Zantac – unikaj tego markowego leku na zgagę

Sprawdzone fakty
tabletki

W skrócie -

  • Leki ranitydynowe na zgagę, w tym powszechnie znana marka Zantac, mogą zawierać rakotwórczą substancję chemiczną o nazwie N-nitrozodimetyloamina (NDMA)
  • NDMA to nitrozoamina, która była wcześniej używana do produkcji paliwa rakietowego i smarów
  • Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) klasyfikuje NDMA jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi
  • Wcześniejsze badania wykazały, że narażenie na NDMA prowadzi do rozwoju nowotworów i nieprawidłowości wątroby u szczurów, nawet przy małych dawkach
  • Ranitydyna jest blokerem H2 (histaminy-2), który jest stosowany w celu zapobiegania i łagodzenia zgagi poprzez zmniejszenie ilości kwasu w żołądku, ale najczęściej zgaga jest wynikiem niewystarczającej ilości kwasu
  • Spożywanie pełnowartościowej żywności i nasycanie flory jelitowej pożytecznymi bakteriami pochodzącymi z tradycyjnie sfermentowanej żywności może w naturalny sposób pomóc złagodzić zgagę

Według dr. Mercoli

Niektóre leki na zgagę z ranitydyną, w tym powszechnie znana marka Zantac, mogą zawierać rakotwórczą substancję chemiczną o nazwie N-nitrozodimetyloamina (NDMA). NDMA to nitrozoamina, która wcześniej była używana do produkcji paliwa rakietowego i smarów, ale obecnie jest używana tylko do celów badawczych.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) klasyfikuje NDMA jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi. W ostrzeżeniu wydanym przez amerykańską agencję FDA oceniono, że chociaż poziom NDMA w lekach na zgagę jest „niski”, to jego obecność stwarza ryzyko dla osób przyjmujących zanieczyszczone leki.

Chociaż Zantac zawiera rakotwórcze zanieczyszczenie, nie wycofano go z rynku, podobnie jak innych leków z tej grupy. Na razie lek pozostaje w sprzedaży.

Czy NDMA zawarty w Zantac jest niebezpieczny?

Według FDA: „Chociaż duże ilości NDMA mogą powodować szkody, poziomy, jakie FDA wykryła w ranitydynie we wstępnych testach, ledwo przekraczają ilości, których można by się spodziewać w zwykłej żywności”. Jednak badania z 1991 roku wykazały, że ekspozycja na NDMA doprowadziła do rozwoju nowotworów i nieprawidłowości wątroby u szczurów, nawet przy małych dawkach. Naukowcy napisali w czasopiśmie Cancer Research:

„Liniowa zależność obserwowana przy niskich dawkach (poniżej 1 ppm [części na milion]) sugeruje, że w tych warunkach doświadczalnych, wśród szczurów, którym pozwolono przeżyć całą długość życia, dawka 1 ppm NDEA lub NDMA w wodzie pitnej warunkowała 25% ryzyko rozwoju nowotworu wątroby, w przypadku dawki 0,1 ppm ryzyko to wynosiło 2,5%, a w przypadku dawki 0,01 ppm – tylko 0,25%, itd.”.

…Ponadto, nawet dość niskie dawki badanych środków powodowały szereg nienowotworowych nieprawidłowości wątroby (np. guzki rozrostowe lub kurczenie się hepatocytów) z częstotliwością mniej więcej proporcjonalną do wielkości dawki”.

W 2018 roku FDA wydała również dobrowolne wycofanie leku walsartan na nadciśnienie po tym, jak stwierdzono, że zawiera NDMA (22 inne kraje wycofały go zanim FDA podjęła działania). W tym roku opublikowano przyspieszoną ocenę ryzyka raka związanego z narażeniem na NDMA przez przyjmowanie zanieczyszczonego walsartanu. Ocena obejmowała kohortę 5150 osób, które obserwowano średnio przez 4,6 roku.

Wyniki nie wykazały znaczącego wzrostu krótkoterminowego ryzyka raka wśród osób stosujących walsartan zanieczyszczony NDMA, ale rozwój raka często trwa dłużej niż cztery lub pięć lat. Prawdziwy zakres ryzyka może nie być znany przez 10 lub 20 lat. Nawet naukowcy przyznali, że „nie ma pewności co do wyników leczenia raka, dlatego istnieje potrzeba zbadania oceny długoterminowego ryzyka zachorowania na raka, przeprowadzenia badania z dłuższym okresem obserwacji”.

Leki na ciśnienie krwi zanieczyszczone NDMA

Zantac to najnowszy lek zawierający NDMA. Blokery receptora angiotensyny II (ARB), które obejmują walsartan i inne leki, stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, również uległy zmianie, a wycofania miały miejsce w 2018 i 2019 roku.

W oświadczeniu wydanym w marcu 2019 roku FDA stwierdziła, że „nitrozoaminy znajdujące się w ARB mogą powstawać, gdy w procesie wytwarzania API leku występują określone chemikalia i warunki reakcji. Ponadto mogą wynikać z ponownego wykorzystania materiałów, takich jak rozpuszczalniki”.

Jeśli chodzi o zakres ryzyka związanego z osobami przyjmującymi ARB, naukowcy FDA oszacowali, że na każde 8 000 osób, które przyjmują najwyższą dzienną dawkę (320 miligramów) walsartanu zanieczyszczonego NDMA przez cztery lata (tak długo zanieczyszczone leki pozostawały na rynku), może wystąpić jeden dodatkowy przypadek raka. Jednak w aktualizacji wydanej w sierpniu 2019 roku FDA stwierdziła:

„W rzeczywistości zdecydowana większość pacjentów narażonych na NDMA poprzez ARB otrzymała znacznie mniejsze ilości zanieczyszczeń niż w tym najgorszym przypadku, a ponieważ nie wszystkie ARB są zanieczyszczone, jest bardzo prawdopodobne, że pacjent przyjmujący ARB przez cztery lata nie zawsze stosowałby jeden z produktów, których dotyczy problem”.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie leku Zantac związkiem NDMA, nie wiadomo, skąd on pochodzi, ale w sierpniu FDA nałożyła sankcje na indyjski zakład produkcyjny, który wytwarza niektóre składniki leku. Szacuje się, że „80% składników używanych w amerykańskich lekach jest wytwarzanych za granicą, głównie w Indiach i Chinach”.

Unikaj leku Zantac na zgagę

Chociaż FDA nie zaleciła pacjentom zaprzestania przyjmowania ranitydyny (np. Zantac), stwierdzono, że osoby przyjmujące ranitydynę na receptę mogą porozmawiać ze swoim lekarzem o alternatywnym leczeniu, podczas gdy osoby przyjmujące ranitydynę bez recepty (OTC) mogą przejść na inne opcje OTC.

„Na rynku jest wiele leków, które są zatwierdzone do takich samych lub podobnych zastosowań jak ranitydyna” – zauważył przedstawiciel FDA, co może zmniejszyć narażenie na NDMA, pod warunkiem, że alternatywne leki również nie są zanieczyszczone NDMA ani innymi związkami.

Ranitydyna jest blokerem H2 (histaminy-2), który jest stosowany w celu zapobiegania i łagodzenia zgagi poprzez zmniejszenie ilości kwasu w żołądku. Ranitydyna bez recepty jest zatwierdzona do leczenia zgagi związanej z niestrawnością i kwaśnym żołądkiem, a wersja na receptę jest przepisywana w leczeniu wrzodów i choroby refluksowej przełyku.

Najczęściej zgaga jest wynikiem niedostatecznej ilości kwasu. Twoje ciało jest naturalnie zaprojektowane, aby osiągnąć równowagę i potrzebuje kwasu do trawienia pokarmu. Jeśli masz niski poziom kwasu żołądkowego i zaburzone trawienie, nie tylko wchłoniesz mniej składników odżywczych z pożywienia, ale także otworzysz drzwi dla potencjalnych infekcji bakteryjnych.

Kwas solny (i pepsyna) są niezbędne do rozkładania białek w przewodzie pokarmowym, co oznacza, że zmniejszenie ilości kwasu może prowadzić do ich nieodpowiedniego rozkładu, co zwiększa ryzyko dysbiozy, czyli zachwiania równowagi między szkodliwymi a przyjaznymi bakteriami w florze jelitowej.

Gdy niestrawione cząsteczki białka fermentują w jelitach, stają się pokarmem dla patogenów, takich jak H. pylori, C. difficile i Candida. Przerost tych bakterii może również prowadzić do nieszczelnego jelita i związanych z tym problemów zdrowotnych.

W badaniu z udziałem 564 969 osób dorosłych, uczestnicy mieszkający w społeczności, przyjmujący niektóre leki na zgagę, mieli 1,7 do 3,7 razy większe ryzyko rozwoju C. difficile i Campylobacter, prawdopodobnie spowodowane zahamowaniem produkcji kwasu żołądkowego.

Inne popularne leki na zgagę, znane jako inhibitory pompy protonowej (PPI), również są problematyczne, ponieważ hamują pompę protonową w organizmie, która wytwarza kwas solny. Co więcej, długotrwałe stosowanie PPI może znacznie zwiększyć ryzyko raka żołądka, a także wielu innych problemów zdrowotnych, w tym złamań kości, infekcji C. difficile, zapalenia płuc, zawału serca i udaru mózgu.

Co powoduje zgagę?

Zgaga, najczęstszy objaw choroby refluksowej przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, GERD), występuje niezwykle często – u 44% dorosłych Amerykanów zgaga występuje co najmniej raz w miesiącu, około 14% doświadcza zgagi co tydzień, a 7% codziennie. Zgaga, która zwykle jest uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, pojawia się, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku.

Jednym z czynników ryzyka zgagi jest nadwaga lub otyłość. Dodatkowe kilogramy mogą wywierać nacisk na żołądek, powodując, że więcej kwasu silnie przenosi się do przełyku. Przejadanie się lub zjedzenie dużego posiłku również może to spowodować, ponieważ nadmierne jedzenie powoduje otwarcie dolnego zwieracza przełyku (LES) w żołądku, co może umożliwić przepływ kwasu żołądkowego do przełyku.

Palenie tytoniu jest kolejnym czynnikiem ryzyka, ponieważ LES rozluźnia się i otwiera podczas palenia, powodując refluks żołądkowy. Może również wpływać na produkcję kwasu żołądkowego. Niektóre pokarmy mogą również wywoływać refluks żołądkowy. Typowymi winowajcami są:

Pikantna żywność

Cebula

Cytrusy

Produkty pomidorowe

Smażone produkty

Czekolada

Alkohol

Kawa lub inne napoje zawierające kofeinę

Napoje gazowane

Mięta pieprzowa

Alternatywy dla leków na zgagę

W wielu przypadkach możesz zacząć przywracać organizmowi właściwą równowagę żołądkową i funkcjonowanie po prostu unikając przetworzonej żywności i cukru. Jedząc prawdziwe jedzenie i nasycając mikrobiom jelitowy pożytecznymi bakteriami z tradycyjnie sfermentowanej żywności lub wysokiej jakości suplementu probiotycznego, można przywrócić równowagę układu trawiennego i wyeliminować potrzebę stosowania IPP i H2-blokerów.

Rzucenie uzależnienia z dnia na dzień nie jest jednak dobrą opcją w przypadku leków na zgagę, ponieważ organizm może uzależnić się od tych leków. Nagłe zaprzestanie ich stosowania może prowadzić do poważnych efektów, znanych jako nadmierne wydzielanie kwasu z odbicia. Aby tego uniknąć, należy stopniowo odzwyczajać się od PPI. Zacznij od obniżenia przyjmowanej dawki, jednocześnie wdrażając zalecane modyfikacje stylu życia.

Po osiągnięciu najniższej dawki PPI, można zacząć zastępować PPI blokerem H2 OTC podobnym do Zantac. FDA posiada listę leków, które mogą być skażone NDMA, a także tych, w których NDMA nie został wykryty; zapoznaj się z tą listą przed wybraniem produktu OTC.

Następnie przez kilka następnych tygodni należy stopniowo odzwyczajać się od H2-blokera. W badaniu obejmującym 184 osoby, które zmieniły dietę zachodnią na dietę skoncentrowaną na zdrowych tłuszczach, chudym mięsie, orzechach i warzywach, zaobserwowano podobne zmniejszenie objawów refluksu, co w przypadku osób, które stosowały leki PPI, przy czym w grupie stosującej odpowiednią dietę zaobserwowano nieco wyższy poziom poprawy.

W sytuacjach, gdy od czasu do czasu potrzebujesz złagodzenia objawów zgagi, 10 poniższych środków może pomóc, zmniejszając jeszcze bardziej potrzebę polegania na rozwiązaniach lekowych:

Sok z aloesu — naturalnie pomaga zmniejszyć stan zapalny, co może złagodzić objawy kwaśnego refluksu. Wypijaj około pół szklanki soku z aloesu przed posiłkami. Aby uniknąć efektu przeczyszczającego, poszukaj marki, z której składnik przeczyszczający został usunięty.

Ocet jabłkowy (surowy, niefiltrowany) — kwaśny refluks zwykle wynika ze zbyt małej ilości kwasu w żołądku. Można łatwo poprawić kwasowość w żołądku, spożywając 1 łyżkę stołową surowego niefiltrowanego octu jabłkowego w dużej szklance wody.

Astaksantyna — w porównaniu z placebo stwierdzono, że ten silny przeciwutleniacz zmniejsza objawy refluksu, zwłaszcza u osób z wyraźnym zakażeniem H. pylori. Badacze doszli do wniosku, że 40 mg astaksantyny dziennie jest skuteczna w zmniejszaniu refluksu.

Soda oczyszczona — pół do 1 łyżeczki sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) rozpuszczonej w szklance wody o pojemności 8 uncji (ok. 240 ml) pomoże zneutralizować kwas żołądkowy i złagodzić oparzenia spowodowane refluksem. Chociaż nie zalecam tego jako stałego środka zaradczego, jest on skuteczny w sytuacjach „nagłych”, gdy odczuwasz potworny ból.

Korzeń lukrecji DGL — również może być pomocny, ponieważ pomaga blokować prozapalne prostaglandyny. Do lukrecji należy jednak podchodzić ostrożnie, ponieważ zawiera aktywny metabolit, który w dużych dawkach może wpływać na nadnercza, powodować osłabienie lub drętwienie mięśni oraz podwyższać ciśnienie krwi.

Lukrecja jest przeciwwskazana osobom stosującym leki moczopędne lub środki przeczyszczające. Kobiety leczone hormonalnie, cierpiące na nowotwory estrogenozależne lub choroby rozrodcze, takie jak endometrioza, również powinny jej unikać.

Korzeń imbiru — stwierdzono, że imbir działa ochronnie na żołądek, hamując rozwów H. pylori. Dodaj dwa lub trzy plasterki świeżego korzenia imbiru do 2 szklanek gorącej wody i pozostaw na kilka minut. Pij około 20 minut przed posiłkiem.

Glutamina — aminokwas glutamina przeciwdziała uszkodzeniom przewodu pokarmowego powodowanym przez H. pylori. Glutamina znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w wołowinie, kurczaku, produktach mlecznych, jajach, rybach oraz wybranych owocach i warzywach. L-glutamina jest szeroko dostępna w formie suplementu.

Dodatek papai / papainy lub dodatek ananasa / bromelainy — papaja zawiera papainę – enzym przydatny do rozkładania zarówno białka, jak i węglowodanów. Bromelaina jest enzymem proteolitycznym znajdującym się w ananasie i podobnie jak papaina pomaga trawić białka. Bromelaina działa również przeciwzapalnie i pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień.

Wiąz czerwony — działa kojąco na usta, gardło, żołądek i jelita oraz zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych jelit. Ponieważ pobudza zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym, jest pomocny w zwiększaniu wydzielania śluzu, który chroni przed wrzodami i nadmierną kwasowością.

Witamina D — witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia jelit. Po zoptymalizowaniu poziomu witaminy D odniesiesz korzyści z produkcji około 200 peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które pomogą wyeliminować infekcje jelitowe.