Picie kawy jest korzystne dla osób powyżej 45 roku życia

kobiety

W skrócie -

  • Pojawiły się badania, które wykazały korzyści dla osób regularnie pijących kawę, szczególne w grupie osób w wieku 45 lat i starszych
  • W przypadku osób w wieku powyżej 45 lat, każde dwie filiżanki kawy wypijane codziennie obniżały ryzyko zgonu w badanym okresie o 30%; takiego związku nie zaobserwowano u młodszych osób dorosłych
  • W badaniu odnotowano również 22-procentowe zmniejszenie ryzyka śmiertelności ze wszystkich przyczyn, gdy uczestnicy badania, którzy pili cztery filiżanki kawy dziennie, dodawali dwie dodatkowe filiżanki kawy do swojego schematu

Według dr. Mercoli

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o ludziach, którzy regularnie piją dużo kawy każdego dnia i myślałeś: „Ooo… to nie może być dobre”, możesz mimo wszystko nie mieć racji. Niektórzy mogą pomyśleć, że picie od czterech do sześciu filiżanek dziennie to za dużo, ale naukowcy twierdzą, że może to być korzystne dla zdrowia niektórych osób. Należy jednak pamiętać, że „filiżanka” to ilość równa objętości 16 łyżek stołowych. To ważne, ponieważ niektóre z ogromnych kubków, często mają dwa razy większą objętość.

W przypadku miłośników kawy niezwykłe jest to, że ich przywiązanie do filiżanki jest jeszcze większe w przypadku osób po 45 roku życia. Wyniki 10-letniego badania zaprezentowane niedawno na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie pokazują, że ludzie, którzy wypijali cztery filiżanki kawy dziennie mieli o 64% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. W przypadku osób w wieku 45 lat i starszych, każde dwie dodatkowe filiżanki kawy dziennie obniżały ryzyko śmierci o 30%; takiego związku nie zaobserwowano u młodszych dorosłych.

Do badania włączono około 20 000 uczestników z regionu Morza Śródziemnego, który nie był przedmiotem badań związanych z kawą, jak wiele innych regionów. Badanie rozpoczęło się w 1999 roku i miało na celu ustalić, jak dziesięcioletnia konsumpcja kawy wpłynie na zdrowie uczestników badania. Według autorów:

„Przystępując do badania, uczestnicy wypełnili wcześniej zwalidowany półilościowy kwestionariusz dotyczący częstości spożywania posiłków, aby zebrać informacje na temat spożycia kawy, stylu życia i cech socjodemograficznych, pomiarów antropometrycznych oraz wcześniejszych dolegliwości i chorób. Pacjenci byli obserwowani średnio przez 10 lat”.

Podobnie jak w przypadku większości innych badań tego typu, uwzględniono takie czynniki, jak płeć, styl życia, ogólny stan zdrowia, dieta i inne informacje socjodemograficzne, a także wybory stylu życia wpływające na zdrowie, takie jak: palenie tytoniu czy dodawanie cukru do kawy. Jednak we wszystkich przypadkach takie czynniki nie wpływały na zmianę ryzyka śmierci osób pijących kawę.

Kawa jest korzystna dla zdrowia, zwłaszcza dla osób w średnim wieku

Zaobserwowano o 64% niższe ryzyko śmiertelności w przypadku osób, które piły co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie w porównaniu z osobami, które nigdy jej nie piły. Oto kolejny interesujący fakt: badanie wykazało również 22-procentowe zmniejszenie ryzyka śmiertelności z wszystkich przyczyn w przypadku osób, które do wypijanych czterech filiżanek kawy dziennie dodały dwie kolejne filiżanki kawy, co wskazuje na efekt ochronny.

Podczas gdy średni wiek uczestników na początku badania wynosił nieco ponad 37 lat, osoby, które miały co najmniej 45 lat w momencie rozpoczęcia badania, odniosły największe korzyści – o 30% mniejsze ryzyko śmierci w ciągu następnych 10 lat na każde dwie kolejne filiżanki kawy spożywane codziennie. Wydaje się, że picie kawy przez osoby w wieku poniżej 45 lat nie ma znaczącego wpływu ani na obniżenie, ani na zwiększenie śmiertelności.

Jednak w Time zauważono, że badanie niekoniecznie musi udowadniać związek przyczynowo-skutkowy między współczynnikiem spożycia kawy a śmiertelnością. Główny autor badania, dr Adela Navarro, kardiolog pracujący w Hospital de Navarra w Pampelunie w Hiszpanii, wyjaśniła, że wyniki ich badań wykazały największe korzyści w przypadku zdrowych ludzi.

Jedną z obserwacji dr Navarr po przeprowadzeniu badania było to, że nawet niewielka decyzja dotycząca zmiany stylu życia lub diety, taka jak picie kawy, może mieć znaczący wpływ na zdrowie: „Nawet niewielki wpływ na zdrowie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego”. Jednak, jak zauważono na stronie Medicine Net, „Badania prezentowane na spotkaniach medycznych powinny być traktowane jako wstępne, ponieważ nie zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym”.

Co wykazały inne badania nad kawą?

Wyniki badań przeprowadzonych w Hiszpanii odzwierciedlają to, co odkryli inni badacze – zauważono w Time, cytując kilka badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat. Na początku 2017 roku w Food and Chemical Toxicology opublikowano badanie, w którym stwierdzono, że spożywanie czterech 8-uncjowych filiżanek kawy dziennie (co odpowiada około 400 mg kofeiny) jest bezpieczne dla większości ludzi.

Chociaż to badanie sugeruje również, że kobiety w ciąży mogą wypijać trzy filiżanki kawy dziennie bez narażania zdrowia, zdecydowanie zalecam kobietom w ciąży unikanie kawy i innych źródeł kofeiny. Jednak dla większości ludzi organiczna kawa może być zdrowym wyborem. Health.org zacytowało głównego autora badania, dr Daniele Wikoff, według której:

„Po dziesięcioleciach badań i tysiącach artykułów wiemy dużo o kofeinie. Nasze odkrycia potwierdzają, że kofeina jako część codziennej diety jest nadal akceptowalna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych”.

Dwa badania opublikowane w Annals of Internal Medicine w połowie 2017 roku również wykazały związek między regularnym spożyciem kawy a niższym ryzykiem zgonu. Jedno z badań zostało przeprowadzone wśród różnych grup osób w USA, w tym osób pochodzenia latynoskiego, afroamerykańskiego, kaukaskiego, rdzennych mieszkańców Hawajów i Amerykanów pochodzenia japońskiego. Co ciekawe, wyższe spożycie kawy wiązało się z niższym ryzykiem śmierci dla wszystkich grup z wyjątkiem rdzennych mieszkańców Hawajów.

Drugie badania obejmowało osoby z 10 krajów Europy – w sumie ponad 521 000 osób. W przypadku Europejczyków naukowcy odnotowali związek między spożyciem kawy a obniżonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a zależność ta nie różniła się między krajami.

Badanie wykazało, że osoby, które piły więcej kawy, mają o 7–12% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, w tym zgonu z powodu chorób serca, udaru i chorób układu pokarmowego. Wyniki obejmowały również osoby, które piły kawę bezkofeinową.

Co takiego wspaniałego jest w kawie?

Podobnie jak inne pokarmy roślinne, kawa ma swój własny, unikalny zestaw składników odżywczych i korzystnych związków, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Na przykład wiadomo, że niektóre związki zawarte w kawie zwalczają stany zapalne, które są jednym z najczęstszych i podstępnych czynników przyczyniających się do chorób związanych z wiekiem. Jedną z rzeczy, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jest to, że ciemno palona kawa, w przeciwieństwie do kaw lekko lub średnio palonych, może być bardziej skuteczna w zmniejszaniu masy ciała, przywracaniu optymalnego stężenia witaminy E i glutationu w krwinkach czerwonych.

HealthLine zwraca uwagę na kilka innych cennych korzyści zdrowotnych, jakie można uzyskać dzięki regularnemu piciu kawy, którą według Statistic Brain cieszy się 54% amerykańskiej populacji, czyli około 100 milionów osób.

Uważa się, że kawa poprawia poziom energii i blokuje hamujący neuroprzekaźnik zwany adenozyną. To z kolei wzmacnia inne neuroprzekaźniki, takie jak norepinefryna i dopamina, prowadząc do zwiększonej aktywności neuronów. W rezultacie poprawie ulega funkcja mózgu, a także pamięć i ogólne funkcje poznawcze.

Kawa może pomóc spalić tłuszcz, ponieważ przyspiesza metabolizm i drastycznie poprawia wydolność fizyczną. Ponadto zwiększa poziom adrenaliny, która poprawia reakcję „walcz lub uciekaj” oraz poprawia zwinność i wytrzymałość podczas ćwiczeń. Rozkłada tkankę tłuszczową i zamienia ją w paliwo.

Badania pokazują, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, na którą cierpi około 300 milionów ludzi na całym świecie, a także ryzyko rozwoju choroby Parkinsona nawet o 60%. Poza tym kawa zawiera fitozwiązki, które poprawiają zdrowie na kilka różnych sposobów. Ponadto dostarcza znaczące ilości ryboflawiny, kwasu pantotenowego, potasu, magnezu, manganu i niacyny w każdej filiżance.

Picie co najmniej czterech filiżanek kawy dziennie może pomóc w walce z depresją, poprawić stan wątroby i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku rodzajów raka, a także zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Może również dostarczać więcej przeciwutleniaczy niż jakikolwiek inny produkt w standardowej diecie zachodniej.

To nie kawa czy kofeina jest szkodliwa, tylko szkodliwe dodatki do kawy

Jak wspomniałem wcześniej, należy zrozumieć, że to nie kofeina zawarta w kawie zagraża zdrowiu (pod warunkiem, że nie zostanie przedawkowana); tylko wszystkie dodatki, które ludzie dodają do kawy oraz pestycydy, którymi skażone są tradycyjnie uprawiane odmiany kawy. Mogą one sprawić, że kawa stanie się naprawdę szkodliwa. Według Health.com:

„Zwykła kawa… jest bogata w przeciwutleniacze i może zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Z drugiej strony napoje gazowane i kawy z dodatkami mogą być wysokokaloryczne lub zawierać sztuczne słodziki, natomiast napoje energetyzujące mogą zawierać cukier i inne stymulanty, które są związane z zagrożeniami dla zdrowia”.

Jednakże, jeśli tak wielu ludzi nie przepadasz za czarną kawą, ciekawy smak i odrobinę słodyczy, bez szkody dla zdrowia, można uzyskać dodając odrobinę rozgrzewającego cynamonu i stewii jako alternatywy dla cukru, ponieważ jest to całkowicie naturalny słodzik pochodzenia roślinnego o zerowej kaloryczności, który nie podnosi wskaźnika glukozy i nie jest powiązany z wieloma niebezpieczeństwami, tak jak sztuczne słodziki.

Unikaj również fałszywej śmietanki do kawy, która często nie zawiera nawet nabiału i zwykle zawiera cukier (sacharozę) lub, co gorsza, sztuczne słodziki, takie jak sukraloza.

Jeśli jesteś jedną z milionów osób, które uwielbiają drobne zastrzyki kofeiny, co przynajmniej w pewnym stopniu może przekładać się na utratę wagi z powodu zwiększonego wydatku energetycznego, możesz rozważyć dodanie do kawy MCT (trójglicerydy o średniej długości łańcucha), które zwiększają zdolność spalania tłuszczu. Oto jak zrobić spalającą tłuszcz kawę Keto (zobacz na poniższym filmie):

(Film dostępny tylko w języku angielskim)

Umieść 1 łyżkę oleju MCT w małym robocie kuchennym. Dodaj 1 łyżkę stołową surowego ekologicznego masła i wlej 1 szklankę organicznej kawy. Miksuj przez 20 do 30 sekund i przelej tak uzyskaną, przyjemnie kremową i smaczną kawę z powrotem do kubka, aby móc się cieszyć jej smakiem i korzyściami.

Na koniec pamiętaj, że tradycyjnie uprawiana kawa jest jednym z najbardziej skażonych chemicznie produktów spożywczych na świecie. Natomiast kawa organiczna nie zawiera chemikaliów ani nawozów sztucznych. Ziarna kawy mają bogatszy smak i zawierają naturalne przeciwutleniacze. Ekologiczna kawa jest korzystna dla zdrowia, bardziej zrównoważona dla gospodarstw, które ją uprawiają i znacznie korzystniejsza dla środowiska.

Ponadto kawa jest rośliną kochającą cień, ale osoby ją uprawiające często wycinają lasy, aby ułatwić uprawę i zbiory. Niszczy to środowisko naturalne wielu zwierząt odstraszających szkodniki, takich jak ptaki i jaszczurki, podczas gdy liczba szkodników rośnie, zwiększając stosowanie pestycydów. Ekologiczna kawa uprawiana w cieniu jest o wiele lepsza niż tradycyjnie uprawiana kawa zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska.