7 produktów spożywczych, których należy unikać

koszyk

Food Matters zadało siedmiu ekspertom proste pytanie: „Jakich produktów unikasz?” Oto niektóre z ich otwierających oczy odpowiedzi:

Pomidory z puszki — Endokrynolodzy radzą unikać pomidorów w puszkach. Puszki są wyłożone żywicą zawierającą BPA, a pomidory zawierają kwas, który rozkłada BPA powodując wysokie stężenie produktów rozkładu w produkcie.

Wołowina z hodowli konwencjonalnych — Bydło z hodowli konwencjonalnych jest karmione zbożem, kukurydzą i soją w celu szybkiego zwiększenia masy. Jednak badania pokazują, że wołowina pochodząca od krów karmionych trawą ma wyższą zawartość ważnych witamin, minerałów i zdrowych dla serca tłuszczów o właściwościach przeciwzapalnych.

Popcorn z mikrofalówki — Kwas perfluorooktanowy (PFOA) wypełnia torebki z popcornem przeznaczonym do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Po podgrzaniu PFOA, który został powiązany z bezpłodnością, wycieka do żywności.

Tradycyjne ziemniaki — Nieekologiczne ziemniaki są silnie opryskiwane herbicydami, pestycydami i fungicydami – wielu hodowców ziemniaków nie je ziemniaków sprzedawanych w sklepach, zamiast tego uprawia własne ziemniaki na oddzielnych polach bez używania toksycznych chemikaliów.

Łosoś z hodowli — Łosoś jest hodowany w specjalnych zagrodach oraz karmiony kurzymi piórami i granulkami. Badanie naukowe dotyczące skażenia ryb wykazało wysoki poziom czynników rakotwórczych, takich jak DDT i PCB w mięsie z łososia hodowlanego.

Tradycyjne mleko — Krowy mleczne są karmione hormonami wzrostu, aby zmaksymalizować produkcję mleka, co skutkuje zwiększoną częstością występowania infekcji wymienia i obecnością ropy w mleku.

Tradycyjne jabłka — Jabłka są często opryskiwane pestycydami, które zostały powiązane z chorobą Parkinsona.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wymienionych rodzajach niebezpiecznej żywności, kliknij poniższy link.

Komentarz dr Mercoli:

Siedem produktów spożywczych sprzedawanych w supermarketach, które zostały przedstawione przez Food Matters, na pewno znajduje się na liście produktów, których należy unikać – chociaż w przypadku owoców nie ograniczyłbym się tylko do konwencjonalnych jabłek.

Polecam przeczytanie Shopper's Guide to Pesticides autorstwa Environmental Working Group, w którym wymieniono owoce i warzywa, które zawierają największe i najmniejsze ilości pestycydów – wiele z nich jest znacznie bardziej zanieczyszczonych niż jabłka. Zawsze można obrać jabłko, ale na przykład w przypadku opryskiwanych jagód nie można pozbyć się pestycydów. Chciałbym również dodać do tej listy kilka innych produktów spożywczych, skutecznie zmieniając ją w listę najsilniej skażonych produktów, których należy unikać podczas zakupów w lokalnym sklepie spożywczym.

Żywność modyfikowana genetycznie

Nie popełnij tego błędu; żywność modyfikowana genetycznie (GM) może być obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych spożywanych przez ludzi produktów. Zdecydowanie zalecam unikanie WSZYSTKICH produktów GM.

Ponieważ ponad 90% całej kukurydzy uprawianej w Stanach Zjednoczonych to kukurydza GM, a ponad 95% całej soi to soja GM, oznacza to, że KAŻDY przetworzony produkt, który napotkasz w lokalnym supermarkecie, który nie ma oznaczenia „USDA Organic” prawdopodobnie zawiera co najmniej jeden składnik zmodyfikowany genetycznie.

Aby uniknąć żywności zmodyfikowanej genetycznie, najpierw zapamiętaj poniższą listę dobrze znanych upraw GM:

Kukurydza

Rzepak

Lucerna (nowa uprawa GM od 2011 r.)

Soja

Nasiona bawełny

Cukier pochodzący z buraków cukrowych

Następujące produkty również często są modyfikowane genetycznie:

 • Cukinia
 • Kabaczek
 • Papaja hawajska

W celu skutecznego unikania żywności modyfikowanej genetycznie, należy unikać wszystkich produktów, które w składzie zawierają kukurydzę, soję, rzepak i wszelkie ich pochodne, chyba że są one oznaczone jako „USDA 100% Organic”.

Polecam również pobranie przewodnika zakupów bez GMO, opracowanego przez Institute for Responsible Technology, aby uzyskać więcej informacji o konkretnych markach i produktach, które nie zawierają GMO. Możesz również pobrać przewodnik jako bezpłatną aplikację na iPhone'a. Jest dostępny w sklepie iTunes – po prostu wyszukaj ShopNoGMO w aplikacjach.

Należy pamiętać, aby szukać produktów (w tym produktów ekologicznych), które są opatrzone pieczęcią zweryfikowanego projektu Non-GMO Project Verified Seal. To oznakowanie zapewnia, że składniki zostały przetestowane pod kątem zawartości GMO. Wiele sklepów ze zdrową żywnością oferuje te produkty.

Należy zrozumieć, że poza przypadkami kupowania żywności wyłącznie ekologicznej oraz uprawy własnych warzyw i hodowli zwierząt, pomimo kupowania wyłącznie pełnowartościowej żywności (jeśli pochodzi z upraw konwencjonalnych) i gotowania posiłków od podstaw, ryzyko spożywania GMO każdego dnia jest bardzo duże… Wciąż nie wiadomo jaki jest ostateczny wpływ żywności zmodyfikowanej genetycznie na zdrowie, ale zwiększona liczba chorób, niepłodności i wad wrodzonych wydaje się być na szczycie listy najbardziej prawdopodobnych skutków ubocznych.

Fruktoza

Dodatkowymi, wyjątkowo szkodliwymi dla zdrowia składnikami, których z pewnością należy unikać, jest zawarta w przetworzonej żywności, napojach gazowanych i innych słodzonych napojach fruktoza - zazwyczaj w postaci syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS).

Istnieją dowody na to, że nadmiar cukru, a zwłaszcza fruktozy, jest głównym czynnikiem powodującym nie tylko otyłość, ale także choroby przewlekłe i śmiertelne. Jestem przekonany, że fruktoza jest jedną z głównych przyczyn wielu niepotrzebnych cierpień wynikających ze złego stanu zdrowia oraz przedwczesnej śmierci.

Wielu „ekspertów” w dziedzinie zdrowia twierdzi, że cukier i fruktoza spożywane w umiarkowanych ilościach są całkowicie bezpieczne i stanowią część normalnej „zdrowej” diety.

Nie potrafię się z tym zgodzić.

Główną kwestią stojącą za moim zdecydowanym sprzeciwem wobec tego stanowiska jest to, że fruktoza jest obecnie składnikiem praktycznie każdej przetworzonej żywności (niezależnie od tego, czy produkt zawiera słodzik, czy nie). Przykład: głównym źródłem kalorii w USA jest syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) z napojów gazowanych!

Jeśli jesteś w stanie utrzymać całkowite spożycie fruktozy poniżej 25 gramów dziennie, nie spowoduje ona żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Niestety, chociaż jest to teoretycznie możliwe, bardzo niewiele osób osiąga ten cel. Wyeliminowanie z diety kilku deserów nie zrobi dużej różnicy, jeśli stosowana jest „standardowa amerykańska dieta”. Pisałem wcześniej o tym, że niektóre potrawy i napoje zawierają znacznie więcej cukru niż lukrowany pączek.

Ze względu na rozpowszechnienie HFCS w żywności i napojach, przeciętny człowiek spożywa obecnie 5 uncji (150 gramów) cukru KAŻDEGO DNIA, z czego połowa to fruktoza. To o 300% więcej niż ilość, która wywołuje spustoszenie biochemiczne.

Pamiętaj, że jest to ŚREDNIA; wiele osób konsumuje ponad dwukrotnie większą ilość cukru.

Więcej informacji na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających ze spożycia fruktozy oraz moich zaleceń można znaleźć w moim ostatnim artykule pt. Eliminate This ONE Ingredient and Watch Your Health Soar.

Sztuczne słodziki

Po podjęciu decyzji o drastycznym ograniczeniu spożycia cukru i fruktozy, NIE popełniaj błędu zastępując je sztucznie słodzonymi pokarmami i napojami. Są to substancje toksyczne, które mogą siać spustoszenie w organizmie.

Sztuczne słodziki, podobnie jak fruktoza, również są częstymi składnikami przetworzonej żywności. Na przykład, aspartam można znaleźć w ponad 6000 produktów.

Badania wykazały, że „dietetyczne” potrawy i napoje nie tylko niszczą zdolność organizmu do liczenia kalorii, zwiększając ryzyko przybierania na wadze, ale są również związane z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak uszkodzenie jelit, cukrzyca, uszkodzenie mózgu, poród przedwczesny i rak. Acesulfam potasowy (lub acesulfam-K) to kolejny sztuczny słodzik, który został powiązany z guzami nerek.

Woda dietetyczna

Zwykła, czysta woda to najzdrowszy napój, niezbędny do życia. Jednak zręczne kampanie marketingowe zmieniły istotną część diety w katastrofę... Przemysł spożywczy znalazł sposób na przekształcenie zdrowej wody w toksyczną zawiesinę.

Mówię o wodzie smakowej, wodzie „zero kalorii” i tak zwanych „ulepszonych” lub „funkcjonalnych” produktach.

Na przykład, MiO to najnowszy produkt do ulepszania wody, który niedawno trafił na rynek. Jest mieszaniną dwóch sztucznych słodzików, trzech barwników, jednego konserwantu i glikolu propylenowego (PG) – rozpuszczalnika, który jest potencjalnym mutagenem, a w dużych ilościach powoduje uszkodzenie skóry, wątroby i nerek.

Niedawno ukończyłem specjalny raport dotyczący MiO i powiązanych produktów, który wkrótce zostanie opublikowany.

Jeśli nie jesteś jeszcze zapalonym czytelnikiem etykiet, najwyższy czas, abyś nim został, aby nie paść ofiarą sprytnych chwytów marketingowych. Ulepszone wody stały się niezwykle dochodowym biznesem, ponieważ ludzie zaczęli porzucać napoje gazowane dla tego, co uważają za lepszą alternatywę.

Nie daj się zwieść!

Oprócz sztucznych słodzików i barwników, te ulepszone produkty na bazie wody mogą również zawierać ogromne ilości cukru i fruktozy, co pogłębia liczne problemy zdrowotne spowodowane nadmiernym spożyciem fruktozy.

Na przykład, produkt Glaceau VitaminWater (wyprodukowany przez Coca-Cola Company) zawiera aż 33 gramy cukru w butelce o pojemności 20 uncji (600 ml), czyli tylko o 6 gramów mniej niż puszka coli. Ponadto fruktoza znajdująca się w VitaminWater jest najgorszym możliwym rodzajem tego związku. Jest to fruktoza krystaliczna, która jest jeszcze bardziej szkodliwa dla zdrowia niż syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS). Fruktoza krystaliczna zawiera 99% fruktozy, podczas gdy HFCS to 55% roztwór fruktozy!

Oczywiście, każdy rodzaj wody poza ZWYKŁĄ oczyszczoną wodą NIE poprawi zdrowia i należy całkowicie unikać tego typu napojów.

Przetworzone mięso

Przetworzone mięso, takie jak hot dogi, wędliny, bekon i pepperoni, zawierają niebezpieczne związki, które umieszczają ten rodzaj żywności na liście produktów spożywczych, których należy unikać lub całkowicie wyeliminować z diety. Te związki obejmują:

 • Aminy heterocykliczne (HCA) — silny czynnik rakotwórczy, który powstaje, gdy mięso lub ryba są gotowane w wysokich temperaturach.
 • Azotyn sodu — powszechnie stosowany środek konserwujący i przeciwdrobnoustrojowy, który również nadaje kolor i smak przetworzonym i peklowanym mięsom.
 • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) — wiele przetworzonych mięs jest wędzonych, co powoduje powstawanie WWA.
 • Produkty końcowe zaawansowanej glikacji (AGE) — gdy żywność jest gotowana w wysokich temperaturach – w tym gdy jest pasteryzowana lub sterylizowana – zwiększa się stężenie AGE w żywności. AGE gromadzą się w organizmie, co prowadzi do stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy i chorób nerek.

To zalecenie jest poparte niedawnym raportem zleconym przez The World Cancer Research Fund (WCRF). Przegląd, w którym oceniano wyniki ponad 7 000 badań klinicznych, został sfinansowany z pieniędzy zebranych od ogółu społeczeństwa, więc na końcowe wnioski miały wpływu partykularne interesy. Jest to również największy przegląd dowodów, jakiego kiedykolwiek się podjęto i potwierdza wcześniejsze ustalenia: przetworzone mięso zwiększa ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza raka jelita grubego. ŻADNA ilość przetworzonego mięsa nie jest „bezpieczna”.

Wcześniejsza analiza przeprowadzona przez WCRF wykazała, że spożywanie tylko jednej kiełbasy dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 20%, a inne badania wykazały, że spożywanie przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko:

 • Raka okrężnicy o 50%
 • Raka pęcherza o 59%
 • Raka żołądka o 38%
 • Raka trzustki o 67%

Przetworzone mięso zwiększa również ryzyko cukrzycy o 50% oraz obniża czynność płuc i zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jeśli raz na jakiś czas chcesz lub potrzebujesz zjeść hot doga lub inny rodzaj przetworzonego mięsa, możesz zmniejszyć swoje ryzyko poprzez:

 • Kupowanie rodzajów wędlin, które nie zawierają azotanów
 • Wybór produktów zawierających 100% wołowiny, 100% kurczaka itp. To jedyny sposób, aby upewnić się, że mięso pochodzi od jednego gatunku i nie zawiera produktów ubocznych (takich jak skóra z kurczaka, tłuszcz z kurczaka lub innych części)
 • Unikanie mięsa zawierającego glutaminian sodu, syrop glukozowo-fruktozowy, konserwanty, sztuczne aromaty i / lub barwniki

Najlepiej kupować wędliny i inne przetworzone mięsa od małego, lokalnego rolnika, który może dokładnie powiedzieć, co znajduje się w oferowanych produktach i jak zostały wytworzone.

+ Źródła i odniesienia