Na etykietach produktów spożywczych cukier kryje się pod wieloma różnymi nazwami

skład

W skrócie -

  • W idealnym przypadku unikasz produktów zawierających cukier, ale jeśli nie czytasz etykiet żywności uważnie, prawdopodobnie jesz go więcej niż myślisz
  • Producenci używają ponad 56 różnych nazw cukru, więc zrozumienie składu produktu nie jest tak proste
  • Producenci zatrudniają „ekspertów” od marketingu, aby przekaz na temat produktu był pozytywny, co ma na celu zwiększyć sprzedaż i chronić interesy producenta

Według dr. Mercoli

Organizm człowieka otrzymuje potrzebną ilość węglowodanów z naturalnych źródeł takich jak owoce i warzywa. W połączeniu z błonnikiem, witaminami i minerałami, naturalny cukier jest przetwarzany nieco inaczej niż dodany rafinowany biały cukier czy inne formy cukru, które są używane w przemyśle.

Unikanie pokarmów zawierających cukier nie jest takie proste, chyba że przeszedłeś na dietę składającą się prawie wyłącznie z pełnowartościowych produktów. Wiele przetworzonych produktów zawiera dodatek substancji słodzących, które są bardzo kuszące.

Cukier jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji dla organizmu człowieka i może wywołać nałóg, który trudno wyeliminować. To uzależnienie szerzy się zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Jest ono planowane przez producentów poprzez zdefiniowanie określonego „punktu szczęścia” dla ich produktów, co sprawia, że klienci wracają po więcej.

Dobór składników mających sprawić, że konsumenci poczują większe pragnienie spożycia danego produktu, może spowodować poważne problemy ze zdrowiem. Prawda, którą przemysł fast foodów ukrywa, jest taka, że cukier ma znaczący i niszczący wpływ na zdrowie ludzi. Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi tego, co jemy.

Cukier nie zawsze jest wymieniany na etykiecie produktu

W 1812 roku ludzie spożywali około 45 gramów cukru co pięć dni. To mniej więcej tyle, ile zawiera jedna puszka napoju gazowanego. Do 2012 roku większość Amerykanów co pięć dni spożywała ilość cukru odpowiadającą 17 puszkom napoju gazowanego.

To ogromny wzrost! Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zjadają tak duże ilości cukru, ponieważ kryje się on pod różnymi nazwami, a niektóre z nich są mało znane.

Nowe wytyczne żywieniowe dla Amerykanów opublikowane przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (DHHS) zalecają ograniczenie spożycie cukru do ilości wynoszącej maksymalnie 10% całkowitej dziennej ilości kalorii.

W przypadku stosowania diety dostarczającej 2000 kalorii, byłaby to ilość cukru odpowiadająca 10-12 łyżeczkom, czyli nieco więcej niż w jednej 12-uncjowej (350 ml) puszce zwykłej coli. Ale nawet taka ilość cukru może wywołać problemy zdrowotne.

National Cancer Institute szacuje, że przeciętny Amerykanin spożywa codziennie około 15 łyżeczek cukru. Ciasta, słodycze lub słodkie napoje są pełne cukru, ale jest on również dodawany do innych produktów, np. przypraw, sosów do sałatek, konserw i napojów innych niż napoje gazowane.

Na przykład, tylko 2 łyżki sosu barbecue zawierają 10 gramów (5 łyżeczek) cukru.

Jeśli czytasz etykiety żywności, aby ograniczyć żywność zawierającą cukier, możesz nie rozpoznać wszystkich nazw używanych przez producentów. Cukier, sacharoza i fruktoza to nazwy dość powszechne i rozpoznawalne. Jednak czy wiesz, że dextran, ethyl maltol i panela to również cukry używane do słodzenia żywności?

Firmy spożywcze mogą również twierdzić, że ich produkt nie zawiera „rafinowanego cukru”. Oznacza to, że produkt nie zawiera białego cukru, ale nie oznacza to, że nie zawiera innego cukru.

Nie ma aktualnych badań, które wspierają zasadność stosowania innych rodzajów rzekomo „zdrowszych” substancji słodzących, zwłaszcza w przypadku nadmiaru cukru w diecie.

Te produkty mogą być oznaczone jako „zdrowsze”, ponieważ pochodzą ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych, takich jak miód lub owoce. Jednak dodawanie cukru do wielu różnych produktów zwiększa dzienne spożycie dodanego cukru, przez co rośnie ogólne ryzyko uszczerbku na zdrowiu.

Wiele nazw cukru

Przy większej uwadze mediów i popycie konsumentów niektóre firmy zaczynają wprowadzać pewne zmiany. Na przykład, Yoplait niedawno obniżył zawartość cukru w swoim popularnym jogurcie truskawkowym z 26 gramów – o jeden gram mniej niż zawartość cukru w batonie Snickers - do 18 gramów.

Istnieją różne rodzaje cukrów suchych i w postaci syropu, które mogą nie być rozpoznane jako cukier podczas czytania etykiety przez konsumentów. Oto lista najpopularniejszych rodzajów cukru. Istnieje jednak więcej nazw dla cukru niż wymieniono poniżej.

Pamiętaj również, że składniki na etykiecie są wymienione w odpowiedniej kolejności – od największej do najmniejszej zawartości. Czyli ilość pierwszego składnika jest większa niże drugiego i tak dalej. Oznacza to, że chociaż cukier może pojawić się na czwartej pozycji na etykiecie produktu, jego ilość wciąż może być duża.

Jeśli inny rodzaj cukru jest wymieniony na szóstej, ósmej i dziesiątej pozycji, łączna suma różnego rodzaju cukrów może być bardzo wysoka.

Poniższa lista nie zawiera nazw, które zawierają słowo „cukier”, takich jak cukier buraczany lub cukier daktylowy. Zauważ, że niektóre z wymienionych cukrów zawierają słowo „syrop” lub kończą się na „-oza”, na przykład galaktoza lub fruktoza, co również wskazuje, że dana substancja jest cukrem.

Melasa trzcinowa

Syrop maślany

Kryształy soku z trzciny cukrowej

Odparowany sok trzcinowy

Karmel

Syrop z chleba świętojańskiego

Sok owocowy

Miód

Koncentrat soku owocowego

Syrop z brązowego ryżu

Syrop glukozowo-fruktozowy w postaci stałej

Florida Crystals

Złocisty syrop cukrowy

Syrop klonowy

Melasa

Syrop rafineryjny

Syrop sorgo

Cukier trzcinowy Sucanat

Syrop z melasy

Cukier brązowy

Słód jęczmienny

Syrop glukozowo-fruktozowy

Dekstryna

Dekstroza, cukier gronowy

Słód diastatyczny

Maltol etylowy

Glukoza

Glukoza w postaci stałej

Laktoza

Syrop słodowy

Maltoza

D-ryboza

Syrop ryżowy

Galaktoza

Maltodekstryna

Cukier puder

Płynny cukier jest jeszcze bardziej niebezpieczny

Dodatek cukru w dowolnej postaci jest niebezpieczny dla zdrowia, ale cukier w postaci płynnej może być najbardziej szkodliwy. Produkt, do którego cukier jest dodawany, może mieć wpływ na sposób, w jaki organizm metabolizuje kalorie i na poziom satysfakcji wynikający po spożyciu kalorii.

Wszystkie płyny z dodatkiem cukru, pasują do tego opisu. Chociaż soki owocowe są czasami sprzedawane jako zdrowe produkty, często zawierają taką samą ilość cukru, jak inne słodkie napoje.

Ich dodatkową wadą jest usunięcie pektyny lub błonnika, który występuje naturalnie w owocach. Błonnik pomaga zrównoważyć działanie cukru w organizmie.

Naukowcy odkryli, że sok owocowy może mieć taki sam negatywny wpływ na organizm, jak inne napoje z dodatkiem cukru. Dostarczanie kalorii w postaci napoju nie daje również takiego samego uczucia satysfakcji, jak spożywanie stałych pokarmów, co prowadzi do większego spożycia kalorii.

Nawet jeśli spożycie kalorii jest kontrolowane, picie dużej ilości cukrów może prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej.

W 10-tygodniowym badaniu z udziałem osób z nadwagą lub otyłością, naukowcy odkryli, że dostarczanie 25% kalorii w postaci płynów, przy jednoczesnym kontrolowaniu ogólnego spożycia kalorii, prowadzi do zmniejszonej wrażliwości na insulinę i wzrostu ilości tłuszczu trzewnego.

Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki dotyczące napojów, unikaj mrożonej herbaty lub wody smakowej w butelkach. Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie płynnych kalorii czystą, świeżą wodą. Do smaku można dodać kawałek świeżej limonki lub cytryny. Przygotuj w domu własną mrożoną herbatę z cytryną, aby zmniejszyć spożycie cukru.

Komu wierzysz?

Przemysł spożywczy dokłada wszelkich starań, aby każda usłyszana informacja była korzystna dla ich produktów. W tym celu zatrudniają „ekspertów” do spraw naukowo-marketingowych, którzy wspierają branżę i przekazują informacje w sposób, który uzasadnia stosowanie przez producenta określonych składników. Dr David Katz jest jedną z takich osób.

Dr Katz jest płodnym pisarzem i współpracownikiem kilku serwisów informacyjnych, a także ekspertem branżowym. Popularność zyskał dzięki swojemu pisaniu i częstemu pojawianiu się w wiadomościach, a nie dzięki przełomowym wynikom badań naukowych lub pracy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Stał się ekspertem w tworzeniu historii, więc firma, którą obecnie reprezentuje, cieszy się pozytywnym zainteresowaniem. Nie jest to nic nowego w dziedzinie lobbystów i przekonujących dyskutantów. Nowością jest sposób, w jaki stał się ekspertem, jednocześnie zmieniając swoje stanowisko w miarę upływu czasu, ponieważ firma, którą reprezentuje, również się zmienia.

Nowotwory a spożycie cukru

Dr Katzowi udało się również pozyskać fundusze w wysokości 731 000 USD od The Hershey Company na badanie korzyści zdrowotnych wynikających z czekolady, co ma na celu poprawę wizerunku Hershey w środowisku, w którym media koncentrują się na negatywnych skutkach zdrowotnych fast foodów i cukru. Ten konflikt interesów nie został wspomniany w późniejszym badaniu oceniającym korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia czekolady opublikowanym w bazie National Institutes of Health Clinical Trials.

Nie jesteś jedyną osobą, która lubi cukier. Komórki nowotworowe potrzebują cukru do rozwoju. W prospektywnym badaniu udział wzięło blisko 78 000 mężczyzn i kobiet, którzy nie chorowali wcześniej na cukrzycę ani nowotwory.

W okresie obserwacji trwającym średnio nieco ponad 7 lat, naukowcy zaobserwowali statystycznie istotną większą częstość występowania raka trzustki u osób spożywających duże ilości cukru. Stwierdzono, że: „spożycie cukru, napojów bezalkoholowych i słodzonych zup owocowych lub duszonych owoców było pozytywnie skorelowane z ryzykiem raka trzustki”.

Wyeliminuj swoje uzależnienie od cukru

Cukier powoduje bardzo realne uszkodzenia narządów i komórek oraz uzależnienie. Istnieje kilka strategii, których można użyć, aby zmniejszyć lub wyeliminować spożycie dodanego cukru, jednocześnie ciesząc się posiłkami i czując satysfakcję po jedzeniu.

Wiedza to potęga — Dokonywanie trwałych zmian w swoim stylu życia i wyborach żywieniowych jest łatwiejsze, gdy wiesz jakie odniesiesz korzyści.

Zmniejsz ilość węglowodanów netto — Cukier jest metabolizowany w organizmie jako węglowodan, co powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi i insuliny. Węglowodany netto oblicza się, odejmując całkowitą liczbę gramów błonnika od całkowitej liczby gramów węglowodanów. Utrzymując spożycie węglowodanów netto poniżej 100 gramów dziennie lub stosując zdrowszą dietę obniżającą ich spożycie do zaledwie 50 gramów dziennie, znacząco zmniejszysz apetyt na słodycze.

Spożywaj pełnowartościową żywność — Jeśli żywność jest zapakowana, puszkowana lub butelkowana, prawdopodobnie została również przetworzona i może zawierać dodatek cukru. Pełnowartościowa, ekologiczna i niemodyfikowana genetycznie (GE) żywność dostarcza organizmowi składników odżywczych potrzebnych do optymalnego funkcjonowania oraz naturalne cukry związane z błonnikiem, który zmniejsza ilość węglowodanów netto.

Czytaj etykiety — W przypadku przetworzonej żywności dokładnie przeczytaj etykiety i sprawdź czy nie zawiera nazw, pod którymi ukrywa się cukier, aby ocenić całkowite spożycie cukru. Im mniej cukru spożywasz, tym mniejszy będzie głód węglowodanowy.

Używaj bezpiecznych substancji słodzących — Możesz mieć ochotę sięgnąć po deser bez cukru, ale jeśli nie jest to kawałek całego owocu, prawdopodobnie zawiera substytut cukru. Nie wszystkie substytuty są produkowane jednakowo. Stosowanie substytutów cukru, takich jak aspartam, wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia. Jednakże stewia to bezpieczny i skuteczny słodzik, którego używam w moich przepisach.

Luo Han Guo (znane również pod nazwą Luo Han Kuo) to kolejna alternatywa. W swojej naturalnej postaci jest całkowicie bezpieczny i można go używać do słodzenia większości potraw i napojów. Trzecią możliwością jest użycie czystej glukozy (dekstrozy).

Jest tylko w 70 procentach słodka jak sacharoza, więc w celu uzyskania tej samej ilości słodyczy należy zużyć większą ilość, co czyni ją nieco droższą niż zwykły cukier – ale jest warta swojej ceny ze względu na korzystniejszy wpływ na zdrowie, ponieważ nie zawiera fruktozy.

W przeciwieństwie do fruktozy, glukoza może być wykorzystywana bezpośrednio przez każdą komórkę organizmu i jako taka jest o wiele bezpieczniejszą alternatywą dla cukru. Zwiększa jednak spożycie węglowodanów netto.

Stopniowo zmniejszaj ilość cukru — Jeśli próba natychmiastowego całkowitego odstawienia się nie udała, spróbuj stopniowo zmniejszyć ilość cukru w diecie. Dzięki temu Twoje kubki smakowe będą miały czas na przystosowanie się do picia ulubionej herbaty lub kawy bez dodatku substancji słodzących.

Zwiększ spożycie zdrowych tłuszczów podczas posiłków — Tłuszcz zwiększa satysfakcję, zmniejszając jednocześnie ochotę na coś słodkiego. Awokado, olej kokosowy, orzechy i nasiona zwiększają spożycie zdrowego tłuszczu, sycą i zmniejszają apetyt na słodycze.

Uwzględnij produkty fermentowane w swoim planie żywieniowym — Fermentowana żywność wspiera zdrowie układu pokarmowego i poprawia florę jelitową. Kwaśny smak naturalnie pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.

Wypróbuj Turbo Tapping — Kompulsywne jedzenie spowodowane stresem i emocjami nie jest rzadkością. Stosując Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT), możesz zmniejszyć poziom stresu i dyskomfort, jaki możesz odczuwać, co pozwoli zrezygnować z niezdrowej żywności. Turbo tapping to forma EFT opracowana specjalnie z myślą o uzależnieniu od cukru i jest warta wypróbowania, jeśli walczysz z uzależnieniem z napojów gazowanych i innych słodyczy.