Związek zawarty w zielonej herbacie poprawia wchłanianie cynku

Sprawdzone fakty
herbata

W skrócie -

  • Płyn do płukania ust z 2% zielonej herbaty pomaga zmniejszyć ilość płytki nazębnej i zapalenie dziąseł; picie zielonej herbaty może wzmocnić antybakteryjne działanie śliny
  • Jeden polifenol znajdujący się w zielonej herbacie, 3-galusan epigallokatechiny (EGCG), pomaga cynkowi dostać się do komórek, gdzie może zatrzymać replikację wirusów przeziębienia
  • Miejscowe stosowanie zielonej herbaty pomaga zwalczyć infekcje grzybicze, w tym grzybicę stóp; ponadto jest tak samo skuteczna w leczeniu liszajca jak antybiotyki
  • Nie szkodzi bakteriom jelitowym, ale działa jako prebiotyk, zwiększając liczbę pożytecznych bakterii, w tym Bifidobacterium

Według dr. Mercoli

Jednym z kluczowych czynników wpływających na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie jest odżywianie. Mam nadzieję, że każdy, kto czyta moje biuletyny, codziennie pije dużo czystej wody i powstrzymuje się od picia napojów gazowanych. Oprócz wody, najpowszechniejszymi napojami są kawa i herbata.

W przeciwieństwie do napojów gazowanych, organiczna kawa i herbata są wiodącymi źródłami dobroczynnych przeciwutleniaczy – polifenoli. Według Tea Association of the USA, herbatę można znaleźć w prawie 80% wszystkich gospodarstw domowych i każdego dnia pije ją ponad 159 milionów ludzi w USA.

W 2019 roku 15% z 84 miliardów porcji herbaty stanowiła herbata zielona, a 84% herbata czarna. Stany Zjednoczone są trzecim co do wielkości importerem herbaty na świecie i jedynym krajem zachodnim, w którym rośnie ilość importowanej i spożywanej herbaty. Jednak podczas gdy osoby po drugiej stronie oceanu piją gorącą herbatę, około 75% Amerykanów pije mrożoną herbatę.

Organizacja przewiduje, że branża herbaty wzrośnie nawet o 3%, co może być spowodowane rosnącą wiedzą na temat jej korzyści zdrowotnych, wygody i ekskluzywnych herbat specjalistycznych. Herbata parzona w domu kosztuje około trzech centów za porcję, a droższe gatunki mogą kosztować mniej niż 10 centów za porcję.

Chociaż ponad w PubMed pod hasłem „herbata i zdrowie” można znaleźć 7 000 badań. Dopiero niedawno naukowcy zaczęli badać możliwości wykorzystania jej jako środka przeciwdrobnoustrojowego. Właściwości zdrowotne herbaty pochodzą z liści rośliny Camellia sinensis, z której powstaje herbata.

W zielonej herbacie znajdują się cztery polifenole, z których 3-galusan epikatechiny (EKG), epigallokatechina (EGC) i 3-galusan epigallokatechiny (EGCG) mają największe działanie przeciwbakteryjne.

EGCG poprawia zdolność organizmu do wykorzystywania cynku

W sezonie przeziębień i grypy oraz potencjale nowej fali COVID-19 wiele osób podkreśla znaczenie suplementacji cynku w zapobieganiu infekcji. Cynk jest niezbędnym minerałem występującym w całym organizmie i jest kofaktorem dla prawie 3000 białek.

Jedną ze skutecznych metod leczenia wczesnych objawów COVID-19 jest połączenie hydroksychlorochiny z cynkiem. Początkowo zespół lekarzy z New York University stosował hydroksychlorochinę i azytromycynę.

Później do protokołu dodano siarczan cynku. Aby porównać wyniki między dwiema grupami, przeprowadzono retrospektywne badanie obserwacyjne. Zaobserwowano, że osoby, które otrzymały siarczan cynku, szybciej są wypisywani do domu i rzadziej potrzebują respiratora.

Ponieważ wyniki badań były szybko opracowywane i publikowane podczas pandemii, niektórzy zauważyli, że opublikowane wyniki nie zawsze są poparte dokładnymi danymi. Na przykład, autorzy badania opublikowanego w Lancet 22 maja 2020 roku stwierdzili zmniejszenie przeżycia i wzrost komorowych zaburzeń rytmu u pacjentów otrzymujących samą hydroksychlorochinę lub z antybiotykiem makrolidowym, takim jak azytromycyna.

Wyniki zostały później wycofane, ale dopiero po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia przestała używać tego leku w swoich protokołach, a kierownicy innych badań ogłosili, że ich badania zostały zakończone. Hydroksychlorochina działa jak jonofor cynku, pomagając cynkowi przenikać do komórek, gdzie może zatrzymać postęp replikacji wirusa.

Katechiny mogą być kluczem do dobrego zdrowia

Jest kilka sposobów, w jakie katechiny zawarte w zielonej herbacie wpływają na stan zdrowia. W jednym badaniu z udziałem ponad 50 000 uczestników naukowcy odkryli, że choroba niedokrwienna serca i udar były głównymi przyczynami zgonów i stanowiły prawie 50% wszystkich przedwczesnych zgonów. Prosty zwyczaj picia zielonej lub czarnej herbaty może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju chorób serca i udaru.

W przeglądzie literatury 25 badań stwierdzono, że osoby pijące zieloną lub czarną herbatę przez 12 tygodni doświadczyły spadku skurczowego ciśnienia krwi średnio o 2,6 mm Hg, a rozkurczowego o 2,2 mm Hg w porównaniu z osobami, które nie piły herbaty. Chociaż zielona herbata jest mniej popularna niż czarna herbata, zapewniła lepsze wyniki.

Zdaniem autorów można oczekiwać, że zmniejszenie ciśnienia zmniejszy ryzyko zgonu z powodu udaru o 8%, zgonu z powodu choroby wieńcowej o 5%, a śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny o 4%. Te wyniki potwierdzają dane z innych badań, które pokazują, że picie trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Naukowcy odkryli, że codzienne wypijanie takiej ilości herbaty sprzyja zdrowiu serca i układu krążenia oraz zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu poprzez korzystny wpływ na funkcje śródbłonka.

Picie zielonej herbaty może również hamować tworzenie się płytek amyloidu-beta w mózgu, które są związane z rozwojem choroby Alzheimera. Zmiana struktury płytek amyloidu może zmniejszyć ich toksyczność. Niestety stężenia herbaty użyte w badaniu były tak wysokie, że nie można spożyć takiej ilości. Do innych korzyści wynikających z picia zielonej herbaty należą:

Mniejsze ryzyko raka

Utrata masy ciała

Mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2

Poprawa funkcji mózgu

Ochrona oczu

Lepsza wydajność ćwiczeń

Zmniejszenie bólu i stanu zapalnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Mniejsze ryzyko chorób autoimmunologicznych

Walczysz z zapaleniem dziąseł? Weź pod uwagę zieloną herbatę

Częstość występowania chorób przyzębia różni się w poszczególnych krajach, ale niektórzy eksperci szacują, że dotyka ona prawie 50% światowej populacji. Czynniki ryzyka obejmują leki, złą higienę jamy ustnej, cukrzycę i stres. Uważa się, że choroby przyzębia zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 19%, a ich leczenie może pomóc poprawić kontrolę glikemii u osób z cukrzycą typu 2.

Według American Dental Association szczotkowanie zębów przez 2 minuty dwa razy dziennie pomaga usunąć pokarm i płytkę nazębną oraz zmniejsza ryzyko ubytków. Niestety, stosowanie właściwej techniki szczotkowania zębów jest rzadkością.

W jednym badaniu z udziałem 13 070 osób naukowcy odkryli związek między rozwojem cukrzycy a tym, ile razy uczestnicy badania myli zęby. Osoby, które częściej szczotkowały zęby, miały mniejsze ryzyko rozwoju tej choroby.

W badaniu opublikowanym w 2015 roku stwierdzono, że zielona herbata pomaga w problemach stomatologicznych. Na początku wskaźnik blaszki w całej grupie badanej wynosił co najmniej 1,5. Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do dwóch grup. Osoby z pierwszej grupy płukały jamę ustną dwa razy dziennie 2% płynem do płukania ust z zieloną herbatą, a druga grupa stosowała płyn do płukania ust z placebo. Po 28 dniach analizowano różnice. Dane wykazały, że zielona herbata była „skuteczna w zmniejszaniu ilości płytki nazębnej i zapalenia dziąseł”.

Dodatkowo picie zielonej herbaty może zwiększyć działanie antybakteryjne śliny. W badaniu obejmujących sportowców praktykujących taekwondo badacze ocenili skutki picia zielonej herbaty po dwugodzinnej sesji treningowej.

Próbki śliny pobierano przed i bezpośrednio po treningu oraz 30 minut po wypiciu herbaty. Analiza danych wykazała, że trening nie wpłynął na antybakteryjne działanie śliny, ale zielona herbata zwiększyła jej wydajność.

Miejscowe infekcje reagują na zieloną herbatę

Picie zielonej herbaty przynosi korzyści, ale można ją również stosować miejscowo. Kierownicy badania laboratoryjnego zbadali przeciwgrzybicze działanie EGCG i porównali je z lekami flukonazolem i flucytozyną.

Działanie EGCG było czterokrotnie silniejsze niż flukonazolu i do 16 razy większe niż flucytozyny, co wskazuje na zdolność do hamowania patogennych dermatofitów. Naukowcy zasugerowali, że EGCG może być stosowany samodzielnie jako środek przeciwgrzybiczy w dermatofitozie.

Kontynuując to badanie, inna grupa naukowców zrekrutowała 94 pacjentów z grzybicą międzypalcową stóp. Zaproponowano im leczenie placebo lub kąpiel stóp z polifenolami z zielonej herbaty (GTP).

Naukowcy ocenili wyniki po 12 tygodniach leczenia i stwierdzili, że osoby z grupy interwencyjnej miały znaczny spadek wielkości zakażonego obszaru. Badacze doszli do wniosku, że polifenole z zielonej herbaty były skuteczne, co sugeruje, że „GTP może mieć działanie przeciwgrzybicze”.

W przeglądzie piśmiennictwa, w którym zebrano dane od 145 028 dzieci, naukowcy odkryli, że mediana częstości występowania liszajca wyniosła 12,3%, a zakres częstości wynosił od 4,2% do 19,4% w zależności od obszaru świata, w którym przeprowadzono badanie. Schorzenie jest zwykle leczone maścią z antybiotykiem lub kremem do stosowania miejscowego.

Jednak dane wykazały, że miejscowe stosowanie maści z zielonej herbaty u osób z liszajcem wykazuje skuteczność na poziomie 81,3%. Dla porównania, skuteczność antybiotyków miejscowych wynosi 72,2%, a antybiotyków doustnych – 78,6%.

Balsam z 2% zielonej herbaty zastosowany w przypadku trądziku o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego również okazał się skuteczny, ponieważ zmniejszył zmiany i nasilenie choroby u 20 uczestników. Balsam z zielonej herbaty był nakładany na dotknięte chorobą miejsca dwa razy dziennie przez sześć tygodni, a uczestnicy byli oceniani co dwa tygodnie.

Działanie przeciwbakteryjne zielonej herbaty nie szkodzi mikrobiomowi jelitowemu

Wykazano przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze działanie zielonej herbaty w stosunku do wielu wirusów i grzybów. Jednakże polifenole z zielonej herbaty nie mają takiego samego działania przeciwbakteryjnego w przewodzie pokarmowym. Istnieją jednak dowody na to, że zielona herbata moduluje skład mikrobioty.

W jednym z badań naukowcy zbadali te zmiany u 12 zdrowych ochotników, używając próbek śliny i kału zebranych przed interwencją, dwa tygodnie po interwencji polegającej na codziennym wypijaniu 400 mililitrów dziennie i ponownie tydzień później po okresie wypłukiwania.

Celem było zbadanie wpływu picia zielonej herbaty na florę jelitową i przetestowanie teorii, że zmiany promują aktywność przeciwnowotworową. Naukowcy odkryli dane, które sugerują, że zmiany w florze jelitowej mogą również utrzymywać się po okresie picia zielonej herbaty.

Wyniki tego badania potwierdziły wcześniejsze dane, które wykazały tendencję do wzrostu liczby Bifidobacterium. Po analizie danych naukowcy odkryli, że „zmiana proporcji była wywołana przez wzrost lub spadek liczby gatunków bakterii. Podsumowując, spożycie zielonej herbaty może działać jak prebiotyk i poprawiać środowisko okrężnicy, zwiększając liczbę gatunków Bifidobacterium”.

Maksymalnie wykorzystaj herbatę

Istnieją trzy główne odmiany herbaty: zielona, czarna i oolong. Różnice dotyczą sposobu przetwarzania liści. Co ciekawe, EGCG jest wrażliwy na temperaturę wody, więc zaparzanie w temperaturze 80 stopni Celsjusza (176 stopni Fahrenheita) uwalnia 60% EGCG z liści herbaty. Odmierzając luźną herbatę liściastą, użyj 1 łyżki stołowej na każde 8 uncji wody (240 ml).

Pij gorącą, świeżo zaparzoną herbatę, aby uzyskać jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Zamiast dodawać mleko, które może osłabiać działanie niektórych przeciwutleniaczy, spróbuj dodać spritz z cytryną, aby zmaksymalizować korzyści i zwiększyć wchłanianie katechin.

+ Źródła i odniesienia