W jednym z badań stwierdzono, że artroskopia kolana nie daje lepszych rezultatów niż operacja pozorowana

(Film jest dostępny tylko w języku angielskim)
kolana

W skrócie -

  • Niedawne badanie wykazało, że artroskopia kolana w przypadku zwyrodnienia łąkotki nie przyniosła większych korzyści niż „operacja pozorowana”
  • Cztery badania z ostatniej dekady podają w wątpliwość, czy artroskopia kolana oferuje jakiekolwiek realne korzyści osobom cierpiącym na ból kolana
  • Placebo, wraz z przyjęciem stylu życia zapobiegającego chorobom, jest skuteczniejszym podejściem do leczenia powszechnego bólu kolana
  • Odpowiednie ćwiczenia są kluczem do zapobiegania i łagodzenia większości przypadków bólu kolana poprzez wzmocnienie stawu i jego struktur podporowych, poprawę elastyczności i pomoc w optymalizacji masy ciała
  • Wiele suplementów jest szczególnie pomocnych w leczeniu tego schorzenia, m. in. witamina D, MSM, astaksantyna, kurkuma i kilka innych

Według dr. Mercoli

Artroskopia kolana jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych niepotrzebnych operacji – obok operacji kręgosłupa i biodra, rozruszników serca, angioplastyki serca, histerektomii i cięcia cesarskiego.

W kilku badaniach z ostatniej dekady zwrócono uwagę na wątpliwości dotyczące artroskopii kolana, a teraz do tych rozważań dodano jeszcze jeden zabieg. Znajdująca się wewnątrz kolana łąkotka to cienki dysk chrząstki w kształcie półksiężyca, który służy jako poduszka między kością udową a piszczelą i pomaga ustabilizować staw kolanowy.

Z biegiem czasu łąkotki mogą się łzawić, zwłaszcza w przypadku występowania zapalenia stawów. Standardową interwencją chirurga ortopedy w przypadku uszkodzenia łąkotki jest wykonanie artroskopowego leczenia łąkotki – przycięcie rozdartej łąkotki i wygładzenie postrzępionych krawędzi tego, co pozostało. Zakłada się, że to łzawienie łąkotki powoduje ból. Może to być jednak błędne założenie.

Operacje kolana nie przynoszą lepszych rezultatów niż operacje pozorowane

W Finlandii przeprowadzono badanie, w którym przebadano 146 pacjentów ze zwyrodnieniem łąkotki (spowodowanymi „zużyciem”, a nie ostrym urazem). Badacze podzielili pacjentów na dwie grupy.

Jedna grupa przeszła standardową operację, a druga „pozorowaną operację” – innymi słowy, fałszywą interwencję (placebo), podczas której nie przeprowadza się faktycznej operacji. Z badania wykluczono osoby z zapaleniem stawów kolanowych, ponieważ zwykle nie odnoszą tak dużych korzyści z operacji łąkotki, a naukowcy chcieli się upewnić, czy operacja pomaga, gdy „warunki są idealne”.

Pozorowana operacja polegała na wykonaniu przez lekarza nacięcia i szturchnięcia bez żadnego faktycznego cięcia chrząstki. Wielu pacjentów poddano znieczuleniu zewnątrzoponowemu, więc nie spali, co powodowało, że personel chirurgiczny musiał wykorzystać swoje „talenty teatralne”, aby przeprowadzić wiarygodną pozorowaną operację.

Wynik? Rok później obie grupy zgłosiły porównywalne korzyści z zabiegu – przede wszystkim zmniejszenie bólu kolana. W końcu naukowcy doszli do wniosku, że prawdziwe operacje kolana nie dają lepszych wyników niż operacje pozorowane.

Artroskopowa operacja łąkotki jest najczęstszą procedurą ortopedyczną w USA – jest wykonywana około 700 000 razy w roku, co kosztuje około 4 miliardów dolarów. Jeśli jakiś chirurg uważa, że jest to najlepsza lub jedyna opcja w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, poniżej znajdziesz dowody na to, że jest inaczej.

Chirurgia artroskopowa ma żenujące osiągnięcia

Przed badaniem w Finlandii istniały już trzy badania, które powinny skłonić chirurgów ortopedów do ponownego przemyślenia sposobu leczenia pacjentów ze zwyrodnieniem stawu kolanowego:

  1. W przełomowym badaniu przeprowadzonym w Teksasie ponad dziesięć lat temu (w 2002 roku), w którym udział wzięło 180 uczestników losowo przydzielonych do grupy przechodzącej prawdziwą operację lub operację pozorowaną, wykazano, że prawdziwa operacja nie przyniosła żadnych korzyści w porównaniu z procedurą pozorowaną. Było to randomizowane, wieloośrodkowe (w tym Harvard), podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie, które jasno wykazało, że operacja była stratą 3 miliardów dolarów.
  2. W 2008 roku w kanadyjskim badaniu porównano korzyści płynące z terapii fizycznej i chirurgicznej (artroskopii) w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Naukowcy doszli do wniosku, że fizjoterapia i terapia chirurgiczna zapewniają podobne korzyści.
  3. W 2013 roku naukowcy porównali wyniki pacjentów ze zwyrodnieniem łąkotki po artroskopii i fizjoterapii. Okazało się, że artroskopia w połączeniu z pooperacyjną fizjoterapią nie przyniosła większych korzyści niż sama fizjoterapia.

Widzisz wzór, który się tutaj pojawia? Trudno go przegapić! 80% przypadków łzawienia łąkotki rozwija się z upływem czasu. Jeśli odczuwasz ból kolan w wyniku zwykłych czynności lub zapalenia stawów, lepiej pominąć operację i bezpośrednio zastosować fizjoterapię.

Albo jeszcze lepiej, skorzystaj z zabiegów wykorzystujących laser na podczerwień, które zostały szczegółowo omówione w wywiadzie z dr Harringtonem.

Oczywiście istnieją inne nieinwazyjne terapie, które również mogą być pomocne. Ale staje się całkiem jasne, że w przypadku rozdartej łąkotki – a przynajmniej zużycia łąkotki – „chirurgiczne przycięcie” nie przyniesie korzyści. Zabiegi chirurgiczne wiążą się z różnego rodzaju ryzykiem i nie ma sensu narażać się na nie bez wyraźnej korzyści.

Jeśli masz rozdartą łąkotkę w wyniku wypadku lub kontuzji, zalecałbym uzyskanie drugiej, a nawet trzeciej opinii lekarskiej przed zdecydowaniem się na zabieg chirurgiczny.

Moc placebo

Ponieważ DWA badania podkreślają korzyści płynące z operacji pozorowanej, nie można ignorować siły placebo. Placebo zwykle wywołuje znacznie mniej skutków ubocznych (jeśli w ogóle) niż leki na receptę, zastrzyki lub rzeczywiste zabiegi chirurgiczne – i często działa równie dobrze jak standardowa opieka.

Badania wykazały, że jeśli pacjenci myślą, że przechodzą skuteczną terapię i spodziewają się, że zadziała, to często odczuwają poprawę – nawet jeśli otrzymali placebo.

Zostało to pięknie pokazane w fińskim badaniu – pacjenci po operacji kolana wiedzieli, że mogli mieć pozorowaną operację, ale i tak odczuwali poprawę. Jak działa placebo? W jaki sposób mózg może powodować wyleczenie tylko w oparciu o wiarę, że dana terapia powinna zadziałać?

Chociaż dokładne mechanizmy efektu placebo nie są dobrze poznane, wydaje się, że wiąże się on ze zmianami w mózgu powstającymi w odpowiedzi na różne bodźce psychospołeczne. Wydaje się, że w proces zaangażowane są obszary mózgu związane z oczekiwaniami, lękiem i nagrodami. Według Scientific American:

„W ostatnich dziesięcioleciach raporty potwierdziły skuteczność różnych terapii pozorowanych w prawie wszystkich dziedzinach medycyny. Placebo pomogło złagodzić ból, depresję, lęk, chorobę Parkinsona, stany zapalne, a nawet nowotwory.

Efekty placebo mogą wynikać nie tylko ze świadomej wiary w lek, ale także z podświadomych skojarzeń z rekonwalescencją i doświadczeniem leczenia – od zastrzyku po biały fartuch lekarza.

Takie uwarunkowania podprogowe mogą kontrolować procesy w organizmie, których nie jesteśmy świadomi, takie jak reakcje immunologiczne i uwalnianie hormonów… Badacze rozszyfrowali część biologii odpowiedzi na placebo, wykazując, że wynikają z aktywnych procesów zachodzących w mózgu”.

Można wykorzystać efekt placebo korzystając z technik takich jak EFT lub Techniki Emocjonalnej Wolności. To nowy sposób myślenia o leczeniu, który może być niezwykle skuteczny, zwłaszcza w połączeniu z pozytywnym nastawieniem i odpowiednim stylem życia zapobiegającym chorobom.

Tajna broń przeciw bólowi kolan: ćwiczenia

Ćwiczenia to prawdziwe lekarstwo na ból stawów. Ćwiczenia pomagają zapobiegać i łagodzić ból stawów poprzez szereg mechanizmów, w tym wzmocnienie kluczowych mięśni wspierających stawy, poprawę elastyczności i zakresu ruchu, poprawę wytrzymałości kości i pomoc w optymalizacji wagi. Pogląd, że ćwiczenia są szkodliwe dla stawów, jest poważnym nieporozumieniem; nie ma dowodów na poparcie tego przekonania. To mit, że można „zniszczyć” stawy kolanowe już przy średnim poziomie ćwiczeń i / lub normalnej aktywności.

Nie oznacza to jednak, że na przykład bieganie długodystansowe, przyniesie jakiekolwiek korzyści Twoim kolanom – mówię o mało intensywnych, ale skutecznych ćwiczeniach, takich jak trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), kardio o wysokiej intensywności, trening siłowy, ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia mięśni posturalnych. Jeśli odczuwasz ból przez ponad godzinę po treningu, zwolnij lub wybierz inną formę ćwiczeń – naprawdę jest z czego wybierać.

Wskazówki dotyczące naturalnego łagodzenia bólu i wzrostu zdrowej chrząstki

W przypadku bólu stawów wielu lekarzy zwykle zaleca pacjentom chorym na chorobę zwyrodnieniową stawów leki przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ) i leki przeciwbólowe (takie jak paracetamol). Nie polecam przewlekłego stosowania tych leków ze względu na poważne skutki uboczne, które mogą obejmować uszkodzenie nerek i / lub wątroby. Istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze naturalne sposoby łagodzenia bólu stawów. Chociaż są to popularne suplementy, nie zalecam glukozaminy i chondroityny, ponieważ badania nie wykazały ich skuteczności. Jednak istnieje kilka bardzo skutecznych naturalnych środków, których skuteczność została potwierdzona wynikami badań. Należą do nich:

Witamina D — utrata chrząstki w stawie kolanowym, jedna z cech charakterystycznych choroby zwyrodnieniowej stawów, wiąże się z niskim poziomem witaminy D. Jeśli więc zmagasz się z bólem stawów spowodowanym chorobą zwyrodnieniową stawów, zbadaj poziom witaminy D, a następnie zoptymalizuj go korzystając z odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne lub bezpiecznego solarium. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, możesz rozważyć zastosowanie doustnego suplementu witaminy D3 i K2.

Najlepszą opcją jest ekspozycja na słońce, ponieważ skóra wytwarza dwa rodzaje związków siarkowych w odpowiedzi na ekspozycję na słońce: siarczan cholesterolu i siarczan witaminy D3. Siarka odgrywa istotną rolę w strukturze i aktywności biologicznej zarówno białek, jak i enzymów. Jeśli nie masz wystarczającej ilości siarki w organizmie, jej niedobór może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym negatywny wpływ na stawy i tkankę łączną. Co prowadzi nas do następnej pozycji...

Siarka / sól Epsom / MSM — oprócz upewnienia się, że Twoja dieta dostarcza dużych ilości pokarmów bogatych w siarkę, takich jak ekologiczna wołowina i drób, dr Stephanie Seneff z MIT zaleca kąpiele w siarczanie magnezu (sól Epsom) w celu przeciwdziałania niedoborom siarki. Wystarczy dodać około 1/4 szklanki soli Epsom do wody w wannie dwa razy w tygodniu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają problemy ze stawami lub cierpią na zapalenie stawów.

Metylosulfonylometan (znany jako MSM) to kolejny związek, który może okazać się pomocny. MSM to naturalnie występująca w wielu roślinach organiczna forma siarki i silny przeciwutleniacz. Jest dostępny w postaci suplementów. Aby dowiedzieć się więcej o zaletach MSM, polecam wysłuchanie załączonego wywiadu.

Laser na podczerwień — terapia laserem na podczerwień (zwana także laserem K) to stosunkowo nowy rodzaj terapii, która przyspiesza gojenie poprzez zwiększenie natlenienia tkanek i umożliwienie uszkodzonym komórkom absorbowania fotonów światła. Ten specjalny rodzaj lasera pozytywnie oddziałuje na mięśnie, więzadła, a nawet kości, dzięki czemu może być stosowany do przyspieszenia gojenia się urazów, a także przewlekłych problemów, takich jak artretyzm kolana.

Astaksantyna — przeciwutleniacz, który działa na wiele różnych mediatorów stanu zapalnego, ale w łagodniejszy, mniej skoncentrowany sposób i bez negatywnych skutków ubocznych leków steroidowych i NLPZ. Astaksantyna znacznie zmniejsza stan zapalny – w jednym z badań wykazano, że poprawa nastąpiła u ponad 80% osób z zapaleniem stawów przyjmujących astaksantynę.

Błona pergaminowa jajka — ta błona to wyjątkowa bariera ochronna między białkiem a zmineralizowaną skorupką. Membrana zawiera elastynę – białko, które wspiera zdrowie chrząstki, oraz kolagen – włókniste białko, które wspomaga siłę i elastyczność chrząstki i tkanki łącznej.

Błona pergaminowa jaja zawiera również transformujący czynnik wzrostu-B – białko, które pomaga w odmładzaniu tkanek, a także inne aminokwasy i składniki strukturalne, które dostarczają stawom budulca potrzebnego do regeneracji chrząstki.

Kwas hialuronowy (HA) — kwas hialuronowy to kluczowy składnik chrząstki niezbędny do przemieszczania składników odżywczych do komórek i ich usuwania. Jedną z najważniejszych funkcji biologicznych HA jest zatrzymywanie wody. Niestety, wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej HA. Doustna suplementacja HA może poprawić amortyzację stawów w zaledwie dwa do czterech miesięcy.

Boswellia — znana również jako „kadzidło indyjskie”. To indyjskie zioło jest szczególnie przydatne w leczeniu bólu oraz zapalenia kości i stawów. Przy długotrwałym stosowaniu boswellia może poprawić przepływ krwi do stawów, co może zwiększyć ich siłę i elastyczność.

Kurkuma / kurkumina — badanie opublikowane w Journal of Alternative i Complementary Medicine wykazało, że codzienne przyjmowanie ekstraktów z kurkumy przez sześć tygodni było tak samo skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych jak stosowanie ibuprofenu. Jest to najprawdopodobniej związane z działaniem przeciwzapalnym kurkuminy - pigmentu, który nadaje kurkumie żywy żółty kolor.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego — kwasy omega-3 są doskonałe w leczeniu zapalenia stawów, ponieważ są dobrze znane ze zmniejszania stanu zapalnego. Poszukaj wysokiej jakości źródła kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takiego jak olej z kryla.