Proste domowe środki łagodzące ból ucha

kobieta

W skrócie -

  • Ból ucha może mieć wiele różnych przyczyn, z których większość nie jest niebezpieczna
  • Oceń swoje objawy przed podjęciem decyzji o dalszym samodzielnym leczeniu i zrozum, że wizyta u lekarza jest najlepszą opcją
  • Używanie czosnku, soli, masażu, mleka matki, nadtlenku wodoru lub chiropraktyki może pomóc wyeliminować ból ucha

Według dr. Mercoli

Bóle uszu mają wiele różnych przyczyn. Chociaż są bolesne i frustrujące, większość z nich nie jest niebezpieczna. Jak w większości przypadków, ból uszu jest objawem oznaczającym, że coś jest nie tak. Ważne jest również, aby dokładnie określić źródło bólu, nie tylko leczyć sam objaw.

Ból ucha częściej dotyka dzieci niż dorosłych. W tym przypadku pediatra najczęściej oferuje antybiotyki lub leki przeciwbólowe. Jednak badania pokazują, że większość infekcji ucha środkowego, choć jest nieprzyjemna, może ustąpić samoistnie w ciągu tygodnia.

Ani Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ani Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) nie zalecają natychmiastowego stosowania antybiotyków w leczeniu infekcji ucha. Jednak infekcje ucha to nie jedyna możliwa przyczyna bólu ucha.

Zanim zagłębimy się w przyczyny bólów uszu i niektóre z bardziej skutecznych domowych sposobów leczenia tej dolegliwości, warto zapoznać się z budową ucha i pochodzeniem bólu.

Wnętrze ucha

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)

Ucho jest złożoną strukturą zaprojektowaną do zbierania fal dźwiękowych z otoczenia. Fale przechodzą przez delikatne struktury kostne, a następnie są wysyłane do mózgu w postaci sygnału, który jest interpretowany jako dźwięk.

Każda część ucha pełni określoną funkcję. Ten krótki film przedstawia budowę ucha zewnętrznego, niezbędnego na początkowym etapie słuchu.

Struktura ucha zewnętrznego pomaga falom dźwiękowym przejść przez kanał. Dźwięk przechodzi przez przewód słuchowy i uderza w błonę bębenkową, na której kończy się ucho zewnętrzne. Kiedy dźwięk uderza w tę membranę, zaczyna ona wibrować.

Następnie wibracje docierają do ucha środkowego, składającego się z trzech małych kosteczek i wejścia do trąbki Eustachiusza. Ta rurka umieszczona jest między uchem środkowym a nosogardzielą, czyli w tylnej części nosa i jamy ustnej, co pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie w uchu.

Stamtąd dźwięk dociera do ucha wewnętrznego i do ślimaka wypełnionego płynem. Maleńkie włoski znajdujące się w ślimaku zbierają fale dźwiękowe i przekazują je do nerwu słuchowego, poprzez który sygnał dociera do mózgu. Proces od wygenerowania dźwięku do zinterpretowania go w mózgu trwa milisekundy.

Wosk jest potrzebny

Być może w ramach codziennej higieny usuwasz wosk z ucha zewnętrznego, ale warto rozważyć pozostawienie woskowiny, ponieważ zapewnia ona ochronę, nawilżenie, a ponadto posiada pewne właściwości antybakteryjne.

Według American Hearing Research Foundation, w woskowinie znajduje się co najmniej 10 peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów.

Zwykle woskowina tworzy się na wysokości jednej trzeciej długości przewodu ucha zewnętrznego i naturalnie migruje na zewnątrz, przenosząc ze sobą brud i zanieczyszczenia. Stałe noszenie zatyczek do uszu, słuchawek lub aparatów słuchowych może spowolnić lub zatrzymać ten proces.

Jeśli masz woskowinę na błonie bębenkowej, prawdopodobnie zbyt mocno czyściłeś uszy patyczkiem bawełnianym, zawiniętą serwetką lub innym przedmiotem do czyszczenia ucha zewnętrznego. Najlepiej zostawić woskowinę w spokoju, chyba że masz objawy nadmiernego gromadzenia się woskowiny lub zablokowania przewodu. Należą do nich:

  • Ból ucha
  • Swędzenie, zapach lub wydzielina z ucha
  • Częściowa lub postępująca utrata słuchu
  • Szum w uszach, dzwonienie lub hałas w uchu
  • Uczucie pełności w przewodzie słuchowym

Dr Peter Svider, rezydent otolaryngologii na Wayne State University w Michigan, omawiał w wywiadzie dla Time Magazine używanie patyczków bawełnianych do uszu. Stwierdził, że są one główną przyczyną wizyt osób dorosłych na ostrym dyżurze w USA, dodając, że:

„Incydenty zbyt mocnego czyszczenia uszu patyczkiem są naprawdę powszechną rzeczą. Patyczek bawełniany to naprawdę nie jest dobre narzędzie do usuwania woskowiny usznej. W większym stopniu powoduje przesuwanie woskowiny do środka niż jej usuwanie”.

Co powoduje ból ucha?

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)

Porównaj różnicę między pierwszym filmem pokazującym zdrową błonę bębenkową a powyższym badaniem pokazującym tkankę bliznowatą, wysięk płynowy i infekcję. Istnieje kilka powodów odczuwania bólu ucha, w tym gromadzenie się woskowiny na błonie bębenkowej. Do innych przyczyn bólu ucha należą:

Infekcja ucha środkowego

Infekcja ucha zewnętrznego (znana również jako ucho pływaka)

Uraz przewodu słuchowego po włożeniu czegoś do niego

Pryszcz, zakażony mieszek włosowy lub wrzód

Infekcja gardła lub przeziębienie

Ból stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ)

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Neuralgia nerwu trójdzielnego lub problem z nerwem powięziowym

Infekcja zatok

Uraz dysbaryczny po zmianach ciśnienia lub wysokości; zwany także uchem samolotowym

Ropień zęba, ból zęba lub problem z zębami mądrości

Ciało obce w przewodzie słuchowym; częściej u dzieci

Chociaż istnieje kilka domowych środków, które można zastosować samodzielnie, aby złagodzić dyskomfort związany z bólem ucha, należy zrozumieć, co jest przyczyną bólu ucha. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Warto zacząć od oceny własnych objawów i historii dyskomfortu ucha. Jeśli nie możesz znaleźć uzasadnionej przyczyny lub problem nie ustępuje, czas udać się do lekarza.

Ocena objawów

Chociaż wiele infekcji ucha środkowego ustępuje bez antybiotyków, niektóre infekcje wymagającą pomocy medycznej. W niektórych przypadkach ból ucha ustępuje samoistnie, a w innych wymaga pomocy ortodonty, dentysty lub lekarza pierwszego kontaktu. Zacznij od zadania sobie poniższych pytań dotyczących objawów, aby ocenić, czy konieczna jest pomoc medyczna.

Czy ból jest związany z przeziębieniem czy grypą?

Bardziej prawdopodobne jest, że ból ten będzie nasilał się powoli, w miarę narastania zatorów i przeziębienia. Zwykle ustępuje wraz z przeziębieniem.

Czy w uchu jest ropa?

Może być wynikiem pęknięcia błony bębenkowej wynikającego z gromadzenia się płynu w uchu środkowym. Kiedy błona bębenkowa pęka, ból prawie znika.

Czy leciałeś samolotem lub nurkowałeś?

Możesz cierpieć na uraz dysbaryczny spowodowany zmianą wysokości. Jeśli po nurkowaniu masz jeszcze inne objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Większość przypadków bólu ucha wynikającego ze zmian wysokości ustępuje po gumie do żucia, ssaniu twardych cukierków lub częstym ziewaniu, ponieważ wszystkie te czynności pozwalają na wyrównanie ciśnienia.

Zgrzytasz zębami w nocy?

Zwiększa to napięcie mięśni szczęki i może być interpretowane jako ból ucha. Zwróć się do dentysty lub ortodonty o możliwość założenia na noc stabilizatora, który powstrzyma zgrzytanie i zapobiegnie trwałemu uszkodzeniu zębów.

Czy ból ucha jest związany z bólem zęba lub dyskomfortem w pobliżu tylnej części ust?

Może to być wynikiem zatrzymania zębów mądrości lub ubytku. Ból prawdopodobnie nie ustąpi, dopóki dentysta nie wyleczy / usunie zębów.

Czy ból ucha nasila się, gdy pociągniesz za ucho zewnętrzne?

Może to wskazywać na ucho pływaka. Możesz również doświadczyć gorączki, wycieku z ucha i bólu, który rozprzestrzenia się na twarz i szyję.

Jeśli nie odczujesz szybkiej ulgi po zastosowaniu domowego leczenia, poszukaj pomocy medycznej, aby zmniejszyć ryzyko utraty słuchu lub uszkodzenia chrząstki.

Odłóż antybiotyki i leki przeciwbólowe, dopóki nie będą konieczne

Powyżej pokazano technikę masażu, która pomaga trąbce Eustachiusza zmniejszać nacisk na ucho środkowe wynikający z gromadzenia się płynów. Chociaż infekcje mogą wystąpić w każdej z trzech części ucha, infekcja wnętrza ucha jest najbardziej niebezpieczna dla słuchu. Powszechne infekcje ucha środkowego rzadko wymagają leczenia, z wyjątkiem ciężkich przypadków u młodych niemowląt.

Zmniejsz gromadzenie się woskowiny i ciśnienie w uchu środkowym

Rozważając domowe opcje leczenia pamiętaj, aby nigdy nie wkładać niczego do przewodu słuchowego, zwłaszcza jeśli wiesz lub uważasz, że pękła błona bębenkowa lub jest w niej mała dziurka. Płyn lub oleje spłyną przez otwór i potencjalnie uszkodzą delikatne kości znajdujące się za błoną bębenkową, powodując trwałą utratę słuchu.

Jeśli zauważysz nagromadzenie się woskowiny w pobliżu błony bębenkowej, może to spowodować ból i uczucie pełności w uchu. Możesz łatwo zaradzić tej sytuacji w domu, używając płynu do zmiękczenia wosku lub użyć narzędzia do irygacji uszu, aby wypłukać wosk.

Dopuszczalne płyny to roztwór soli, olej kokosowy, nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu lub oliwa z oliwek. Metoda może wymagać przepłukania kanału słuchowego strzykawką w celu usunięcia woskowiny i płynu. Jednak jeśli zostanie to zrobione nieprawidłowo, może uszkodzić błonę bębenkową. Osoby mające cukrzycę czy rurkę w bębenku nie powinny stosować irygacji uszu, ponieważ mają perforację błony bębenkowej lub osłabiony układ odpornościowy. W tych przypadkach usunięcie woskowiny wymaga opieki lekarza specjalisty od uszu, nosa i gardła - laryngologa.

Kiedy ból ucha jest związany z infekcją ucha środkowego, może wystąpić zwiększenie ilości płynu za błoną bębenkową, co powoduje ból. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ciśnienia, a tym samym zmniejszenie bólu. Niektóre techniki masażu pomagają otworzyć trąbkę Eustachiusza i zwiększają wypływ płynu z ucha środkowego.

W ten sam sposób ziewanie lub ssanie twardych cukierków powoduje, że gęsty płyn spływa w dół trąbki Eustachiusza. Spanie w pozycji siedzącej również pomaga zmniejszyć nacisk na błonę bębenkową, która jest przyczyną bólu powodowanego zwiększeniem ilości płynu.

Płukanie słoną wodą może pomóc rozluźnić gęsty płyn w trąbce Eustachiusza i może pomóc w zabiciu wirusów znajdujących się z tyłu gardła, skracając długość infekcji wirusowej. Płukanie octem jabłkowym jest pomocne w przypadku infekcji grzybiczej. W przypadku karmienia dziecka butelką, ważne jest, aby dziecko jadło w jak najbardziej wyprostowanej pozycji, aby zmniejszyć ilość mleka modyfikowanego trafiającego do trąbki Eustachiusza.

Zmniejszenie bólu ucha i infekcji w domu

W celu zmniejszenia bólu można użyć okładów na ciepło i zimno. Zimna, wilgotna ściereczka trzymana w odpowiednim miejscu przez 20 minut pomoże złagodzić ból. Natomiast przyłożenie ciepłej, wilgotnej ściereczki na 20 minut może pomóc rozluźnić napięcie mięśni wokół ucha i poprawić przepływ krwi. Możesz również zrobić gorący okład z soli lub ryżu włożonych np. do skarpetki, podgrzanych wcześniej w kuchence mikrofalowej lub na kuchence. Po ostudzeniu, można przyłożyć taki okład bezpośrednio do ucha na 5 do 10 minut.

Czosnek ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Warto jeść dwa lub trzy surowe ząbki czosnku dziennie i zrobić krople do uszu, gotując dwa ząbki w 2 łyżkach olejku sezamowego lub olejku musztardowego do momentu aż olejek ściemnieje. Następnie należy przecedzić tę mieszaninę. Gdy olejek ostygnie do tego stopnia, że nie będzie zbyt gorący (co można sprawdzić przykładając go do wewnętrznej strony nadgarstka), nałóż jedną lub dwie krople na chore ucho.

To samo można zrobić z sokiem z cebuli. Pokrój małą cebulę i gotuj przez jedną do dwóch minut na oliwie z oliwek. Gdy ostygnie, odcedź płyn i umieść jedną lub dwie krople tego płynu w uchu. Pozostaw na kilka minut, a następnie odwróć głowę, aby osuszyć ucho.

Mleko matki zawiera naturalne przeciwciała, które przyspieszają gojenie i zmniejszają obrzęk, działając zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W razie potrzeby podawaj dwie do trzech kropli do chorego ucha co trzy do czterech godzin. Podanie kilku kropli 3-procentowego nadtlenku wodoru do każdego ucha na początku objawów przeziębienia lub bólu ucha może istotnie złagodzić objawy w ciągu 24 godzin.

Chiropraktyka jest skuteczna, gdy ból ucha pochodzi z napięcia mięśni szyi i ramion lub jeśli w uchu środkowym występuje płyn. W pierwszym przypadku kręgarz ocenia postawę i zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pozwalających zmniejszyć potencjalny problem z niezrównoważonym rozwojem mięśni ramion i pleców, który wywołuje napięcie. Skuteczne są również metody pozwalające otworzyć trąbkę Eustachiusza tak, aby płyn swobodniej wypływał z ucha środkowego.