Badania wykazały, że cukier zmienia metabolizm nawet najzdrowszych ludzi

kobieta

W skrócie -

  • Cukier rafinowany jest jednym z najniebezpieczniejszych spożywanych produktów. Powoduje uzależnienie, które jest trudne do wyeliminowania, ponieważ wpływa na neuroprzekaźniki w taki sam sposób, jak kokaina
  • Spożycie cukru jest silnie powiązane z głównymi przyczynami zgonów. Wywołuje dysfunkcje metaboliczne i mitochondrialne prowadzące do rozwoju otyłości, depresji, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera
  • Najlepszą strategią obniżenia kosztów opieki zdrowotnej jest znaczne ograniczenie spożycia cukru, np. poprzez uważne czytanie etykiet na opakowaniach produktów spożywczych, na których cukier może występować pod ponad 50 różnymi nazwami

Według dr. Mercoli

Cukier prawdopodobnie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych spożywanych produktów. Może wywołać uzależnienie, które jest trudne do zwalczenia. Przerażające jest to, że można go znaleźć w prawie każdej przetworzonej żywności. Ukrywa się pod wieloma różnymi nazwami i wpływa na organizm człowieka w sposób, który naukowcy wciąż badają. Podczas gdy media i stowarzyszenia medyczne ostrzegały ludzi przed przejadaniem się tłuszczem i solą, stosunkowo niewiele mówi się o nadmiarze cukru w amerykańskiej diecie.

Smutna prawda jest taka, że istnieje wiele badań z ostatnich dekad, które pokazują szkody, jakie cukier wyrządza zdrowiu, ale przemysłowi udało się ukryć dowody. Twierdzą, że cukier ma niewielki lub żaden wpływ na zdrowie lub wagę człowieka.

Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na mózg, zdrowie jelit i metabolizm komórkowy, a wszystko to wpływa na ogólne zdrowie oraz codzienną produktywność w domu i w pracy. Dawniej cukier był rzadkim produktem, którym cieszono się tylko przy specjalnych okazjach. Obecnie występuje prawie we wszystkich produktach dostępnych na sklepowych półkach, z wyjątkiem pełnowartościowej żywności.

Znajduje się we wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, przekąskach, napojach, sosach, pieczywie, przyprawach i wędlinach. Nawet mleko modyfikowane i żywność dla niemowląt zawierają cukier, który uruchamia ośrodek nagrody w mózgu, zwiększając chęć na kolejną porcję jedzenia.

Badania dość wyraźnie pokazują, że rafinowany cukier spożywany w nadmiernych ilościach sprzyja dysfunkcji mitochondriów. Te małe elektrownie dostarczają energii komórkom, więc kiedy przestaną normalnie funkcjonować, może dojść do zakłócenia dowolnej liczby funkcji w całym organizmie. Naukowcy potwierdzili, że cukier zaburza funkcje komórkowe bez względu na stan zdrowia, który występował przed rozpoczęciem złego odżywiania.

Cukier promuje zmiany metaboliczne, które szkodzą zdrowiu

W badaniu przeprowadzonym na University of Surrey naukowcy poprosili dwie grupy mężczyzn o zmianę nawyków żywieniowych na trzy miesiące. Na początku jedna grupa miała objawy niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), podczas gdy w drugiej grupie nie obserwowano takich objawów. Każdy mężczyzna przeszedł 12-tygodniowy okres, w którym codziennie zjadał 650 kalorii z cukru lub nie więcej niż 140 kalorii z cukru. Naukowcy zmierzyli poziom tłuszczu we krwi i wątrobie każdego uczestnika badania.

To, co odkryto, nie było zaskakujące. Osoby spożywające 650 kalorii z cukru dziennie przez 12 tygodni, miały znacznie wyższy poziom tłuszczu we krwi i wątrobie. Badanie zostało zaprojektowane jako randomizowane badanie krzyżowe, co oznacza, że każdy uczestnik przestrzegał obu diet, a kolejność ich przestrzegania została przydzielona losowo. Główny badacz, dr Bruce Griffin – profesor ds. żywienia i metabolizmu na University of Surrey – skomentował wyniki następująco:

„Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów na to, że spożywanie dużych ilości cukru może zmienić metabolizm tłuszczów w sposób, który może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia”.

Metabolizm tłuszczów to proces, w którym tłuszcze są rozkładane i transportowane z krwią do komórek ciała. Wyniki pokazały również, że kiedy mężczyźni, którzy na początku badania mieli niski poziom tłuszczu w wątrobie, spożywali dietę bogatą w cukier, ich metabolizm tłuszczów uległ zaburzeniu, a poziomy tłuszczów we krwi i wątrobie wzrosły i były porównywalne do poziomów występujących u mężczyzn cierpiących na NAFLD. Ten stan jest związany z otyłością i dotyka do 25% Amerykanów.

Celem naukowców było określenie roli cukru w metabolizmie wątroby i jej wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Okazało się, że obie grupy mężczyzn, zarówno z NAFLD, jak i bez, wykazywały zmiany w metabolizmie tłuszczów związane z chorobami układu krążenia.

W przeszłości NAFLD występowało prawie wyłącznie u osób dorosłych. Istnieją jednak dowody sugerujące, że obecnie NAFLD występuje u nawet 10% dzieci w wieku od 2 do 19 lat, a powodem tego jest dieta bogata w cukier – począwszy od wieku niemowlęcego. Niestety, te dzieci są znacznie bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, chyba że zmieni się ich dieta.

Cukier - siła napędowa chorób będących głównymi przyczynami śmierci

Na początku swojej książki pt. „The Case Against Sugar”, Gary Taubes – dziennikarz śledczy i pisarz –porównuje niewielką liczbę osób, u których zdiagnozowano cukrzycę pod koniec XIX wieku, kiedy cukier nie był podstawowym składnikiem diety z osobami, które obecnie cierpią na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.

Codzienne wypijanie jednego 6-uncjowego napoju gazowanego z dodatkiem cukru wystarczy, aby zwiększyć ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi i chorób układu krążenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) szacuje, że przeciętny Amerykanin otrzymuje 16% codziennie spożywanych kalorii z cukru, co odpowiada spożyciu aż 30 łyżeczek cukru dziennie, czyli trzykrotności zalecanej ilości. Odpowiada to zjadaniu 35 pięciofuntowych torebek (ok. 80 kg) cukru każdego roku.

Producenci wykorzystali uzależniającą właściwość cukru, aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Używają syropu glukozowo-fruktozowego, aby uzyskać większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) jest nie tylko tańszy w użyciu dla producentów, ale zapewnia również organizmowi większą ilość cukru.

Zagrożenie dla dorastających dzieci jest tym większe, że ich ciała nie są w stanie poradzić sobie z ilością cukru, którą otrzymują ze słodyczy, przetworzonej żywności i słodkich napojów. Spożywanie cukru przez wiele lat powoduje uszkodzenie mitochondriów i zaburzenia metabolizmu komórkowego, które powodują rozwój chorób powiązanych z wieloma głównymi przyczynami zgonów, w tym:

Choroby serca

Nadciśnienie tętnicze

Miażdżyca tętnic

Choroby nowotworowe

Udar mózgu

Cukrzyca

Przewlekłe choroby wątroby

Choroba Parkinsona i Alzheimera

Cukier został powiązany ze zwiększonym ryzykiem depresji

Cukier wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem depresji. Ponieważ cukier niekorzystnie wpływa na mózg, może powodować uszkodzenia, które wpływają na nastrój i zachowanie. Kilka badań wykazało związek między rosnącym spożyciem cukru a wzrostem wskaźników depresji.

Cukier przyczynia się do zmian nastroju na kilka sposobów. Na początek cukier zwiększa insulinooporność, która odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu psychicznym. W dłuższej perspektywie powoduje to przewlekłą reakcję zapalną w organizmie. W jednej z międzykulturowych analiz naukowcy doszli do wniosku, że dietetyczne czynniki prognostyczne wyników depresji i schizofrenii są bardzo podobne do tych, które pozwalają przewidzieć cukrzycę i choroby serca. Wszystkie obejmują przewlekłą reakcję zapalną, której główną przyczyną jest cukier.

Badacze odkryli również istotny związek między uzależnieniem a zaburzeniami nastroju, w tym depresją. W badaniu, w którym monitorowano nawyki żywieniowe i schorzenia 8000 osób w ciągu 22 lat, naukowcy odkryli, że mężczyźni spożywający co najmniej 67 gramów cukru dziennie byli o 23% bardziej narażeni na rozwój depresji w ciągu pięciu lat niż osoby spożywające co najwyżej 40 gramów cukru. Żaden z uczestników badania nie był leczony z powodu jakiejkolwiek choroby psychicznej na początku badania.

Wydaje się, że wpływ cukru na zdrowie psychiczne jest niezależny od statusu społeczno-ekonomicznego, aktywności fizycznej, picia alkoholu, palenia tytoniu czy innych nawyków żywieniowych. Warto zapamiętać wyniki tego badania. Chociaż metodologia nie pozwoliła naukowcom znaleźć przyczyny i skutku, wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które sugerują, że nadmierne spożycie cukru może wywołać zaburzenie homeostazy neurologicznych substancji chemicznych wpływających na nastrój, co zwiększa ryzyko depresji i lęku.

Cukier wpływa na funkcję dopaminy w mózgu – neuroprzekaźnika, który aktywuje system nagrody – w ten sam sposób, w jaki narkotyki wpływają na mózg, przez co może wywołać silną reakcję uzależniającą. Ponieważ uzależnienie i zaburzenia nastroju zostały ze sobą powiązane, a cukier napędza potężne zmiany nastroju związane z uzależnieniem, naukowcy, którzy przeanalizowali biochemiczne i neurologiczne skutki spożywania cukru doszli do wniosku, że dla niektórych osób może on być tak samo uzależniający jak kokaina.

Nadmiar cukru jest toksyczny

W powyższym filmie Robert Lustig – profesor endokrynologii dziecięcej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (USCF) – omawia rolę cukru w diecie społeczeństwa w ciągu ostatnich dziesięcioleci oraz jego wpływ na zatrucie organizmu. Cukier stymuluje uwalnianie dopaminy – neuroprzekaźnika, który odgrywa istotną rolę w wielu ważnych szlakach, w szczególności w szlaku mezolimbicznym.

Sposób, w jaki dopamina wpływa na mózg w tym obszarze, zmienia się wraz z nałogiem i zwiększa postrzeganie motywacji lub przyjemności. Ta substancja chemiczna sprawia, że spożywanie cukru jest tak przyjemne oraz jest powodem, dla którego producenci używają go do napędzania zachowań konsumentów. Jednak podobnie jak w przypadku narkotyków, cukier nie jest dla zdrowy. Nie mający żadnej wartości odżywczej, cukier jest jednym z najbardziej toksycznych składników zachodniej diety.

Przetworzona fruktoza, taka jak HFCS, to kolejna forma cukru w przetworzonej żywności, która powoduje jeszcze większe szkody niż prosta glukoza czy cukier stołowy (sacharoza), który jest mieszaniną glukozy i fruktozy. Badanie prowadzone przez dr Kimber Stanhope, biologa i specjalisty od żywienia z University of California Davis, wykazało, że działanie fruktozy i glukozy w organizmie jest inne.

Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do grup spożywających napoje słodzone glukozą lub fruktozą przez okres 10 tygodni. Mimo że napoje zawierały taką samą liczbę kalorii, osoby z grupy, w której napoje były słodzone fruktozą, doświadczyły wzrostu poziomu lipidów związanych z chorobami układu krążenia, zwiększonej oporności na insulinę i większej ilości tłuszczu trzewnego związanego z chorobą metaboliczną.

Osoby z grupy, w której napoje były słodzone glukozą, nie doświadczyły tych niekorzystnych zmian. Według autorów badania: „Uzyskane dane sugerują, że fruktoza specyficznie zwiększa DNL [lipogenezę de novo w wątrobie], sprzyja dyslipidemii, zmniejsza wrażliwość na insulinę i zwiększa otyłość trzewną u osób dorosłych z nadwagą/otyłością”.

Wraz ze wzrostem stawek ubezpieczenia zdrowotnego, najlepszym rozwązaniem może być wyeliminowanie cukru z diety

Badania przeprowadzone w wielu najbardziej szanowanych instytucjach na całym świecie potwierdzają, że cukier jest głównym czynnikiem powodującym rozwój chorób przewlekłych, w tym do chorób będących głównymi przyczynami zgonów, takich jak nowotwory i choroby serca. Jeśli chcesz obniżyć koszty opieki zdrowotnej, najlepiej w jak największym stopniu unikać spożywania cukru lub całkowicie wyeliminować go z diety.

Spożywanie pełnowartościowej, ekologicznej żywności to najlepszy sposób na optymalizację zdrowia. Kupując pakowaną żywność, przeczytaj uważnie etykietę, aby podjąć świadomą decyzję odnośnie ilości cukru, którą dodajesz do swojej diety. Pamiętaj, że istnieje wiele różnych rodzajów cukrów, które mogą pozostać niezauważone na etykietach. Poniżej znajduje się lista niektórych z częściej występujących nazw cukrów, ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.

Pamiętaj, że składniki na etykietach żywności są wymieniane w kolejności malejącej – od składnika o największej zawartości w produkcie. Innymi słowy, w danym produkcie więcej jest pierwszego składnika niż drugiego i tak dalej. Patrząc na ilość cukru w produkcie, który rozważasz kupić, pamiętaj, że jeśli różne rodzaje cukrów znajdują się na czwartej, szóstej, dziewiątej i jedenastej pozycji, suma tych składników może umieścić cukry na pierwszej lub drugiej pozycji. Zauważysz, że niektóre z nazw pod którymi kryją się cukry kończą się na „oza” lub mają w nazwie „syrop”, co identyfikuje je jako cukry.

Koncentrat soku owocowego

Odparowany sok trzcinowy

Kryształy soku z trzciny cukrowej

Melasa z trzciny cukrowej

Syrop maślany

Sok owocowy

Miód

Syrop z chleba świętojańskiego

Karmel

Syrop z brązowego ryżu

Syrop glukozowo-fruktozowy w postaci stałej

Florida crystal

Syrop cukrowy

Syrop klonowy

Melasa

Syrop rafineryjny

Syrop sorgo

Sucanat – ekologiczny cukier trzcinowy

Syrop z melasy

Cukier brązowy

Słód jęczmienny

Syrop glukozowo-fruktozowy

Dekstryna

Dekstroza, cukier gronowy

Słód diastatyczny

Maltol etylowy

Glukoza

Glukoza w postaci stałej

Laktoza

Syrop słodowy (jęczmienny)

Maltoza

D-ryboza

Syrop ryżowy

Galaktoza

Maltodekstryna

Cukier puder