Według dr. Mercoli
Jeśli od dzieciństwa jadłeś „rosół”, aby złagodzić przeziębienie lub ból gardła, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że rosół konkuruje z kurczakiem i warzywami w dostarczaniu składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zwalczania infekcji.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze, bulion kostny jest jednym z produktów, które bardzo polecam i które osobiście stosuję w celu utrzymania zdrowego stylu życia.
Chociaż w ostatnich latach w miastach takich jak Nowy Jork i Los Angeles pojawiły się restauracje i sklepy serwujące bulion, wpływ bulionu kostnego na zdrowie i choroby nie jest niczym nowym.
Na długo przed tym, jak bulion stał się modnym napojem zdrowotnym stosowanym przez elitarnych zawodowych sportowców, takich jak gwiazda NBA LeBron James i ikona NBA Kobe Bryant, od tysiącleci był spożywany w różnych kulturach ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Dla wcześniejszych pokoleń było nie do pomyślenia, aby marnować jakąkolwiek część tuszy zwierzęcej, dlatego pomysłowi myśliwi i kucharze opanowali sztukę gotowania na wolnym ogniu chrząstek, kości, kopyt i skóry, które w przeciwnym razie byłyby nieprzydatne, aby uzyskać pożywny rosół.
Z biegiem czasu rosół stał się podstawą diety nie tylko osób dbających o zdrowie, ale także osób borykających się z zaburzeniami trawienia i chorobami autoimmunologicznymi. Od czasów Hipokratesa lekarze kojarzyli bulion kostny z leczeniem jelit.
Chociaż znaczenie zdrowia jelit jest stosunkowo nowym tematem w czasopismach medycznych, praktyczny związek między tym, co jemy, a tym, jak to wpływa na nasz organizm, jest ugruntowany od pokoleń.
W pewnym sensie obecnie na nowo odkrywamy wiele domowych środków, które były używane w celach leczniczych przez naszych dziadków i pradziadków zaledwie kilka pokoleń temu.
Co to jest bulion kostny?
Bulion kostny, jak wskazuje nazwa, jest wywarem z kości zwierzęcych. Bulion domowy znacznie różni się od odmiany konserwowej, którą można kupić w sklepie lub bulionu otrzymywanego przez dodanie kostek bulionowych obciążonych chemikaliami do wrzącej wody.
Tradycyjne zupy zawierające mięso i warzywa są zwykle gotowane najwyżej przez jedną do dwóch godzin przy użyciu świeżych składników. Bulion kostny w swojej najprostszej postaci przyrządza się z kości, octu i przypraw. Jest gotowany na wolnym ogniu przynajmniej przez noc (od 24 do 72 godzin).
Dłuższy czas gotowania na wolnym ogniu skutkuje lepszym uwolnieniem żelatyny, minerałów i innych składników odżywczych z kości, co jest kluczem do uzyskania wielu prozdrowotnych korzyści i właściwości regenerujących, jakie bulion ma do zaoferowania.
Dlaczego warto pić bulion kostny?
Dietetyk i założycielka My Foodie Noodie, Kayla McDonell, twierdzi, że picie bulionu kostnego zapewnia sześć następujących korzyści zdrowotnych:
Dostarcza wielu ważnych witamin i minerałów |
Jest korzystne dla układu pokarmowego |
Zwalcza stany zapalne |
Wspiera zdrowie stawów |
Wspomaga utratę wagi |
Poprawia sen i pracę mózgu |
Przez lata dzieliłem się swoimi poglądami na temat wielu z tych korzyści i teraz ponownie je podkreślę. Bez wątpienia bulion kostny dostarcza wielu ważnych witamin i minerałów w postaci, którą organizm może z łatwością wchłonąć i wykorzystać.
Do składników odżywczych zawartych w bulionie kostnym należą: wapń, magnez, fosfor, potas i inne mikroelementy, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu zdrowych kości. Natomiast bulion z ości ryb jest dobrym źródłem jodu, który wspomaga pracę tarczycy.
W jaki sposób bulion kostny wpływa na stan zapalny, utratę wagi i sen?
Jeśli stosujesz dietę składającą się głównie z węglowodanów i przetworzonej żywności, nasilasz chroniczne zapalenie w organizmie. Przewlekły stan zapalny uniemożliwia osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia.
Aminokwasy, takie jak glicyna, prolina i arginina, które znajdują się w bulionie kostnym, mają działanie przeciwzapalne. Stwierdzono, że arginina jest szczególnie korzystna w leczeniu posocznicy (ogólnoustrojowy stan zapalny).
Bulion kostny zmniejsza ból stawów i stany zapalne dzięki obecności siarczanów chondroityny, glukozaminy i innych związków, które są ekstrahowane z gotowanej chrząstki.
Regularne spożywanie bulionu kostnego może być niedrogim sposobem na wsparcie zdrowia stawów. Wypróbuj ten naturalny środek, zanim wydasz pieniądze na drogie suplementy do pielęgnacji stawów.
Podobnie jak wyciskanie soków warzywnych, bulion kostny również może pomóc w odchudzaniu. Powszechnie wiadomo, że picie płynów zwiększa uczucie sytości, co często powoduje zmniejszenie apetytu. Poza tym udowodniono, że żelatyna zawarta w bulionie kostnym maksymalizuje uczucie sytości.
Jeśli samodzielnie przygotujesz zdrowy bulion, zastąpienie okazjonalnego posiłku bulionem kostnym wspomoże utratę niechcianych kilogramów, zwłaszcza jeśli zastąpi przetworzoną żywność.
Oprócz walki ze stanem zapalnym, glicyna znajdująca się w bulionie kostnym ma również działanie uspokajające, co poprawi jakość snu.
Badanie przeprowadzone przez Japanese Society of Sleep Research sugeruje, że przyjmowanie glicyny przed snem pomaga szybciej zasnąć i osiągnąć wyższy stosunek czasu snu do czasu spania. Okazało się również, że glicyna zmniejsza senność w ciągu dnia i poprawia funkcje poznawcze.
Jeśli masz problemy ze snem, rozważ wypicie małej szklanki bulionu kostnego przed snem.
Jak uzyskać pożywny bulion kostny?
Chociaż bulion kostny można kupić w supermarketach lub w sklepach internetowych, jeśli chcesz spożywać naprawdę wysokiej jakości bulion, najlepiej jest ugotować go samodzielnie. Po zidentyfikowaniu źródła wysokiej jakości kości reszta procesu jest dość łatwa i wymaga tylko niewielkiego planowania.
Najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie bulionu jest użycie wolnowaru. Pozwoli to na zajęcie się innymi rzeczami po włożeniu kilku podstawowych składników i ustawieniu urządzenia na wolne gotowanie.
Jeśli rozpoczniesz rano, wieczorem przywita Cię w domu kuszący aromat. Możesz użyć bulionu kostnego jako bazy do pysznych zup i gulaszu albo pić go jako gorący napój. Bulion można również zamrozić do wykorzystania w przyszłości.
Im bardziej galaretowaty bulion, tym większa jego wartość odżywcza. Kolagen, który wypłukuje się z kości podczas powolnego gotowania, jest jednym z kluczowych składników, które odpowiadają za lecznicze właściwości bulionu.
Według Kaayli Daniel, byłej wiceprezes Weston A. Price Foundation i współautorki książki pt. „Nourishing Broth”, bulion kostny jest podstawowym składnikiem leczniczej diety niezależnie od dolegliwości. Zauważa, że oznaką dobrze ugotowanego bulionu jest to, że po schłodzeniu robi się galaretowaty.
Aby bulion był jak najbardziej galaretowaty, Daniels zaleca dodanie kurzych łapek, świńskich nóżek lub kości stawów, które zawierają duże ilości kolagenu i chrząstki. Z drugiej strony kości podudzia lub nogi dostarczą duże ilości szpiku kostnego, który również zapewnia cenne korzyści zdrowotne. Z tego względu warto użyć mieszanki kości.
Do zrobienia bulionu możesz użyć wołowiny, kurczaka, ryb lub kości wieprzowych. Przekonasz się, że każda odmiana mięsa oferuje inny, wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Niezależnie od rodzaju użytych kości, oprócz przefiltrowanej wody, warto dodać niewielką ilość octu jabłkowego, który pomoże wypłukać minerały z kości podczas procesu gotowania. Niektórzy lubią dodawać warzywa i przyprawy, ale nie jest to wymagane i jest kwestią osobistego gustu.
Nie wszystkie kości są sobie równe
Najważniejszym aspektem procesu przygotowania bulionu jest zapewnienie najwyższej jakości kości. Idealnie byłoby, gdybyś używał tylko kości zwierząt hodowanych ekologicznie, wypasanych na pastwisku lub karmionych trawą. Warto zauważyć, że bulion uzyskiwany z kurczaków hodowanych w modelu skoncentrowanego karmienia zwierząt (CAFO) może być zbyt chudy i nie tworzyć galaretowatej struktury po schłodzeniu. Jeśli nie użyjesz kości ekologicznego kurczaka, w bulionie zabraknie wielu najbardziej odżywczych składników.
Poza tym zwierzęta CAFO są często karmione nienaturalną dietą z roślin modyfikowanych genetycznie i często otrzymują antybiotyki oraz hormony wzrostu. Zapewne nie chcesz żadnego z tych potencjalnie szkodliwych dodatków w swoim bulionie, więc upewnij się, że do gotowania używasz ekologicznych produktów.
Jeśli nie możesz znaleźć lokalnego źródła ekologicznych kości, być może będziesz musiał je zamówić. Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest lokalny Weston A. Price, który doprowadzi Cię do potencjalnych źródeł.
Możesz również nawiązać kontakt z potencjalnymi dostawcami w lokalnych spółdzielniach spożywczych, sklepach ze zdrową żywnością i na targowiskach. Należy pamiętać, że rolnicy z mniejszych gospodarstw bardzo często prowadzą hodowlę zgodnie z zasadami ekologicznymi, nawet jeśli ich działalność nie posiada certyfikatu ekologicznego. Wynika to głównie z faktu, że proces certyfikacji jest dość rygorystyczny i kosztowny oraz generalnie nieosiągalny dla wielu małych gospodarstw.
Wielu rolników uwielbia rozmawiać o swojej działalności. Większość z nich z przyjemnością poda szczegółowe informacje na temat używanej paszy i sposobu, w jaki dbają o swoje zwierzęta.
Przykładowe przepisy na bulion kostny
Istnieje wiele przepisów na przygotowanie bulionu kostnego. Możesz również po prostu eksperymentować, aby stworzyć własny przepis. Zapraszam do zapoznania się z przykładowym przepisem na zdrowy rosół.
Poniższy przepis dostarczyła Sally Fallon Morell, pisząca dla Weston A. Price Foundation. Jej artykuł zawiera również przepis na bulion wołowo-rybny. (Możesz zastąpić kurczaka mięsem z kaczki, indyka lub jagnięciną, a następnie postępować zgodnie z tymi samymi wskazówkami, aby uzyskać bulion).
Składniki na domowy rosół z kurczaka
- 1 cały kurczak z wolnego wybiegu lub 2 do 3 funtów (1-1,5 kg) kościstych części kurczaka (porcji rosołowych), takich jak grzbiety, szyje i skrzydełka
- Żołądki z jednego kurczaka (opcjonalnie)
- 2-4 kurze łapki (opcjonalnie)
- 4 litry zimnej przefiltrowanej wody
- 2 łyżki octu
- 1 duża cebula, grubo posiekana
- 2 marchewki, obrane i grubo posiekane
- 3 łodygi selera, grubo posiekane
- 1 pęczek pietruszki
Zwróć uwagę na dodatek octu. Podczas gotowania wywaru ocet pomaga „wymywać” cenne minerały z kości do wody, która ostatecznie staje się bulionem, który będziesz jadł.
Surowy ocet jabłkowy Bragga to dobry wybór, ponieważ jest niefiltrowany i niepasteryzowany.
Wskazówki dotyczące gotowania
Chociaż nie ma dobrego ani złego sposobu na zrobienie bulionu kostnego, podam kilka podstawowych wskazówek.
Używając całego kurczaka będziesz mieć również dużo mięsa, które można później z powrotem dodać do bulionu z dodatkowymi ziołami i przyprawami, aby zrobić obfity rosół lub wykorzystać do innych celów.
1. Napełnij duży garnek filtrowaną wodą.
2. Do wody dodaj ocet i wszystkie warzywa oprócz pietruszki.
3. W garnku umieść całą tuszę kurczaka lub porcje rosołowe.
4. Doprowadź do wrzenia i usuń wszelkie szumowiny, które unoszą się na powierzchni.
5. Zmniejsz ogień do najniższego ustawienia i gotuj na wolnym ogniu.
6. W przypadku gotowania całego kurczaka mięso powinno zacząć się oddzielać od kości po około 2 godzinach. Wyjmij kurczaka z garnka i oddziel mięso od kości.
Umieść tuszę z powrotem w garnku i kontynuuj gotowanie kości przez kolejne 12-24 godziny, a następnie wykonaj kroki 8 i 9.
7. Jeśli gotujesz bulion tylko na kościach, gotuj je na wolnym ogniu przez około 24 godziny.
8. Dodaj świeżą pietruszkę około 10 minut przed zakończeniem gotowania bulionu, aby nasycić go zdrowymi jonami mineralnymi.
9. Usuń pozostałe kości z bulionu łyżką cedzakową i przecedź resztę przez sitko, aby usunąć wszelkie fragmenty kości.