Jaki jest najlepszy sposób korzystania ze stojącego biurka?

Sprawdzone fakty
mężczyzna

W skrócie -

  • Siłą napędową początkowej popularności stojącego biurka była pomoc w spaleniu większej ilości kalorii, ale najlepszym sposobem korzystania z biurka w pozycji stojącej jest promowanie większej ilości ruchu w ciągu dnia, ponieważ długotrwałe stanie może być równie obciążające dla ciała, jak długotrwałe siedzenie
  • Długotrwałe siedzenie wiąże się z przyrostem masy ciała, chorobami układu krążenia i osłabieniem funkcji poznawczych. Długotrwałe stanie w jednym miejscu może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu, przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy tętnic szyjnych i zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego
  • Chodzi o to, aby siedzieć mniej i poruszać się więcej, ponieważ ruch i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko chorób serca, bólu pleców i otyłości. Regularny ruch ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i poprawia wydajność w pracy
  • Ważnym aspektem zmniejszania ryzyka bólu pleców i zmęczenia mięśni jest zwracanie uwagi na postawę ciała podczas siedzenia, stania i ruchu; warto praktykować rutynę bycia w ruchu przez większość czasu każdego dnia, ostatecznie stojąc i poruszając się tak często, jak tylko jest to możliwe i krócej siedzieć

Według dr. Mercoli

Biurka stojące stały się popularne wśród użytkowników komputerów i pracowników biurowych zainteresowanych unikaniem ryzyka związanego z siedzeniem przez dłuższy czas. Istnieje długa lista osób, które korzystały ze stojącego biurka, np. Leonardo Da Vinci, Lewis Carroll, Ernest Hemingway, Philip Roth i Virginia Woolf.

Według raportów historycznych, Oscar Hammerstein II prawdopodobnie napisał większość muzyki do „Oklahomy”, „The Sound of Music” i „South Pacific” stojąc. Ponadto Winston Churchill był dobrze znany z korzystania ze stojącego biurka, a sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Oliver Wendell Holmes Jr. twierdził, że za jego styl pisania odpowiada praca przy stojącym biurku.

Gdy pojawiły się stojące biurka, niektórzy wprowadzili je do miejsc pracy w nadziei, że pomoże to im w walce z otyłością, ale badania obaliły tę teorię, odkrywając, że najlepszym sposobem na spalenie większej ilości kalorii jest ruch. Jednak głównym powodem używania stojącego biurka nie jest spalanie kalorii, a raczej poprawa stanu zdrowia.

Od serca do mózgu: niebezpieczeństwa długotrwałego siedzenia

Siedzenie przez dłuższy czas zostało powiązane z szeregiem schorzeń, w tym przyrostem masy ciała, chorobami serca i pogorszeniem funkcji poznawczych. Jeśli przez większość dnia pracy siedzisz za biurkiem, nie jesteś sam. Według American Heart Association odsetek siedzących miejsc pracy wzrósł o 83% od 1950 roku.

W badaniu oceniającym trendy aktywności fizycznej związanej z wykonywanym zawodem w ciągu ostatnich pięciu dekad naukowcy odkryli odejście od zawodów wymagających aktywności o umiarkowanej intensywności do zajęć w większości składających się z siedzenia. Naukowcy zakwalifikowali działalność o umiarkowanej intensywności jako budownictwo, produkcję i górnictwo.

Oszacowano, że liczba zawodów o umiarkowanej aktywności zmniejszyła się z 48% w 1960 roku do 20% w 2008 roku. Wzrost odsetka osób prowadzących siedzący tryb życia jest również skorelowany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy i przedwczesnej śmierci. W metaanalizie obejmującej 47 badań naukowcy odkryli, że „długotrwałe siedzenie było niezależnie związane ze szkodliwymi skutkami zdrowotnymi niezależnie od aktywności fizycznej”.

Inne badanie powiązało siedzący tryb życia ze zmianami funkcji mózgu, które są kluczowe dla tworzenia pamięci. Wyniki sugerują, że osoby, które prowadziły bardziej siedzący tryb życia, doświadczyły zmniejszenia grubości przyśrodkowego płata skroniowego. Wydolność aerobowa poprawia ten obszar mózgu.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna to nie to samo

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że brak aktywności fizycznej jest głównym na całym świecie czynnikiem ryzyka zgonu i rozwoju chorób niezakaźnych. WHO ostrzega, że nie należy mylić terminów „ćwiczenia” i „aktywność fizyczna”, ponieważ ćwiczenia są w rzeczywistości podkategorią planowanej, powtarzalnej aktywności fizycznej wykonywanej w celu poprawy sprawności.

Brak odpowiedniego poziomu aktywności zwiększa ryzyko cukrzycy nawet o 30% i skraca życie o trzy do pięciu lat. W tym celu wielu pierwszych użytkowników stojących biurek wpadło na pomysł, że stanie podczas pracy pomoże im spalić więcej kalorii, schudnąć i powstrzymać falę otyłości.

Jednak jak wykazały dalsze badania, stanie – w porównaniu z siedzeniem – nie spala o wiele więcej kalorii i z pewnością nie promuje większego ruchu stawów. Ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej obejmuje nie tylko czas spędzony za biurkiem w pracy, ale także czas dojazdów do pracy i spędzanie czasu wolnego, np. oglądanie telewizji czy korzystanie z innej elektroniki.

Wyniki badania obejmującego 17 013 Kanadyjczyków wykazały „zależność typu dawka-odpowiedź między czasem siedzenia a śmiertelnością ze wszystkich przyczyn i chorobami układu krążenia, niezależnie od aktywności fizycznej w czasie wolnym”. Innymi słowy, im dłużej ludzie siedzieli, tym większe było u nich ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Czas oglądania telewizji może być niezależnym czynnikiem ryzyka

W 2010 roku, kiedy czas oglądania telewizji był oceniany niezależnie w odniesieniu do chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, naukowcy odkryli zwiększone ryzyko. W badaniu z czerwca 2019 roku, w którym wzięło udział 3592 uczestników, wykorzystano dane zgłaszane przez uczestników badania przez okres 8,4 lat. W tym badaniu naukowcy odkryli, że osoby oglądające telewizję przez ponad cztery godziny dziennie były bardziej narażone na zdarzenia CVD lub śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami oglądającymi TV mniej niż dwie godziny dziennie.

Dla porównania, naukowcy odkryli, że siedzenie w pracy nie ma związku z tymi punktami końcowymi, co sugeruje, że zminimalizowanie czasu oglądania telewizji może być skuteczniejsze w ograniczaniu negatywnych skutków zdrowotnych niż ograniczanie czasu siedzenia w pracy.

Naukowcy przyznali, że badanie ma pewne ograniczenia, ale mimo to uważają, że analiza była jedną z pierwszych prospektywnych analiz gromadzących dane, które pokazują, że siedzący tryb życia może mieć różne skutki w zależności czy jest to typ rekreacyjny i niezwiązany z wypoczynkiem.

W innym badaniu, które miało na celu ustalenie czy aktywność fizyczna może modulować lub eliminować skutki długotrwałego siedzenia, wykorzystano metaanalizę 16 badań. Ogółem we wszystkich badaniach udział wzięło 1 005 791 osób. Dane wykazały, że codzienne wykonywanie od 60 do 75 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności wydaje się znacząco zmniejszać lub eliminować zwiększone ryzyko śmierci związane z długotrwałym siedzeniem, ale nie eliminuje ryzyka związanego z oglądaniem telewizji.

Unikaj długotrwałego stania bez ruchu

Biurka do pracy w pozycji stojącej zapewniają użytkownikowi znaczne korzyści zdrowotne, ale jak większość rzeczy, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Innymi słowy, stanie bez ruchu przez długi czas może być prawie tak samo obciążające dla ciała, jak siedzenie przez wiele godzin.

W badaniu opublikowanym w Applied Ergonomics naukowcy zaobserwowali, że uczestnicy badania więcej stali niż siedzieli. Jednak wyniki nie wykazały korzyści związanych z redukcją otyłości. Według autorów badania:

„Aby osiągnąć korzyści dzięki stosowaniu biurka do pracy siedząco-stojącej, należy lepiej zrozumieć, jak właściwie z nich korzystać; jak każdego narzędzia, należy używać go poprawnie, aby w pełni wykorzystać jego zalety.

Istnieją podstawowe koncepcje ergonomiczne, które wydają się przeoczane. Wielu pracowników otrzymuje biurka do pracy w pozycji siedzącej i zaczyna z nich korzystać bez czytania instrukcji. Myślę, że właściwe stosowanie będzie się różnić w zależności od osoby, a gdy zbierzemy więcej wyników badań, będziemy w stanie lepiej zasugerować dawkowanie dla różnych pracowników”.

Na przykład, w jednym z badań stwierdzono, że stanie w jednej pozycji przez długi czas prowadzi do zmęczenia mięśni i innych rodzajów urazów zawodowych, takich jak przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca tętnic szyjnych, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i przedwczesny poród.

W rzeczywistości długotrwałe stanie może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy tętnic szyjnych, zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i przedwczesnego porodu. Inne badania wykazały, że długotrwałe stanie to czynnik zwiększający ryzyko bólu krzyża, problemów sercowo-naczyniowych, chronicznego zmęczenia i dyskomfortu.

Sedno: wstań, siedź mniej, ruszaj się więcej

Dane badawcze wciąż nie wykazały, że stosowanie stojących biurek poprawia ogólny stan zdrowia, prawdopodobnie dlatego, że to ruch zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru, otyłości i bólu pleców. Na przykład, przegląd 20 badań przeprowadzonych przez Cochrane w krajach o wysokich dochodach, wykazał, że korzystanie z biurka do pracy w pozycji stojącej skrócił czas siedzenia, ale nie zaobserwowano żadnych długoterminowych pozytywnych skutków tej zmiany.

Co ciekawe, w jednym badaniu z udziałem osób głównie siedzących w pracy stwierdzono, że skrócenie czasu siedzenia było związane nie tylko ze zmniejszeniem bólu górnej części pleców i szyi, ale także z poprawą nastroju.

Jednak celem ruchu nie jest po prostu przejście z siedzenia do stania, ale raczej zwiększenie ruchu. Ponieważ umysł i ciało są połączone, ruch ma wpływ na to, jak się czujesz i myślisz. Zatem dodanie ruchu podczas stania, może również złagodzić depresję i lęk, a także pomóc w bardziej kreatywnym myśleniu.

Ludzie więcej ruszają się w domu, gdy w pracy również są w ruchu

Aktywność fizyczna pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia przepływ krwi i zapobiega utracie masy kostnej, a wszystko to przyczynia się do wydłużenia życia. W badaniu przeprowadzonym przez University of Minnesota jedna firma dostarczyła biurka z bieżnią dla 40 z 400 swoich pracowników, aby mierzyć ich produktywność podczas stania i chodzenia.

Po tym, jak pracownicy zdobyli doświadczenie w pracy przy biurku z bieżnią, ich wydajność była wyższa niż wtedy, gdy siedzieli. Pojawiły się pewne obawy, że biurka z bieżnią zmniejszą ilość zajęć wykonywanych przez cały dzień poza pracą, ale naukowcy odkryli, że aktywność uczestników w rzeczywistości wzrosła zarówno w trakcie, jak i po pracy.

Według Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi specjaliści ds. odnowy biologicznej współpracują z pracodawcami, aby zwiększyć aktywność pracowników. Uważają, że zwiększenie aktywności poprawia koncentrację, skraca liczbę dni chorobowych i poprawia zdolność do rekrutacji pracowników wysokiej jakości. Pracodawcy cieszą się również z obniżenia kosztów opieki zdrowotnej związanych z urazami szyi, łokci i pleców.

Alan Hedge – dyrektor Human Factors and Ergonomics Research Laboratory na Uniwersytecie Cornell – uważa, że dodanie biurek do pracy w pozycji stojącej jest opłacalne, a dr James Levine – endokrynolog z Mayo Clinic – uważa, że zwrot z inwestycji może wynosić od 3 do 7 dolarów za każdego zainwestowanego dolara.

Postawa podczas siedzenia i stania jest ważna

Zarówno nadmierne siedzenie, jak i stanie bez ruchu przyczyniają się do bólu dolnej części pleców i zmęczenia mięśni. Jedną z ważnych metod zmniejszania bólu i dyskomfortu jest przyjęcie odpowiedniej postawy. Korzystając ze stojącego biurka, ważne jest, aby monitor komputera i klawiatura odpowiadały wzrostowi pracownika.

Jeśli chodzi o biurko stojące, jeden rozmiar nie jest odpowiedni dla wszystkich, ponieważ ludzie różnią się wzrostem. Ważne jest, aby optymalnie ustawić położenie klawiatury i ekranu komputera, aby ograniczyć przygarbienie lub ciągłe patrzenie w górę. Powinny być one ustawione pod wygodnymi kątami, aby zmniejszyć napięcie szyi i głowy, a także problemy z ramionami i górną częścią pleców.

Fletcher Zumbusch to fizjoterapeuta z Santa Monica w Kalifornii, który uważa, że nie chodzi o liczbę godzin, które spędzamy siedząc lub stojąc przy biurku, ale o pozycję ciała podczas stania i siedzenia. Dodatkową zaletą stojącego biurka jest to, że zmniejsza ryzyko ucisku w biodrach, które zwiększa się wraz z nadmiernym siedzeniem i obciąża sąsiednie stawy.

Zumbusch zaleca, aby rozważyć poproszenie pracownika służby zdrowia o pomoc w ustawieniu biurka do pracy w pozycji stojącej, aby mieć pewność, że biurko jest ustawione w sposób zmniejszający obciążenie mięśni. Ponadto warto stopniowo zwiększać czas stania i ruchu, jednocześnie skracając czas siedzenia.

Ważne jest, aby ćwiczyć dobrą postawę podczas siedzenia, stania i chodzenia, ponieważ powoduje to najmniejsze obciążenie mięśni i więzadeł, które wspierają rdzeń, plecy i szyję. Garbienie się wpływa również na nastrój i zdrowie emocjonalne.

+ Źródła i odniesienia