywołany stresem, nie jest pulsujący, ale przypomina tępy ból głowy lub tkliwość wokół szyi, czoła, skóry głowy czy mięśni ramion. Drugim najczęstszym typem jest migrenowy ból głowy, który może wystąpić z aurą lub bez niej.
Aura jest objawem poprzedzającym migrenowy ból głowy. Objawia się zaburzeniami widzenia lub fizycznymi. W ciągu 30 minut objawy ostrzegawcze ustępują, po czym następuje silny ból głowy. Te podstawowe rodzaje bólów głowy nie są związane z czynnikiem zewnętrznym. Istnieją również wtórne bóle głowy, czyli bóle głowy wynikające z:
- Infekcji zatok lub reakcji alergicznej
- Wahań hormonalnych
- Przyjmowania niektórych leków / substancji, np. odstawienie kofeiny lub nadużywanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen
Innym rodzajem wtórnego bólu głowy, który jest krótkotrwały, jest wysiłkowy ból głowy. Występuje po krótkiej serii intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie, podnoszenie ciężarów, a nawet seks. Zwiększony przepływ krwi do głowy może powodować pulsowanie po obu stronach głowy, co zwykle trwa od kilku minut do godziny.
Wtórne bóle głowy mogą być również wywoływane przez czynniki wpływające na opony mózgowe, takie jak uraz głowy, zapalenie opon mózgowych lub krwotok mózgowy. Funkcje, które pomagają lekarzowi odróżnić pierwotne bóle głowy od tych wywoływanych przez inne, bardziej poważne schorzenia, obejmują:
- Stabilny wzorzec wystepowania bólu przez wiele miesięcy lub lat
- Występowanie bólów głowy w historii rodzinnej
- Badanie lekarskie
- Bóle głowy mają możliwe do zidentyfikowania czynniki wyzwalające
Olejki eteryczne mogą pomóc ukoić silny ból
Olejki eteryczne powstają przy użyciu dużej ilości materiału roślinnego. Produkt końcowy jest silnie skoncentrowany, dlatego często przed użyciem musi być rozcieńczony. Olejki zawierają związki biologicznie czynne, które w już niewielkich ilościach mają działanie terapeutyczne. Przy wyborze olejków eterycznych należy zwrócić uwagę na jakość. Muszą być wytwarzane z naturalnych produktów roślinnych. Nie należy używać olejków syntetycznych, które często są stosowane do produkcji perfum i zapachów.
Olejki eteryczne mają wiele różnych właściwości leczniczych i niewiele działań niepożądanych, natomiast syntetyczne zapachy mogą być toksyczne i zazwyczaj zawierają alergizujące związki chemiczne. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze olejków jest deklaracja czystości. Należy wybierać 100% olejki eteryczne, które nie są rozcieńczane i nie zawierają żadnych dodatków. Najczęściej cena odzwierciedla jakość produktu, ponieważ czyste olejki są kosztowne w produkcji. Jeśli produkt jest tani, prawdopodobnie zawiera rozcieńczone olejki i jest niskiej jakości.
Olejki eteryczne są podstawą aromaterapii, czyli praktyki stosowania naturalnych olejków w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Wdychanie aromatu niektórych olejków może mieć silny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a tym samym na funkcje fizyczne. Być może sam doświadczyłeś, że zapach może wywoływać wspomnienia. Odkryto związek między pamięcią a zapachem. Zapach może również wpływać na zachowanie i został powiązany z pociągiem fizycznym.
Historia aromaterapii sięga prawie 6000 lat. W przeszłości olejki eteryczne były używane do celów duchowych, fizycznych i terapeutycznych. Chociaż mechanizm ich działania jest niejasny, niektórzy eksperci uważają, że zmysł węchu odgrywa w tym kluczową rolę. Wdychanie cząsteczek zapachowych stymuluje hipokamp i ciało migdałowate – centralne części mózgu, które przechowują emocje i wspomnienia. Stymulacja tych obszarów może wpływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne.
Na przykład, istnieją dowody na to, że lawenda stymuluje komórki mózgowe w sposób podobny do działania środków uspokajających, skutecznie wywołując relaksację. Istnieją również dowody na to, że cząsteczki zapachowe olejków są wchłaniane do krwiobiegu, gdzie oddziałują z hormonami i enzymami. Masaż aromaterapeutyczny jest popularnym sposobem stosowania olejków eterycznych, podczas którego olejek jest wdychany, wmasowywany i wchłaniany przez skórę.
Olejki eteryczne pomagają uśmierzyć ból głowy
Tak jak istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy, istnieje kilka różnych olejków eterycznych, które można zastosować w celu złagodzenia bólu głowy. Stosowanie leków zwykle wiąże się z wystąpieniem krótko- i długoterminowych działań niepożądanych. Z tego względu na początku warto rozważyć zastosowanie olejków eterycznych, które nie tylko pomagają złagodzić ból, ale przynoszą również wiele dodatkowych korzyści. Poniżej podano przykłady olejków, które można stosować samodzielnie lub w połączeniu, w celu złagodzenia bólów głowy.
Olejek lawendowy — Ten olejek eteryczny pochodzi z kwiatów lawendy i jest często stosowany w celu zmniejszenia stresu, lęku i depresji, które wywołują napięciowe bóle głowy. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że olejek lawendowy jest również skuteczny w leczeniu zaburzeń neurologicznych.
Masaż z dodatkiem olejku lawendowego może poprawić jakość snu, zmniejszyć niepokój i sprzyjać lepszej koncentracji. Ponadto lawenda skutecznie zmniejsza pobudzenie u osób cierpiących na demencję i jest rutynowo stosowana przez aromaterapeutów w leczeniu bólów głowy i wyczerpania. Co ciekawe, wykazano również, że zastosowanie olejku lawendowego po operacji zapewnia lepszą kontrolę bólu. |
Olejek z kadzidłowca — Uważa się, że źródłem klasterowych bólów głowy i migreny jest aktywność chemiczna mózgu, nerwów i unerwienia naczyń krwionośnych i / lub mięśni podtrzymujących głowę i szyję. Olejek z kadzidłowca jest silnym lekarstwem na osłabiające klasterowe bóle głowy, prawdopodobnie ze względu na właściwości przeciwzapalne zawartych w nim bioaktywnych związków.
Zwykle, ze względu na większe bezpieczeństwo, zalecane jest miejscowe stosowanie tego olejku. Można nałożyć kilka kropli olejku na palce, a następnie wmasować go w skronie aż do wchłonięcia. |
Olejek rozmarynowy — Olejek rozmarynowy jest tradycyjnie stosowany w celu poprawy krążenia oraz w leczeniu bólów głowy. W jednym badaniu na modelu zwierzęcym wykazano skuteczność olejku rozmarynowego jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego.
Inne badanie wykazało, że olejek rozmarynowy był korzystny w leczeniu objawów odstawienia opioidów, bezsenności i zmniejszaniu bólu. Bezsenność jest częstym czynnikiem wyzwalającym bóle głowy. |
Olejek rumiankowy — Herbata rumiankowa i olejek rumiankowy działają uspokajająco, pomagają się zrelaksować, odprężyć i łatwiej zasnąć. Nic dziwnego, że olejek, który pomaga się zrelaksować, wykazał również skuteczność w leczeniu stanów lękowych i depresji.
Wiele napięciowych bólów głowy jest wywoływanych przez wysoki poziom stresu i lęku, więc można im zapobiegać, zmniejszając poziom stresu. Rumianek ma również właściwości przeciwzapalne i może być stosowany jako miejscowy środek na bóle głowy. |
Olejek z mięty pieprzowej — Jest to jeden z bardziej popularnych olejków eterycznych, ponieważ ma wiele właściwości zdrowotnych. Nakładanie i wmasowywanie go w skronie i czoło pomaga zmniejszyć napięciowe bóle głowy. Mentol – substancja czynna tego olejku – może łagodzić migrenowe bóle głowy. W tym celu należy nałożyć żel mentolowy na bolące skronie.
Jednak korzyści nie kończą się na bólach głowy. Olejek pomaga wyeliminować nieświeży oddech i zabija bakterie znajdujące się na zębach i dziąsłach, które powodują próchnicę. Hamuje również infekcje grzybicze paznokci, zmniejsza stres i może pomóc w oczyszczaniu dróg oddechowych podczas infekcji górnych dróg oddechowych. |
Olejek eukaliptusowy — Olejek eukaliptusowy był tradycyjnie używany do oczyszczania nosa i zatok. Osoby cierpiące na bóle głowy wynikające z przeziębienia lub grypy, mogą rozważyć wmasowanie tego olejku w klatkę piersiową w celu oczyszczenia dróg oddechowych i zmniejszenia bólu głowy. |
Olejek jaśminowy — Jaśmin ma lekki zapach używany przez aromaterapeutów do wspomagania równowagi hormonalnej, łagodzenia bólu i poprawy nastroju. Olejek jaśminowy pomaga zmniejszyć liczbę i intensywność bólów głowy, którego doświadczają kobiety z wahaniami poziomu hormonów. |
Jak używać olejków eterycznych?
Olejki eteryczne mogą być używane na wiele różnych sposobów. Ważne jest, aby znać możliwe działania niepożadane wybranych olejków przed ich zastosowaniem. Niektóre olejki eteryczne mogą powodować reakcję alergiczną lub zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne, co może stwarzać ryzyko poparzenia. Istnieją olejki, których nie należy stosować w ciąży, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z charakterystyką wybranego olejku przed jego użyciem. Po zapoznaniu się z informacjami na temat olejku eterycznego można spróbować:
- Wdychać zapach olejku za pomocą dyfuzora pokojowego lub poprzez umieszczenie kilku kropli na waciku lub chusteczce.
- Bezpośredniej inhalacji z użyciem indywidualnego inhalatora lub pary wodnej z dodatkiem jednej lub dwóch kropli olejku.
- Dodania olejku do kąpieli lub gorącego kompresu.
- Masażu aromaterapeutycznego z wykorzystaniem odpowiedniego olejku, najlepiej dodanego do oleju nośnego dla poprawy wchłaniania przez skórę.
- Nałożenia olejku bezpośrednio na skórę z wykorzystaniem balsamu lub za pomocą opatrunku – w tym przypadku należy uważać na możliwość wystąpienia reakcji skórnych.