Jak uniknąć powszechnych toksyn w produktach kosmetycznych?

Sprawdzone fakty
kosmetyki

W skrócie -

  • Zdrowie zębów i jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, ale często jest zaniedbywane
  • Naturalne produkty mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych związków chemicznych zawartych w produktach do higieny osobistej i oczyszczaniu organizmu z toksyn
  • Olej kokosowy ma wszechstronne zastosowanie na włosy, skórę i zęby, a nawet pomaga pozbyć się wszy

Według dr. Mercoli

Miliony ludzi dokładają wszelkich starań, aby jeść zdrową żywność i regularnie ćwiczyć, ale zapominają o poświęcaniu tej samej uwagi zdrowiu jamy ustnej. Należy pamiętać, że bez skutecznego zajęcia się zdrowiem zębów trudno jest osiągnąć wysoki poziom zdrowia fizycznego.

Jeszcze bardziej niepokojące są miliony ludzi, którzy zdrowo się odżywiają i unikają niebezpiecznych leków, ale wciąż narażają się na szkodliwe związki chemiczne zawarte w produktach do codziennej higieny osobistej.

Na przykład, parabeny i ftalany są szeroko stosowane w produktach do higieny osobistej, podobnie jak fluor w produktach dentystycznych. Istnieje wiele naturalnych produktów, które mogą pomóc w detoksykacji organizmu i uniknięciu szkodliwych skutków tych związków chemicznych.

Twoje zdrowie fizyczne jest powiązane z dobrym zdrowiem jamy ustnej

Jestem zaskoczony, jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest stan zdrowia jamy ustnej – właściwe nitkowanie lub utrzymywanie równowagi mikrobiomu jamy ustnej. Delikatna równowaga korzystnych bakterii w jamie ustnej jest tak samo ważna dla ogólnego stanu zdrowia jak mikrobiom jelitowy.

Utrzymanie homeostazy jamy ustnej chroni przed potencjalnie szkodliwymi wirusami i bakteriami ze środowiska.

Chore dziąsła i stan zapalny zwiększają ryzyko cukrzycy i chorób serca. W rzeczywistości 93% osób z chorobami dziąseł jest narażonych na cukrzycę typu 2, podczas gdy choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko chorób serca od 20% do 180%.

Najlepiej unikać antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej

Pomimo powszechnego przekonania, że środki przeciwdrobnoustrojowe i płyny do płukania ust zawierające alkohol wspierają zdrowie jamy ustnej poprzez „zabijanie złych bakterii”, w rzeczywistości wyrządzają znacznie więcej szkody niż pożytku.

„Korzystne bakterie mają zasadniczo większe szanse na stworzenie zdrowego, zbilansowanego mikrobiomu, gdy im nie przeszkadzasz, nie denaturujesz i nie odwadniasz produktami na bazie alkoholu” – powiedział dr Gerry Curatola, założyciel Rejuvenation Dentistry.

Jednak zdecydowanie należy zmniejszyć liczbę „złych bakterii”, które mogą pozostać na powierzchni zębów i między zębami, sprzyjając zapaleniu dziąseł i powstawaniu kolonii bakteryjnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest nitkowanie lub mechaniczne szorowanie. Nici dentystyczne mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów, chorobom przyzębia, chorobom dziąseł i gromadzeniu się płytki nazębnej, podczas gdy używanie irygatora pomaga usunąć mniejsze cząsteczki, których nie można usunąć samą nicią dentystyczną.

Badania pokazują, że tylko 31,6% Amerykanów w wieku 30 lat lub starszych codziennie używa nici dentystycznej, mimo że korzyści są oczywiste.

Wiele osób, które uważają, że ich dziąsła wyglądają dobrze, może mieć nierozpoznaną chorobę przyzębia, zatuszowaną przez stan zapalny, przez który dziąsła wyglądają na „rozpulchnione”. Niektórzy dentyści podpowiadają, że aby nitkowanie zębów za pomocą nici dentystycznej było mniej uciążliwe, można je wykonywać podczas oglądania telewizji, dzięki czemu można temu zadaniu poświęcić więcej czasu bez nudy.

Innym sposobem uniknięcia toksycznych związków zawartych w produktach do czyszczenia zębów jest płukanie jamy ustnej olejem. Na przykład, płukanie jamy ustnej olejem kokosowym jest naukowo uznane za skuteczne w eliminowaniu niezdrowego biofilmu, płytki nazębnej i szkodliwych bakterii z zębów. Olej kokosowy działa jak naturalny detergent, ale nie powoduje uszkodzeń tak jak detergenty chemiczne.

Obecnie płuczę jamę ustną olejem kokosowym przez 5 do 10 minut rano przed jedzeniem.

Unikaj tych zagrożeń dentystycznych

Dzięki popularności wybielania zębów wiele osób zdało sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie szkliwa zębów. Jednak według The New York Times istnieje inne ryzyko, którego mniej ludzi jest świadomych.

„Badania pokazują, że zbyt wczesne szczotkowanie zębów po posiłkach i napojach, zwłaszcza tych kwaśnych, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Refluks żołądkowy stwarza podobny problem: chociaż szczotkowanie zębów po epizodzie refluksu może wydawać się dobrym pomysłem, może to spowodować uszkodzenie zębów.

Kwas atakuje zęby, powodując erozję szkliwa i znajdującej się pod nim warstwy zwanej zębiną. Szczotkowanie może przyspieszyć ten proces – powiedział dr Howard R. Gamble, prezes Akademii Stomatologii Ogólnej - „Szczotkowanie sprawia, że kwas przedostaje się w głębsze warstwy szkliwa i zębiny”.

W jednym z badań naukowcy ocenili grupę ochotników i wpływ szczotkowania na ich zęby po wypiciu napojów gazowanych. Stwierdzono, że szczotkowanie bezpośrednio po wypiciu napoju oraz do 20 minut po spożyciu napoju spowodowało wzrost utraty zębiny. Straty były znacznie mniejsze, gdy szczotkowanie następowało 30 do 60 minut później.

Od lat ostrzegam przed niebezpieczeństwami związanymi z fluorem, który nie tylko szkodzi mikrobiomowi, ale również negatywnie wpływa na kości, mózg, tarczycę i szyszynkę oraz obniża optymalny poziom cukru we krwi. Ponadto fluor ma niekorzystny wpływ na wzorce snu oraz pamięć krótkotrwałą i roboczą.

Co więcej, tak zwane „srebrne plomby” zawierają 50% rtęci, która jest dobrze znaną neurotoksyną i niebezpiecznym zanieczyszczeniem środowiska. Pozostała część wypełnienia to zazwyczaj mieszanina miedzi, cyny, srebra i cynku. Amalgamat dentystyczny to toksyczna substancja zanieczyszczająca, której nikt nie powinien mieć w ustach.

Produkty higieny osobistej są wypełnione niebezpiecznymi związkami chemicznymi

Od lat ostrzegam przed związkami chemicznymi, takimi jak dioksan, parabeny, ftalany, metyloizotiazolinon (MIT), toulen, triklosan, laurylosiarczan sodu (SLS) i innymi chemikaliami, które są składnikami produktów codziennego użytku. Te związki są toksyczne dla ludzi i środowiska, a narażenie na nie powoduje problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym, a nawet rozwój nowotworów.

Udowodniono, że niektóre rośliny łagodzą niebezpieczeństwa związane z niektórymi z tych produktów i pomagają w detoksykacji organizmu. Badanie opublikowane w Food and Function wykazało, że agrest indyjski jest skuteczny w zapobieganiu i zmniejszaniu toksycznego wpływu alkoholu, metali ciężkich, leków, patogenów środowiskowych i grzybów na wątrobę.

Badania opublikowane w Environmental Toxicology and Pharmacology szczegółowo opisują zdolność chlorelli do detoksykacji organizmu człowieka z amin heterocyklicznych (HCA) i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) – znanych czynników rakotwórczych.

W czasopiśmie Investigational New Drugs napisano, że podawanie myszom sylimaryny – ekstrahowanej z ostropestu plamistego – „w znacznym stopniu chroni przed indukowanym chemicznie rakiem nerki. Prawdopodobnie jej działanie wynika z właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwproliferacyjnych”.

W badaniu opublikowanym w Journal of Drug Design, Development and Therapy wykazano, że polisacharydy Lycium barbarum (LBP) – czyli kolcowoju pospolitego (jagody goji) – chronią wątrobę przed urazami spowodowanymi ekspozycją na toksyczne związki chemiczne oraz „zmniejszają napromieniowanie lub toksyczność narządową wywołaną chemioterapią”.

Badanie wykazało również, że LBP chronią przed „uszkodzeniem neuronów”, szkodami związanymi z amyloidem i czynnikami, które, jak się uważa, przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera.

Olej kokosowy i olejek anyżowy skutecznie zwalczają wszy głowowe

Chociaż odkrycie, że Twoje dziecko ma wszy, zwykle związane jest z szokiem i zdziwieniem, należy pamiętać, że jest to powszechna choroba, która nie wynika braku higieny. Jednak infestacja nie musi być leczona niebezpiecznymi środkami owadobójczymi.

W rzeczywistości, kiedy naukowcy porównali balsam wykonany z permetryny – środka owadobójczego z rodziny pyretroidów – ze sprayem zawierającym olej kokosowy i olejek anyżowy, okazało się, że spray z oleju kokosowego i olejku anyżowego był bardziej skuteczny. Często pisałem o wielu zaletach stosowania oleju kokosowego do pielęgnacji włosów, w tym w celu odżywienia, nawilżenia, łatwiejszego rozczesywania, pobudzenia wzrostu włosów czy zwalczenia łupieżu.

Kilka lat temu w artykule opublikowanym w European Journal of Pediatrics naukowcy napisali:

„Zaprojektowaliśmy randomizowane, kontrolowane placebo badanie obejmujące 100 uczestników z aktywną inwazją wszy głowowych w celu zbadania działania sprayu złożonego z oleju kokosowego i olejku anyżowego oraz sprawdzenia czy balsam zawierający permetrynę jest bardziej skuteczny, używając dwóch aplikacji produktu w odstępie 9 dni.

Spray był znacznie skuteczniejszy (41/50, 82,0%) w porównaniu z permetryną (21/50, 42,0%…). Według protokołu wskaźnik sukcesu wyniósł odpowiednio 83,3% i 44,7%.

Trzydzieści trzy osoby zgłosiły wystąpienie podrażnień skóry po kontakcie alkoholu z uszkodzoną skórą. Doszliśmy do wniosku, że chociaż balsam z permetryną nadal jest skuteczny w przypadku niektórych osób, spray zawierający olej kokosowy i olejek anyżowy może być znacznie skuteczniejszą alternatywą leczenia wszawicy”.

Niedawno naukowcy odkryli, że olejek goździkowy rozcieńczony w oleju kokosowym zabija wszy. Ponadto, olejek z werbeny Yunnan rozcieńczony w oleju kokosowym „również wykazał znaczną skuteczność”.

Kolejne mniej toksyczne sposoby leczenia wszawicy

Do innych, bardziej anegdotycznych sposobów leczenia wszawicy głowowej należą: moczenie włosów dziecka w occie i pozostawienie ich do wyschnięcia bez spłukiwania, a następnie posmarowanie włosów olejem kokosowym i założenie na noc czepka. W ciągu kilku godzin olej kokosowy udusi żywe wszy. Po tym trzeba wyczesać jaja wszy lub gnidy grzebieniem o drobnych zębach; czasami należy to kilka razy powtórzyć.

Wypierz i wysusz pościel i ubrania narażone na wszy w wysokich temperaturach. Podobnie jak w przypadku pluskiew i pcheł, odkurzanie jest ważnym elementem kontrolowania sytuacji, ponieważ jaja żyją długo po śmierci owadów.

Badanie przeprowadzone przez Dierdre Imus Environmental Health Center w Centrum Medycznym Uniwersytetu Hackensack wykazało, że stosowanie 100% dimetikonu – szeroko stosowanego organicznego polimeru na bazie krzemu – może być skutecznym sposobem leczenia wszawicy u dzieci, pozwalającym uniknąć konieczności zastosowania środków owadobójczych.

W ciągu czterech lat 58 dzieci w wieku od 3 do 12 lat było leczonych produktem LiceMD, który zawiera dimetykon. Naukowcy odkryli, że po 14 dniach 96,5% dzieci pozbyło się żywych wszy, a 80,7% żywych jaj. Na podstawie wyników badania uznano dimetikon za „bezpieczny i wysoce skuteczny środek do leczenia wszawicy głowowej u dzieci”.

Gorące powietrze może wyeliminować wszy głowowe bez konieczności użycia szkodliwych związków chemicznych

W 2006 roku w czasopiśmie Pediatrics odnotowano, że wszy głowowe stają się odporne na związki chemiczne oraz że dzieci często opuszczają szkołę z powodu wszy:

„Każdego roku miliony dzieci chorują na wszawicę głowową, która jest odpowiedzialna za dziesiątki milionów straconych dni w szkole. Wszy głowowe wykształciły odporność na wiele obecnie stosowanych pedikulicydów, dlatego potrzebne są nowe skuteczne metody leczenia wszawicy”.

Badacze wykorzystali sześć różnych typów dmuchaw gorącego powietrza do zbadania skuteczności gorącego powietrza w zwalczaniu wszy głowowych, w tym suszarkę ścienną, ręczną suszarkę nadmuchową i niestandardową dmuchawę nazwaną „The LouseBuster”. Badanie wykazało, że samo gorące powietrze może być przydatne w leczeniu wszawicy:

„Zbadaliśmy skuteczność kilku metod, które wykorzystują gorące powietrze do zabijania wszy głowowych i ich jaj… Nasze odkrycia pokazują, że jedno 30-minutowe zastosowanie gorącego powietrza może potencjalnie wyeliminować inwazję wszy głowowych. Podsumowując, gorące powietrze jest skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia wszawicy, przy czym mało prawdopodobne jest, aby wszy wytworzyły na nie odporność”.

W 2016 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła urządzenie, które wykorzystuje gorące powietrze do zabijania wszy. Chociaż urządzenie wydaje się „zasysać” jaja wszy jak odkurzacz, w rzeczywistości odwadnia je za pomocą ciepła, w ten sposób je zabijając - stwierdził producent. Jeśli samodzielne leczenie wszawicy u dziecka nie jes według Ciebie dobrym rozwiązaniem, są specjaliści, którzy mogą przyjechać na domową wizytę by wyleczyć wszawicę za pomocą naturalnych metod oraz wyczesać gnidy.

Użyj naturalnych metod, aby uniknąć toksyn zawartych w produktach kosmetycznych

Chociaż agencje reklamowe i firmy kosmetyczne reklamują swoje produkty do higieny osobistej jako niezbędne dla higieny i zdrowia, korzystniejsze i bezpieczniejsze jest używanie produktów naturalnych, ponieważ to pozwala uniknąć toksycznych związków chemicznych, które mogą szkodzić zdrowiu i samopoczuciu.

Zdrowie jamy ustnej ma szczególne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Pamiętaj, aby unikać środków przeciwbakteryjnych lub płynów do płukania ust na bazie alkoholu na rzecz regularnego nitkowania lub szorowania mechanicznego, co może pomóc w zapobieganiu chorobom dziąseł, próchnicy i tworzeniu się płytki nazębnej.

Pamiętaj, aby filtrować wodę i powstrzymać się od stosowania past do zębów na bazie fluoru, ponieważ fluor może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenie flory bakteryjnej, wzorców snu, poziomu cukru we krwi i pamięci krótkotrwałej.

W przypadku innych środków higieny osobistej, np. do włosów i skóry głowy, możesz zastosować alternatywne naturalne rozwiązania i produkty. Na przykład, aby skutecznie poradzić sobie z takimi problemami, jak wszy głowowe, możesz użyć olejku goździkowego rozcieńczonego w oleju kokosowym, dmuchaw gorącego powietrza lub odwiedzić specjalistę, który stosuje nietoksyczne sposoby leczenia wszawicy.

Metody te nie tylko pomogą Ci uniknąć szkodliwych związków chemicznych, ale mogą również pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia.