Według dr. Mercoli
Liczba osób, które walczą o osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi, rośnie każdego roku. Częstość występowania otyłości ciężkiej wynosi 9,2% i jest wyższa u kobiet niż u mężczyzn.
Rynek produktów odchudzających ciągle rośnie – zwiększył się o 4,1% w 2018 roku i oczekuje się, że będzie wzrastał o 2,6% każdego roku do 2023 roku. Jednak wzrost rynku nie dotyczy leków na receptę, napojów dietetycznych ani franczyz działalności odchudzających. Zamiast tego wydaje się, że wciąż rośnie rynek koktajli i batonów zastępujących posiłek oraz operacji odchudzających.
Dietetycy szukają również bardziej „czystych” opcji, wolnych od GMO i sztucznych dodatków. Zmusiło to firmy dostarczające obiady dietetyczne i inną gotową żywność do przeformułowania swojej oferty. Podczas gdy nacisk na utratę wagi często koncentruje się na tym, jak wyglądać lepiej lub spełniać określone standardy, kontrola wagi powinna dotyczyć tego, jak żyć bez chorób.
Nadwaga wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2, udarem, nadciśnieniem tętniczym i niektórymi nowotworami. Oprócz tych długotrwałych problemów zdrowotnych, nadwaga i otyłość zostały również powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niektórych chorób zakaźnych, takich jak COVID-19.
Czy możesz jeść mniej i żyć dłużej?
Od wieków ludzie szukają „źródła młodości”. Jednak celem nie jest po prostu dłuższe życie, ale przede wszystkim dłuższe życie bez chorób. Naukowcy nazywają to okresem zdrowia – liczbą lat życia bez chorób. Naukowcy badali dwa sposoby ograniczenia jedzenia.
Pierwsza to ograniczenie spożycia kalorii, w której liczba kalorii jest ograniczona każdego dnia bez niedożywienia lub pozbawiania organizmu niezbędnych składników odżywczych. W drugiej metodzie poszczenia znacząco ograniczano spożycie kalorii w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca.
Opierając się na wynikach badań na zwierzętach, jednym ze sposobów, w jaki ograniczenie kalorii sprzyja dłuższemu okresowi zdrowia, jest obniżenie wewnętrznej temperatury ciała. Naukowcy starali się ocenić wpływ, jaki ma spadek podstawowej temperatury ciała na zdolność ograniczenia kalorii do poprawy zdrowia.
Porównano reakcje myszy na diecie niskokalorycznej, które były trzymane w pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze. W badaniu skupiono się na temperaturze jako czynniku napędowym. Jedna grupa myszy była trzymana w pomieszczeniu o temperaturze 71,6 stopni Fahrenheita (21°C), a druga grupa w 86 stopni Fahrenheita (30°C).
W cieplejszym pokoju występowała tzw. neutralność termiczna. Jest to równowaga między temperaturą organizmu a otoczeniem, dzięki czemu regulacja temperatury wewnętrznej pozostaje nieaktywna. W każdym pokoju połowa myszy otrzymała tyle pożywienia, ile chciała, a druga połowa miała spożycie kalorii ograniczone o połowę.
W trakcie badania mierzono aktywność metaboliczną w podwzgórzu i osoczu krwi. Dane ujawniły, że myszy żyjące w chłodniejszym pomieszczeniu miały większe zmiany w czynnikach przedłużających życie. W grupie myszy mieszkających w cieplejszym pomieszczeniu wykryto mniej zmian.
Naukowcy szukają środka farmaceutycznego
Dalsze badanie wyników wykazało, że efekty metaboliczne były związane z tlenkiem azotu i enkefaliną leucynową. Ich poziom był wyższy u zwierząt żyjących w chłodnym pomieszczeniu. Enkefalina leucynowa jest endogennym neuroprzekaźnikiem opioidowym, który według naukowców bezpośrednio kontroluje podstawową temperaturę ciała.
Bruno Conti, z wydziału medycyny molekularnej w Scripps Research, był jednym z naukowców biorących udział w badaniu. W wywiadzie dla Inverse, omówiono wyniki i zjawisko obniżania się temperatury wewnętrznej, które zaobserwowano przy ograniczaniu spożycia kalorii w innych badaniach na zwierzętach:
„Jest to mechanizm adaptacyjny, który ewoluował w celu oszczędzania energii, gdy organizmom brakuje pożywienia. Mamy nadzieję, że poprzez walidację zidentyfikowanych ścieżek utorujemy drogę do rozwoju mimetyków ograniczających liczbę kalorii, co promuje zdrowie i długowieczność.
Niezależnie od definicji, ostatecznym celem jest zapewnienie korzystnych skutków ograniczenia kalorii bez konieczności zmniejszania spożycia kalorii lub obniżania temperatury ciała”.
Według reportera z Inverse: „Po latach naukowcy przewidują, że ludzie mogą czerpać pewne pozytywne korzyści z ograniczenia liczby kalorii – bez faktycznego zmniejszania tego, co jedzą”. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich interwencji farmaceutycznych, prawdopodobnie wystąpią skutki uboczne, których dana osoba nie doświadczy w przypadku stosowania okresowego postu.
Dowody wskazują na korzyści zdrowotne postu u ludzi i zwierząt
Aby dokładniej przyjrzeć się, jak ograniczenie kalorii wpływa na zdrowie ludzi, National Institute on Aging, National Institute on Diabetes and Digestive and Kidney Diseases oraz Duke University School of Medicine przeprowadziły badanie kliniczne o nazwie Comprehensive Assessment of Long-term Effects of Reducing Intake of Energy (CALERIE).
W badaniu wzięło udział 218 osób, które miały normalną wagę lub umiarkowaną nadwagę. Każda osoba została losowo przydzielona do jednej z dwóch grup. Uczestnicy grupy eksperymentalnej zostali poproszeni o przestrzeganie diety ograniczającej spożycie kalorii o 25% przez dwa lata. Grupa kontrolna stosowała swoją zwykłą dietę.
Pod koniec dwóch lat odkryto, że członkowie grupy eksperymentalnej byli w stanie zredukować kalorie o 12% i stracili 10% masy ciała. W grupie interwencyjnej spadło również ciśnienia krwi i poziom cholesterolu, które są czynnikami ryzyka „chorób związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca, choroby serca i udar mózgu”.
Ponadto osoby na diecie niskokalorycznej nie doświadczały zaburzeń snu, funkcji seksualnych, obniżenia jakości życia ani nastroju. Chociaż dane wskazywały na niewielki spadek gęstości kości, beztłuszczowej masy ciała i wydolności tlenowej, nie były one większe niż można by oczekiwać na podstawie utraty wagi, której doświadczyły te osoby.
W 2012 roku National Institute on Aging (NIA) opublikował wyniki badania, którego wyniki były podobne do badania z 2009 roku przeprowadzonego przez naukowców na Uniwersytecie Wisconsin. Każdy zespół naukowców postanowił zbadać, czy dieta małp rezusów o ograniczonej kaloryczności może wpływać na długość życia i zdrowie. Wyniki obu badań były różne, więc w 2017 roku naukowcy połączyli siły, aby porównać dane i wyjaśnić rozbieżności.
Grupa z University of Wisconsin karmiła małpy dietą o ograniczonej kaloryczności zawierającą o 30% mniej kalorii niż dieta grupy kontrolnej. Małpy przeżyły ponadprzeciętną liczbę lat w porównaniu z innymi małpami rezusów żyjącymi w niewoli.
Chociaż badanie NIA nie wykazało znaczącego wpływu na starzenie się, w obu grupach stwierdzono mniej schorzeń związanych z wiekiem w porównaniu z grupą kontrolną. Porównując dane, naukowcy odkryli istotne różnice w typach diety, czasie karmienia oraz początkowym wieku i genetyce grup.
Scientific American donosi, że naukowcy opisali jedną małpę, u której wdrożono dietę o ograniczonej ilości kalorii w późnym wieku około 16 lat. Pod koniec badań, małpa miała 43 lata, co jest rekordem długości życia dla tego gatunku i odpowiada 130 latom u ludzi.
Ograniczenie kalorii powoduje hormezę
Termin hormeza odnosi się do zależności dawka-odpowiedź między bodźcem a efektem biologicznym. Hormeza przynosi znaczne korzyści zdrowotne. Siim Land jest antropologiem społeczno-kulturalnym, przedsiębiorcą i trenerem o wysokich osiągnięciach, który napisał książkę pt. „Metabolic Autophagy: Practice Intermittent Fasting and Resistance Training to Build Muscle and Promote Longevity (Metabolic Autophagy Diet Book 1)”.
W swojej książce Land definiuje hormezę, którą można podsumować następująco: „co nie zabije, to wzmocni”. W niektórych przypadkach urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym używali tego pojęcia, aby uzasadnić niski poziom narażenia na toksyny, twierdząc, że ostatecznie byłoby to korzystne dla organizmu.
Koncepcja opisuje podstawową potrzebę dostosowania się do różnych rodzajów bodźców w celu zwiększenia przeżycia. Daje również efekty podobne do autofagii, ponieważ jest stymulowana przez podobne ścieżki.
Na przykład, okresowy post lub ograniczenie spożycia kalorii jest stresorem, który aktywuje hormezę. Według Landa, do innych stresorów należą intensywne ćwiczenia i narażenie na zimno lub ciepło.
„Te hormonalne stresory obrazują różne obszary narażenia na stres. Na przykład, jeśli jestem w stanie pościć, to przynajmniej zauważam, że jestem też w stanie znieść zmiany temperatury lub… po prostu mieć większą wytrzymałość… Innymi sposobami na aktywację hormezy jest łączenie korzystania z sauny z ekspozycją na zimno np. zimną kąpielą lub zanurzeniem się w lodzie… ”
Biolog komórkowy, dr Rhonda Patrick opisała, w jaki sposób adaptacja do stresu skutecznie wzmacnia biogenezę mitochondriów. Te krótkie ataki stresu aktywują ścieżki, które są zakodowane w genach. Jak już wspominałem w przeszłości, optymalizacja funkcji mitochondriów jest podstawą utrzymania optymalnego stanu zdrowia i niezwykle ważna w zapobieganiu chorobom.
Mitochondria są magazynami energii w większości komórek. Pełnią funkcje, które przyczyniają się do odpowiedniej reakcji na stres obejmującej procesy takie jak autofagia i apoptoza. Tworzą wzajemnie połączoną sieć w całym organizmie, która wpływa na fizjologię i komunikację między tkankami i komórkami.
Okazały się kluczowe w rozwoju chorób, w tym zaburzeń metabolicznych i chorób neurodegeneracyjnych. Oznacza to, że można aktywować hormezę i biogenezę mitochondriów, stosując okresowy post, aby osiągnąć cel jakim jest wydłużenie życia w zdrowiu.
Spraw, aby okresowy post i cykliczna ketoza wspierały Twoje zdrowie
Okresowy post przyczynia się do osiągnięcia wielu korzyści zdrowotnych, w tym długowieczności i poprawy zdrowia. Jest to sposób odżywiania, który stara się naśladować niektóre zwyczaje naszych przodków, którzy musieli przetrwać, gdy jedzenie nie było dostępne przez całą dobę. Okresowy post przywraca organizm do bardziej naturalnego stanu. Stało się jasne, że ciągłe dostarczanie kalorii nie zapewnia organizmowi optymalnego środowiska do utrzymania zdrowia.
Również ważne dla długości życia i zdrowia jest przejście od spalania węglowodanów do spalania tłuszczu poprzez połączenie przerywanego postu z cykliczną dietą ketogenną.
Okresowy post ma wiele zalet, w tym nowo odkrytą funkcję zwiększania produkcji przeciwutleniaczy i metabolitów o działaniu przeciwstarzeniowym i stymulującym metabolizm.
Jest jednak kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę, zmieniając swoje nawyki żywieniowe. Na przykład, przerywany post nie musi być formą ograniczenia kalorii. Zamiast tego ograniczasz liczbę godzin, w które jesz. Należy pamiętać, że wszelkie zachcianki na cukier będą tymczasowe i powoli znikną, gdy organizm zacznie spalać tłuszcz jako podstawowe paliwo.
Jednak chociaż okresowy post jest zdrowy, nie powinieneś go stosować, jeśli Twoja dieta składa się z przetworzonej żywności. Okresowy post nie jest panaceum na zły stan zdrowia i nadwagę. Tak jak w przypadku wszystkich wyborów zdrowotnych, należy stosować ten rodzaj interwencji z uwzględnieniem całkowitego podejścia do witalności i dobrego samopoczucia.