10 największych zalet wiciokrzewu

Sprawdzone fakty
kwiat

W skrócie -

  • Owoce wiciokrzewu są bogate w związki fenolowe – od antocyjanów po przeciwutleniacze, które przynoszą wiele korzyści zdrowiu
  • Wiciokrzew europejski (Lonicera periclymenum) i wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) to dwa główne rodzaje wiciokrzewu. Wiciokrzew japoński był od dawna stosowany w medycynie chińskiej w leczeniu różnych dolegliwości
  • Owoce wiciokrzewu są bogate w związki fenolowe porównywalne do tych, które występują w jeżynach, porzeczkach i jagodach, co według ostatnich badań czyni je „cennym składnikiem zdrowej diety”
  • Chemoprewencja, mitochondrialny metabolizm energetyczny i usuwanie reaktywnych form tlenu (RFT) to tylko niektóre z dramatycznych korzyści, jakie przynoszą zdrowiu różne związki zawarte w wiciokrzewie
  • Oprócz tego, że właściwości antybakteryjnych, przeciwdrobnoustrojowych i antybiotykowych, olej z wiciokrzewu ma wiele innych zastosowań; można go używać do czyszczenia, kąpieli, aromaterapii i leczenia infekcji, co częściowo demonstruje jego moc

Według dr. Mercoli

Słysząc słowo wiciokrzew, większość ludzi może pomyśleć o wieloletniej pnącej winorośli, która rodzi piękne egzotyczne pomarańczowe, różowe lub białe kwiaty, często zdobiące słupki ogrodzenia i kolumny werand wielu domów w szerokim zakresie stref klimatycznych. Jako roślina wykazuje dużą tolerancję na zimno i łatwo rośnie nawet w trudnych warunkach i na kamienistej glebie.

Jednak nowe badania opublikowane w Journal of Herbal Medicine ukazują wiciokrzew nie tylko jako atrakcyjną roślinę kwitnącą, ale pokazują również, że wiciokrzew to wieloletnia roślina owocująca o wielu właściwościach terapeutycznych, która oferuje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Ponieważ owoce wiciokrzewu są bogate w związki fenolowe, w każdych 100 gramów suchego owocu znajdują się 2 gramy flawonoidów. Pod względem właściwości prozdrowotnych można je porównać do jeżyn, porzeczek i jagód. Uznano je za „wartościowy składnik zdrowej diety”. Według autorów przytoczonego badania:

„Spośród fenoli działających jako przeciwutleniacze, antocyjany są szczególnie ważne w niektórych działaniach prozdrowotnych, np. w profilaktyce chorób serca i wspomaganiu leczenia różnych chorób oczu. W przypadku L. caerulea te związki są reprezentowane głównie przez pochodne cyjanidyny, w mniejszych ilościach występuje peonidyna i pelargonidyna”.

Przedstawione badanie pokazuje, że właściwości zawarte w jagodach wiciokrzewu pomagają zwalczać m.in. raka i miażdżycę – znaną również jako stwardnienie tętnic. Odnosi się do innego badania z 2016 roku, które wyjaśnia, że cyjanidyna pochodzi z pigmentu roślinnego znanego jako antocyjanidyna, który jest silnym środkiem chemoprewencyjnym.

Dla dokładniejszego wyjaśnienia, badanie z 2017 roku pokazuje, że peonidyna jest jedną z form antocyjanidyny, opisywanej jako flawonoidy zawarte w owocach takich jak czarny bez, żurawina i borówki – wszystkie one łagodzą stany zapalne i odgrywają rolę w mitochondrialnym metabolizmie energii, usuwaniu reaktywnych form tlenu (RFT) i promowaniu plastyczności neuronów, z których wszystkie mają ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Według badań opublikowanych w Encyclopedia of Food Sciences and Nutrition, pelargonidyna jest innym rodzajem antocyjanidyny, który jest wizualnie wykrywalny w ciemnożółtych, pomarańczowych, różowych i czerwonych jagodach wiciokrzewu. Badanie wykorzystało maliny do opisania tego samego rodzaju korzystnych związków.

Wiciokrzew europejski i japoński

Chociaż istnieje wiele gatunków wiciokrzewu, dwa z nich są opisane w Encyclopedia.com jako mające długą historię zastosowania w tradycyjnej medycynie: europejski wiciokrzew (Lonicera periclymenum) i japoński wiciokrzew (Lonicera japonica). Ten drugi był stosowany w medycynie chińskiej w leczeniu różnych chorób – od gorączki po stany zapalne; biegunkę i infekcję skóry.

Bioaktywne związki zawarte w wiciokrzewie są głównym powodem, dla którego zidentyfikowano go jako „roślinę o znaczeniu fitofarmaceutycznym”. W badaniu z 2015 roku stwierdzono, że „flawonoidy, alkaloidy, kwasy fenolowe, terpeny i steroidy stanowią główne składniki owoców wiciokrzewu”. Ponadto:

„Lonicera japonica (wiciokrzew) należy do rodziny caprifoliaceae i jest jednym z najstarszych znanych ziół leczniczych. Lonicera japonica posiada wiele funkcji biologicznych, w tym właściwości hepatoprotekcyjne (ochronę wątroby), kriooprotekcyjne (ochronę przed zimnem), przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Główne części tej rośliny wykazują właściwości lecznicze: pąki kwiatowe mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, a liść ma właściwości przeciwutleniające i hamujące tyrozynazę. Kilka gatunków jest stosowanych w medycynie tradycyjnej jako środki przeciwgorączkowe, żołądkowe, moczopędne i przeciwdyzenteryczne w Indiach”.

Wśród wielu zalet tej rośliny jest wczesne dojrzewanie owoców i niezwykła odporność na mróz, szkodniki i choroby. Nazwa botaniczna Lonicera caerulea obejmuje odmiany o nazwach takich jak: borówka miodowa, wiciokrzew błękitny, wiciokrzew jagodowy, wiciokrzew jadalny i kamasznik.

Jaki potencjał terapeutyczny mają fitozwiązki zawarte w wiciokrzewie?

Na stronie Healthy Focus opisano sposoby wykorzystania wiciokrzewu, potwierdzając wyniki szeregu badań klinicznych ujawniających kilka korzystnych właściwości tej rośliny i zwracając uwagę na jej stosowanie w medycynie od 659 r. do usuwania gorączki o różnym podłożu – od ukąszeń węży po poród.

W wielu badaniach wykazano, że silne związki i składniki odżywcze zawarte w kwiatach, łodygach i jagodach wiciokrzewu przynoszą niezwykłe korzyści dla zdrowia. Okazało się, że równie istotne jest to co niszczą, jak i co promują wyżej wymienione substancje bioaktywne. Na przykład:

1. Właściwości przeciwzapalne — olejek z wiciokrzewu jest znany z łagodzenia bólów stawów i bólu mięśni, zwłaszcza u osób cierpiących na artretyzm. Prostym sposobem użycia olejku jest dodanie go do kąpieli w celu zmniejszenia bólu mięśni.

2. Korzyści dla układu oddechowego — kwiaty europejskiego wiciokrzewu służą do sporządzania naparu, który jest pomocny w leczeniu kaszlu i przeziębienia, a także infekcji górnych dróg oddechowych i astmy.

3. Właściwości antybakteryjne — ze względu na działanie antybiotyczne, wiciokrzew japoński jest często używany do leczenia zakażeń wywołanych przez paciorkowce. Ta zdolność częściowo wynika z naturalnie wysokiego stężenia aromadendrenu (terpenu występującego w roślinach), który pomaga zatrzymać rozwój bakterii.

Jest również doskonałym antyseptycznym środkiem czyszczącym o przyjemnym zapachu. Wypróbuj mieszankę 3 kropli olejku z wiciokrzewu, 1 szklanki białego octu i 1 szklanki wody w butelce z rozpylaczem. Jest to doskonała alternatywa do czyszczenia zlewów, blatów, toalet, pryszniców i podłóg w kuchni i łazience.

4. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe — wyciągi z wiciokrzewu wykazały zdolność do hamowania wzrostu drobnoustrojów, przy czym wiciokrzew japoński ma wyższą zawartość środków przeciwdrobnoustrojowych.

5. Działanie aromaterapeutyczne — kilka kropli olejku z kwiatów wiciokrzewu zapewnia słodki aromat, który może złagodzić stres psychiczny i fizyczny oraz uspokoić umysł. Można użyć olejku w dyfuzorze lub do masażu. Do kąpieli można dodać olejku eterycznego z wiciokrzewu z solą Epsom, aby uległ równomiernemu rozprowadzeniu w wodzie.

Aby uzyskać uzdrawiającą parę, dodaj kilka kropli olejku z wiciokrzewu do miski z gorącą wodą, nałóż ręcznik na głowę i pozwól skórze wchłonąć parę unoszącą się z garnka. Dodatkowa korzyść: weź głęboki oddech i zrelaksuj się, podczas gdy para będzie oczyszczać Twoje pory.

6. Właściwości przeciwutleniające — hamowanie działania wolnych rodników to jeden ze sposobów, w jaki wiciokrzew zmniejsza stres oksydacyjny i jest jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania nowotworom i innym poważnym chorobom zaostrzanym przez toksyny.

Zewnętrzne zastosowania wiciokrzewu, które zapewniają korzyści wewnętrzne i zewnętrzne

W jaki sposób te wszystkie związki roślinne hamujące rozwój zarazków i promujące przeciwutleniacze wpływają na zdrowie? Liczne badania wskazują, że wiciokrzew można zastosować do:

1. Pielęgnacji skóry — złuszczanie skóry twarzy i kąpiel parowa to dwa sposoby, w jakie można skorzystać ze stosowania wiciokrzewu. Mogą one poprawić podrażnienia skóry i infekcje, a także skaleczenia i otarcia. Zastosowanie wiciokrzewu powoduje widoczną poprawę skóry.

Zaleca się dodanie kilku kropli olejku z wiciokrzewu do butelki z rozpylaczem, aby zwalczyć infekcje i stany zapalne skóry. Wystarczy dodać olejek do swojego ulubionego (naturalnego) środka do mycia skóry lub własnej roboty mydła.

Jako środek złuszczający można zastosować domowej roboty peeling solny, mieszając po trzy krople olejku z wiciokrzewu i olejku grejpfrutowego, 1 szklankę surowej soli himalajskiej i 1 łyżkę oleju konopnego. Taki peeling usuwa martwe komórki naskórka ze stóp, nóg i dłoni, co pozwala odsłonić żywą, młodziej wyglądającą skórę.

2. Pielęgnacji włosów — olejek z wiciokrzewu chroni włosy przed chemicznymi szamponami, suszarką do włosów i innymi silnymi zabiegami. Wystarczy zmieszać pół łyżeczki oleju kokosowego z dwiema kroplami olejku z wiciokrzewu, wetrzeć składniki w dłonie i wygładzić końcówki włosów, omijając cebulki, a suche i łamliwe włosy staną się sprężyste, miękkie i mocne.

3. Masażu — wiciokrzew zmieszany z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, może być stosowany jako kojący olejek do masażu o właściwościach relaksujących i uspokajających. W połączeniu z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda, ylang-ylang, pomarańcza, kadzidło, drzewo sandałowe i bergamotka, wiciokrzew tworzy pachnącą i leczniczą mieszankę.

4. Dezodoryzacji — olejek z wiciokrzewu daje naturalny zapach (w przeciwieństwie do szkodliwych „zapachowych” związków chemicznych często stosowanych w świecach, sprayach do pomieszczeń, pudrach do dywanów). Przygotuj dezodoryzujący spray, dodając trzy krople olejku z wiciokrzewu do 6 uncji wody. Wypróbuj kilka kropli przyrządzania świec sojowych, które mogą zwiększyć poziom energii i poprawić nastrój.

Nie tylko terapeutyczne: inne zastosowania olejku z wiciokrzewu

Zachowanie integralności produktów do higieny osobistej, kosmetyków, a nawet żywności to duży interes ze względu na znaczenie hamowania wzrostu patogenów i mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby. Jeśli produkt, zwłaszcza jeśli jest zrobiony z wody, prawdopodobnie spędza dużo czasu w magazynie lub na półce sklepowej, zapobieganie zanieczyszczeniem patogenami jest ważne dla producentów i konsumentów.

Oba rodzaje wiciokrzewu są stosowane jako konserwanty ze względu na ich właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Chociaż większość konserwantów jest stosowanych w stężeniu mniejszym niż 2% wagi preparatu, potencjalnym problemem związanym z tak wieloma konserwantami jest stosowanie chemikaliów i / lub tworzyw sztucznych, zamiast naturalnych związków.

Jedno ze wspomnianych wcześniej badań odnosiło się również do korzyści płynących z oleju z wiciokrzewu, wynikających głównie z zawartości alkaloidów, flawonoidów, fenoli, steroidów i terpenoidów, ponownie zauważając, że badania przesiewowe pomogły określić korzystne właściwości, takie jak działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i antymutagenne.

Kilka uwag dotyczących stosowania wiciokrzewu

Na stronie Healthy Focus podkreślono, że podczas stosowania wiciokrzewu rozsądnie jest zastosować pewne środki ostrożności, a przed jego zastosowaniem należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, niezależnie od leczonej choroby, ponieważ jego stosowanie może komplikować istniejące wcześniej dolegliwości i powodować negatywne skutki uboczne. Ponadto:

  • Pamiętaj, że olejek eteryczny z wiciokrzewu nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci.
  • Niektóre osoby mogą być wrażliwe na stosowanie olejków eterycznych, więc przed zastosowaniem należy rozcieńczyć olejek eteryczny z wiciokrzewu olejem nośnikowym i wykonać test „płatkowy” na niewielkiej powierzchni skóry.
  • Pamiętaj, że olejek z wiciokrzewu może powodować nadwrażliwość na światło, więc należy o tym pamiętać stosując go w słoneczny dzień.
  • Nigdy nie należy spożywać olejku eterycznego z wiciokrzewu ani nie nakładać go w pobliżu oczu.