Według dr. Mercoli
Pod koniec XIX i na początku XX wieku w aptece znajdowały się setki ekstraktów ziołowych.
Ponad 90% ówczesnej populacji wiedziało, jak używać leczniczych roślin rosnących na ich podwórkach do leczenia powszechnych chorób i urazów, ponieważ był to praktycznie jedyny dostępny „lek”.
W przeciwieństwie do leków farmaceutycznych, które zwykle działają za pośrednictwem jednego mechanizmu, składniki zawarte w ziołach działają synergistycznie, aby wyeliminować podstawowe zaburzenia równowagi w organizmie, które mogą prowadzić do rozwoju chorób. Jak powiedział zielarz Matthew Wood w filmie dokumentalnym „Numen:”
„Zamiast tego, tradycyjna medycyna działa zmieniając środowisko, pracując nad wyleczeniem zaburzenia równowagi w układach organów i tkanek, a nie atakując konkretną bakterię za pomocą jednej substancji chemicznej wyekstrahowanej z rośliny lub zsyntetyzowanej w laboratorium”.
Stosowanie roślin jako lekarstwa jest jedną z form leczenia, która występuje w każdej kulturze i wszystkich grupach etnicznych, która przetrwała od czasów starożytnych i nadal jest stosowana w większości obszarów świata. To najstarszy system leczenia na naszej planecie.
W przeszłości traktowałem zioła jako alternatywę dla leków, przydatną w leczeniu różnych objawów, ale nie w leczeniu przyczyny chorób. Od tego czasu dość znacząco zrewidowałem swoją opinię na ten temat i obecnie zdaję sobie sprawę, że zioła mogą wspierać zdrowie na bardzo podstawowym poziomie, podobnie jak żywność.
Wśród wielu dolegliwości zdrowotnych, w których leki ziołowe mogą pomóc, z pewnością znajduje się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to grupa objawów, które mogą wystąpić u kobiety na tydzień lub dwa przed miesiączką. Objawy są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem nasilenia, jak i rodzaju. Należą do nich:
Trądzik |
Obrzęk lub tkliwość piersi |
Uczucie zmęczenia |
Problemy ze snem |
Rozstrój żołądka lub wzdęcia |
Bóle głowy lub pleców |
Zmiany apetytu lub apetyt na słodycze |
Ból stawów lub mięśni |
Problemy z koncentracją lub pamięcią |
Napięcie, drażliwość, wahania nastroju lub płacz |
Lęk lub depresja |
Zaparcia lub biegunka |
Uważa się, że wahania hormonów, które występują podczas cyklu miesiączkowego, są główną przyczyną PMS, chociaż zmiany chemiczne w mózgu również mogą odgrywać pewną rolę. Z PMS powiązano również niski poziom niektórych witamin i minerałów, a stres i depresja mogą nasilać jego objawy.
PMS może dotyczyć kobiet w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje u kobiet w wieku od 20 do 40 lat.
Jest również bardziej prawdopodobny u kobiet, które urodziły co najmniej jedno dziecko, mają w rodzinie przypadki depresji, miały depresję poporodową lub inne zaburzenia nastroju. Co więcej, PMS jest niezwykle powszechny, ponieważ dotyka co najmniej 85% kobiet miesiączkujących.
15 roślin łagodzących objawy PMS
Objawy PMS mogą być łagodne lub ciężkie, w wyniku czego mogą stanowić jedynie niedogodność lub znacząco wpływać na jakość życia.
Wiele kobiet decyduje się na stosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, aby złagodzić objawy. Niektóre kobiety posuwają się nawet do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, aby zatrzymać owulację (co powoduje również wyeliminowanie lub złagodzenie objawów PMS), ale niesie to ze sobą ryzyko działań niepożądanych.
Preparaty ziołowe stanowią naturalną alternatywę skutecznie łagodzącą skurcze menstruacyjne i inne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Do najważniejszych ziół łagodzących objawy PMS należą wymienione niżej rośliny.
1. Kalina koralowa i kalina śliwolistna — Kalina koralowa (Viburnum opulus) pomaga złagodzić skurcze mięśni, dlatego często jest stosowana w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych. Zawiera przeciwskurczową skopoletynę i jest znana jako środek zwiotczający mięśnie macicy.
Uważa się, że kalina koralowa jest szczególnie przydatna w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych, które promieniują do dolnej części pleców lub ud.
Kalina śliwolistna (Viburnum prunifolium) to kolejny gatunek kaliny, który również zawiera skopoletynę. Okresowe, silne bóle miesiączkowe można najlepiej złagodzić za pomocą kaliny śliwolistnej, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silne krwawienie menstruacyjne.
Tori Hudson, profesor NCNM i Bastyr University, zaleca wypijanie 1/2 łyżeczki nalewki z kaliny koralowej co 2-3 godziny lub 1/4 łyżeczki nalewki z kaliny śliwolistnej co 2-4 godziny.
2. Pluskawica groniasta — Pluskawica froniasta jest tradycyjnie stosowana w leczeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, ale znana jest również z rozluźniającego działania na macicę. Według prof. Hudsona, który zaleca picie nalewki z pluskawicy w ilości od 1/4 łyżeczki do 1/2 łyżeczki co 2-4 godziny:
„Warto rozważyć zastosowanie pluskawicy groniastej, jeśli w trakcie PMS występują drażliwość i lęk, cykle miesiączkowe są opóźnione lub nieregularne, występuje skąpe krwawienie i skurcze menstruacyjne”.
3. Liść maliny — Liść maliny znany jest ze swojego działania wzmacniającego układ rozrodczy. Regularne przyjmowanie wywaru liści z malin pomaga złagodzić skurcze menstruacyjne.
4. Dzięgiel chiński — Dzięgiel chiński jest tradycyjnie zalecany przy bolesnym miesiączkowaniu. Działa jak estrogen i pomaga poprawić napięcie macicy.
Dzięgiel chiński może być szczególnie przydatny w połączeniu z innymi preparatami ziołowymi. Według American Botanical Council (ABC):
„Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to częsta choroba, którą można leczyć ziołami…
Kobiety cierpiące na PMS (około jedna trzecia wszystkich kobiet w wieku od 30 do 40 lat) mają wspólny wzorzec hormonalny wskazujący na podwyższony poziom estrogenu i obniżony poziom progesteronu w osoczu na krótko przed pojawieniem się miesiączki.
… PMS można skutecznie leczyć za pomocą dzięgla chińskiego, niepokalanka, lukrecji (Glycyrrhiza glabra) i pluskawicy groniastej (Cimicifuga racemosa).
Dwie ostatnie rośliny zawierają fitoestrogeny (które działają w organizmie jak estrogen), które mają działanie wzmacniające macicę”.
5. Dziki pochrzyn — Dziki pochrzyn jest powszechnie stosowany w łagodzeniu objawów menopauzy, ale działa również dobrze w przypadku łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, pomagając macicy efektywnie pracować podczas miesiączki. Zapobiega również skurczom macicy.
6. Grzyby reishi (lakownica żółtawa) — Grzyb leczniczy reishi jest w Chinach znany jako Lingzhi lub „roślina spirytusowa”. Nazywano go również „grzybem nieśmiertelności” – pseudonim, który wyjaśnia wszystko.
Grzyby reishi są używane w medycynie azjatyckiej od tysięcy lat. Pomagają między innymi wzmocnić układ odpornościowy. Zapobiegają zmęczeniu i osłabieniu związanemu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Oferują działanie relaksujące kobietom, które odczuwają rozdrażnienie lub nerwowość.
7. Waleriana — Waleriana jest znana ze swoich właściwości uspokajających, dlatego może być przydatna w przypadku wahań nastroju związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, bezsenności i drażliwości. Czasami jest również stosowana w łagodzeniu skurczów żołądkowo-jelitowych, może również złagodzić skurcze macicy. Waleriana stosowana razem z kaliną koralową może być szczególnie przydatna w łagodzeniu skurczów i wahań nastroju. Tori Hudson wyjaśnił:
„Waleriana zawiera ważną klasę związków zwanych walepotriatami i kwas walerianowy, które występują wyłącznie w tej wieloletniej roślinie pochodzącej z Ameryki Północnej i Europy.
Nietrudno zauważyć, jak waleriana pomaga złagodzić ból, niepokój i bezsenność, ponieważ zarówno walepotriany, jak i kwas walerianowy są zdolne do wiązania się z tymi samymi receptorami w mózgu co diazepam (Valium). Chociaż waleriana nie została zbadana pod kątem łagodzenia skurczów menstruacyjnych, wykazano, że łagodzi spazmatyczne skurcze mięśni jelit.
Zarówno macica, jak i jelita są zbudowane z mięśni gładkich. W praktyce klinicznej, waleriana jest zwykle istotnym elementem medycyny alternatywnej łagodzącym bolesne miesiączki”.
8. Niepokalanek pospolity — Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) jest tradycyjnie stosowany w leczeniu problemów menstruacyjnych, w tym zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Systematyczny przegląd badań wykazał znaczne zmniejszenie objawów PMS u kobiet stosujących niepokalanek w porównaniu z kobietami z grupy placebo.
Co więcej, niepokalanek lub lek fluoksetyna stosowane są w celu łagodzenia objawów występujących u kobiet cierpiących na przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD), które jest cięższą postacią zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
9. Mniszek lekarski — Liście mniszka lekarskiego działają jak bezpieczny środek moczopędny - pomagają złagodzić wzdęcia, usuwając nadmiar wody z organizmu. Jednym ze sposobów na czerpanie korzyści z tej rośliny jest picie naparu z liści mniszka lekarskiego.
10. Naturalny progesteron — Progesteron to hormon naturalnie występujący w ludzkim organizmie, niezbędny dla wielu ważnych funkcji. U kobiet progesteron równoważy hormony estrogenowe i jest wytwarzany głównie przez jajniki podczas owulacji.
Kobiety zbliżające się do menopauzy często wytwarzają niewystarczającą ilość progesteronu. Co więcej, w naszej kulturze nawet kobiety w wieku rozrodczym mają tendencję do dominacji estrogenów. Naturalny progesteron (bioidentyczny z progesteronem wytwarzanym przez organizm) może pomóc zrównoważyć hormony estrogenowe w celu złagodzenia objawów PMS, a także normalizacji cyklu miesiączkowego.
11. Rumianek pospolity — Herbatka rumiankowa podnosi poziom glicyny, która pomaga złagodzić skurcze mięśni. Glicyna działa również kojąco na nerwy, co może wyjaśniać, dlaczego rumianek jest skuteczny w łagodzeniu stresu i niepokoju. Tradycyjnie herbatę rumiankową poleca się również w celu złagodzenia skurczów menstruacyjnych.
12. Korzeń maca — Korzeń maca to bulwa z rodziny rzodkiewek, znana z przywracania równowagi hormonalnej. U kobiet maca może pomóc złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest ziołem adaptogennym, co oznacza, że może wspierać organizm w okresach stresu, promując dobre samopoczucie emocjonalne i dobry nastrój.
13. Serdecznik pospolity — Jest przydatny do stymulacji napięcia macicy. Serdecznik pospolity pomaga zmniejszyć skurcze mięśni macicy. Jest również stosowany w łagodzeniu stresu i objawów nerwicy sercowej spowodowanej lękiem. Według systematycznego przeglądu badań Cochrane, okazał się obiecujący w łagodzeniu PMS:
„Ziołolecznictwo było stosowane w Chinach od wieków, a obecnie jest stosowane w szpitalach publicznych w Chinach w leczeniu pierwotnego bolesnego miesiączkowania.
W przeglądzie znaleziono obiecujące dowody na stosowanie chińskiej medycyny ziołowej w zmniejszaniu bólu miesiączkowego w leczeniu pierwotnego bolesnego miesiączkowania, w porównaniu z medycyną konwencjonalną, taką jak NLPZ i doustne tabletki antykoncepcyjne, akupunktura i ciepłe okłady”.
14. Nasiona kopru włoskiego — Wykazano, że ekstrakt z nasion kopru włoskiego zmniejsza nasilenie PMS, w tym znacznie zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Według badań opublikowanych przez European Society of Women na corocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology, kobiety, które przyjmowały ekstrakt z nasion kopru włoskiego przez trzy dni przed okresem do trzech dni po, stwierdziły, że krople sprawiały, że czuły się mniej przygnębione, co ułatwiało im kontakt z przyjaciółmi i rodziną.
15. Szafran — Kobiety, które codziennie otrzymywały 30 mg ekstraktu z szafranu (15 mg dwa razy dziennie) przez dwa cykle miesiączkowe, zgłaszały 50-procentowe zmniejszenie nasilenia objawów PMS.