Badania pokazują, że olej kokosowy zmniejsza płytkę nazębną i poprawia zdrowie jamy ustnej

Sprawdzone fakty
cukier

W skrócie -

  • Płukanie ust olejem kokosowym było stosowane w Indiach od czasów starożytnych jako tradycyjny środek ajurwedyczny. Obecnie ta technika poprawy zdrowia jamy ustnej ponownie staje się popularna
  • Płukanie ust olejem kokosowym znacznie obniżyło wskaźniki płytki nazębnej w porównaniu z grupą kontrolną, jednocześnie zmniejszając liczbę kolonii bakteryjnych w ślinie
  • Płukanie ust olejem kokosowym może być skuteczniejszy niż chemiczny płyn do płukania jamy ustnej w redukowaniu ilości Streptococcus mutans – bakterii odpowiedzialnych za próchnicę
  • Olej kokosowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a płukanie ust olejem kokosowym zmniejsza zapalenie dziąseł i płytkę nazębną
  • Płukanie ust olejem kokosowym wymaga tylko niewielkiej ilości oleju kokosowego – 1 łyżka stołowa dla dorosłych i 1 łyżeczka dla dziecka. W celu uzyskania najlepszych rezultatów, płukanie powinno być wykonywane przez co najmniej 20 minut dziennie

Według dr. Mercoli

Ogólny stan zdrowia jest powiązany ze stanem jamy ustnej, dlatego pielęgnacja zębów i dziąseł powinna być integralną częścią codziennej rutyny. Chociaż kluczem do zdrowia jamy ustnej jest zdrowa dieta oparta na pełnowartościowej żywności – i minimalnej ilości rafinowanych cukrów – techniki, takie jak płukanie ust olejem kokosowym, również mogą być wykorzystywane do wspierania zdrowia jamy ustnej.

Podczas gdy w niektórych krajach szczotkowanie i nitkowanie zębów są głównymi narzędziami używanymi do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń z zębów, języka i dziąseł, w Indiach płukanie ust olejem jest stosowane od czasów starożytnych jako tradycyjny środek ajurwedyczny. Zgodnie z tradycją ajurwedy, płukanie ust olejem może złagodzić ponad 30 chorób ogólnoustrojowych, oferując szereg korzyści dla jamy ustnej, w tym:

  • Zmniejszenie zapalenia i krwawienia
  • Zmniejszenie nieświeżego oddechu
  • Lepsza higiena jamy ustnej i bielsze zęby
  • Ulga w suchości w ustach / gardle i zmniejszenia spierzchnięcia warg
  • Silniejsze mięśnie i szczęki w jamie ustnej

Częścią tego, co sprawia, że płukanie ust olejem jest tak atrakcyjnym sposobem wspierania zdrowia jamy ustnej, jest jego prostota. Oleje organiczne powszechnie używane do płukania jamy ustnej obejmują olej słonecznikowy, olej sezamowy i olej kokosowy, chociaż według mnie najlepszym wyborem jest tłoczony na zimno olej kokosowy z pierwszego tłoczenia.

Weź do ust niewielką ilość oleju i płucz nim przestrzenie między zębami, upewniając się, że olej jest rozprowadzany po całej jamie ustnej. Po około 20 minutach wypluj olej. Możesz codziennie płukać usta olejem po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów.

Płukanie jamy ustnej olejem może poprawić stan zdrowia jamy ustnej

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili systematyczny przegląd, aby przyjrzeć się wpływowi płukania ust olejem kokosowym na zdrowie jamy ustnej, zauważając, że: „dla większości ludzi olej kokosowy jest łatwo dostępnym i tanim środkiem, dlatego badania nad skutecznością jego stosowania w płukaniu jamy ustnej mają wartość kliniczną”. Okazało się, że olej kokosowy znacznie obniżył ilość płytki nazębnej w porównaniu z grupą kontrolną, jednocześnie zmniejszając liczbę kolonii bakterii w ślinie.

Co ciekawe, odkryto również, że wyciąganie oleju kokosowego działa tak samo jak płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną w zakresie redukcji płytki nazębnej i krwawienia – wskaźnika zdrowia dziąseł. Chlorheksydyna jest stosowana w praktyce stomatologicznej od 1970 roku i ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Stwierdzono, że ten środek antyseptyczny redukuje bakterie związane z chorobami przyzębia i próchnicą oraz zmniejsza nieświeży oddech. Jednakże powoduje również niekorzystne skutki uboczne – nie tylko zabija pożyteczne bakterie w jamie ustnej, tym samym zaburzając mikrobiom jamy ustnej, ale powoduje również zaburzenia smaku, nadwrażliwość oraz bolesność i podrażnienie błon śluzowych. Według badania:

„Zwolennicy płukania ust olejem kokosowym mogą postrzegać te niekorzystne skutki uboczne stosowania płynu do płukania ust z chlorheksydyną jako kolejny powód do promowania stosowania oleju kokosowego; niestety żaden z tych efektów nie został zaobserwowany w przeprowadzonych badaniach, najprawdopodobniej z powodu zbyt krótkiego czasu trwania badań”.

Podsumowując, naukowcy doszli jednak do wniosku, że płukanie ust olejem kokosowym wydaje się być przydatne w poprawie zdrowia jamy ustnej i higieny zębów, chociaż potrzebne są dalsze badania.

Płukanie ust olejem działa równie dobrze, a nawet lepiej niż zwykły płyn do płukania jamy ustnej

Jeśli używasz komercyjnych płynów do płukania ust, aby zachować świeżość oddechu, przejście na płukanie ust olejem może dać podobne rezultaty przy mniejszym ryzyku. Naukowcy z Saveetha University w Indiach porównali również skuteczność płukania ust olejem i płynu do płukania ust. W tym przypadku do płukania ust użyto oleju z nasion sezamu, który pochodzi z tych samych nasion co olej sezamowy, ale jest przetwarzany w nieco inny sposób.

Płukanie ust olejem i płynem do płukania ust były prawie równe pod względem skuteczności, przy czym skuteczność płukania ust olejem wynosiła 49% w porównaniu do 51% w przypadku płynu do płukania ust. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, płukanie ust olejem było lepsze, z wynikiem 61% w porównaniu do 39% w przypadku płynu do płukania ust.

W książce pt. „Natural Oral Care in Dental Therapy,” odnotowano: „Istnieje coraz więcej dowodów na to, że płukanie ust olejem jest tak dobre, jak wiele maści, past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej dostępnych w sklepach, które zawierają substancje chemiczne i kontrolują problemy z jamą ustną, bez niepożądanych skutków ubocznych”.

W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej dwa razy dziennie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 poprzez wpływ na bakterie jamy ustnej krytyczne dla produkcji tlenku azotu, co promuje rozwój zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca.

Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi płukania ust olejem na Streptococcus mutans – bakterie odpowiedzialne za próchnicę. 60 dzieci w z Egiptu wieku od 5 do 10 lat podzielono na dwie grupy. Jedna grupa płukała usta 10 ml oleju kokosowego przez jedną minutę trzy razy dziennie przez dwa tygodnie, podczas gdy druga grupa płukała usta chlorheksydyną w tej samej dawce i schemacie.

Liczba Streptococcus mutans została znacznie zredukowana w obu grupach, ale redukcja była większa w grupie płuczącej usta olejem. W artykule opublikowanym w Al-Azhar Dental Journal for Girls naukowcy podsumowali: „Płukanie ust olejem kokosowym może być stosowane jako terapia profilaktyczna w domu w celu utrzymania higieny jamy ustnej, ponieważ jest to metoda naturalna, bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych”.

Olej kokosowy zmniejsza płytkę nazębną i zapalenie dziąseł

Olej kokosowy jest idealny do płukania ust ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne. Olej kokosowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Zawiera 92% tłuszczów nasyconych, z czego 49% to średniołańcuchowy nasycony kwas laurynowy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

„Substancje nasycone o średniej długości łańcucha i ich produkty pochodne (np. monoglicerydy) skutecznie eliminują szeroką gamę bakterii (pokrytych lipidami) niszcząc ich błonę lipidową” – wyjaśnili naukowcy w artykule opublikowanym w European Journal of Dentistry. „Mogą być skuteczne, na przykład, przeciwko bakteriom powodującym wrzody żołądka, zapalenie zatok, zatrucia pokarmowe, infekcje dróg moczowych i próchnicę”.

Olej może również zapobiegać zapaleniu dziąseł – chorobie zapalnej spowodowanej nagromadzeniem płytki nazębnej lub bakterii na zębach, która często prowadzi do krwawienia z dziąseł. Nieleczona może prowadzić do zapalenia przyzębia, które jest poważniejszą infekcją prowadzącą do utraty zębów. W badaniu pilotażowym z udziałem 20 osób z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną, olej kokosowy stosowano jako płyn do płukania ust codziennie przez 30 dni.

Grupa kontrolna stosowała normalne codzienne procedury higieny jamy ustnej, ale bez oleju kokosowego. Zarówno płytka nazębna, jak i krwawienie zmniejszyły się w obu grupach, ale w grupie stosującej olej kokosowy do płukania ust nastąpił bardziej znaczący spadek ilości płytki nazębnej, co obiecuje zmniejszenie tworzenia się nowej płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.

Inne badanie obejmowało osoby dorosłe w średnim wieku z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną. Grupa, która oprócz regularnego szczotkowania stosowała płukanie ust olejem, miała znacznie większy spadek zapalenia dziąseł i płytki nazębnej po sześciu tygodniach.

Co sprawia, że płukanie ust olejem kokosowym jest tak skuteczne?

Olej kokosowy jest ważnym elementem diety na Sri Lance i w Azji Południowej. W Stanach Zjednoczonych jest oczerniany za wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, mimo że dodany do diety ma wiele zalet zdrowotnych, w tym następujące właściwości:

Przeciwnowotworowe

Hipocholesterolemiczne

Przeciwwirusowe

Przeciwcukrzycowe

Przeciwutleniające

Przeciwzapalne

Przeciwbakteryjne

Nawilżające skórę

Jeśli chodzi o płukanie ust olejem, istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego jest tak korzystne dla zdrowia jamy ustnej. Bakterie są główną przyczyną nieświeżego oddechu i powstawania próchnicy zębów. Błony bakteryjne są rozpuszczalne w tłuszczach i rozpadają się podczas płukania ust olejem.

Badania pokazują, że płukanie ust olejem poprawia rozpad błon bakteryjnych. Sugeruje się również, że może zabijać mikroorganizmy uszkadzające komórki lub zmniejszać spójność płytki nazębnej i bakterii poprzez tłustą warstwę pokrywającą zęby i dziąsła.

Płukanie ust olejem to skuteczna mechaniczna metoda oczyszczania zębów i najmniejszych szczelin wzdłuż zębów trzonowych, do których nie dociera włosie szczoteczki. Dentysta mógł zalecić stosowanie uszczelniaczy na zębach, aby zapobiec tworzeniu się próchnicy w tych trudno dostępnych obszarach.

„Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który wraz z wodorotlenkiem sodu i wodorowęglanami tworzy substancję zmniejszającą przywieranie i odkładanie się płytki nazębnej, mającą działanie czyszczące” - wyjaśniają naukowcy w artykule opublikowanym w European Journal of Dentistry. „Pomimo niejednoznacznego mechanizmu działania, niektóre badania wyraźnie wykazały działanie przeciwzapalne, podobnie jak działanie przeciw adhezji / agregacji płytki nazębnej”.

Tradycyjnie płukanie ust olejem jest również metodą oczyszczania całego ciała, ponieważ wystawia język na działanie oleju podczas płukania.

Według recenzji opublikowanej w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine: „Zgodnie z ajurwedą każda część języka jest połączona z innym narządem, takim jak nerki, płuca, wątroba, serce, jelito cienkie, żołądek, okrężnica i kręgosłup, podobnie jest w refleksologii i TCM (tradycyjnej medycynie chińskiej)”.

Płucz usta olejem przez 20 minut dziennie

W moim wywiadzie z dr. Gerrym Curatolą, założycielem Rejuvenation Dentistry, który ma ponad 30-letnie doświadczenie w stomatologii, dr Curatola wspomina, że osiągnięcie zdrowia jamy ustnej polega tak naprawdę na promowaniu równowagi między bakteriami występującymi w jamie ustnej. Można więc argumentować, że nawet olej kokosowy, naturalny środek przeciwdrobnoustrojowy, powinien być używany ostrożnie.

Jednak chociaż olej kokosowy jest naturalnym detergentem, nie powoduje szkód, które powodują detergenty chemiczne. Olej kokosowy zawiera również szereg cennych składników odżywczych, które pomagają zachować zdrowie jamy ustnej. „Jeśli Twoja dieta nie jest prawidłowa i nie sprzyja homeostazie mikrobiomu jamy ustnej, płukanie jamy ustnej olejem kokosowym jest dobrym pomysłem” – powiedział dr Curatola.

Płukanie ust olejem wymaga niewielkiej ilości oleju – 1 łyżka stołowa dla dorosłych i 1 łyżeczka dla dziecka. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów, płukanie powinno być wykonywane co najmniej przez 20 minut dziennie:

„Jamę ustną należy płukać olejem przez 20 minut, najlepiej rano przed śniadaniem. Ilość oleju do płukania ust dla dorosłych wynosi 1 łyżkę stołową, a dla dzieci – 1 łyżeczkę.

Podczas płukania olej należy wciągać i wtłaczać między zęby, aby doprowadzić do kontaktu oleju ze wszystkimi częściami jamy ustnej. Pod koniec tej procedury, jeśli została wykonana prawidłowo, olej powinien być rzadki, lepki i mleczny. Następnie należy go wypluć, a usta przepłukać ciepłą wodą”.

Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś płukać ust olejem, na początku będziesz musiał to robić przez 20 minut dziennie. W niedługim czasie po rozpoczęciu tej powracającej do łask praktyki, prawdopodobnie doświadczysz korzyści płynących z poprawy zdrowia i higieny jamy ustnej.