Spożycie siarki zmniejsza ryzyko śmierci

Sprawdzone fakty
(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
siarka

W skrócie -

  • Duże badanie epidemiologiczne wykazało, że osoby, które codziennie przyjmowały suplementy glukozaminy, miały zmniejszoną ogólną śmiertelność porównywalną do osób, które regularnie ćwiczyły
  • Jednym z czynników odpowiedzialnych za ten efekt może być siarczan. Stephanie Seneff, starszy naukowiec z Massachusetts Institute of Technology, nazwała siarkę „niedocenianą” i sugeruje, że jej niedobór może mieć kluczowe znaczenie w rozwoju chorób serca, zaniku mięśni i zmienionego metabolizmu glukozy
  • Bulion kostny i kąpiele w soli Epsom to proste i skuteczne strategie, które w naturalny sposób zwiększają poziom siarki; każda z nich przynosi inne korzyści zdrowotne
  • Metylosulfonylometan (MSM) jest donorem siarki szeroko stosowanym w leczeniu bólu związanego z zapaleniem stawów i znanym ze zmniejszania stanu zapalnego, neutralizowania reaktywnych form tlenu i modulowania odpowiedzi immunologicznej

Według dr. Mercoli

Siarka znajduje się w trzech najczęściej występujących minerałach występujących w ludzkim ciele i jest tematem wywiadu ze Stephanie Seneff, starszym naukowcem z Massachusetts Institute of Technology. Badanie epidemiologiczne przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii wykazało, że suplementy siarczanu glukozaminy mogą obniżyć ogólną śmiertelność tak samo, jak regularne ćwiczenia. Podstawowy mechanizm może być związany z siarką.

Jeśli kiedykolwiek poczułeś zapach gazu siarkowego to wiesz, że przypomina zapach zgniłych jaj. W rzeczywistości do bezzapachowego gazu ziemnego dodaje się merkaptan – związek siarkowy o zapachu zgniłych jaj, dzięki czemu można w łatwy sposób wykryć wyciek gazu ziemnego.

Chociaż siarka w postaci gazu ma nieprzyjemny zapach, jest ważnym minerałem zapewniającym optymalne funkcjonowanie organizmu. Co ciekawe, większość siarki można otrzymać z określonych aminokwasów, w tym z metioniny, cysteiny, cystyny, homocysteiny i tauryny. Dwa najważniejsze aminokwasy to metionina i cysteina. Metionina jest niezbędnym aminokwasem, co oznacza, że organizm nie może jej syntetyzować, więc musi być dostarczana z pożywieniem.

Organizm człowieka może wytwarzać cysteinę z metioniny, ale nie z nieorganicznych form siarki. Niektóre osoby są uczulone na leki sulfonamidowe i mogą mieć obawy dotyczące spożywania żywności zawierającej siarkę. Jednak sama siarka jest niezbędnym składnikiem życia, więc nie powoduje uczulenia. Kiedy cząsteczka sulfonamidu pochodząca z leków sulfonamidowych jest metabolizowana, może wiązać się z białkiem, które działa jak alergen.

Cząsteczka sulfonamidu zawarta w lekach sulfonamidowych zawiera siarkę. Ten związek posiada zdolność wiązania białek, które u niektórych osób powodują reakcję alergiczną. Glukozamina, będąca przedmiotem omawianej publikacji, jest aminokwasem często łączącym się z siarczanem, i ale nie wywołuje reakcji alergicznych na siarczany.

Jednak większość suplementów glukozaminy pochodzi ze skorupiaków i istnieje obawa, że u osób uczulonych na skorupiaki mogą wystąpić reakcje alergiczne. Istnieje kilka form suplementów glukozaminy, których nie można stosować zamiennie.

Obejmują one siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy i n-acetyloglukozaminę. Siarczan glukozaminy jest stosowany w leczeniu bolesnego zapalenia stawów i był przedmiotem przytoczonych badań.

Badanie: glukozamina i chondroityna obniżają śmiertelność ze wszystkich przyczyn

W badaniu epidemiologicznym opublikowanym przez West Virginia University naukowcy odkryli, że osoby stosujące suplementy glukozaminy miały zmniejszoną ogólną śmiertelność do stopnia porównywalnego do osób, które regularnie ćwiczyły. Pierwsza autorka artykuły, Dana King, jest przewodniczącą wydziału medycyny rodzinnej Uniwersytetu Zachodniej Wirginii.

Ona i jej partner, analityk danych, ocenili informacje zebrane od 16 686 osób dorosłych, które wzięły udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey. Wyniki obejmowały lata 1999–2010, a dane zostały połączone z danymi dotyczącymi śmiertelności z 2015 roku.

Naukowcy zbadali różne czynniki zakłócające, takie jak wiek, poziom aktywności i palenie tytoniu, i stwierdzili, że osoby przyjmujące suplement glukozaminy/chondroityny codziennie przez co najmniej rok lub dłużej miały o 39% zmniejszone ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i o 65% zmniejszone ryzyko śmiertelności z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Zainteresowanie King glukozaminą i chondroityną zaczęło się, gdy rowerzyści, z którymi jeździła w weekendy, poinformowali ją o używaniu tego suplementu. King zwróciła uwagę, że dane pochodzą z badania epidemiologicznego, a nie klinicznego, więc nie mogą jednoznacznie wykazać zmniejszenia śmiertelności, ale jednocześnie dodała:

„Czy to oznacza, że jeśli pewnego dnia wyjdziesz z pracy o piątej, powinieneś po prostu opuścić siłownię, wziąć pigułkę z glukozaminą i zamiast tego iść do domu? To nie jest dobre rozwiązanie. Ćwicz dalej, ale intrygująca jest myśl, że przyjmowanie tego suplementu też będzie korzystne.

Gdy weźmiemy wszystkie czynniki pod uwagę, wpływ okazuje się dość znaczący. Moim zdaniem ważne jest, aby ludzie wiedzieli o tym, aby mogli omówić wyniki ze swoim lekarzem i dokonać świadomego wyboru. Glukozaminę można kupić bez recepty, więc jest łatwo dostępna”.

Wyniki tego badania potwierdzają wnioski z wcześniejszego badania opublikowanego w BMJ, do którego włączono 466 039 uczestników bez chorób układu krążenia, aby określić, czy istnieje związek między stosowaniem glukozaminy a zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia.

Po uwzględnieniu czynników zakłócających, takich jak wiek, wskaźnik masy ciała, dieta, płeć i używanie narkotyków, naukowcy odkryli, że przyjmowanie glukozaminy „znacznie obniża ryzyko” – od 9% do 22%.

Pomiary obejmowały zdarzenia sercowo-naczyniowe, chorobę wieńcową serca i udar mózgu u osób, które codziennie przyjmowały suplementy glukozaminy. Naukowcy odkryli, że ich odkrycia potwierdzają wyniki wcześniejszego badania, które wykazało odwrotny związek między suplementacją glukozaminy a ryzykiem chorób układu krążenia i śmiertelnością.

Co ciekawe, odkryto również, że u osób przyjmujących glukozaminę i osób palących tytoń zapadalność na choroby układu krążenia zmniejszyła się w większym stopniu niż u osób, które w przeszłości paliły lub nigdy nie paliły. Teoretycznie wynika to z faktu, że osoby palące papierosy mają wyższy poziom zapalenia, a glukozamina jest związana z redukcją białka C-reaktywnego – markera ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Niedobór siarki może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób

W komentarzu zamieszczonym w tej samej publikacji wskazano, że siarczan zawarty w suplementach siarczanu glukozaminy, które stanowią „większość produktów glukozaminowych dostępnych na rynku”, mógł być czynnikiem przyczyniającym się uzupełnienia potencjalnego niedoboru siarki.

W badaniu analizującym ilość siarki dostępnej w diecie stwierdzono, że „znaczna część populacji, w tym przeważnie osoby starsze, może nie otrzymywać wystarczającej ilości siarki”. Naukowcy są świadomi, że niedobory składników odżywczych mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

W artykule opublikowanym w Journal of the American Heart Association stwierdzono, że: „Mikroskładniki odżywcze są niezbędnymi kofaktorami dla prawidłowego metabolizmu serca, a ich niedobory zostały powiązane z rozwojem i postępem niewydolności serca”.

Seneff i jej zespół wysunęli hipotezę, że miażdżyca jest wynikiem niedoboru siarczanu cholesterolu. Zaproponowali teorię, że organizm może wykorzystywać płytkę miażdżycową w celu uzupełnienia niedoboru cholesterolu i siarczanów w mikrokrążeniu. Twierdzą, że niewystarczająca ilość siarczanu może zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i tworzenia się skrzepów krwi.

Seneff nazwał siarkę „związkiem, którego niedobór jest niedoceniany”, ponieważ występuje w wielu produktach spożywczych i większość ekspertów zakłada, że dieta zapewnia minimalne dzienne zapotrzebowanie. Doskonałymi źródłami siarki są jajka, czosnek, cebula i zielone warzywa liściaste. Orzechy, ekologiczne mięso i owoce morza również zawierają siarkę.

Jednak zubożenie gleby powoduje niedobór siarki w owocach i warzywach oraz może częściowo przyczynić się do niedoboru siarki u ludzi. Teoretyzuje się, że niedobór siarki jest związany z rosnącym wskaźnikiem otyłości i jest powiązany z metabolizmem glukozy i chorobami układu krążenia.

Odkryto, że zanik mięśni wynikający z chorób takich jak nowotwory, HIV, posocznica, choroby jelita drażliwego i przetrenowanie sportowe, może być powiązany z niedoborem cysteiny i glutationu – dwóch aminokwasów zawierających siarkę.

MSM to potężny suplement siarki

Siarka znajduje się w mięśniach, skórze i kościach. Pomaga w trawieniu tłuszczów, jest potrzebna do produkcji kwasów żółciowych i niezbędna do stworzenia kolagenu. Ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w setkach procesów fizjologicznych. Na przykład, wiązania siarkowe są potrzebne, aby białka zachowały swój kształt i określają aktywność biologiczną białka.

Włosy i paznokcie są zbudowane z wytrzymałego białka zwanego keratyną, które jest bogate w siarkę, podczas gdy tkanka łączna i chrząstka zawierają białko z elastycznymi wiązaniami siarkowymi. Oprócz białek, siarka jest również niezbędna do prawidłowej budowy i aktywności biologicznej enzymów.

Metylosulfonylometan (MSM) jest donorem siarki i zawiera 34% wagowych siarki elementarnej. Wiele korzyści suplementacji MSM wiąże się ze zdolnością tego związku do zmniejszania stanu zapalnego, neutralizowania reaktywnych form tlenu, regulacji aktywności enzymów przeciwutleniających oraz modulowania odpowiedzi immunologicznej. Jest szeroko stosowany w leczeniu bólu, zwłaszcza bólu związanego z zapaleniem stawów.

W jednym z badań klinicznych naukowcy odkryli, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, które przyjmowały 3 gramy MSM dwa razy dziennie przez 12 tygodni, doświadczyły znacznego zmniejszenia bólu i poprawy sprawności fizycznej w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo.

W innym randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu kontrolowanym placebo wykazano, że uczestnicy z łagodną i umiarkowanie ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów odczuwali działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne po podaniu doustnej glukozaminy i MSM, zarówno gdy związki te były stosowane oddzielnie, jak i w terapii skojarzonej.

W tym badaniu grupa interwencyjna otrzymywała 500 miligramów (mg) glukozaminy lub 500 mg MSM trzy razy dziennie przez 12 tygodni. Według autorów badania:

„Terapia skojarzona wykazała lepszą skuteczność w zmniejszaniu bólu i obrzęku oraz poprawie sprawności funkcjonalnej stawów niż poszczególne leki stosowane oddzielnie.

Wszystkie interwencje były dobrze tolerowane. Stwierdzono, że początek działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego był szybszy w przypadku kombinacji niż w przypadku glukozaminy. Można stwierdzić, że połączenie MSM z glukozaminą zapewnia lepszą i szybszą poprawę u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów”.

Zalety bulionu kostnego i gorzkiej soli

Oprócz odpowiedniej diety i suplementacji MSM, dobrym źródłem siarki są również domowy bulion kostny oraz ciepła kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Jak pisałem wcześniej, bulion kostny zawiera inne cenne minerały, które organizm może z łatwością wchłonąć, w tym magnez, fosfor, wapń, krzem, siarkę, chondroitynę i glukozaminę.

Bulion kostny pomaga również przyciągać i utrzymywać płyny w układzie pokarmowym oraz wspomaga prawidłowe trawienie. W jednym z badań naukowcy odkryli, że rosół ma właściwości lecznicze i znacznie łagodzi stany zapalne i infekcje. Aminokwasy zawarte w bulionie kostnym pomagają zwalczać stany zapalne, a dzięki obecności siarczanu chondroityny i glukozaminy bulion pomaga zmniejszyć ból stawów i stany zapalne.

Bulion kostny to wywar z kości zwierzęcych. Ważne jest, aby używać domowego bulionu kostnego, ponieważ kupowane w sklepie gotowe buliony są produkowane z wykorzystaniem kostek bulionowych, które są obciążone różnymi substancjami chemicznymi. Natomiast tradycyjny bulion otrzymuje się przez gotowanie kości i mięsa przez kilka godzin. W swojej najprostszej formie bulion powstaje z kości, octu i przypraw. Jest gotowany na wolnym ogniu przez 24 do 72 godzin.

Tak długie i powolne gotowanie pozwala na uwalnianie z kości żelatyny, minerałów i innych składników odżywczych, które odpowiadają za wiele korzyści i właściwości regenerujących.

Kąpiele w soli Epsom to prosty sposób na uzupełnienie zarówno magnezu, jak i siarczanu. Sól Epsom to siarczan magnezu, który łatwo wchłania się przez skórę. Jest to korzystny sposób uzupełnienia niedoboru magnezu i siarczanu również dlatego, że jest to związek nie wymagający przekształcania w organizmie, tak jak suplementy siarki przyjmowane doustnie.

Zaleca się dodanie do kąpieli od 1 do 2 szklanek soli Epsom. Im cieplejsza woda, tym więcej soli się rozpuści i tym więcej organizm będzie w stanie wchłonąć przez skórę.

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć negatywnej reakcji, takiej jak drażliwość lub nadpobudliwość. W takim przypadku należy zmniejszyć ilość soli dodanej do kąpieli, a następnie zwiększać dawkę stopniowo w zależności od tolerancji. Alternatywnie, można rozważyć kąpiel stóp z dodatkiem jednej części soli Epsom na dwie części wody. Stopy należy moczyć przez około 30 minut.