Ekspozycja na światło słoneczne zmniejsza ryzyko pozytywnego wyniku testu na koronawirusa

Sprawdzone fakty
kobieta

W skrócie -

  • Rozsądna ekspozycja na słońce, która podnosi poziom witaminy D, po raz kolejny została powiązana z obniżeniem liczby pozytywnych wyników testów na SARS-CoV-2
  • Pozytywne wyniki testów i liczba zgonów spadły w okresie letnim, co może być wynikiem większej wilgotności, większej produkcji witaminy D i spędzania większej ilości czasu na zewnątrz
  • Witamina D nadal wykazuje skuteczność w walce z chorobami zakaźnymi, ale jej niedobór osiąga poziom pandemiczny na całym świecie
  • Można zmniejszyć ryzyko rozwoju ciężkiej choroby COVID-19 zwiększając elastyczność metaboliczną, używając wodoru molekularnego, kwercetyny i cynku oraz zaznajamiając się z protokołem MATH+

Według dr. Mercoli

Kiedy społeczne, ekonomiczne i medyczne implikacje COVID-19 opanowały społeczeństwo, odwrócono uwagę od prawie wszystkich innych problemów związanych ze środowiskiem i zdrowiem, aby skupić się wyłącznie na kontrowersjach i debatach na temat leczenia i powstrzymywania koronawirusa oraz na potencjalnej szczepionce. To tylko niektóre z ekonomicznych, politycznych i społecznych wyzwań, przed którymi stoją ludzie:

Początkowa panika doprowadziła do zakupu respiratorów wartych 3 miliardy dolarów, z których 79 295, według raportów Washington Post, pozostaje niewykorzystanych.

Dyskusja na temat zasadności noszenia maseczek, stała się jedną z najgorętszych debat, pomimo wyników badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady, które wykazały, że maski z materiału są nieskuteczną ochroną przed wirusami.

Ukrywając się pod płaszczykiem „obrony biologicznej” i „biomedycyny”, sieć wirusologów, naukowców wojskowych i przedsiębiorców biotechnologicznych hoduje arsenał patogenów Frankensteina.

Jednak jak napisał reporter śledczy i ekspert ds. broni biologicznej Sam Husseini, naukowcy zajmujący się nadawaniem patogenom nowych funkcji i bronią biologiczną w laboratoriach takich jak Wuhan w Chinach i Fort Detrick w stanie Maryland zostali celowo oskarżeni o lekkomyślne prowadzenie nikczemnych badań.

W ramach Operation Warp Speed firma Pfizer zawarła umowę o wartości 1,95 miliarda dolarów na dostarczenie USA 100 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, z opcją na 500 milionów dawek więcej.

Ponieważ niektórzy zastanawiają się, czy się zaszczepić, Uniwersytet Yale prowadzi badania w celu określenia rodzaju wiadomości, która zmaksymalizuje liczbę ludzi chcących zastosować szczepionkę.

Innymi słowy, testują wiadomości, które wywołają emocjonalną reakcję prowadzącą do zaszczepienia się przez większość ludzi. To rażąca i wysoce wyrafinowana forma sprzedaży. Badane typy wiadomości odnoszą się do wolności osobistej, interesu własnego, korzyści ekonomicznych i poczucia winy.

Głównym przesłaniem całej pandemii powinno być to, jak chronić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko ciężkiej choroby. Ale tak się nie stało. Zamiast tego toczą się drobne wojny o decyzje finansowe, które mogą mieć niewiele wspólnego z interesem jednostki.

Ekspozycja na światło słoneczne ujemnie skorelowana z pozytywnym wynikiem testu

Nazwa koronawirus pochodzi od obecności kolców na powierzchni otoczki wirusa. Istnieją cztery główne podgrupy tych wirusów, z których pierwszą zidentyfikowano w połowie lat sześćdziesiątych. Do tej pory CDC zidentyfikowało siedem typów koronawirusów, które mogą zakażać ludzi, w tym MERS, SARS i SARS-CoV-2.

Bez fanfar towarzyszących wprowadzeniu remdesiviru – leku przeciwwirusowego kosztującego 3120 USD za dawkę do leczenia COVID-19, niedawno opublikowano dane ponownie wskazujące na prosty i bezpłatny sposób walki z SARS-CoV-2 i czterema innymi ludzkimi koronawirusami – ekspozycję na słońce.

Zespół badawczy rozpoczął od informacji, że wirusy RNA, takie jak ludzkie koronawirusy, są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe słońca oraz że „zachorowalność i śmiertelność z powodu COVID-19 są skorelowane z poziomem witaminy D”.

Wykorzystując te dwa punkty jako podstawę, starano się przeanalizować korelację między pięcioma typami ludzkiego koronawirusa a ilością światła słonecznego potrzebnego do uzyskania negatywnego wyniku testu. Pomiary wykonywano od 17 kwietnia do 10 lipca 2020 roku. W tym czasie naukowcy odkryli istotną ujemną korelację między rozwojem czterech koronawirusów i procentem pozytywnych wyników testu a ilością światła słonecznego.

Stany Zjednoczone mają cztery regiony spisowe, które naukowcy wykorzystali do sklasyfikowania wyników. Region spisu nr 1 obejmuje stany północno-wschodnie graniczące od południa z Pensylwanią. Region spisu nr 2 obejmuje stany północno-środkowe, graniczące od południa z Illinois, Indiana, Ohio, Missouri i Kansas.

Spis nr 3 obejmuje południowe stany graniczące od zachodu z Teksasem, a od wschodu z atlantyckim wybrzeżem Florydy. Region Spisu Ludności nr 4 to Zachodnie Wybrzeże, gdzie od wschodu znajdują się Montana, Wyoming, Kolorado i Nowy Meksyk.

Dane wskazują, że w regionach spisowych nr 1 i 2 wystąpiła istotna ujemna korelacja z ekspozycją na światło słoneczne (co oznacza zmniejszenie liczby infekcji powodowanych przez koronawirusa ze względu na dużą ekspozycję na światło słoneczne), podczas gdy regiony 3 i 4 miały minimalną dodatnią korelację, która nie była istotna statystycznie. Różnicę w tych dwóch obszarach można wytłumaczyć znacznym upałem w niektórych miesiącach, zmuszającym ludzi do korzystania z klimatyzacji.

Globalny niedobór witaminy D

Ponieważ coraz więcej badań wykazuje skuteczność witaminy D w walce z chorobami zakaźnymi i COVID-19, należy zauważyć, że niedobór witaminy D na całym świecie znajduje się na poziomie pandemii.

Niedobory stwierdzono w krajach na półkuli południowej, w których zakładano, że ekspozycja na promieniowanie UV jest wystarczająca, aby zapobiec niedoborowi witaminy D. Jednak wpływ na tę różnicę może mieć wiele różnych czynników. Na przykład, autorzy przeglądu literatury stwierdzili, że kobiety pochodzące z Bliskiego Wschodu miały szczególnie niski poziom witaminy D.

Ponieważ wiele osób żyjących w krajach Bliskiego Wschodu praktykuje islam, a kobiety nie wychodzą na zewnątrz, jeśli nie są całkowicie zakryte, zdolność ich skóry do wytwarzania witaminy D pod wpływem słońca jest zahamowana.

Inne badanie dotyczyło wykorzystania międzynarodowego programu normalizacji poziomu witaminy D, prowadzonego przez National Institutes of Health, w celu oceny 14 badań populacyjnych. Dane wykazały, że niezależnie od wieku, pochodzenia etnicznego czy szerokości geograficznej, 13% z 55 844 Europejczyków, którzy zostali objęci badaniem, miało poziom witaminy D w surowicy poniżej 12 ng/ml (30 nmol/l).

Gdy stosowano alternatywną granicę dla niedoboru, wynik poniżej 20 ng/ml (50 nmol/l), częstość występowania niedoboru była wyższa i wynosiła 40,4%. Ponadto, gdy grupa została podzielona według pochodzenia etnicznego, dane pokazały, że osoby o ciemnej karnacji miały znacznie wyższy poziom niedoboru niż populacje rasy białej, a uzyskane wskaźniki były nawet 71 razy wyższe.

Porady dotyczące ochrony przeciwsłonecznej zmniejszają produkcję ratującej życie witaminy D

Co ciekawe, pomimo coraz szerszego uznania znaczenia witaminy D, niektórzy lekarze nadal odradzają rozsądne przebywanie na słońcu, suplementację witaminy D lub obie te metody. Na przykład, dr Pieter Cohen jest specjalistą chorób wewnętrznych w Cambridge Health Alliance w Massachusetts, który do tej chwili nie dostrzegł znaczenia witaminy D.

W wywiadzie dla Today Cohen powiedział reporterowi, że zdecydowanie odradza ludziom nawet wykonanie testu witaminy D, po czym powiedział:

„Nie zalecam witaminy D moim pacjentom i nie widzę wiarygodnych dowodów na to, że witamina D odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19. W przyszłości mogą pojawić się dowody, które zmienią moją opinię, ale obecnie ich nie ma.

Zniechęciłbym kogokolwiek do myślenia, że jakakolwiek pigułka rozwiąże ten problem. Kluczem do sukcesu jest dystans społeczny, mycie rąk i noszenie maski”.

Ponieważ rozsądna ekspozycja na słońce i suplementacja witaminy D są stosunkowo nieszkodliwe i nie powodują żadnych skutków ubocznych, jeśli są odpowiednio wykonywane, zalecanie ludziom, aby nie badali poziomu tej witaminy i nie przyjmowali suplementu pomimo potencjalnych korzyści wydaje się raczej osobliwe.

Porada dotycząca stosowania kremów przeciwsłonecznych podczas „przypadkowej” ekspozycji na słońce również jest błędna z medycznego punktu widzenia, ponieważ filtry przeciwsłoneczne odfiltrowują promienie ultrafioletowe, które stymulują produkcję witaminy D w skórze.

Aby rozsądna ekspozycja na słońce zadziałała, skóra musi być pozbawiona ochrony, ale należy nie dopuścić do poparzenia słonecznego. Pozostań na zewnątrz, aż skóra zmieni kolor na najjaśniejszy odcień różu, a następnie zakryj ją odpowiednio się ubierając.

Ilość pozytywnych wyników testów i zgonów spadła w okresie letnim

W ciągu lata zanika wiele chorób układu oddechowego. Chociaż przeziębienie lub grypa nadal mogą wystąpić w miesiącach letnich, jest to mniej prawdopodobne. Dane CDC pokazują, że od połowy lipca liczba infekcji podobnych do COVID i pozytywnych wyników testów w USA spadła.

CDC gromadzi również dane pozwalające obliczyć liczbę zgonów z powodu COVID-19 i zapalenia płuc, wykluczających grypę. Pierwszą śmierć z tej przyczyny odnotowano 22 lutego 2020 roku.

Liczba zgonów osiągnęła szczyt po 18 kwietnia 2020 roku, kiedy nastąpiło 7 292 zgonów. Do końca czerwca liczba ta znacznie spadła do 1530 zgonów. Jednak, jak ujawnia nowy raport CDC, 94% zgonów przypisywanych COVID-19 miało miejsce u osób z innymi poważnymi chorobami.

Tylko w przypadku 6% zgonów COVID-19 był jedyną przyczyną na akcie zgonu. Jest różnica między osobą chorą i umierającą z powodu COVID-19 a osobą z COVID-19, ponieważ wiele osób z pozytywnym wynikiem testu nie ma żadnych objawów. Te osoby nie są kwalifikowane jako „przypadek” COVID-19.

Niektóre z głównych przyczyn zgonów to zatrzymanie akcji serca, niewydolność serca lub nerek, naczyniowa lub nieokreślona demencja, grypa i zapalenie płuc. Oprócz wzrostu poziomu witaminy D w miesiącach letnich istnieją inne czynniki, które wpływają na przenoszenie chorób zakaźnych i spowalniają ich rozprzestrzenianie się. Na przykład, na grypę wpływa zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza.

W jednym badaniu przeprowadzonym w Nowej Południowej Walii w Australii naukowcy odkryli podobny związek między wilgotnością powietrza a COVID-19. Przewidywano, że spadek wilgotności o 1% zwiększy liczbę przypadków o 6,11%. W oddzielnym badaniu wykazano, że dodanie nawilżacza powietrza do sypialni spowodowało spadek przeżywalności wirusa grypy z 17,5% do 31,6%.

Podczas mroźnych zimowych miesięcy ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych o słabszej wentylacji. To samo można powiedzieć podczas letnich upałów, kiedy ludzie szukają ukojenia w klimatyzowanych pomieszczeniach. W miesiącach jesienno-zimowych obserwowana jest wyższa transmisja wirusów układu oddechowego.

Marc Lipsitch, profesor epidemiologii i dyrektor Center for Communicable Disease Dynamics w Harvard T.H. Chan School of Public Health zauważył również, że:

„Jest możliwe, że stan układu odpornościowego przeciętnego człowieka jest systematycznie gorszy zimą niż latem. Jedna z hipotez dotyczyła melatoniny, która ma pewne działanie immunologiczne i jest modulowana przez fotoperiod, który zmienia się w zależności od pory roku. Kolejnym dowodem jest to, że poziomy witaminy D, które częściowo zależą od ekspozycji na światło ultrafioletowe (wyższe latem) modulują nasz układ odpornościowy w pozytywny sposób”.

Połącz poniższe strategie z podniesieniem poziomu witaminy D

Optymalizacja poziomu witaminy D to skuteczna i korzystna strategia ochrony zdrowia. W moim bezpłatnym raporcie na temat witaminy D opracowałem informacje, z których możesz korzystać i udostępniać je innym w celach edukacyjnych. Jedynym sposobem, aby poznać swój poziom witaminy D, jest zbadanie jej stężenia we krwi. GrassrootsHealth oferuje zestaw testów domowych, który jest prosty w użyciu i umożliwia uzyskanie wyniku w domu.

Na stronie GrassrootsHealth.net umieszczono kalkulator, który wykorzystuje aktualną wagę, poziom witaminy D w surowicy i dzienne spożycie suplementów, aby oszacować, ile witaminy D3 potrzebujesz, aby osiągnąć pożądany poziom witaminy D. Chociaż optymalizacja poziomu witaminy D jest kluczowa, nie jest to jedyna dostępna rzecz, która pomaga chronić Twoje zdrowie.

Dla zmniejszenia nasilenia infekcji COVID-19 szczególnie ważne jest zachowanie elastyczności metabolicznej. Najważniejszym krokiem do osiągnięcia i utrzymania elastyczności metabolicznej jest zmniejszenie okna żywieniowego w ciągu dnia, czyli liczby godzin, podczas których jesz.

Robiąc to, zmniejszasz oporność na insulinę. W mojej książce pt. Fat for Fuel omawiam, jak uzyskać elastyczność metaboliczną stosując okresowy post i cykliczną ketozę odżywczą.

Stosowanie wodoru cząsteczkowego to kolejna pomocna strategia, ponieważ wodór cząsteczkowy jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Ryzyko może również obniżyć suplementacja kwercetyny z cynkiem. Kwercetyna działa jak jonofor cynku i ma właściwości przeciwwirusowe.

Jednym z najlepszych sposobów leczenia jest protokół MATH +, opracowany po raz pierwszy przez Front Line Covid-19 Critical Care Alliance. Protokół jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych potrzebujących dodatkowego tlenu. Więcej informacji na temat każdej z tych strategii znajdziesz w artykule pt. „How to Fix the COVID-19 Crisis in 30 Days”.