Czy spożywanie papryczek chili może zapobiegać atakowi serca i udarowi mózgu?

Sprawdzone fakty
kobiety

W skrócie -

  • Spożywanie papryczek chili może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu
  • Papryczki chili zawierają kapsaicynę, która jest pomocna w wielu problemach zdrowotnych – od trawienia i stanów zapalnych po kontrolę wagi i raka
  • Spożywanie papryczek chili nie jest jednak rozwiązaniem kompleksowym i może nie być najlepszym wyborem dla wszystkich. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie zindywidualizowanego planu leczenia

Według dr. Mercoli

Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) są główną przyczyną zgonów wśród Amerykanów. Co roku wydawanych jest ponad 219 miliardów dolarów na leczenie milionów cierpiących na CVD. Dotyczy to ludzi prawie wszystkich ras i grup etnicznych. 1 na 4 zgony w Stanach Zjednoczonych jest spowodowany CVD.

Od dziesięcioleci naukowcy szukają odpowiedzi w postaci zaleceń dotyczących diety i ćwiczeń, nowych terapii lekowych i dodatkowych interwencji dotyczących stylu życia. Grupa włoskich naukowców przedstawia nowe spojrzenie na zapobieganie CVD za pomocą tego, co w wielu częściach świata uważane jest za podstawowy element kuchni: papryczki chili.

Powołując się na potrzebę dokładniejszego zbadania roli tego warzywa w diecie śródziemnomorskiej, dr Marialaura Bonaccio i zespół 12 naukowców z Pozzilli we Włoszech przeprowadzili analizę obejmującą dane 22 811 mężczyzn i kobiet.

Użyli kwestionariusza dotyczącego częstotliwości jedzenia, aby określić, jak często każdy uczestnik badania spożywał papryczki chili; porównano to następnie ze wskaźnikami zachorowań i śmiertelności w badanej grupie.

W wydaniu Journal of the American College of Cardiology z grudnia 2019 roku stwierdzono, że „regularne spożywanie papryczki chili wiąże się z niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i zgonu z powodu CVD niezależnie od czynników ryzyka CVD lub przestrzegania diety śródziemnomorskiej”.

Osoby regularnie spożywające papryczkę chili mieli o 40% mniejsze ryzyko śmiertelnego zawału serca i o ponad 50% mniejsze ryzyko udaru mózgu. Odnotowano, że efekt był silniejszy u osób, które nie miały nadciśnienia tętniczego.

Dr Bonaccio zauważyła, że skutki nie były zależne od tego, czy ktoś przestrzegał diety śródziemnomorskiej, która ma wiele właściwości chroniących serce. Naukowcy zauważyli również, że regularne spożywanie papryczek chili było odwrotnie proporcjonalne do ryzyka zgonu z powodu chorób naczyniowo-mózgowych i choroby niedokrwiennej serca.

Chociaż nie oznacza to, że papryczki chili są lekarstwem na CVD, daje to wgląd w znaczenie zdrowego odżywiania i korzystania z naturalnych opcji w dążeniu do utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

CVD: wiele przyczyn, wiele sposobów leczenia

Na CVD wpływa wiele czynników, w tym wybór stylu życia. CDC podaje, że 47% Amerykanów ma co najmniej jeden z trzech czynników ryzyka rozwoju chorób serca, takich jak palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze.

Chociaż te liczby są zniechęcające, dobrą wiadomością jest to, że mamy dużą kontrolę nad zdrowiem swojego serca. CDC zauważa również, że picie zbyt dużej ilości alkoholu, brak odpowiedniej ilości ćwiczeń i spożywanie niezdrowej żywności również może zwiększyć ryzyko chorób serca.

Przejmując kontrolę nad swoimi codziennymi nawykami, możesz przechylić szalę na swoją korzyść co pozwoli zapobiec rozwojowi otyłości i cukrzycy, które również zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Papryczki chili, jako część zdrowej diety, mogą urozmaicić posiłki, oferując jednocześnie dodatkowe korzyści zdrowotne, w tym zmniejszone ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Alzheimera, raka, a nawet trądziku.

Powiązanie z kapsaicyną

Papryczki chili należą do rodziny psiankowatych. Do odmian tego warzywa należą papryka cayenne, jalapeno, habanero i serrano. Po raz pierwszy były uprawiane przez starożytnych rolników w Ameryce Środkowej i Południowej, w regionach, w których kuchnia słynie z pikantnego smaku.

Dziś są uprawiane na całym świecie, ale Meksyk, Chiny, Hiszpania, Nigeria i Turcja należą do największych producentów komercyjnych. Papryczka chili zawiera bioaktywny związek roślinny o nazwie kapsaicyna, który odpowiada za jej ostry i pikantny smak. Kapsaicyna jest skoncentrowana w nasionach i błonie wewnętrznej o białym kolorze; im więcej kapsaicyny w papryczce, tym ostrzejszy jej smak.

Kapsaicyna to związek wytwarzany przez roślinę w celu ochrony papryki przed atakiem grzybów. Jest bezbarwny i bezwonny, ale po spożyciu oszukuje mózg, aby odczuwał pieczenie w miejscu ekspozycji. Uczucie pieczenia, jakie wywołuje związek, nie jest w rzeczywistości smakiem.

Jest ono spowodowane stymulacją nerwów wysyłających do mózgu dwie wiadomości: intensywny bodziec i ciepło. Odczuwanie pieczenia wynika z połączenia tych dwóch sygnałów.

Wysokiej jakości składnik ogólnej strategii prozdrowotnej

Kapsaicyna została wszechstronnie przebadana i możesz być zaskoczony wynikami tych badań. Oto przykłady jej właściwości:

Uśmierzanie bólu — kapsaicyna pomaga złagodzić ból, wyczerpując zapas substancji P – substancji chemicznej znajdującej się w komórkach nerwowych, która odgrywa istotną rolę w przekazywaniu sygnałów bólu do mózgu. W jednym z badań osoby cierpiące na zgagę otrzymywały 2,5 grama czerwonej papryki chili dziennie. Zaobserwowano, że na początku leczenia ból nieco się pogorszył, ale z czasem uległ stopniowemu zmniejszeniu.

W innym badaniu 80% osób leczonych kapsaicyną odczuwało zmniejszenie bólu po dwóch tygodniach. Autorzy badania stwierdzili, że u osób z umiarkowanym bólem miejscowe leczenie kapsaicyną skutecznie zmniejsza intensywność bólu niezależnie od miejsca podania i dawki kapsaicyny.

Kontrola wagi — pikantne potrawy pomagają w spalaniu tłuszczu i schudnięciu. W badaniu opublikowanym w Journal of Nutritional Science and Vitaminology uczestnicy badania otrzymywali 10 gramów czerwonej papryki podczas posiłku.

Naukowcy monitorowali wydatek energetyczny uczestników po zjedzeniu posiłku. Zaobserwowano, że papryczki chili zwiększyły go. Uważa się, że organizm może spalić dodatkowe 50 kalorii dziennie w wyniku regularnego spożywania kapsaicyny.

Zmniejszenie głodu — kilka badań wykazało, że kapsaicyna może pomóc zmniejszyć głód. Według badań opublikowanych w European Journal of Nutrition, kapsaicyna działa poprzez zmniejszenie produkcji greliny – hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu.

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi — kapsaicyna może pomóc w długotrwałym utrzymaniu zdrowia serca. Według autorów jednego z badań, zaobserwowano poprawę u myszy z wysokim ciśnieniem krwi spożywających pokarm zmieszany z kapsaicyną. Naukowcy zasugerowali, że kapsaicyna aktywuje przejściowy receptor waniloidowy 1 (TRPV1), którego aktywacja przyczynia się do zwiotczenia naczyń i obniżenia ciśnienia krwi.

Poprawa zdrowia układu pokarmowego — oprócz zmniejszania głodu, kapsaicyna pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W jednym z badań naukowcy odkryli, że kapsaicyna wzmacnia składnik buforujący odpowiedzi wydzielniczej i opróżniania żołądka oraz zapobiega uszkodzeniom błony śluzowej żołądka przez napoje na bazie etanolu.

Inna grupa naukowców zasugerowała, że kapsaicyna może wspomagać gojenie się wrzodów żołądka poprzez hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego oraz stymulowanie produkcji śluzu i przepływu krwi w żołądku.

Obniżanie ryzyka raka — kapsaicyna ma również zdolność zwalczania raka, modulując ścieżki wzrostu komórek nowotworowych. Wyniki jednego z badań, które to potwierdziły, zostały zaprezentowane podczas spotkania Experimental Biology 2019, które odbyło się w Orlando na Florydzie. Naukowcy badali zdolność kapsaicyny do zmniejszania przerzutów w gruczolakoraku płuc, który stanowi większość przypadków niedrobnokomórkowego raka płuc.

Eksperymenty in vitro wykazały, że kapsaicyna powstrzymuje przerzuty poprzez blokowanie aktywacji kluczowego białka regulującego proliferację i migrację komórek nowotworowych – białka Src.

Imbir zwiększa aktywność przeciwnowotworową kapsaicyny

Chociaż sama kapsaicyna jest silną cząsteczką, w połączeniu z 6-gingerolem znajdującym się w surowym korzeniu imbiru, staje się jeszcze ważniejsza dla zdrowia. Naukowcy odkryli, że myszy podatne na raka płuc miały mniejsze ryzyko rozwoju choroby, gdy były karmione dietą z dodatkiem kapsaicyny i 6-gingerolu.

Kombinacja tych związków wykazała zwiększoną zdolność wiązania się z receptorem odpowiedzialnym za wzrost komórek nowotworowych, co zmniejszyło ryzyko rozwoju raka płuc u zwierząt doświadczalnych. Podczas badania naukowcy karmili jedną grupę myszy tylko kapsaicyną, drugą tylko 6-gingerolem, a trzecią kombinacją obu związków.

Podczas obserwacji u wszystkich myszy, które otrzymywały kapsaicynę, rozwinęły się guzy płuc; u połowy myszy, które otrzymały 6-gingerol, rozwinęły guzy płuc. Tylko u 20% myszy, którym podano kombinację tych związków, zaobserwowano rozwój raka.

Jednak nawet stosowane samodzielnie, imbir i kapsaicyna wykazują potężne działanie prozdrowotne. Imbir łagodzi nudności związane z operacjami, chemioterapią i poranne mdłości.

Właściwości przeciwzapalne imbiru przyniosły wielu ludziom ulgę w bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ponieważ imbir zwiększa również perystaltykę przewodu pokarmowego, jest stosowany w leczeniu przewlekłej niestrawności.

Znaczące zmniejszenie bólu związanego z zaburzeniami miesiączkowania i poprawa funkcji mózgu to inne korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem imbiru.

Naturalny środek wzmacniający układ odpornościowy

Jasnoczerwone papryczki chili zawierają beta-karoten. Według WH Foods zaledwie 2 łyżeczki dostarczają 6% zalecanej dziennej dawki witaminy C i ponad 10% witaminy A. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia błon śluzowych wyściełających kanały nosowe, płuca i przewód pokarmowy.

Suplementacja kapsaicyny może również zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (CHD). W jednym z badań naukowcy ocenili wpływ kapsaicyny na profile lipidów w surowicy u osób, które miały niski poziom lipoprotein o niskiej gęstości (HDL).

W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym obejmującym 42 uczestników, połowa została przydzielona do grupy codziennie przyjmującej kapsaicynę, podczas gdy druga grupa służyła jako grupa kontrolna. Osoby z grupy eksperymentalnej doświadczyły zmniejszenia poziomu trójglicerydów i białka C-reaktywnego.

Wydaje się, że kapsaicyna poprawia czynniki ryzyka u osób z niskim HDL. Naukowcy doszli do wniosku, że może przyczyniać się do zapobiegania i leczenia CHD.

Autorzy innego badania, opublikowanego w czasopiśmie American Heart Association Circulation, stwierdzili, że u osób stosujących dostępną bez recepty maść przeciwbólową z kapsaicyną spada ryzyko uszkodzenia serca podczas zawału serca. Dr Keith Jones – autor tego badania – skomentował:

„Wykazano, że zarówno maść, jak i sama kapsaicyna działają poprzez podobne mechanizmy neurologiczne. Są to najsilniejsze zarejestrowane dotychczas działania kardioprotekcyjne. Jest to forma zdalnej ochrony kardiochronicznej, przy użyciu bodźca skórnego, który aktywuje ochronę kardiochirurgiczną na długo przed otwarciem zablokowanej tętnicy wieńcowej”.

Kapsaicyna raczej nie dla wszystkich

Chociaż istnieje wiele korzyści wynikających ze spożywania pokarmów zawierających kapsaicynę, jedzenie papryczek chili nie jest uważane za lekarstwo na wszystko. Niektórzy ludzie nie tolerują smaku, podczas gdy inni mogą uznać, że zaostrza to istniejące choroby.

Autorzy jednego z badań stwierdzili, że długotrwałe miejscowe stosowanie kapsaicyny zwiększa ryzyko raka skóry u myszy, na przykład, gdy jest stosowana razem z promotorem guza. Jednak dla większości ludzi spożywanie papryczek chili będzie sposobem na uzyskanie dodatkowych właściwości odżywczych i może okazać się korzystne dla zdrowia serca. Jeśli rozważasz suplementację, lekarz medycyny naturalnej pomoże określić, czy kapsaicyna jest dla Ciebie odpowiednia.

Pyszne przepisy do wypróbowania w domu

Włączenie pożywnej żywności do codziennej diety może być łatwiejsze niż myślisz. Niezależnie od tego, czy uwielbiasz smak owoców i warzyw, czy też musisz „ukrywać” je w swoich posiłkach, aby cieszyć się ich korzystnymi właściwościami, dostępnych jest wiele opcji, które zaspokoją Twoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały.