Ograniczenie kalorii zwalcza tłuszczową wątrobę i wzrost guza

Sprawdzone fakty
aplikacja

W skrócie -

  • Ograniczenie kalorii o 30% miało działanie ochronne przed rozwojem raka wątrobowokomórkowego (raka wątroby) u zwierząt, które były genetycznie predysponowane do rozwoju choroby
  • Twoja wątroba ma zegar okołodobowy, który można manipulować poprzez karmienie i post, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD)
  • Otyłość, zespół metaboliczny i brak elastyczności metabolicznej zwiększają ryzyko NAFLD, które może prowadzić do marskości i raka wątroby
  • Rozważ podjęcie kroków w celu poprawy zdrowia metabolicznego poprzez ograniczone czasowo odżywianie, optymalizację wzorców snu i eliminację przetworzonych węglowodanów, cukrów, zbóż i olejów roślinnych

Według dr. Mercoli

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest pierwotnym rakiem wątroby i główną przyczyną zgonów z powodu raka na całym świecie. Niedawne badanie na myszach wykazało, że ograniczenie kalorii może zmniejszyć stres komórkowy, poprawić sygnalizację insuliny i zapobiegać hepatokarcynogenezie związanej ze stłuszczeniem.

Twoja wątroba znajduje się pod prawymi żebrami poniżej płuc. Jest to największy narząd wewnętrzny i pełni kilka ważnych funkcji. Wątroba metabolizuje niektóre składniki odżywcze wchłaniane z jelit, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane przez organizm. Wytwarza również czynniki krzepnięcia, dostarcza żółć do jelit i metabolizuje alkohol, narkotyki i produkty przemiany materii.

Rak wątrobowokomórkowy jest najczęstszą postacią pierwotnego raka wątroby. Ma dwa główne wzorce wzrostu. W niektórych przypadkach zaczyna się jako pojedynczy guz i rozprzestrzenia się dopiero w późnej fazie choroby. Drugi typ zaczyna się tyle samo guzków w całym narządzie i występuje częściej u osób z marskością wątroby. Bez odpowiedniej funkcji wątroby umrzesz.

Typowe konwencjonalne metody leczenia obejmują radioterapię, immunoterapię, chemioterapię i chirurgiczne usunięcie guza pierwotnego. Aktualne badania pokazują, że ograniczenie kalorii pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia HCC. Aby w pełni docenić wyniki badania, warto wiedzieć, jak rytmy dobowe wpływają na czynność wątroby.

Twoja Wątroba Ma Swój Własny Rytm Dobowy

Twoje ciało działa na podstawie wewnętrznego zegara znanego jako rytm dobowy. Ekspozycja na światło na fotoczujniki w twoich oczach przekazuje sygnał do twojego jądra nadskrzyżowaniowego (SCN) zlokalizowanego w części mózgu zwanej podwzgórzem. Funkcją SCN jest synchronizacja wewnętrznego zegara, który z kolei reguluje cykle snu i czuwania oraz inne czynności fizjologiczne.

Obejmują one temperaturę podstawową ciała, funkcje neuroendokrynne, pamięć i aktywność psychomotoryczną. Zasadniczo SCN działa jak mały rozrusznik serca i składa się z wielu neuronów oscylatora dobowego. Najważniejszym wyzwalaczem twojego SCN jest ekspozycja na światło.

SCN wytwarza moc elektryczną, która wykorzystuje określony rytm, który wpływa na optymalne mechanizmy behawioralne i fizjologiczne. Kilka czynników może mieć na to negatywny wpływ, w tym starzenie się i brak snu.

Na SCN wpływa również temperatura, pożywienie i socjalizacja. Innym niedawnym odkryciem jest to, że twoja wątroba zawiera enzymy ograniczające szybkość, które są kontrolowane przez rytm okołodobowy. Naukowcy określają zegar główny jako funkcję twojego SCN, który reguluje twoje cykle snu i czuwania.

Jednak w wątrobie na zegar dobowy wpływa karmienie i post do tego stopnia, że ​​naukowcy uważają, że nie jest on połączony z SCN. Badania na zwierzętach wykazały, że szlaki metaboliczne zmieniają się niezależnie od innych zegarów dobowych w organizmie. Wpływa na procesy takie jak odzyskiwanie NAD + i przemiana glikogenu.

Ograniczenie Kalorii Może Zresetować Twoją Wątrobę

Opisane badanie, opublikowane w czasopiśmie Liver Cancer, ujawniło ochronne działanie ograniczenia kalorii przeciwko rozwojowi HCC u zwierząt z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). Gryzonie poddano manipulacji genetycznej, aby spontanicznie rozwinęły się u nich stłuszczenie wątroby i guzy.

Podzielono ich na dwie grupy. Grupie kontrolnej pozwolono jeść tyle, ile chciała, a grupie eksperymentalnej ograniczono dietę do 30% mniej kalorii przez 15 miesięcy. Pod koniec okresu interwencji grupa eksperymentalna wykazała mniej stresu oksydacyjnego, regulację w dół mediatorów prokancerycznych, lepszą autofagię oraz mniej i mniej guzów niż grupa kontrolna.

Wyniki bieżących badań potwierdziły wcześniejsze badania, w których również stwierdzono, że post od świtu do zmierzchu przyniósł znaczną poprawę profili lipidowych w surowicy, stresu oksydacyjnego i wskaźnika masy ciała. Badacze nazwali połączenie zespołu metabolicznego, NAFLD i raka wątrobowokomórkowego „szybko pojawiającą się epidemią”, która wymaga opłacalnej strategii zapobiegawczej.

Naukowcy z Baylor College of Medicine przeanalizowali dane z badań na zwierzętach, stwierdzając, że organizm reaguje na zmiany w diecie związane z układem okołodobowym. Wcześniejsze badania wykazały, że zegar okołodobowy i mikrobiom jelitowy mają niezależny wpływ na metabolizm. W tym badaniu naukowcy odkryli, że „Zakłócenie zegara dobowego w wątrobie myszy zmienia mikrobiom jelitowy”.

Zmiana oznaczała, że ​​badani stracili na wadze mniej. Te i inne badania wykazały znaczenie kontroli zegara okołodobowego w czynności wątroby. Naukowcy odkryli, że na ścieżki mają wpływ nawyki żywieniowe, co może przyczyniać się do rozwoju NAFLD.

NAFLD Może Rozwinąć Się w Marskość Wątroby i Raka

NAFLD to ogólny termin określający szereg schorzeń wątroby, które nie są związane ze spożyciem alkoholu. Główną cechą charakterystyczną NAFLD jest duża ilość tłuszczu magazynowanego w komórkach wątroby. U niektórych osób NAFLD prowadzi do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH), charakteryzującego się stanem zapalnym i progresją do zaawansowanego bliznowacenia (marskość) i niewydolności wątroby.

Chociaż stan występuje u osób, które nie piją alkoholu, obrażenia są podobne do tych obserwowanych przy intensywnym spożywaniu alkoholu. NAFLD często nie powoduje żadnych objawów, ale może wiązać się ze zmęczeniem lub dyskomfortem w prawej górnej części brzucha. Podstawowym powikłaniem zarówno NAFLD, jak i NASH jest marskość wątroby.

Blizny i zwłóknienia pojawiają się, gdy wątroba próbuje zatrzymać proces zapalny. W miarę kontynuacji zwłóknienia rozprzestrzenia się, prowadząc do obrzęku żył przełyku, schyłkowej niewydolności wątroby i raka wątroby.

Chociaż wiele osób z HCC ma marskość wątroby, do 20% zachoruje na raka bez marskości wątroby. Nowotwory te są na ogół rozpoznawane późno, w zaawansowanym stadium, ponieważ wielu lekarzy nie stosuje rutynowych badań przesiewowych u osób bez marskości wątroby.

Dr Amit Singal, dyrektor medyczny programu raka wątroby na University of Texas, przemawiał na sympozjum na temat raka żołądka i jelit w 2020 r., Wzywając do bardziej rutynowych badań przesiewowych u osób z NAFLD lub NASH, z marskością wątroby lub bez niej. Wezwał do konsekwentnego monitorowania, ponieważ znalezienie ludzi na wczesnym etapie wskazuje, że średni czas przeżycia wynosi pięć lat.

Jeden z nagłówków w American Journal of Managed Care nazywa NASH i raka wątroby „The New Cancer Headline”. Jest to jeden z kilku nowotworów powodujących otyłość, na które wpływ ma „nasze środowisko sprzyjające tłuszczowi, polityka żywieniowa i styl życia” i „wciąż jest stosunkowo nieznany poza literaturą medyczną”.

Statystyki z amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention pokazują, że w 2014 roku 40% wszystkich diagnoz raka w USA pochodziło z raka otyłego. Rosnące tempo przyrostu masy ciała wydaje się przebiegać równolegle ze wzrostem wskaźnika zachorowań na raka związanego z wagą, który wzrósł o 7% od 2005 do 2014 roku.

Otyłość i Zespół Metaboliczny Zwiększają Ryzyko NAFLD

Otyłość i zespół metaboliczny to dwa czynniki ryzyka wystąpienia NAFLD. Podczas gdy naukowcy nie są pewni, dlaczego niektórzy z NAFLD rozwijają NASH, a inni nie, zidentyfikowali czynniki ryzyka dla progresji. Dane pokazują, że osoby z cukrzycą typu 2, wysokim poziomem trójglicerydów, zespołem metabolicznym lub otyłością mają większe prawdopodobieństwo przejścia od NAFLD do NASH.

Eksperci szacują, że 25% dorosłych w USA ma NAFLD, a z tych 20% rozwija NASH. W społeczności latynoskiej odsetek ten jest znacznie wyższy. Jedno z badań wykazało, że 45% Latynosów testowanych w Dallas w Teksasie miało stłuszczenie wątroby, które rozpoznaje się, gdy co najmniej 5% masy wątroby stanowi tłuszcz.

U większej liczby dzieci diagnozuje się NAFLD, co ustawia ich na całe życie z problemami zdrowotnymi. Przed 2006 rokiem niewiele osób wiedziało, że dzieci mogą rozwinąć NAFLD. To był rok, w którym dr Jeffrey Schwimmer, profesor pediatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, opublikował wyniki 742 sekcji zwłok pediatrycznych, w których stwierdzono 13% częstość występowania stłuszczenia wątroby.

Stwierdził, że najwyższy wskaźnik stłuszczenia wątroby występuje u otyłych dzieci i nastolatków. Kolejne badanie z 2008 roku wykazało, że wariant genu o nazwie PNPLA3 może zwiększać ryzyko stłuszczenia wątroby.

Dr Michael Goran, dyrektor programu diabetologii i otyłości w szpitalu dziecięcym w Los Angeles, wykazał, że dzieci w wieku 8 lat, które miały dwie kopie PNPLA3 i były narażone na duże ilości cukru, miały 2,36 razy więcej tłuszczu w wątrobie niż dzieci bez genu.

W swoim obecnym badaniu klinicznym zespół Gorana mierzy wpływ edukacji dziecka i rodziny na rozwój stłuszczenia wątroby poprzez pomiary MRI przed i po interwencji.

Jednak nie tylko żywność spożywana przez dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia NAFLD. Jak odkrył Goran, wysokofruktozowy syrop kukurydziany (HFCS) ze słodzonych napojów przechodzi przez mleko matki. Zespół odkrył, że jest to pozytywnie związane z większą masą ciała niemowlęcia w wieku 6 miesięcy i potencjalnie może predysponować dziecko do otyłości i stłuszczenia wątroby.

Kroki Zmniejszające Ryzyko Zespołu Metabolicznego

Brak elastyczności metabolicznej jest jednym z objawów zespołu metabolicznego i złego stanu zdrowia metabolicznego. W obecnym klimacie brak elastyczności metabolicznej wiąże się ze słabymi wynikami leczenia COVID-19. Objawy zespołu metabolicznego obejmują:

  • Duży obwód w pasie
  • Stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2
  • Wysokie ciśnienie krwi lub przed wysokim ciśnieniem krwi
  • Wysokie trójglicerydy we krwi
  • Niski poziom cholesterolu HDL

Związek między słabym zdrowiem metabolicznym a chorobami nie jest nowy, ale w obecnej pandemii staje się coraz ważniejszy. W moim ostatnim wywiadzie z dr Paulem Saladino podkreśla on związek między zdrowiem metabolicznym a funkcją odpornościową.

Uważa, że ​​immunometabolizm - związek między metabolizmem, zdrowiem metabolicznym i układem odpornościowym - jest z pewnością jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, dziedziną wschodzącej medycyny.

Najważniejsze zalecenia, których używa Saladino, aby poprawić zdrowie metaboliczne, a następnie zmniejszyć ryzyko chorób zakaźnych i otyłości, obejmują:

Wyeliminuj przetworzone węglowodany, cukry, zboża i oleje roślinne — „Myślę, że z punktu widzenia żywności są to kluczowe zła, które naprawdę sieją spustoszenie w naszym metabolizmie” - powiedział Saladino w naszym wywiadzie. Najgorszym winowajcą są prawdopodobnie oleje roślinne. „Wielonienasycone oleje roślinne są silnie utleniające i bardzo niszczące metabolicznie. Zacznij więc od nich”- radzi.

Jedz pokarmy dla zwierząt karmionych trawą — jak zauważono w artykule opublikowanym w Nutrients, niedobory, które mogą osłabić funkcje odpornościowe obejmują witaminy, A, C, D, E, B2, B6, B12, kwas foliowy, żelazo, selen i cynk. Te witaminy znajdują się głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, dlatego unikanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do niedoborów składników odżywczych.

„Jeśli chcesz mieć silny układ odpornościowy, chcesz być zdrowy metabolicznie. Nie chcesz być odporny na insulinę i musisz mieć odpowiednią ilość składników odżywczych w swojej diecie. Jak uzyskać odpowiednią ilość składników odżywczych? Otrzymujesz te mikroelementy z biodostępnych źródeł w podrobach i mięsie zwierząt” - radzi Saladino.

Jeśli nie możesz znieść pomysłu na podroby, rozważ użycie wysuszonego suplementu, takiego jak te sprzedawane przez Saladino.

Jedzenie ograniczone czasowo — skrócenie okresu, w którym jesz do sześciu do ośmiu godzin dziennie, zjadając ostatni posiłek co najmniej trzy godziny przed snem, to kolejna potężna strategia poprawiająca wrażliwość na insulinę.

Bądź bardziej aktywny fizycznie — może to poprawić i zmniejszyć wskaźniki ryzyka chorób metabolicznych. Uważaj, aby nie przesadzić, ponieważ nadmierne ćwiczenia obniżą odporność i zwiększą ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zoptymalizuj swój sen.

Zmniejsz stres.