Paszporty zdrowia w Irlandii, kto następny?

Sprawdzone fakty
(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
plan ekspansji

W skrócie -

  • Irlandia rozpoczęła krajową próbę swojej nowej inicjatywy Health Passport Ireland, która wykorzystuje aplikację do monitorowania i wyświetlania wyników testów COVID-19 oraz statusu szczepień przeciw COVID-19, gdy szczepionka stanie się dostępna
  • Aplikacja jest reklamowana jako środek zwiększający wolność, ale pewnego dnia możesz nie być w stanie po prostu wejść do sklepu, restauracji, a nawet gabinetu lekarskiego czy miejsca pracy, chyba że za pomocą aplikacji „zielony paszport zdrowotny” będziesz w stanie udowodnić, że nie masz COVID-19 i / lub zostałeś zaszczepiony
  • Plany wdrożenia programu są w toku, a system prawdopodobnie wkrótce zostanie wdrożony na całym świecie, w krajach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Kenia i wielu innych
  • Aplikacje, które zaczynają od monitorowania wyników testów na COVID-19 i statusu szczepień, mogą przekształcić się w narzędzia kontroli i władzy, uniemożliwiając ludziom uczęszczanie do szkoły, pracy lub podróży bez odpowiednich wyników

Według dr. Mercoli

28 sierpnia 2020 roku Irlandia rozpoczęła krajową próbę swojej nowej inicjatywy Health Passport Ireland. „Ochrona społeczeństwa i gospodarki” – czytamy na ich stronie internetowej. Irlandzkie paszporty zdrowotne to właściwie tylko sposób na monitorowanie i wyświetlanie wyników testów na COVID-19 – oraz ułatwianie przeprowadzania większej ilości testów na COVID-19 – a także wyświetlanie statusu szczepień przeciwko COVID-19, gdy szczepionka stanie się dostępna.

W tej chwili irlandzkie paszporty zdrowotne są wprowadzane na próbę w wielu branżach, w tym w opiece zdrowotnej (szpitale i domy opieki), żłobkach i przedszkolach, szkołach, rolnictwie, rozrywce i innych branżach. Jest prawdopodobne, że wkrótce będą warunkiem wejścia do szkół, szpitali, biur, lotnisk i nie tylko.

Aplikacja jest reklamowana jako środek zwiększający wolność: „Korzystając z technologii szybkiego skanowania w czasie rzeczywistym, możemy cieszyć się swobodniejszymi podróżami i zwiększoną ochroną przed COVID-19” – stwierdzano na stronie Health Passport Ireland. Jednak pewnego dnia, możesz nie być w stanie wejść do sklepu, restauracji, a nawet gabinetu lekarskiego lub miejsca pracy, chyba że za pomocą tej aplikacji udowodnisz, że nie masz COVID-19 i / lub zostałeś zaszczepiony.

Wyświetlaj swój wynik w razie potrzeby

Według twórców, nowy system paszportów zdrowotnych łączy „najbardziej zaawansowane i sprawdzone rozwiązania testowe”, dzięki czemu można mieć natychmiastowy dostęp do swojego statusu COVID-19, który można następnie wyświetlić lub przeskanować w razie potrzeby. Obejmuje to badanie na obecność COVID-19, po którym autoryzowany administrator medyczny utworzy indywidualne konto Health Passport Ireland i zaktualizuje wyniki testu na COVID-19.

Użytkownicy będą musieli pobrać aplikację mobilną Health Passport na swój telefon, która zostanie automatycznie połączona z najnowszymi wynikami testu na COVID-19, który ostatnio wykonali. Jeśli paszport zdrowia będzie miał kolor zielony, oznacza to, że wynik testu jest negatywny, „co pozwoli bezpiecznie cieszyć się życiem codziennym”. W przypadku pozytywnego wyniku testu, kolor paszportu będzie czerwony, co będzie oznaczało potrzebę izolacji.

Co więcej, wyniki testów automatycznie tracą ważność z upływem czasu, co spowoduje zmianę koloru paszportu zdrowia na bursztynowy – jest to ostrzeżenie, że nadszedł czas na ponowne wykonanie testu.

Dla osób, które nie zostały przetestowane, Health Passport Ireland umożliwia korzystanie z technologii w celu „łatwego skanowania innych w razie potrzeby” i uzyskania ich statusu COVID-19. „Zapewni to duże bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie w codziennym życiu, na przykład podczas korzystania z usług, podczas podróży, na imprezach, w pracy i nie tylko”.

Podsumowując, aby osiągnąć swobodę, której potrzebujesz w swoim normalnym, codziennym życiu, wystarczy przejść test na obecność COVID-19, poprosić administratora zdrowia o utworzenie indywidualnego konta Health Passport, pobrać aplikację na telefon, otrzymać wyniki testu COVID-19 na telefon (przeprowadzać ponowne badania w razie potrzeby), a następnie wyświetlać swój status COVID-19, gdy jest to wymagane.

Paszporty zdrowia będą miały zasięg globalny

Irlandzki paszport zdrowotny to pierwszy na świecie paszport opracowany przez irlandzką firmę ROQU Group. Został jednak zaprojektowany z myślą o rozszerzeniu na skalę globalną i jest kompatybilny ze wszystkimi oficjalnymi testami na COVID-19, w tym z testami z wymazów, krwi i szybkimi testami diagnostycznymi. Według Roberta Quirke – prezesa i dyrektora generalnego ROQU Group:

„Na całym świecie wciąż panuje frustracja i rozczarowanie z powodu ograniczeń dotyczących COVID-19… Korzystając z naszej globalnej widoczności, pomagamy lokalnym firmom, udostępniając wszystkim najlepsze rozwiązania wykrywania COVID-19. Ponieważ testy i badania są coraz lepsze, chcemy zapewnić irlandzkiemu społeczeństwu i gospodarce łatwy dostęp do rozwiązań testowych, które oferują najwyższy poziom walidacji klinicznej.

Celem badania pilotażowego jest wykazanie, jak Health Passport działa w różnych rzeczywistych sytuacjach biznesowych i społecznych”.

Plany ekspansji są w toku, a ROQU zauważa, że system zostanie wkrótce wdrożony na całym świecie w krajach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Kenia, a następnie w innych lokalizacjach.

„Bez względu na to, gdzie test jest wykonywany, będzie można go bezpiecznie zaktualizować na swoim prywatnym koncie Health Passport. Ma to zasadnicze znaczenie dla pasażerów wylatujących i przybywających do Irlandii” – stwierdził przedstawiciel Health Passport Ireland.

Irlandia wprowadziła paszport zdrowia dla osób niepełnosprawnych

W czerwcu 2019 roku, miesiące przed ogłoszeniem pandemii, irlandzki Urząd Służby Zdrowia (HSE) uruchomił kolejną inicjatywę paszportów zdrowia, tym razem podobno po to, aby pomóc osobom niepełnosprawnym intelektualnie uzyskać równy dostęp do opieki zdrowotnej. Paszporty, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w niektórych ośrodkach opieki zdrowotnej, obejmują wiele sekcji, w których wyszczególnione są dane osobowe, zdolności komunikacyjne, historia choroby i inne.

Po raz kolejny paszport jest reklamowany jako sposób na poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, jednak nie wspomina się o obawach związanych z prywatnością ani o tym, że gdyby taki paszport wpadł w niepowołane ręce, mógłby zostać wykorzystany do promowania dyskryminacji, a nie do jej zakończenia.

Wyświetlony zostanie również status szczepień

Health Passport Ireland (wkrótce paszport zdrowia w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i innych krajach) nie jest przeznaczony wyłącznie do wyświetlania wyników testów na COVID-19. Będzie wyświetlał również oficjalny status szczepień, gdy szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna. Biorąc pod uwagę, że będzie można połączyć aplikację z innymi usługami i dokumentacją medyczną, nie jest przesadą założenie, że pewnego dnia może ona posłużyć do monitorowania stanu wszystkich szczepionek i innych procedur medycznych.

Wygląda na to, że wkrótce możemy żyć w świecie, w którym Twoje osobiste dane medyczne - w tym wyniki testów na COVID-19 i dane pokazujące na co zostałeś zaszczepiony – będą musiały zostać udostępnione i uwierzytelnione, zanim będziesz mógł wziąć udział w jakimś wydarzeniu, podróżować samolotem, a nawet wejść do pracy.

Systemem, który jest w trakcie opracowywania, jest irlandzki paszport zdrowia. Technologia stojąca za takimi innowacjami, które wiele osób nazywa zagrożeniem dla swobód obywatelskich i prywatności, jest już dostępna dla ogółu społeczeństwa w App Store i Google Play za pośrednictwem Civic Wallet Civic Technologies. Firma Civic Technologies, która określa się jako „wiodący innowator w rozwiązaniach związanych z tożsamością cyfrową”, udostępniła swoją aplikację „Civic Wallet” 16 czerwca 2020 roku. Wcześniej była ona dostępna tylko w prywatnej, testowej wersji beta.

Oprócz oferowania użytkownikom możliwości wysyłania i otrzymywania waluty cyfrowej, w tym bitcoinów, ethereum, CVC i USDC, które są dolarami amerykańskimi konwertowanymi na aktywa w łańcuchu blokowym ethereum, będzie również oferować weryfikację stanu zdrowia za pośrednictwem tzw. Health Key.

Civic Technologies nawiązało współpracę z Circle Medical – filią szpitala UCSF Health w San Francisco, która będzie korzystać z aplikacji, aby 500 jej pracowników mogło udowodnić swój status COVID-19. Civic planuje wdrożyć weryfikację stanu zdrowia dla firm zatrudniających ponad 500 pracowników.

Grupa monitorująca w przygotowaniu

W maju 2020 roku Johns Hopkins uruchomił kurs online, aby wyszkolić „armię” osób kontaktowych, do której w ciągu kilku godzin od publikacji informacji dołączyły setki osób. Osoby, które wezmą udział w kursie, zostaną przeszkolone w zakresie przeprowadzania wywiadów z osobami, u których zdiagnozowano COVID-19, identyfikowania ich bliskich i znajomych, którzy mogli zostać narażeni na koronawirusa, a następnie udzielą im wskazówek, jak poddać się kwarantannie przez dwa tygodnie.

W międzyczasie Gavi, the Vaccine Alliance, założone dzięki funduszom z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, nawiązało współpracę z ID2020 Alliance, aby uruchomić program tożsamości cyfrowej o nazwie ID2020 w Bangladeszu. Informacje medyczne, w postaci wyników testu na COVID-19, mają być wysyłane do elektronicznej bazy danych, aby osoby kontaktowe mogły wymusić izolację i kwarantannę osób, które miały kontakt z chorym, nawet jeśli są zdrowe.

Biała księga Fundacji Rockefellera z 21 kwietnia 2020 roku pt. „National COVID-19 Testing Action Plan — Strategic Steps to Reopen Our Workplaces and Our Communities” określa ramy strategiczne, które mają stać się częścią stałego nadzoru i strukturę kontroli, która poważnie ogranicza wolność osobistą i wolność wyboru.

Plan Rockefellera przewiduje rozpoczęcie testów na obecność COVID-19 i monitorowanie 1 miliona Amerykanów tygodniowo, stopniowo zwiększając liczbę monitorowanych do 3 milionów, a następnie 30 milionów tygodniowo („plan 1-3-30”) w ciągu następnych sześciu miesięcy, aż cała populacja zostanie objęta monitorowaniem.

Chociaż mówi się, że kwarantanna będzie dobrowolna, niektóre powiązane dokumenty stwierdzają, że w przypadku nieprzestrzegania przepisów policja może wyegzekwować nakaz zatrzymania, aby zapewnić przestrzeganie tej zasady. W niektórych stanach dozwala się również nałożenie kary grzywny w wysokości do 2000 USD dziennie lub pozbawienia wolności za nieprzestrzeganie kwarantanny.

Paszport zdrowia, zeskanowany na lotnisku lub w innym punkcie wjazdu, byłby również łatwym sposobem dla władz na monitorowanie historii podróży i egzekwowanie samo-kwarantanny dla podróżnych przybywających z określonych obszarów.

Na przykład, miasto Chicago wydało zalecenie nakładające na gości przybywających ze stanów, w których występuje 15 lub więcej nowych potwierdzonych przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców (średni wynik z 7 dni) obowiązek 14-dniowej kwarantanny.

Podczas gdy kwarantanna nie była aktywnie egzekwowana, miejski komisarz ds. zdrowia ogłosił, że każdy, kto świadomie sprzeciwia się nakazowi samo-kwarantanny, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 7 000 dolarów.

Czy prywatność danych medycznych nadal będzie naruszana?

Ostatecznie to i inne naruszenia prywatności, takie jak aplikacje do monitorowania kontaktów, mogą doprowadzić do przyszłości, w której zaświadczenie o szczepieniu lub „unikalny numer identyfikacyjny pacjenta” zastąpi osobiste dane identyfikacyjne, takie jak prawo jazdy, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia społecznego i paszport, i będzie powiązany nie tylko z ogólną dokumentacją medyczną, ale również z finansami.

Wkrótce możesz zostać poproszony o „udowodnienie”, że przeszedłeś pewne testy medyczne i otrzymałeś określone szczepionki tylko po to, aby wejść do budynku lub pójść do pracy. Dlatego należy zastanowić się, jakie inne informacje mogą również być wymagane pewnego dnia i czy w imię zdrowia publicznego odebrane zostaną swobody i prawo do prywatności.

Aplikacje, które monitorują wyniki testów na COVID-19 i status szczepień, mogą przekształcić się w narzędzia kontroli i władzy, uniemożliwiając Ci uczęszczanie do szkoły, pracy lub podróżowanie bez odpowiedniego koloru paszportu lub wyników.

„Następnym krokiem może być użycie tego samego systemu do monitorowania innych danych osobowych, np. rejestru karnego i profilu w mediach społecznościowych. A potem wszystkie informacje można będzie zintegrować w jednej internetowej bazie danych, która będzie zawierała całą osobistą historię każdego obywatela – oczywiście w imię bezpieczeństwa” – napisała Jurica Dujmovic w Market Watch.

„Ten kluczowy pierwszy krok musi napotkać zdecydowany opór, aby nie stał się bramą do czegoś, przed czym my jako społeczeństwo nie będziemy się już w stanie obronić” – dodała. „Jeśli tak się stanie, COVID-19 będzie najmniejszym z naszych zmartwień”.