Popularne chemikalia gospodarstwa domowego zostały powiązane z chorobami w badaniu Landmark

(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
chemikalia

W skrócie -

 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała niedawno wspólny raport z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), zatytułowany: Aktualna wiedza o substancjach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (EDC), który sugeruje, że zakaz stosowania związków zaburzających gospodarkę hormonalną może być potrzebny do ochrony zdrowia przyszłych pokoleń
 • Wspólne badanie jest jak dotąd najbardziej wszechstronnym raportem na temat EDC, podkreślającym szeroki zakres problemów zdrowotnych związanych z ekspozycją na te związki, w tym: niezstąpienie jąder, rak piersi, prostaty i tarczycy, wady układu nerwowego oraz ADD / ADHD
 • Do substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego należą bisfenol-A (BPA), bisfenol-S (BPS), PCB, ftalany i pestycydy stosowane w rolnictwie
 • Zamiast tworzyć niekończącą się listę rzeczy, których należy unikać, znacznie lepiej jest skupić się na tym, co należy zrobić, aby prowadzić zdrowy tryb życia przy jak najmniejszej ekspozycji na chemikalia. Poznaj 13 pomocnych wskazówek

Według dr. Mercoli

Zanieczyszczenie powietrza i chemikalia znajdujące się w zwykłych artykułach gospodarstwa domowego i środkach higieny osobistej są głównymi źródłami narażenia, które mogą prowadzić do gromadzenia się toksyn w organizmie.

Forbes Magazine niedawno wymienił 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w USA. Na szczycie listy znajduje się Fresno w Kalifornii, gdzie mieszkańcy są narażeni zarówno na zanieczyszczenie wód gruntowych z rolnictwa, jak i na najgorsze całoroczne zanieczyszczenie powietrza w kraju.

Drugie i trzecie miejsce na liście zajęły Bakersfield w Kalifornii – stolica naftowa Stanów Zjednoczonych oraz Filadelfia w stanie Pensylwania – znana z cuchnących rafinerii i zakładów chemicznych.

Najlepszą radą, jaką mogę Ci dać – jeśli mieszkasz w silnie zanieczyszczonym obszarze – jest przeprowadzka, ale zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to praktyczna opcja.

Trudno jest zająć się kwestiami środowiskowymi, nad którymi nie masz kontroli. Lepiej skupić większość uwagi na swoim najbliższym otoczeniu, nad którym masz większą, jeśli nie pełną, kontrolę. W końcu to, co na co dzień zakładasz, co jesz i co ma bezpośredni kontakt z Twoim ciałem, będzie miało największy wpływ na Twoje zdrowie.

Przełomowe badanie powiązało popularne domowe chemikalia z wieloma chorobami

Typowy Amerykanin regularnie styka się z około 6000 chemikaliami i niezliczoną liczbą potencjalnie toksycznych substancji. Istnieje około 75 000 chemikaliów regularnie produkowanych i importowanych przez przemysł w USA, więc możesz być narażony na ich działanie. Niepokojące jest to, że wiele z nich nigdy nie zostało w pełni przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa.

Niektóre z najbardziej rozpowszechnionych chemikaliów są stosowane w produktach z tworzyw sztucznych i są znane jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Substancje te mają podobną budowę do naturalnych hormonów płciowych, przez co zakłócają ich normalne funkcje.

19 lutego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowy raport, który powstał we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), zatytułowany: Aktualna wiedza o substancjach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego.

Raport sugeruje, że w celu ochrony zdrowia przyszłych pokoleń może być konieczne zaniechanie stosowania substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (EDC). Wspólne badanie jest przedstawiane jako najobszerniejszy jak dotąd raport na temat EDC, podkreślający różnorodne problemy zdrowotne związane z ekspozycją na te związki, w tym:

Niezstąpienie jąder u młodych mężczyzn

Rak piersi u kobiet

Rak prostaty u mężczyzn

Zaburzenia rozwoju układu nerwowego u dzieci

Nadpobudliwość z deficytem uwagi u dzieci

Rak tarczycy

Według raportu:

„Do różnych funkcji, na które wpływają związki chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, należą funkcje układu hormonalnego – od tych kontrolujących rozwój i funkcjonowanie narządów rozrodczych po tkanki i narządy regulujące metabolizm oraz sytość. Wpływ na te funkcje może prowadzić do otyłości, niepłodności lub zmniejszonej płodności, trudności w uczeniu się i pamięci, cukrzycy lub chorób układu krążenia, a także wielu innych chorób”.

Wysoka cena „wygodnych” produktów…

We wspólnym badaniu wskazano kilka najbardziej szkodliwych związków, w tym bisfenol-A (BPA), PCB, ftalany i pestycydy stosowane w rolnictwie. Według raportu, badania na zwierzętach wykazały, że istnieją „bardzo mocne dowody”, że BPA może wpływać na hormony tarczycy. Uszkodzenie mózgu, obniżona inteligencja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i autyzm również okazały się potencjalnymi skutkami ubocznymi. BPA jest jedną z najczęściej produkowanych substancji chemicznych, szeroko stosowaną w produkcji:

Plastikowych butelek na wodę

Uszczelniaczy dentystycznych

Plastikowych butelek na mleko

Konserw i puszek po napojach (większość ma plastikową wyściółkę w środku)

Plastikowych talerzy, naczyń i sztućców do mikrofalówki

Zabawek dla niemowląt, butelek, smoczków i kubków niekapków

Pamiętaj, że wielu producentów po prostu zastąpiło BPA bisfenolem-S (BPS) – równie toksyczną substancją chemiczną. Badania wykazały, że stężenie BPS w ludzkim moczu jest podobne do stężenia BPA – co pokazuje, że producenci po prostu zamienili jeden szkodliwy związek na drugi, a jednocześnie nadal mogą reklamować swoje produkty jako „BPA – free”. Badanie z 2012 roku wykazało, że 81% badanych ze Stanów Zjednoczonych i siedmiu krajów azjatyckich miało BPS w moczu.

Wyniki jeszcze nowszych badań podniosły alarm dotyczący BPS, pokazując chemiczną aktywność estrogenową porównywalną z estradiolem – najsilniejszym ludzkim estrogenem. Stwierdzono również, że jest on zdolny do wzmacniania sygnalizacji komórkowej, w której pośredniczy estradiol, co czyni go szczególnie silną substancją zaburzającą funkcje układu endokrynologicznego. Ponadto badanie wykazało, że BPS może indukować apoptozę (śmierć komórki) i zakłócać komórkowe wydzielanie prolaktyny (PRL) - hormonu regulującego setki funkcji biologicznych, w tym metabolizm, rozmnażanie i laktację.

Inną substancją chemiczną używaną do produkcji tworzyw sztucznych są ftalany, które sprawiają, że tworzywa sztuczne, takie jak polichlorek winylu (PVC), są bardziej elastyczne i sprężyste. Są także jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Te substancje chemiczne są coraz częściej kojarzone ze zmianami w rozwoju męskiego mózgu, a także z wadami narządów płciowych, zaburzeniami metabolicznymi i obniżonym poziomem testosteronu u niemowląt i dorosłych. Ftalany znajdują się między innymi w następujących produktach:

Opakowania do żywności przetworzonej

Smary i kleje

Węże ogrodowe

Detergenty

Płaszcze przeciwdeszczowe

Produkty kosmetyczne, takie jak lakiery do paznokci, lakiery do włosów, szampony, dezodoranty i zapachy

Zasłony prysznicowe

Kosmetyki

Podłogi winylowe i okładziny ścienne

Zabawki

Trzy inne powszechne związki chemiczne, których należy unikać…

„Badania poczyniły ogromne postępy w ciągu ostatnich dziesięciu lat, pokazując, że zaburzenia endokrynologiczne są o wiele bardziej rozległe i skomplikowane niż sądzono dziesięć lat temu. Ponieważ nauka wciąż się rozwija, nadszedł czas zarówno na zarządzanie związkami chemicznymi zaburzającymi gospodarkę hormonalną, jak i na dalsze badania nad narażeniem i wpływem tych substancji na środowisko i ludzi” – powiedział Åke Bergman, redaktor naczelny raportu.

Jeśli jesteś czytelnikiem tego biuletynu od dawna, ustalenia tego raportu ONZ nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. Jest to raczej potwierdzenie typu „lepiej późno niż wcale”. Zgromadzone dowody są niezaprzeczalne. Osoby, które podjęły odpowiednie działania po pojawieniu się pierwszych obaw, wyprzedzają teraz o lata swoich przyjaciół i rodzinę. Oprócz BPA i ftalanów, do najczęściej stosowanych związków chemicznych, których w miarę możliwości należy unikać, należą następujące trzy substancje:

PFOA — naczynia kuchenne z powłoką nieprzywierającą są głównym źródłem niebezpiecznych perfluorowanych związków chemicznych (PFOA). Patelnie z powłoką nieprzywierającą szybko osiągają wysokie temperatury, które powodują rozpad tej powłoki, co powoduje uwalnianie toksyn mogących powodować nowotwory, wady wrodzone i choroby tarczycy. Gorąco polecam natychmiastowe wyrzucenie tego typu naczyń i zastąpienie ich naczyniami ceramicznymi lub szklanymi. Moim osobistym wyborem są naczynia ceramiczne, ponieważ są bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu oraz praktycznie nie ma ryzyka narażenia na szkodliwe chemikalia.

Formaldehyd — formaldehyd, najczęściej znany jako płyn do balsamowania, jest często stosowany w produkcji np. tkanin, aby nadać im różnorodne właściwości. Jest również powszechnym składnikiem produktów z prasowanego drewna. Wykazano, że formaldehyd powoduje raka u zwierząt i może powodować raka u ludzi. Inne częste niekorzystne skutki zdrowotne obejmują zmęczenie, wysypki skórne i reakcje alergiczne. Wybór ubrań i mebli z naturalnych materiałów może pomóc ograniczyć ekspozycję.

Rozsądnie byłoby również unikać spożycia aspartamu, a także soków owocowych butelkowanych lub konserwowanych, ponieważ zawierają one metanol, który jest przekształcany w organizmie w formaldehyd. Jest to nawet bardziej niebezpieczne niż formaldehyd zawarty w produktach, ponieważ metanol jest transportowany do wrażliwych tkanek, takich jak mózg, gdzie enzym przekształca go w formaldehyd.

PBDE — te ognioodporne związki są powiązane z zaburzeniami funkcji tarczycy, zmniejszoną płodnością i licznymi problemami z rozwojem w przypadku narażenia w okresie życia płodowego. PBDE są powszechnie stosowane w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak tapicerka, telewizory i obudowy komputerów. Na szczęście, kilka stanów USA zakazało stosowania PBDE, więc jest pewien postęp w ograniczaniu narażenia.

Innym częstym źródłem PBDE jest materac, a ponieważ w łóżku można spędzić nawet jedną trzecią życia, jest to poważne zagrożenie dla zdrowia. Producenci materacy nie są zobowiązani do etykietowania ani ujawniania substancji chemicznych, które zawierają ich materace. Wybieraj materace w 100% wełniane, wolne od toksyn. Inną realną opcją jest korzystanie z materaca, w którym zamiast chemikaliów ognioodpornych zastosowano kevlar – materiał kuloodporny. Stearns i Foster stosują ten materiał w swoich materacach, ponieważ jest wystarczający do spełnienia norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Co możesz zrobić, aby ograniczyć narażenie rodziny na szkodliwe chemikalia?

Zamiast tworzyć niekończącą się listę rzeczy, których należy unikać, znacznie łatwiej jest skupić się na tym, co należy zrobić, aby prowadzić zdrowy tryb życia przy jak najmniejszym narażeniu na chemikalia:

 1. W miarę możliwości kupuj i jedz produkty organiczne oraz żywność pochodzącą z gospodarstw ekologicznych, aby zmniejszyć narażenie na pestycydy i nawozy.
 2. Zamiast jeść ryby hodowlane, które często są silnie zanieczyszczone PCB i rtęcią, stosuj wysokiej jakości oczyszczony olej z kryla lub spożywaj dzikie ryby złowione na wolności i przetestowane laboratoryjnie pod kątem zawartości zanieczyszczeń.
 3. Jedz głównie surową, świeżą żywność, unikając wszelkiego rodzaju przetworzonej, paczkowanej żywności. W ten sposób automatycznie unikasz sztucznych dodatków do żywności, w tym niebezpiecznych sztucznych słodzików, barwników spożywczych i glutaminianu sodu.
 4. Przechowuj żywność i napoje w szklanych, a nie plastikowych pojemnikach. Unikaj używania plastikowych opakowań i żywności w puszkach (ponieważ te pojemniki często są wyłożone wkładkami zawierającymi BPA).
 5. Przetestuj wodę z kranu pod kątem zanieczyszczeń. Zainstaluj odpowiedni filtr wody na wszystkich kranach (nawet pod prysznicem lub w wannie).
 6. Używaj wyłącznie naturalnych środków czyszczących w swoim domu.
 7. Używaj kosmetyków naturalnych, takich jak szampon, pasta do zębów, antyperspiranty i inne kosmetyki. Environmental Working Group ma świetną bazę danych6, która pomoże Ci znaleźć produkty do higieny osobistej wolne od ftalanów i innych potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów. Oferuję również jedną z najwyższej jakości organicznych kosmetyków do pielęgnacji skóry, szampony i odżywki do włosów oraz balsamy do ciała, które są całkowicie naturalne i bezpieczne.
 8. Unikaj używania sztucznych odświeżaczy powietrza, chusteczek do suszarek, środków zmiękczających tkaniny lub innych syntetycznych substancji zapachowych.
 9. Wymień garnki i patelnie o nieprzywierającej powierzchni na ceramiczne lub szklane naczynia kuchenne.
 10. Kiedy remontujesz swój dom, poszukaj „ekologicznych”, wolnych od toksyn alternatyw dla zwykłych farb i wykładzin winylowych.
 11. Wymień winylową zasłonę prysznicową na zasłonę wykonaną z tkaniny lub zainstaluj szklane drzwi prysznicowe. Najbardziej elastyczne tworzywa sztuczne, takie jak zasłony prysznicowe, zawierają niebezpieczne plastyfikatory, takie jak ftalany.
 12. Ogranicz zużycie leków (na receptę i bez recepty) w jak największym stopniu. Leki również są chemikaliami i z czasem powstają z nich szkodliwe produkty uboczne, które mogą gromadzić się w organizmie.
 13. Unikaj rozpylania w domu pestycydów lub środków odstraszających owady, które zawierają DEET. Istnieją bezpieczne, skuteczne i naturalne alternatywy.

Ograniczenie ekspozycji na chemikalia jest ważne dla optymalnego zdrowia

Ważne jest, aby podejmować stopniowe i korzystne kroki w celu zmniejszenia ryzyka narażenia chemicznego poprzez wybór zdrowego stylu życia. Kiedy zdecydujesz się na usuwanie i ograniczanie ilości chemikaliów w domu, pamiętaj, że jednym ze sposobów znacznego zmniejszenia toksycznego ładunku jest zwracanie szczególnej uwagi na to, co jesz.

Ekologiczne, biodynamiczne i pełnowartościowe produkty spożywcze są kluczem do sukcesu. Dodatkowym bonusem prawidłowego odżywiania jest optymalizacja funkcji naturalnego systemu detoksykacji organizmu, który może pomóc wyeliminować z organizmy toksyny pochodzące z różnych źródeł.

Zanieczyszczenie środowiska to ogromny problem. Niestety dla większości rodzajów zanieczyszczeń nie ma wielu natychmiastowych rozwiązań, które pomogłyby je wyeliminować. Lepiej skoncentrować się na swoim najbliższym otoczeniu – domu i wszystkich produktach, z których korzystasz lub z którymi masz na co dzień kontakt. Wyeliminowanie zanieczyszczeń z najbliższego otoczenia może znacznie zmniejszyć obciążenie toksyczne, a tym samym zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych wywołanych narażeniem na chemikalia. Bezczynność, brak regulacji i eliminacji tych szkodliwych toksyn z naszego życia będą wiązały się z ogromnymi, długotrwałymi szkodami i kosztami dla zdrowia i środowiska.