Przewlekłe stosowanie leków na zgagę może wywołać cukrzycę

Sprawdzone fakty
tabletki

W skrócie -

 • Przewlekłe stosowanie inhibitorów pompy protonowej (PPI) w leczeniu zgagi wiąże się z 24% wzrostem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2
 • PPI mogą również zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała, raka żołądka, przewlekłej choroby nerek i wielu innych problemów zdrowotnych
 • Alternatywne leki dostępne bez recepty oraz inne leki na receptę zostały wycofane po tym, jak stwierdzono, że zawierają rakotwórcze substancje używane w paliwie rakietowym
 • Uznaj prosty test jako przybliżony wskaźnik ilości kwasu wytwarzanego w żołądku i podejmij kroki, aby wyleczyć żołądek i zgagę bez niebezpiecznych leków

Według dr. Mercoli

Zgaga jest jednym z podstawowych objawów choroby refluksowej przełyku (ang. Gastroesophageal reflux disease, GERD). Jest to uczucie pieczenia za mostkiem, które może przesunąć się do szyi i gardła. Czasami można również doświadczyć cofania się kwasu żołądkowego z przełyku, który ma kwaśny i gorzki posmak. Niektóre osoby z GERD mogą mieć również inne objawy, takie jak astma, kaszel i zapalenie krtani.

GERD jest częstym problemem o rosnącej częstości występowania w populacji ogólnej. Tradycyjnie zapadalność była wyższa u osób w średnim i starszym wieku. Jednak ostatnio wzrosła liczba młodych ludzi (w wieku od 30 do 39 lat), którzy szukają opieki medycznej z powodu GERD.

Wydaje się, że nasilenie zgagi odpowiada głównym stresorom życiowym. Naukowcy odkryli, że nasilenie objawów zgagi nie zwiększa się wraz z wahaniami nastroju, ale raczej w wyniku długotrwałego stresu.

Obecna pandemia podniosła poziom stresu u wielu osób, które przyjmują dużo więcej leków przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych i przeciw bezsenności niż w analogicznych okresach od 2015 do 2019 roku. Autorzy raportu zauważyli:

„Ta analiza pokazuje, że wielu Amerykanów sięga po leki w celu uzyskania ulgi raz uświadamia jak poważny wpływ może mieć COVID-19 na zdrowie psychiczne naszego kraju”.

Leki na zgagę powiązane z cukrzycą

Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej (PPI) w celu złagodzenia zgagi, takich jak Nexium, Prevacid lub Prilosec, wiąże się z ryzykiem rozwoju poważnych chorób. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie BMJ Gut starali się ocenić związek między regularnym stosowaniem PPI a cukrzycą typu 2.

Przeprowadzono prospektywną analizę obejmującą dane 204 689 osób biorących udział w trzech trwających badaniach, w tym badaniu zdrowia pielęgniarek. W tej kohorcie wykryto 10 105 przypadków cukrzycy. Osoby, które regularnie przyjmowały PPI, miały o 24% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w porównaniu z osobami, które nie używają PPI.

Odkryto, że regularne stosowanie PPI podnosiło ryzyko cukrzycy typu 2, przy czym ryzyko to rosło wraz z długością czasu przyjmowania leków z tej grupy. Naukowcy doszli do wniosku, że „lekarze powinni zachować ostrożność przepisując PPI, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania”.

Istnieją dowody na to, że PPI zmieniają skład flory jelitowej, co może częściowo tłumaczyć związek z cukrzycą typu 2. W jednym badaniu z udziałem 1827 zdrowych bliźniaków naukowcy odkryli, że stosowanie PPI było związane z mniejszą liczbą bakterii i mniejszą różnorodnością drobnoustrojów we florze jelitowej.

Naukowcy prowadzący oddzielne badanie odkryli, że mikrobiota jamy ustnej była nadreprezentowana w mikrobiomach kałowych osób, które stosowały PPI, co jest zgodne „ze zmianami prowadzącymi do pogorszenia zadrowia flory jelitowej”. Zaobserwowane zmiany są również zgodne ze „znanymi zmianami, które predysponują do rozwoju C. difficile, co potencjalnie może wyjaśniać zwiększone ryzyko infekcji jelitowych u osób przyjmujących PPI”.

Ponadto PPI mogą zwiększać ryzyko „przyrostu masy ciała, przewlekłej choroby wątroby i zespołu metabolicznego”. Każde z tych schorzeń może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2.

Jak wskazano w Medpage Today, badanie dotyczące związku PPI z cukrzycą miało pewne ograniczenia, ponieważ było to badanie obserwacyjne, a naukowcy nie mogli wykluczyć innych czynników zakłócających, takich jak dawkowanie, częstotliwość i marka PPI. W artykule Medpage Today zacytowano autorów badania:

„Na poziomie populacji, PPI mogą mieć nawet bardziej wyraźny wpływ na florę jelitową niż inne powszechnie stosowane leki, takie jak antybiotyki, co prowadzi do ostrzeżeń przed nadużywaniem PPI i wzywa do dalszych badań nad następstwami długotrwałego przyjmowania PPI”.

Zanieczyszczone alternatywne leki dostępne bez recepty

Oprócz przepisywanych na receptę PPI, istnieją również leki na zgagę dostępne bez recepty. Dwa z nich – Zantac i Axid – okazały się zanieczyszczone rakotwórczą N-nitrozodimetyloaminą (NDMA), używaną kiedyś do produkcji paliwa rakietowego.

Wyniki badań na zwierzętach wykazały znaczne zwiększenie ryzyka raka, dlatego ta substancja chemiczna jest obecnie używana tylko do celów badawczych. W lutym 2020 roku leki na zgagę i wiele innych leków zostało wycofanych ze sprzedaży z powodu zanieczyszczenia NDMA. Ponieważ związek może być wchłaniany ze środowiska, pożywienia, tytoniu lub lekarstw, FDA ustaliła dopuszczalny poziom spożycia na 96 nanogramów dziennie.

Dla porównania jest to 0,000096 jednego miligrama (mg), a ziarno soli waży około 1 mg. Jedna partia walsartanu – leku na nadciśnienie tętnicze – prawie 200-krotnie przekraczała tę normę. Niepokojące jest to, że autorzy raportu Bloomberg z 2019 roku zasugerowali, że zanieczyszczenie mogło wynikać z priorytetowego traktowania rentowności nad testowaniem jakości oraz usprawniania metod produkcji.

Jednak nie jest to pierwszy przypadek, gdy czynniki rakotwórcze, takie jak NDMA, dostały się do leków generycznych, co rodzi poważne pytania dotyczące zdolności FDA do zapewnienia bezpieczeństwa leków. Według Bloomberg, jeden z leków na nadciśnienie tętnicze zawierał aż 17 mikrogramów NDMA na pigułkę, co według szacunków europejskich organów regulacyjnych wystarcza do wywoływania raka u 1 na 3390 osób.

Niepokojące jest to, że luźne podejście FDA do kontroli, które ujawniają fałszywe testy jakości, nie jest niczym niezwykłym. Reporter Bloomberg rozmawiał z Michaelem de la Torre, który prowadzi bazę danych inspekcji FDA.

Według Torre, w ciągu pięciu lat do 2019 roku FDA wydała listy ostrzegawcze w odpowiedzi na sfałszowane dane tylko w 25% przypadków. Najważniejsze jest to, że narażenie na NDMA wynikało w dużej mierze z polegania na lekach leczących objawy, a nie przyczynę choroby.

Lista zagrożeń. Brak specjalnego monitorowania w przypadku długotrwałego stosowania leku

Jak napisałem wcześniej, PPI są powiązane z kilkoma chorobami. Na przykład, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej sprzyja przerostowi bakterii w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do złego wchłaniania składników odżywczych oraz zapalenia ściany żołądka.

PPI zmniejszają również wchłanianie magnezu. Niski poziom magnezu może prowadzić do nudności, zmęczenia, skurczów mięśni, zmian osobowości i nieprawidłowego rytmu serca. Zmniejszając ilość kwasu żołądkowego, PPI zwiększają ryzyko zgagi, niestrawności, wzdęć, biegunki i gazów.

Obniżenie ilości kwasu żołądkowego może również zmniejszyć wchłanianie wapnia, co może prowadzić do rozwoju osteoporozy. Wyniki badań powiązały długotrwałe, zależne od dawki stosowanie PPI ze zwiększonym ryzykiem złamania biodra.

Według artykułu opublikowanego w JAMA, rosnącą liczbę osób, u których zdiagnozowano przewlekłą chorobę nerek, można przypisać zwiększonej liczbie osób stosujących PPI. Główny autor artykułu, Benjamin Lazarus z University of Queensland w Brisbane w Australii, skomentował:

„Wyniki badań sugerują, że do 70% tych recept nie ma wskazań, a 25% długoterminowych użytkowników PPI może przerwać terapię bez wystąpienia objawów. Rzeczywiście, już teraz pojawiają się wezwania do ograniczenia niepotrzebnego stosowania PPI”.

Ryzyko raka żołądka jest ponad dwukrotnie większe u osób przyjmujących PPI. Naukowcy wzięli pod uwagę potencjalną rolę, jaką infekcja może odgrywać w rozwoju raka żołądka i odkryli, że osoby, które codziennie przyjmowały PPI, miały 4,5-krotnie większe ryzyko rozwoju raka żołądka niż osoby, które przyjmowały lek raz w tygodniu.

Każda z tych chorób stanowi potencjalne zagrożenie długoterminowe. Jednak w badaniu przeprowadzonym z udziałem 86 602 respondentów naukowcy stwierdzili, że osoby przyjmujące PPI dwa razy dziennie były czterokrotnie większe niż osoby, które nie przyjmowały leków.

Są osoby, które jeszcze nie są przekonane, że stosowanie PPI wiąże się z niebezpiecznymi, niekorzystnymi dla zdrowia skutkami. Dr Daniel Freedberg z Columbia University, który nie brał udziału w badaniu, w rozmowie z reporterem Medpage nazwał wyniki „bardzo słabymi”.

Pomimo coraz większej liczby dowodów naukowych wskazujących na to, że leki te powodują znaczące i potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne, Freedberg zwraca uwagę, że stowarzyszenie medyczne, które opracowuje wytyczne kliniczne – American Gastroenterological Association – nie zaleciło monitorowania pacjentów długoterminowo stosujących IPP pod kątem działań niepożądanych, a obecne badanie raczej nie zmienią status quo.

Co powoduje zgagę?

Trawienie pokarmu rozpoczyna się w ustach, gdy jest on rozdrabniany i mieszany ze śliną. W żołądku pokarm miesza się z kwasem solnym, a następnie strawiony przechodzi do jelita cienkiego. W żołądku znajduje się zastawka mięśniowa zwana dolnym zwieraczem przełyku, która zapobiega cofaniu się pokarmu lub kwasu.

Kiedy ten zwieracz ulega zbytniemu rozluźnieniu, pozwala to na cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku i spalenie tkanki, która nie jest odporna na niskie pH. Jak już napisałem, w niezwykle rzadkich sytuacjach refluks żołądkowy jest spowodowany nadmierną ilością kwasu w żołądku. Jednak w zdecydowanej większości przypadków refluks żołądkowy, zgaga i GERD są związane z:

 • Niedostateczną ilością kwasu żołądkowego
 • Brakiem równowagi Helicobacter pylori
 • Przepukliną rozworu przełykowego
 • Alergiami pokarmowymi

Potraktuj ten prosty test jako przybliżony wskaźnik tego, ile kwasu wytwarza żołądek. Określenie poziomu kwasu żołądkowego pomoże opracować plan zmniejszenia przewlekłego bólu.

 1. Wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 8 uncjami (240 ml) zimnej wody i wypij ten napój rano, przed jedzeniem lub piciem. Połączenie sody oczyszczonej i kwasu solnego w żołądku wytwarza dwutlenek węgla, co powoduje odbijanie się.
 2. Zmierz, ile czasu zajmuje wytworzenie w żołądku wystarczającej ilości gazu powodującego beknięcie. Pojawienie się odbijania w ciągu dwóch do trzech minut jest normalne; wcześniejsze i powtarzające się odbijanie wskazuje na nadmiar kwasu. Jeśli odbije Ci się po pięciu minutach, może to świadczyć o zbyt niskiej produkcji kwasu żołądkowego.

Dokładniejsze badanie polega na pobraniu próbki kału w celu ustalenia, czy występuje niedobór enzymu lub kwasu solnego. Badanie może również zidentyfikować zaburzenia równowagi bakteryjnej lub grzybiczej, które mogą przyczyniać się do występowania zgagi.

Kroki do wyleczenia GERD i uniknięcia zgagi

Badania wykazały również, że zarówno kiszona kapusta, jak i sok z kapusty mogą stymulować organizm do produkcji kwasu żołądkowego. Picie sfermentowanego soku z surowej kapusty przed posiłkiem pomaga w naturalny sposób zrównoważyć i odżywić jelita cennymi bakteriami oraz poprawić trawienie.

Ponowne odżywienie jelit pożytecznymi bakteriami nie tylko pomaga zrównoważyć florę jelitową, ale także pomaga naturalnie zmniejszyć lub wyeliminować Helicobacter. Fermentowana żywność i wysokiej jakości suplementy probiotyczne pomagają osiągnąć te cele.

Należy pamiętać, że pokarmy bogate w lektyny, takie jak zboża i rośliny strączkowe, są silnymi inhibitorami enzymów. Spożywanie tych produktów może prowadzić do osłabienia działania układu pokarmowego i wywołać lub zaostrzyć zgagę.

Rozwiąż problem zgagi bez stosowania niebezpiecznych leków

Jeśli obecnie przyjmujesz PPI, nie odstawiaj leków z dnia na dzień. Może to spowodować poważne nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Zamiast tego poświęć czas na detoksykację i wyeliminowanie go z organizmu, stopniowo odzwyczajając się od leku.

Po osiągnięciu najmniejszej dawki zacznij zastępować lek bez recepty lekiem blokującym H2, takim jak cymetydyna lub Tagamet. Po kilku tygodniach przyjmowania H2-blokera bez PPI, możesz również zacząć odstawianie tych leków.

W międzyczasie, warto zacząć wprowadzać alternatywne opcje mające na celu zmniejszanie zgagi. Chociaż zgaga jest bolesna, istnieją również długoterminowe skutki przewlekłego pieczenia w przełyku, w tym:

 • Eozynofilowe zapalenie przełyku
 • Przełyk Barretta
 • Rak gruczołowy
 • Zwężenie trawienne
 • Erozyjne zapalenie przełyku

Masz możliwość skutecznego leczenia zgagi, GERD i niestrawności w domu bez stosowania niebezpiecznych lub uzależniających leków.

+ Źródła i odniesienia